Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

jaki SSD wybrać ?

Zaczęty przez gregre, 06 Czerwiec 2012, 13:20

gregre

wiem że podobny temat już był ale ponad pół roku temu
mam dwa wolne Sata3 6gb i pasowałoby je wykorzystać
więc jaki polecacie na dziś?
przeznaczenie: przede wszystkim W7
cena: ~350pln
znalazłem coś takiego:
http://www.arest.pl/produkt/Dyski-twarde/4,63,,,0,0,0,,/25129/SSD-OCZ-Vertex-3-60-GB-2-5-SATA3-VTX3-25SAT3-60G/
czy jest coś lepszego w podobnej cenie?

Tomasz R. Gwiazda

Vertex2 mam w stacjonarnym
Vertex3 w lapku (tyle ze tu nie wykozystuje swojego potencjalu ze wzgledu na port sata)

Ale w obu przypadkach efekty sa rewelacyjne.

w stacjonarce mam na nim sys + podstawowe programy, szybkosc dzialania przy przesiadce ze zwyklego HDD widac od razu

Szopler

Vertex2 60GB mam w stacjonarnym ;)
Mimo, że mam na nim system i BOINC (dużo zapisów) to jak na razie zero problemów...

gregre

czyli bez dłuższego zastanawiania się i wyszukiwania innych (lepszych?) opcji, brać Vertex'a ?

_Aleksander_

Jako użytkownik Crucial M4 mogę go również polecić (u mnie Asrock Z68 z Win7 na SSD).
Cenowo mieści się w twoim przedziale, ja kupowałem droższą wersje 128GB (~500PLN), ale mają oczywiście 64GB (~330PLN):
http://www.kurtmedia.pl/product-pol-42427-DYSK-SSD-CRUCIAL-M4-64GB-CT064M4SSD2-SATA-III-FV.html

Porównanie produktów Crucial (M4 128GB), OCZ (Vertex 4 128GB) i Samsung (830 128GB) masz tutaj:
http://pclab.pl/art49914.html

Troll81


goofyx

dobry temat <- ja też planuje zakup SSD.
Ale na system chyba kupię ssd na pcie :)

PoznanskaPyra

Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 17:12
dobry temat <- ja też planuje zakup SSD.
Ale na system chyba kupię ssd na pcie :)
widzialem kombajn na pcie x1, 750gb zwykly dysk 750gb i 250gb ssd jako taka pamiec podreczna mala ;p
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

goofyx

Cytat: PoznanskaPyra w 06 Czerwiec 2012, 17:32
Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 17:12
dobry temat <- ja też planuje zakup SSD.
Ale na system chyba kupię ssd na pcie :)
widzialem kombajn na pcie x1, 750gb zwykly dysk 750gb i 250gb ssd jako taka pamiec podreczna mala ;p
mam już jeden ssd pcie <- RevoDrive 128giga<- to jest Raid 0 z 2 x 55giga
na tym mam kilka wirtualek i po prostu wymiata :)
dlatego myślę o takim na system + drugi ssd na gry, albo RevoDrive Hybrid na system i gry

gregre

Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 17:12
dobry temat <- ja też planuje zakup SSD.
Ale na system chyba kupię ssd na pcie :)

też to brałem pod uwagę jednak koszta 2x większe, jak na razie nie dla mnie...

apohawk

Ja siedzę na vertexie 3 120GB. Też jeszcze nie mam płyty z sata3, więc ograniczam go trochę. 60GB to dla mnie trochę mało. Na tym SSD trzymam system, BOINC i parę gierek.
No good deed goes unpunished.

goofyx

Cytat: gregre w 06 Czerwiec 2012, 17:55
Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 17:12
dobry temat <- ja też planuje zakup SSD.
Ale na system chyba kupię ssd na pcie :)

też to brałem pod uwagę jednak koszta 2x większe, jak na razie nie dla mnie...
z tym się muszę zgodzić, że ceny takich ssd to 2-3x więcej, ale...
jak już się buduje kompa na dłużej to przynajmniej system na takim chciałbym postawić <- a gry na RAID10 ze zwykłych sata :)

gregre

Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 23:10

(...) jak już się buduje kompa na dłużej (...)
uznam że tego nie czytałem :P

zamówiony Vertex3 60gb w poniedziałek powinien przyjść...

krzyszp

A ma ktoś jakiś dobry pomysł, jak przenieść cały system z HDD na SSD (partycja systemowa 100GiB)?
Nad zakupem SSD myślę już dłuuuugo, ale jak mam wszystko przeinstalowywać...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

to jak dojrzejesz do przeinstalowania to pomysl o zakupie :D

raz na kilka lat sie przyda, weryfikuje to potrzebe posiadania ilus tam programow :)

a poza tym, Acronis - platny, Clonezilla - bezplatny. Do image dyskow

krzyszp

Właśnie kupiłem dysk SSD - czas już chyba najwyższy... Teraz czekam na przesyłkę i pytanie do Was - jak bezstresowo przenieść całego Win7-64 (czyli właściwie partycję "c") na nowy dysk, na reinstalkę całości mam średnio ochotę...

