E.J. 100 argumentów: 11. Fracht plutonu

Zaczęty przez armar, 23 Maj 2012, 00:03

armar

Wstęp i spis argumentów w tym temacie: http://www.boincatpoland.org/smf/rozmowy-nieboincowane/e-j-100-argumentow-0-informacja-ogolna-i-spis-argumentow/

Zapraszam do dyskusji i przedstawiania kontrargumentów:

# 11 Fracht plutonu
A. Na europejskich drogach każdego roku przewozi się wiele ton czystego, zbrojeniowego plutonu służącego do produkcji prętów paliwowych.
B. Wiele elektrowni atomowych stosuje tak zwane elementy paliwowe MOX — mieszankę tlenku uranu i tlenku plutonu.
C. Ten ostatni pochodzi przeważnie z przerobu wypalonych elementów paliwowych.
D. Już około siedmiu kilogramów plutonu wystarcza do zbudowania bomby atomowej, a kilka mikrogramów we wdychanym powietrzu wystarczy, aby wywołać raka.
E. Fabryki elementów paliwowych MOX we Francji i Bułgarii transportują tony czystego tlenku plutonu rocznie — samochodami ciężarowymi po autostradach.

Troll81

eeee a nie pociągami?? w specjalnie zbrojonych wagonach? na wypadek ataku terrorystycznego/wypadku??

CytatTen ostatni pochodzi przeważnie z przerobu wypalonych elementów paliwowych.
element oszczędzania czyli ponowne wypalenie paliwa raz użytego?? ekologia, oszczędności??

plus fakt że elektrownia budowana w Polsce prawdopodobnie będzie parta na torze (brak możliwości zastosowań militarnych, naciski z strony Rosji...)

phobos

#2
Skąd te informacje o elektrowni opartej na torze w Polsce ? Z tego co wiem to jedynie Indie na szerszą skalę planują budowę torowych elektrowni, głównie ze względu na to, że mają mnóstwo własnego toru. Ale zasadniczo nawet u nich jeszcze nie jest to za dobrze rozwinięte, a w innych krajach zwykle nie wyszło poza fazę eksperymentalną czy koncepcyjną.

Cytat: armarB@P] link=topic=7432.msg191151#msg191151 date=1337724180]
D. Już około siedmiu kilogramów plutonu wystarcza do zbudowania bomby atomowej [...]

Bomby oparte na plutonie to bomby typu implozyjnego i ich konstrukcja przerasta możliwości techniczne wielu krajów, nie mówiąc już o bandach terrorystów, bo jak sądzę o to właśnie Ci się rozchodzi. Bomby "low tech" którymi od czasu do czasu straszy się ludzi w mediach to bomby typu "działowego", takie jak zrzucono na hiroshimę. Je faktycznie można zbudować "w garażu" ale nie z plutonu, tylko z wysoce wzbogaconego uranu 235, o który jest nieco trudniej. I potrzeba go kilkanaście razy wiecej niż plutonu.

Troll81

a z tego prostego faktu ze wszyscy się źle czują po tym co wyprawia Iran.... A zarówno Uran jak i Tor byśmy pewnie sprowadzali bo taniej. Dwa ze takie reaktory już istnieją. A ponadto czytałem o tym bodajże w GW. teraz arta nie wspomnę ale jak znajdę to podeśle...

phobos

Mam spore wątpliwości ze względu na techniczne trudności. Wydaje mi się to nie logiczne, żeby budując pierwsze elektrownie atomowe w kraju obierać najtrudniejsze możliwe paliwo. No ale co tam, żyjemy w Polsce, wszystko jest mozliwe  ;)

stiven

Yyy to zbrojeniowego czy do produkcji prętów paliwowych?

MOX sam w sobie to bardzo dobry wynalazek. Dodatkowo jego użycie wymaga na operatorach zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa aby otrzymać "licencję".

Wozić paliwo trzeba. Nie rozumiem czemu nie mogą jeździć po autostradach? Rowerem to mają wozić po drogach wiejskich? Chyba lepiej pociągiem czy tirem niż helikopterem. Po naszych autostradach nie wożą bo ich nie więc problemu w sumie też nie ma.

Wielopieścieniowe węglowodory aromatyczne też powodują raka. W dymie papierosowym ich sporo, są nawet w kawie ince ale hitem ostatnich lat w Polsce jest budowa autostrad. Tyle ton rakotwórczego asfaltu co przewieziono w Polsce to w żadnym innym kraju europejskim się nie zdarzyło. W przeciwieństwie do szczelnie zamkniętego paliwa jądrowego cieplutki asfalt nieźle "paruje" powodując iż budowlańcy aspirują ten syf do płuc. Nie warto się pochylić nad ich ciężkim losem?     

Martin Fox

Cytat: armarB@P] link=topic=7432.msg191151#msg191151 date=1337724180]
Wstęp i spis argumentów w tym temacie: http://www.boincatpoland.org/smf/rozmowy-nieboincowane/e-j-100-argumentow-0-informacja-ogolna-i-spis-argumentow/

Zapraszam do dyskusji i przedstawiania kontrargumentów:
Czy jest szansa na zablokowanie tego spamera? Zaśmieca tylko forum, a dyskusja (z tego co mi wiadomo) nie polega na wklejeniu gotowego tekstu i milczeniu, więc zaproszenie do dyskusji można między bajki włożyć.

armar

Cytat: Martin Fox w 23 Maj 2012, 08:09
Czy jest szansa na zablokowanie tego spamera?
To jest temat dla tych, którzy chcą dyskutować. Nie powinieneś się czuć zmuszony do odpowiadania (szczególnie gdy nie masz argumentów).

