Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Mikrokontroler + GPS

Zaczęty przez Rysiu, 22 Maj 2012, 14:13

Rysiu

Rozwinięcie tematu: http://www.boincatpoland.org/smf/elektronika-praktyczna/precyzja-zegarow/ jednak już w bardziej konkretny sposób.

Programowanie systemów wbudowanych miałem niby na studiach ale nic z tego nie umiem.

Jaki mikrokontroler należałoby zastosować do tego modułu GPS aby uzyskać precyzję czasu w granicach 1 us? Jaka rodzina - ARM czy może coś innego?

I coś w miarę dobrego na początek na start do nauki poproszę ;)

Całość ma jedynie sterować działaniem lasera. Najistotniejsza jest precyzja czasu (uruchamianie lasera w odpowiednim momencie). Żadnych dodatków akurat tutaj nie ma.

armar

Z tego, co zrozumiałem, to masz zamiar dokonać synchronizacji jakiś procesów, a nie jest istotny dokładny czas, więc może po prostu użyj dwóch laserów do synchronizacji czasu?
Jeden laser świeci na fotodiodę w lokalizacji pierwszej, a drugi świeci na lusterko w połowie drogi tak, że sygnał po powrocie świeci na fotodiodę w lokalizacji drugiej. Fotodiody wówczas jednocześnie wyzwolą oba procesy. Zamiast lusterka w połowie drogi możesz po prostu ustawić dwa lasery w połowie drogi i wyzwalać je za pomocą fotodiody wyzwalanej z jednej z lokalizacji trzecim laserem.

Rysiu

#2
Nie do końca. Mam dwa mikrokontrolery. Są one oddalone od siebie. Zakładamy, że na obu jest precyzyjny czas (błąd nie większy niż 1 us).

Mikrokontroler 1 w czasie N pobudza laser.
Mikrokontroler 2 w czasie N + 2 us wykonuje inne procedury.

-----------------------
EDIT:

Jednak zrozumiałem motyw z synchronizacją za pomocą dwóch laserów pomocniczych znajdujących się w połowie drogi. Coś takiego zadziała. Trzeba mieć tylko dwa lasery więcej i dokładnie odmierzyć ową połowę drogi.

De facto jednak trzeba nie dwóch a trzech laserów dodatkowych, ponieważ wiązka inicjująca dwa lasery odpowiadające za synchronizację nie może pochodzić od głównego lasera (ten musi być skierowany na inny cel i gotowy do pracy impulsowej).

Przy takiej synchronizacji uzyskana precyzja nie odbiega od tej uzyskanej dzięki GPS.

Mimo wszystko chciałbym aby mikrokontroler (raczej mikrokontrolery bo w sumie będą dwa), który ma to obsługiwać dał sobie radę także z szybkim wsparciem dla modułu GPS.

Rysiu

Wracając do modułu GPS. Tutaj mamy coś ciekawego:

http://www.laptop.net.pl/index.php?p107,modul-gps-12-kanalow-superstar-ii-dla-elektronika-do-zabudowy

CytatDla zastosowań związanych dokładnym czasem, opcja precyzyjnego czasu oferuje puls PPS z dokładnością aż 50 nanosekund.

W dokumentacji jednak pisze, że PPS wynosi 200 ns.

Z tego co widzę układ zwyczajnie na określonym pinie (10 pin portu COM2) podaje sygnał co sekundę ze wskazaną precyzją (w dokumentacji 200 ns). [http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse_per_second

Dokumentacja jest tutaj: http://www.navtechgps.com/pdf/superstar2man.pdf

Cena bardzo przystępna. Czy jednak to się do czegoś nadaje?

I co z mikrokontrolerem głównym? Co polecacie?

ryszard.korczyk

Znalazłeś bardzo stary 12kanałowy moduł GPS, na rynku są już dostępne 2 generacje nowsze po 66 knałów.
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/10521/pid/20207/page/1/backurl
Są trochę droższe, ale czy warto złomami się bawić? :) Ma pin PPS do synchronizacji czasu.
Szczerze, to mikrokontroler do ogromnej precyzji czasu się nie nadaje, czas przyjęcia przerwania to często przekracza us. Dużo lepszym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie logiki programowalnej CPLD lub FPGA, gdzie możemy na dziesiątkach ns operować i nie być uzależnionym od wykonywanego się programu. To tak jakby projektować cyfrowy układ logiczny na bramkach, przerzutnikach.
Kolejna rzecz, czy nie rzucasz się na temat, który może być ciężki do realizacji? Może podzielisz się szczegółami, bo staramy się pomóc, a kompletnie nie wiemy, co chcesz zrobić ;).

Rysiu

Układy FPGA to zdołam dostać na Uczelni do testów: Altera Cyclone II DE2.

Coś takiego: http://www.altera.com/education/univ/materials/boards/de2/unv-de2-board.html

Na bardziej szczegółowe dane sam czekam (informacje od fizyków) więc sam jeszcze wszystkiego nie wiem.