Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Wiązka IR, a noktowizor

Zaczęty przez Rysiu, 27 Maj 2012, 17:34

Rysiu

Czytam i zastanawiam się nad pewnym problemem. Mam laser IR (808 nm). Emituje on silną wiązkę (1000 mW) jest ona jednak niewidzialna dla oka ludzkiego. Czy gdy założę noktowizor to zobaczę tą wiązkę lasera?

phobos

Zależy pewnie od konkretnego noktowizora, czy widzi on akurat tą długość fali.

gregre

powinna być widoczna, będzie działała jak latarka dla noktowizora gdy rozszczepisz wiązkę aby była "wielka kropa" a nie tylko punkcik

http://www.youtube.com/watch?v=PJWzFb67mSU

Rysiu

Właśnie pytanie brzmi czy zobaczę wiązkę - w sensie taką wiązkę w przestrzeni jak my widzimy np. niebieski laser w ciemności (nie pojedynczy punkt padający na jakąś płaszczyznę).

gregre

wiązkę normalnego lasera widzimy przez zanieczyszczenia w powietrzu, wątpię aby noktowizory dostępne "dla ludu" (I i II klasa) miały taką dobrą rozdzielczość aby wyłapać to zanieczyszczenie, więc myślę że wiązki nie zobaczysz

Rysiu

DBAL-I2 IR & Visible Green Aiming Laser -Part 2

Źródło IR według opisu ma 0.07 mW. Chwilami jednak trochę jest widoczna wiązka. Nie wiem jaki zastosowano tutaj noktowizor (pewnie nie byle co). Nie zmienia to faktu, że moja wiązka będzie miała 1000 mW czyli sporo więcej.

gregre

0,07mW ?
baardzo mało, lasery z targu mają 1-5mW, osobiście mam czerwony o mocy 300mW i uważam że to nadal mało...
jeżeli w w/w filmie był tak słaby laser i było go widać to od Twojego będzie można oślepnąć (choć jak napisałeś nie wiadomo jakiego noktowizora użyto)
najlepszym sposobem byłoby pożyczenie od kogoś jakiegokolwiek noktowizora i rzeczywiście sprawdzenie jak to zadziała
rozumiem że zastanawiasz się nad kupnem noktowizora?

Rysiu

Tak. Stać mnie maksymalnie na I generację.

Pożyczyć niestety zbytnio nie ma od kogo  :(

stiven

Jak pyłu w powietrzu będzie za mało i wiązka "wąska" to będzie trudno zobaczyć czymkolwiek. Do testowania czy dioda IR działa czy nie używaliśmy... aparatu w telefonie komórkowym. Ładnie widział ;D Niestety nie pamiętam mocy. Mogła być nawet rząd wielkości większa.

ryszard.korczyk

Można stary aparat fotograficzny z podglądem na LCD zmodyfikować, poprzez usunięcie filtru IR z matrycy.

Troll81

ale czy zobaczy wiązke??

gregre

i jak tam były jakieś eksperymenty?

Rysiu

Były ale tylko z laserem niebieskim i czerwonym. IR nadal nie testowałem.

Nie było także konkretnych testów "dystansowych". Miałem zamiar dzisiaj coś przetestować ale nie wyszło. Najprawdopodobniej w następnym tygodniu będę mógł już coś powiedzieć.