jaki SSD wybrać ?

Zaczęty przez gregre, 06 Czerwiec 2012, 13:20

Szopler

Weź nie strasz! Mam Vertex2 60GB i też BOINC chodzi na nim...

apohawk

Backupy, panowie, backupy.
Ja mam 3 lata gwarancji na dysk, więc się nie martwię o dysk. Backupy robią się regularnie.
No good deed goes unpunished.

Tomek_TB

No gwarancja jest, ale qrcze bydle bez żadnego ostrzeżenia to zrobił...  :wth:
Pozdr
Tomek

gregre

Cytat: gregre w 12 Czerwiec 2012, 14:36
Cytat: Jurek2107 w 12 Czerwiec 2012, 07:26
okazja? 120 GB za 399

http://allegro.pl/show_item.php?item=2399764541

czy wie ktoś czym różni się vertex3 od  Agility3 ?

miałem napisać to samo, czyżbym się pośpieszył?

Troll81

dlatego ja czekam aż się technologia SSD dobrze usadowi....

AL

Cytat: Tomek_TB w 12 Czerwiec 2012, 16:21
A mi w niedziele Vertex2 120GB odmówił dalszej współpracy... może boinc 24/7 przez ostatnie 11 miesięcy zaszkodziło...  :deadman:

Kurka też mam ten dysk od około roku, strach się bać!

stiven

Na gwarancji? -> Sprzedaj. Niech kto inny się martwi. Szkoda tylko, że dolar tak wysoko.

kret

ja od wczoraj mam Samsunga 830 256GB  :D

wrażenia? czad! :arrr: a nie działa jeszcze na full możliwości, bo go moja płyta ogranicza (SATA 2 niestety :/)

więc może nie startuje w 10 sekund, ale i tak to jata świetlne o tego co było :D różnica w pracy jest odczuwalna gołym okiem

ale pytanko mam..czy jak wrzucę sobie Boinca na partycję jaką przygotowałem (28GB) to mi nie zajedzie dysku? czy będę miał jakiś odczuwalny zysk z tego czy lepiej zostawić na starym talerzowym i mieć spokój, bo różnica i tak jest znikoma

apohawk

Był swego czasu projekt boinc do zajeżdżania dysków (non-CPU). W przypadku normalnych projektów się nie martwię. Raz, że firmware tych dysków dba o to, aby nie zajeżdżać w kółko tych samych komórek. Dwa, że OS chyba będzie korzystać w porównywalnym stopniu z dysku. Mam OS i boinca na SSD. Na zwykłym HDD multimedia, więc przez większość czasu HDD śpi, może pożyje dłużej. A SSD, cóż, drogie draństwo, niech na siebie zapracuje  :whip:

Aha, nie wiem po co ograniczyłeś sobie partycję do 28GB. Firmware i tak raczej będzie to alokował po całym dysku.
No good deed goes unpunished.

kotfryc

#49
Ja mam Corsair SSD 60G i od ponad roku go zajeźdzam, jest na nim system i BOINC ... do większej ilości danych talerze.
Drugi taki sam model wrzuciłem do laptopa.
Z tego co pamiętam były trochę droższe od konkurencji, ale kupując na Amazonie kierowałem się opiniami i w tamtym okresie było najmniej zwrotów tych dysków.
Do dziś odpukać żadnych problemów nie miałem.  ::)

Grzes

Mam Vertex2 60GB od kwietnia zeszłego roku jak dobrze pamiętam (nie chce szukać mi się paragonu ;) ). Bałem się uruchamiać na tym projekty boinc. Normalnie podczas pracy na lapku diodia od dysku mignie raz na pół minuty i rzadziej (np. tak jak teraz przy pisaniu tego posta), jak odpalam boinc to raz na kilka sekund.
Stwierdziłem wtedy, że podłącze se kartę SD i tam to ustrojstwo będę trzymał. Liczyłem milkę, zgadnijcie ile karta wytrzymała? Nowy kingston 4GB po miesiącu padł, druga podobnie i zrezygnowałem :)