Troll81

Co nie zmienia faktu Armar Że torchę syfu się zrobiło na forum.

Martin Fox

Cytat: armarB@P] link=topic=7432.msg191212#msg191212 date=1337756280]
To jest temat dla tych, którzy chcą dyskutować. Nie powinieneś się czuć zmuszony do odpowiadania (szczególnie gdy nie masz argumentów).
CytatDyskusja (łac. discussio – roztrząsanie) – jeden ze sposobów wymiany poglądów (poparty argumentami) praktykowany przez dwoje lub więcej osób zainteresowanych danym tematem lub zjawiskiem. Przeprowadzana zwykle w formie ustnej, ale nie tylko (np. dyskusje w formie pisemnej prowadzone są na internetowych forach dyskusyjnych). W wyniku dyskusji dochodzi zwykle do ścierania się różnych poglądów, czasami wypracowywania kompromisów i określania wspólnych stanowisk.

Bardziej sformalizowaną formą dyskusji (i toczoną zwykle przez bardziej kompetentne grono lub wybranych uprzednio przedstawicieli) jest debata (np. debata parlamentarna).

Dyskusja jest jedną z form zapobiegania konfliktom między ludźmi. Nawet gdy w wyniku rozmów nie dochodzi do wypracowania wspólnego stanowiska dyskusja pomaga w określeniu tzw. "protokołu rozbieżności", który zawiera spis punktów różniących strony. To już daje podstawę do dalszych prac umożliwiających jakieś pogodzenie sprzecznych interesów lub zawarcie w pewnych sprawach kompromisu.
Definicja dla przypomnienia. A teraz - gdzie tu jest dyskusja, jeśli ty nie napiszesz nic od siebie, tylko wrzucasz gotowe teksty, a potem już nic więcej? Samodzielnie nie potrafisz argumentować? Brak wiedzy? Czy po prostu czujesz się pewniej używając gotowych sloganów? Już nie wspomnę o miałkości niektórych argumentów, typu "górnicy w kopalniach uranu częściej mają raka", bo chorób zawodowych jest bez liku, a nie zauważyłem, żebyś protestował przeciwko innym zawodom.

Ufol

Tak czytam sobie te zielune argumenty, zaskakuje mnie ich całkowita miałkość. Pluton się przewozi, jak by go transportowano śmigłowcami, to też źle, bo skażeniu ulegnie powietrze. Brak wiedzy połączony z szaleństwem.
1. Istnieje coś takiego jak naturalna promieniotwórczość, z resztą niezbędna do rozwoju życia. Pracownicy elektrowni atomowych zaczęli chorować, gdy niemal do zera ograniczono napromieniowanie pomieszczeń, w których przebywali. Byli za mało napromieniowani. Demonizowanie radioaktywności, to jeden z wielu propagandowych humbugów.
2. Terroryści z pod znaku półksiężyca, wbrew wizerunkowi, jaki kreują media zachodnie, nie są głupcami. Powiem więcej, to ludzie diablo inteligentni i posiadający wiedzę o świecie. Potrafią dzięki temu bardzo metodycznie działać. Polecam książkę Igora Witkowskiego, "Jak Bin Laden pokona Amerykę?"
Bomby atomowej nie trzeba produkować, można ją kupić z ogromnych złomowisk sowieckich. Dla Arabów są to śmieszne pieniądze. Dlatego napady na pociągi, w iście westernowym stylu, po prostu się nie opłacają. Tak na marginesie, przewożony pluton w żadnym razie nie naświetla wszystkich dookoła. Ten przykład powinien wszystkich przekonać:
Walizkowa bombka atomowa promieniuje mniej, niż czerwona cegła, z której jest zbudowany dom. Argument uważam za obalony.

Troll81

ufol. odaj merytoryczne argumenty i źródła na następujące tezy:
Pracownicy elektrowni atomowych zaczęli chorować, gdy niemal do zera ograniczono napromieniowanie pomieszczeń, w których przebywali. Byli za mało napromieniowani.
Bomby atomowej nie trzeba produkować, można ją kupić z ogromnych złomowisk sowieckich
Walizkowa bombka atomowa promieniuje mniej, niż czerwona cegła, z której jest zbudowany dom.

Ufol

Polecam ponownie książkę Igora Witkowskiego. Odnośnie pracowników elektrowni atomowych, to opowiadał o tym Prof. Łukasz Turski. Nie wiem, czy zechciałby zabierać głos na naszym forum.
Poszukam tej informacji w wersji tekstowej, wszystkie programy nie są przecież archiwizowane. Nawet gdyby były, to takie zbiory nie są dostępne.
Mam nadzieję, że w necie gdzieś wzmianka o tym wisi. Jak znajdę, to podeślę.

Ufol

Oto adres do audycji o wspomnianej powyżej książce:
http://www.teoriachaosu.com.pl/mp3/Teoria_Chaosu_Live_2011-09-09.mp3
Audycja nie ma charakteru naukowego, lecz kilka cennych informacji pisarz zdołał przekazać.

Ufol

Nie muszę dobijać się do telewizyjnych archiwów. Z resztą, nikt by mnie do nich nie dopuścił. Na szczęście przypomniałem sobie przysłowie: Najciemniej pod latarnią:
http://atom.edu.pl/index.php/ekologia/84.html?task=view
Genialny opis wpływu promieniowania na istoty żywe.

Troll81

fajny opis i ciekawe badania. o niektórych nie słyszałem :D a wiele sobie przypomniałem.