Ps. Chyba następne w kolejności będą 3 dodatkowe rdzenie :D


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

gregre

Cytat: krzyszp w 07 Czerwiec 2012, 19:32
(...) ale jak mam wszystko przeinstalowywać...

też tego nie lubię dlatego W7 mam na osobnej partycji, jest czysty, wszystko inne osobno więc nie będę miał problemu z reinstalką, choć nad przenoszeniem też się zastanawiałem

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Czerwiec 2012, 20:03
(...)raz na kilka lat sie przyda(...)

uważam że raz na rok reinstalka systemu potrzebna...

krzyszp

No tak, ale co z tego, że też mam tylko system (i VS) na "C", jeśli wszystkie poinstalowane na innych partycjach programy coś tam sobie i tak zapisują na systemowej... Dlatego interesuje mnie, jak przenieść całość partycji systemowej na SSD, a potem już sobie te 100GiB jakoś podłącze do innej partycji...
Niemniej, poproszę o poradę jak całość przenieść, wraz z boot sectorem, itd na nowy dysk...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

apohawk

jak masz partycję c: poniżej 100GB, to będzie łatwo
1. odpal linuksowe livecd, zrób dd if="hdd" of="ssd" bs=4k count=25600k (kopiuj cały dysk, pierwsze 100GB)
2. z poziomu livecd skasuj nadmiarowe partycje z ssd, które się stworzyły (te za systemem)
3. zabootuj windowsa z ssd, skasuj starą partycję systemową i wykorzystaj to miejsce (albo zostaw, może się kiedyś przyda)

Ja robiłem mniej więcej tak. Musiałem jeszcze dodatkowo zmniejszyć partycję systemową z 250GB do ok. 100GB. mam dysk 120GB. Windows nie potrafił zbyt dobrze zmniejszyć partycji, z której się bootował, ale na płytce debian netinst jest ntfsresize, który sobie z tym poradził znacznie lepiej.

Czyli jak zawsze, chcesz poprawić windowsa, użyj linuksa  8)
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

Cytatuważam że raz na rok reinstalka systemu potrzebna...
z tym to sie akurat nie zgodze....
kwestia tzw. maintenance
moj OS zdecydowanie dluzej chodzi bez problemow

Tomasz R. Gwiazda

apohawk: nie mozna bylo bardziej tego procesu skomplikowac ?

w Acronis przy otwarzaniu wybierasz docelowy dysk i partycje mozesz zwiekszac lub zmniejszac


apohawk

mogłem napisać "w linuksie wybierasz dysk docelowy i partycje możesz zwiekszac lub zmniejszac" albo "użyj linuksa". proces jest ten sam, niezależnie od tego, czego użyjesz. ja ten proces tylko dokładniej opisałem, bo wiem, jak to działa.
No good deed goes unpunished.

krzyszp

97.56GiB - partycja systemowa :)
@Apohawk - dzięki, postaram się tak zrobić.
@Tomasz R. Gwiazda - na jednym kompie mam 5-cio letniego XP i też uważam, że dobra opieka nad systemem pozwala go długo utrzymać.

Niestety, wraz z kolejnymi "fuchami" rośnie mi ilość softu, które musi być skonfigurowany pod konkretne działania. Jak raz zainstaluje, tak potem po 3 latach potrafię tam zajrzeć, a z przyczyn oczywistych już nie pamiętam szczegółów konfigu robionego na gorąco... (vide: ustawienia wersji i updaetów dla EbaySDK - konia z rzędem temu, kto potrafi zachować w pamięci updaty 20 wersji w 3 lata robionych przez edycję plików w Windows/system).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

krzyszp: mysle ze akurat rozwiazaniem na to jest robienie virtualek :)
kwestia tylko miejsca na nie, ale to zwyklym HDD


krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 07 Czerwiec 2012, 21:56
krzyszp: mysle ze akurat rozwiazaniem na to jest robienie virtualek :)
kwestia tylko miejsca na nie, ale to zwyklym HDD
A po co mi wtedy SSD, jak i tak bym robił wszystko na wirtualce umieszczonej na HDD?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

SSD swoja droga
a virtualki ogranicza ci przyrost softu na systemowym dysku, i kazdy projekt moze byc oddzielnym srodowiskiem


ot sugestia

goofyx

Cytat: gregre w 07 Czerwiec 2012, 16:03
Cytat: goofyx w 06 Czerwiec 2012, 23:10

(...) jak już się buduje kompa na dłużej (...)
uznam że tego nie czytałem :P

zamówiony Vertex3 60gb w poniedziałek powinien przyjść...
no tak, na dłużej ;)
hmm, no wiesz dłużej to ok. 2 latka :)

Troll81

ja juz sie nauczyłem jak otrzebuje środowiska to stawiam mu wirtualkę. jak sie coś zesra to szybko da się odtworzyć i nie rośnie mi ilosć syfu na dysku systemowym.