Oczywiście o dysk dbam, jako że korzystam z pingwina to mam spore pole do popisu (jak to wygląda pod windowsem? Nie mam pojęcia).
- logi w ramdysku
- /tmp też jako ramdysk (uwaga na k3b! obraz iso trzyma domyślnie w tmp jeśli ścieżki w ustawieniach nie zmienicie)
- opcje przy montowaniu partycji: noatime, nodirtime (przy dostępie do plików timestampy nie są zapisywane, wada? tracę informację o ostatnim dostępie)
- scheduler: noop (echo noop > /sys/block/sda/queue/scheduler)

oczywiście backupy regularnie wykonywane :)

Tu macie trochę statystyk do porównania, wg tego na dysku zostało zapisane ~1TB danych:

smartctl 5.41 2011-06-09 r3365 [i686-linux-3.2.0-26-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-11 by Bruce Allen, http://smartmontools.sourceforge.net

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     SandForce Driven SSDs
Device Model:     OCZ-VERTEX2
Serial Number:    OCZ-WTF2YOD1E8169799
LU WWN Device Id: 5 e83a97 fcc9baa11
Firmware Version: 1.32
User Capacity:    60,022,480,896 bytes [60,0 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   8
ATA Standard is:  ATA-8-ACS revision 6
Local Time is:    Sun Jul  8 15:06:10 2012 CEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

.....

Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x000f   102   100   050    Pre-fail  Always       -       0/6754980
  5 Retired_Block_Count     0x0033   100   100   003    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours_and_Msec 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       4408h+45m+19.470s
12 Power_Cycle_Count       0x0032   099   099   000    Old_age   Always       -       1115
171 Program_Fail_Count      0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       0
172 Erase_Fail_Count        0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       0
174 Unexpect_Power_Loss_Ct  0x0030   000   000   000    Old_age   Offline      -       54
177 Wear_Range_Delta        0x0000   000   000   000    Old_age   Offline      -       1
181 Program_Fail_Count      0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       0
182 Erase_Fail_Count        0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       0
187 Reported_Uncorrect      0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
194 Temperature_Celsius     0x0022   030   030   000    Old_age   Always       -       30 (Min/Max 30/30)
195 ECC_Uncorr_Error_Count  0x001c   102   100   000    Old_age   Offline      -       0/6754980
196 Reallocated_Event_Count 0x0033   100   100   000    Pre-fail  Always       -       0
231 SSD_Life_Left           0x0013   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
233 SandForce_Internal      0x0000   000   000   000    Old_age   Offline      -       3392
234 SandForce_Internal      0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       1536
241 Lifetime_Writes_GiB     0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       1536
242 Lifetime_Reads_GiB      0x0032   000   000   000    Old_age   Always       -       3392



Jaki kupić? Coś takiego znajomy mi ostatnio polecał: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-ssd/samsung-830-mz-7pc128-128-gb
Osobiście nie znam nikogo z samsungiem.

kret

no ja mam właśnie Samsunga 830 tyle, że 256GB :)

nadal nie wiem czy jest jakiś znaczący powód wydajnościowy, żeby liczyć z SSD :?

kret

Cytat: apohawk w 08 Lipiec 2012, 12:43
Był swego czasu projekt boinc do zajeżdżania dysków (non-CPU). W przypadku normalnych projektów się nie martwię. Raz, że firmware tych dysków dba o to, aby nie zajeżdżać w kółko tych samych komórek. Dwa, że OS chyba będzie korzystać w porównywalnym stopniu z dysku. Mam OS i boinca na SSD. Na zwykłym HDD multimedia, więc przez większość czasu HDD śpi, może pożyje dłużej. A SSD, cóż, drogie draństwo, niech na siebie zapracuje  :whip:

