Ustawienie pochyłu kątowego

Zaczęty przez Rysiu, 23 Maj 2012, 19:39

Rysiu

Kolejny problem  :book: Jak z dużą precyzją ustawić i zmieniać ustawienie pochyłu kątowego lasera? Co można byłoby tutaj zastosować?

Szopler

Tradycyjnie - serwa + lusterka. Zamiast ruszać cały laser to tylko odbijać wiązkę w odpowiednim kierunku.

Rysiu

Jaką precyzję mają takie serwa?

Szopler

Zależy od tego co w tym przypadku mamy na myśli mówiąc serwa ;).
Czy serwomechanizm modelarski z prostym sprzężeniem zwrotnym rezystancyjnym w postaci potencjometru, czy silnik z enkoderem o np. 2500 impulsów na obrót + ew. bezluzowa przekładnia do tego.

Od zastosowania zależą podawane przez nas rozwiązania - nikt nie będzie zgadywał do czego jest Ci to potrzebne...
Precyzję mogą mieć dowolną - wszystko zależy od tego ile kto chce zapłacić :P

Rysiu

Potrzebuję tego do precyzyjnego kierowania wiązki lasera.

Dlaczego nie ruszać całym laserem tylko wprowadzać dodatkowe lustro?

Zakres pracy takiego serwa mógłby być stosunkowo mały, bardziej liczy się precyzja. Nie wiem czy jest sens stosować serwo - mi chodzi o jednorazowe ustalenie pochylenia lasera. Potem już nie będzie ono zmieniane.

Szopler

To jaki sens stosować cokolwiek ponad przytwierdzony do podłoża stolik z zamocowanym laserem i śrubą mikrometryczną do ustawienia położenia?

Laser jednak trochę waży (bezwładność), do tego okablowanie które przeszkadza. Jeżeli miał by być zmieniany kierunek wiązki to lepiej poruszać lekkim lusterkiem lub układem lusterek / pryzmatem niż całym laserem.

Rysiu

Cytat: Szopler w 23 Maj 2012, 21:05
To jaki sens stosować cokolwiek ponad przytwierdzony do podłoża stolik z zamocowanym laserem i śrubą mikrometryczną do ustawienia położenia?
W jaki sposób zastosować tutaj śrubę mikrometryczną (szczerze to pierwszy raz spotkałem się z tym terminem i już szukam informacji w google, których za wiele nie ma).

Cyfron

śruba mikrometryczna, to narzędzie pomairowe.
Chodziło zapewne o jakąś śrubę z bardzo małym skokiem gwintu i z takiej śruby zrobić podpórkę pod laser

Szopler

Chodziło mi o śrubę o bardzo małym skoku i z bezluzową nakrętką.
Jak zastosować - patrz siłowniki do bram skrzydłowych... teraz jasne?

Właściwa nazwa przyrządu to mikromierz (to tak na marginesie).