A przenoszenie partycji czy całych dysków to polecam clonezilla lub gparted ewentualnie partimage.
instrukcja obsługi jak dla debila szczególnie w gparted. myszką klikasz na żródło danych a otem na dysk docelowy. dwa razy klikasz potwierdzenia (all data on target disk wil be destroyed) i 30minut czekania.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 08 Czerwiec 2012, 09:46
ja juz sie nauczyłem jak otrzebuje środowiska to stawiam mu wirtualkę. jak sie coś zesra to szybko da się odtworzyć i nie rośnie mi ilosć syfu na dysku systemowym.
Niby racja, dopóki to środowisko nie jest Twoją podstawą w pracy - właśnie do tego mi komputer służy i to jest jego podstawowe zadanie.
W dodatku różne projekty potrzebują różnych (ale zazębiających się ze sobą) zestawów dodatków, więc takich wirtualek bym musiał mieć ze 20 i nie wiem, skąd bym miał wziąć tyle licencji na VS i windowsy...

Cytat: Troll81 w 08 Czerwiec 2012, 09:46
A przenoszenie partycji czy całych dysków to polecam clonezilla lub gparted ewentualnie partimage.
instrukcja obsługi jak dla debila szczególnie w gparted. myszką klikasz na żródło danych a otem na dysk docelowy. dwa razy klikasz potwierdzenia (all data on target disk wil be destroyed) i 30minut czekania.
Dzięki, kiedy ostatni raz coś takiego robiłem, było to duuuużo bardziej skomplikowane.
W poniedziałek dojdzie przesyłka, więc zdam relację jak poszło :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

ku volume icense z MSDNa :D tam masz chyba 25 licencji na windowsy w cenie 1500 PLN. Warunek jest taki ze musisz mieć działalność gospodarcza...

krzyszp

Cytat: Troll81 w 08 Czerwiec 2012, 10:31
ku volume icense z MSDNa :D tam masz chyba 25 licencji na windowsy w cenie 1500 PLN. Warunek jest taki ze musisz mieć działalność gospodarcza...
Chyba jednak wole od czasu do czasu przeinstalować system zamiast nabijać kasę M$...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

gregre

niby okazja:

http://allegro.pl/ocz-vertex-3-120gb-550mb-s-500mb-s-i2395260613.html

skusiłbym się ale już zamówiłem wcześniej...

krzyszp

Cytat: gregre w 08 Czerwiec 2012, 12:24
niby okazja:

http://allegro.pl/ocz-vertex-3-120gb-550mb-s-500mb-s-i2395260613.html

skusiłbym się ale już zamówiłem wcześniej...
Hehe, a fotka kradziona z Benchmark.pl :D


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

michaou

ja się przymierzam do takiego dysku. Jednak moja płyta główna ASUS P5Q PRO obsługuje SATA II  (3Gb), nie planuję wymiany sprzętu w najbliższym czasie (chociąz kuszą mnie procesory SandyBridge). Szukam szukam po necie ale nie znalazłem jednoznacznej informacji czy są jakieś kontrolery które umożywiłyby skorzystanie z dysku na SAT 6Gb

apohawk

patrz, co pisałem wcześniej. mam vertex-3 (sata3) i działa mi na płycie z sata2. tylko prędkości sata3 nie wykorzystasz
No good deed goes unpunished.

michaou

tyle to i ja wiem, ale nie o to mi chodzilo

Jurek2107

okazja? 120 GB za 399

http://allegro.pl/show_item.php?item=2399764541

czy wie ktoś czym różni się vertex3 od  Agility3 ?

gregre

Cytat: Jurek2107 w 12 Czerwiec 2012, 07:26
okazja? 120 GB za 399

http://allegro.pl/show_item.php?item=2399764541

czy wie ktoś czym różni się vertex3 od  Agility3 ?

miałem napisać to samo, czyżbym się pośpieszył?

Tomek_TB

A mi w niedziele Vertex2 120GB odmówił dalszej współpracy... może boinc 24/7 przez ostatnie 11 miesięcy zaszkodziło...  :deadman:
Pozdr
Tomek

apohawk

Podobno przy SSD trzeba się z tym liczyć. Gwarancje chyba jeszcze masz, jak tylko 11 miesięcy.
No good deed goes unpunished.