Aha, nie wiem po co ograniczyłeś sobie partycję do 28GB. Firmware i tak raczej będzie to alokował po całym dysku.
taka mi partycja została po prostu, myślałem, że przeznaczę to na boinc..bardziej dla porządku własnego

czyli ogólnie instalować i się nie zastanawiać? ;)

Tomasz R. Gwiazda

teraz czas na mnie z pytaniem :)

Mam obecnie w stacjonarce:
OCZ Vertex 2 60Gb
a na lapku
OCZ Vertex 3 120Gb

i zastanawiam sie czy przy najblizszej zmianie nie dac sobie wiekszego dysku na system w stacjonarce.
wiec interesuja mnie dyski miedzy 100-128Gb (bo to roznie daja wielkosci), interfejs SATA III


patrze w ofki i np taki OCZ Vertex 4 SSD 2,5" 128GB 535/200 MB/s 120k IOPs

szybkość zapisu
200 MB/s
szybkość odczytu
535 MB/s

gdzie te starsze wersje maja ta szybkosc zapisu o wiele wieksza. Blad na stronie czy co ?

z tych co przegladam pobierznie to mi pasuja
OCZ Vertex 3 MAX SSD 2,5" 120GB 550/500 MB/s 75k IOPs
OCZ Synapse SSD Cache 128GB 550/510 MB/s 80k IOPs   (co to za seria wogole???)
Kingston 2.5'' SSD HyperX 3K 120GB (Serial ATA 3)
SanDisk 2.5'' Extreme SSD 120 GB(Serial ATA3)
A-Data XPG SX900 SSD 2.5'' 128GB 550/520 MB/s 85k IOPs TRIM, RAID (Serial ATAIII)
A-Data S510 SSD 2.5'' 120GB 550/510 MB/s (Serial ATAIII)
Samsung 2.5'' SSD 830 Series 128GB (Serial ATA3) Basic
A-Data S511 Powerful SSD 2.5'' 120GB 550/510 MB/s 80k IOPs (Serial ATAIII)


Jakies przemyslenia?

EDU Enthusiast

Niekoniecznie blad, bywaja takie / to jest pewnie dlatego takie nieskie bo jest bardziej tolerancyjne na zapisy. Chociaz ja bym jeszcze popatrzyl na patriota ssd's sa tansze a specs sa gut.

Tomasz R. Gwiazda

http://www.komputronik.pl/product/139053/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Patriot_Pyro_SE_SSD_120GB_550-520_MB-s_85k_IOPs.html

http://www.komputronik.pl/product/138071/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Patriot_WildFire_SSD_120GB_555-520_MB-s_85k_IOPs.html

czym te dwa sie roznia ?

Szopler

Znając życie:
- ceną
- nalepką
- firmware (tańszy ma sztucznie wprowadzone ograniczenia)
;)

Tomasz R. Gwiazda

ale widzisz tam jakies roznice ? i te ograniczenia ?

Szopler

http://www.patriotmemory.com/product/detail.jsp?prodline=8&catid=85&prodgroupid=219&id=1136&type=17
http://www.patriotmemory.com/product/detail.jsp?prodline=8&catid=85&prodgroupid=211&id=1077&type=17

Popatrzmy...

Mociumpel

#59
z Vertexem 4 to jest tak - do firmware 1.4 miał transfery jak w opisach technicznych czyli 500(read)/200(write) tak po zmianie FW na 1.5 (niszcząca dane więc kto ma cokolwiek zaleca sie backup ew. obraz i po zmianie FW "instalacje" obrazu ponownie) transfery wg róznych benchmarków znacząco poprawiły zapis i delikatnie odczyt na 530/480 (dla SATA III) co w praktyce oznacza zupełnie "nową" jakość - niestety opisy techniczne nie sa aktualizowane i akurat takie informacje należy "se samemu" odświeżac chcąc konkretnym modelem sie zainteresować. Dysk ma pewną "wadę" - posiada dwa tryby pracy "performance" i "storage mode" - zgodnie z wypowiedziami na OCZ forum jakiegos dobrze poinformowanego "technicznego guru" FW 1.5 wprowadza pewne zmiany w zarządzaniu komórkami dysku mającymi na celu optymalizację dwojaką - optymalne wykorzystanie zapisu w komórkach i dwa takie zarządzanie aby tryb "storage mode" wykonywał sie najszybciej jak to mozliwe.
Ów problem/wada - przy zapełnieniu do 50% pojemności dysku Vertex 4 pracuje w praktyce w trybie "wydajności" - czyli zapis/odczyt sa 530/480 (sata III), powyżej 50% zapełnienia w chwilach "bezczynności" kontroler dba o to aby "przenieść" rzadko używane dane (czyli takie których status "zasiedzenia" informuje kontroler że są "nieuzywane") do trybu "storage mode".
Ogólnie czas pracy kontrolera z owym "przenoszeniem danych" jest własnie na forach poddawany krytyce - tak naprawde nikt chyba nie zrobił dokładnych testów w jakichs sensownie kontrolowanych warunkach aby jednoznacznie stwierdzić że dysk ma takie a nie inne osiągi w konkretnych zastosowanaich. To troche tak jak z pomiarem prędości maksymalnej samochodu kombi - zazwyczaj siedzi kierowca z paliwem i pędzi na autobahnie aby określić jaki jest "over", z bagażem juz taki chojro nie jest - masa latająca po samochodzie powoduje co najmniej dziwne jeśli nie niekontrolowane zachowanie samochodu na drodze - stąd trudno określać jednoznacznie jaks amochód szybki jest bez okreslenia warunków brzegowych.
Problem z Vertexem 4 taki że nikt nie wie (bo OCZ nie ujawnia)na jakich zasadach następuje przechodzenie z tryby wydajnościowego na tryb składowania i jak ile czasu trwa taka praca dysku.
Ogólnie mam 128GB od pół roku - na nim system, BOINCA, kilka gierek, Relux i jakiś program do CADA - zajęte nieco ponad 60% - podczas normalnej pracy (wiadomo, oprócz Boinca liczącego sie od rana do wieczora w tle trzeba cos policzyc aby zarobić) i czasem przerzucania kilkunastu GB naraz co kilkanaście/dziesiąt minut (w CAD-zie bądź Reluxie projekty zajmują 2-4 GB i czasem kolejne wersje projektów sa odtwarzane wstecz  aby zoptymalizowac i doszlifowac projekt po wstepnej analizie co wiąże się własnie z odtwarzaniem starego i zapisywaniem nowego) i NIE ODCZUWAM spowolnień na tyle istotnych abym miał wrażenie pracy z dyskiem HDD bądź z mieleniem w pamięci SWAp na dysku HDD (co wiąże się zazwyczaj z doczytywaniem i spowolnieniem a anwet postojami w pracy czy obliczeniach).
Ogólniej - skok z HDD na SSD to głównie "gwałtowność" reakcji systemu na zapytanie "myszą i klawiszem" poczas pracy z plikami przekraczającymi wielkość aktualnie używanej pamięci (8 lub 12 GB - zależnie od projektu dorzucam do 8 kolejne 4 ;) lub je zabieram) - jest zdecydowanie szybciej i wygodniej - czas pracy jest płynniejszy i mniej rwany czekaniem (kiedys na HDD zazwyczaj od krótkich zauwazalnych drgnięć do kilkunastusekundowych - teraz praktycznie tego nie ma) na reakcję wywołaną "kliknięciem".
I na koniec dodam że dodatkowym dopalaczem dla SSD jest buforowanie najczęściej uzywanych danych za pomoca programu FANCY CACHE 0,8 (firmy RomexSoftware obecnie wersja beta - wersja dla dysku) - jest on swoistym "keszem" który znacząco poprawia wydajnośc dla czesto uzytkowanych danych - u mnie poprawia czasy w losowym dostępie do danych czasem nawet kilkunastokrotnie (wg benchmarków bo w praktyce widze jedynie efekt - zamaist kilu sekund na "doczyt" czegoś po prostu .. MAM te dane i jade dalej).
Rezerwuje toto w pamięci RAM określony obszar (u mnie 1-2GB) i na bieżąco monitoruje co w danej chwili jest najbardziej "przydatne" - czyli taki inteligentny "bardziej" RAMDYSK z funkcjami aktywnej pomocy w doborze tego co mi najbardziej potrzebne ;)

Tomasz R. Gwiazda

wielkie dzieki Mociupel :)

tym samym Vertex 4 idzie dla mnie dla smietnnika :) i jesli bede dalej chcial OCZ to wezme jednak Vertex 3

a moze cos z tych w postach wyzej wymienionych dyskow polecic mozesz? albo czytales pochlebne opinie o nich ?

Mociumpel

Nie odpowiem wprost bo to mój pierwszy "własny" (w sensie we własnym domowym prywatnym kompie - do tej pory montowałem na zyczenie u innych i to zazwyczaj max. 64 GB - od Cruciala przez Samsunga seria 470, Corasaira, A-Date i nawet jakis Revo ale to profi sprzet dla architekta się trafił) SSD i jest nim własnie Vertex 4 ;) - skusiła mnie 5 letnia gwarancja producenta, co może pośrednio świadczyc o pozycjonowaniu serii na tyle wysoko, że nie boja sie dać "głowy" za swój produkt.
Jesli miałbym polecać to ... najtańszy w kategorii danej objętościowej (na purpc-u jest aktualizowany dość ciekawy watek potwierdzający pewne obiegowe opinie) i z dobrym serwisem gwarancyjnym - mnie akurat "nie ruszają" maksymalne transfery bo i tak ich nie zauważam (non-profi SSD w SATA III jest na tyle szybki, że odczuwalnie poprawia satysfakcje z pracy z nim).
Jeśli już konkret to zacytuję przez skopiowanie:
"Od 400 do 500zł
- Intel 330 120GB - najsolidniejsza konstrukcja na kontrolerze SandForce w przystępnej cenie,
- Samsung 830 Series 128GB - bardzo udana konstrukcja własna Samsunga, zdecydowany lider w swojej kategorii
- Crucial m4 (C400) 128GB - bazujący na nowej rewizji udanego kontrolera Marvel jeden z najszybszych SSD na rynku,
- OCZ Vertex 4 128GB - najnowszy dysk na kontrolerze Indlinx Everest 2, wydajny i bez słabych punktów poprzednika"

z czego jak widac nie wybrałem najtańszego ;)

Ania

Przekaż informację czy z gwarancją nie było problemu.

Mociumpel

Myśle że to dopiero jak mi się co "zepsuje" - pół roku to za mało bo dysk pracuje sprawnie.
Poza tym zgodnie z polskim prawem sklep 2 lata odpowiada (bo tak sa skonstruowane przepisy dla użyszkodników prywatnych - czyli zakup na fakture detaliczną bądź paragon) pozostałe 3 z 5 lat to musiałbym we własnym zakresie wysyłac na koszt własny do OCZ i podpierając się fakturą zakupu "odzyskać"naprawiony sprzęt.
Historię z reklamacją 3 letnia miałem także z OCZ 500W 9jakieś 1,5 roku temu)- tuz przed terminem upływu 3 lat zaskwierczał i padła jedna z linii - wysłałem do OCZ-a z ksero dokumentu zakupu, wspierając sie wcześniej majlami "że mam zepsute prosze o pomoc" - w rezultacie otrzymałem nówkę a nie naprawiany zasilacz ...
tak więc źle nie ma ;)