Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Przenoszenie systemu z HDD na SSD

Zaczęty przez krzyszp, 09 Czerwiec 2012, 14:44

krzyszp

Dzisiaj dotarł do mnie nowy dysk - SanDisk Extreme 120GB i zabrałem się za przenoszenie systemu (Win7-64HP) z poprzedniego HDD. Niestety, pojawił się problem.
Stary dysk posiada kilka partycji: systemową (C), na programy (D) oraz jedną, czy dwie ukryte stworzone przez instalator Windows. Clonezilla niestety nie posiada opcji wybiórczego kopiowania partycji (chciałem pominąć partycję D, gdyż jest za duża (prawie 400GiB) - potrafi przenieść albo jedną partycję, albo cały dysk, co jest (ze względu na rozmiary SSD niemożliwe).

Obecnie kopiuję za pomocą AESUS Partition Manager'a partycję C, potem zamierzam przenieść te ukryte badziewie i teraz pytanie - Jak bezpiecznie odłączyć dotychczasowe partycje systemowe i ustawić mbr na dysku SSD?

Edit:
Skopiowałem ukrytą partycję. Następna znaleziona porada mówi o użyciu dysku naprawczego windows, tworzonego na uruchomionym systemie. Jest jeden kłopot, narzędzie wymaga nagrania takiego dysku na DVD - a ja nie mam nagrywarki w tym komputerze...
Próbuję wystartować płytkę instalacyjną W7 z pendrive...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

apohawk

A pisałem ci, odpal linuksa z livecd (może być pendrive) i użyj dd do skopiowania partycji systemowych, ukrytych, MBR, tablicy partycji. Kopia bit w bit, bajt w bajt, po to jest dd. Przynajmniej pierwsze 120GB. Potem wywalić nadmiarowe partycje fdiskiem lub podobnym narzędziem.

"AESUS Partition Manager", "Clonezilla", wielkie halo. A potem "ratujcie" :P Czego to ludzie nie wymyślą, aby uciec od prostych i skutecznych rozwiązań linuksowych...
No good deed goes unpunished.

krzyszp

#2
No dobra, jestem na LiveCD, prawidlowa skladnia dla dd:
sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdc bs=4k count=25600k
Operacja jest w toku, niestety brak zadnej informacji o postepie, ale dysk zasuwa az milo.
Jestem tylko ciekaw, czy po tej operacji system wystartuje z SSD (zgodnosc liter dysku lub ich konflikty?).

Edit:
Generalnie, to nic mi to nie dało. Wybrałem bootowanie z SSD po tej operacji, system zaczął startować ze... starej partycji.
[smg id=9603 type=preview align=center caption="Podział dysku"]
Obecnie brakuje mi koncepcji, co dalej  :(

Ps. Zwracam uwagę na kolumnę "Status" na obrazku i litery dysków...
Najłatwiej by było odłączyć (czasowo) stary dysk, ale to nie wchodzi w grę - tam mam wszystko właśnie poinstalowane...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

armar

Cytat: krzyszp w 09 Czerwiec 2012, 17:00po tej operacji, system zaczął startować ze... starej partycji.
Może kabelków SATA nie zamieniłeś?

krzyszp

Cytat: armarB@P] link=topic=7526.msg192856#msg192856 date=1339263847]
Cytat: krzyszp w 09 Czerwiec 2012, 17:00po tej operacji, system zaczął startować ze... starej partycji.
Może kabelków SATA nie zamieniłeś?
Nie zmieniem, ale zwroc uwage, ze nowe partycje nie maja literek...
Obecnie calosc calkiem siadla, nie chce bootowac z zadnego dysku :/
No nic, kopiuje pasrtycje jeszcze raz i zobacze ze zmiana kabelkow...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

apohawk

1. wywalić zbędne partycje na SSD (informacje o dysku D, etc., ukrytych nie ruszać)
2. zobacz, czy zabootuje się z SSD, jak odłączysz wszystkie inne dyski
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Cytat: apohawk w 09 Czerwiec 2012, 21:34
Po "dd" windows widzial partycje (ale bez liter), GParted nie...

Cytat: apohawk w 09 Czerwiec 2012, 21:34
2. zobacz, czy zabootuje się z SSD, jak odłączysz wszystkie inne dyski
Nie, nie bootowal.

Skonczylem sie bawic i zrobilem reinstalke, teraz instaluje wszystko co sie da i robie porzadki...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

a parted magic albo gparted nie dało rady? ja na bank kopiowałem nimi wybiórczo partycje.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 11 Czerwiec 2012, 07:42
a parted magic albo gparted nie dało rady? ja na bank kopiowałem nimi wybiórczo partycje.
Przecież napisałem...

Dałem sobie spokój, nowy system stoi od wczoraj, a ja stopniowo dokładam wszystko, co mi jest do pracy potrzebne. Przy okazji porobiłem trochę porządku w partycjach itd.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Chciałem odświeżyć temat ponieważ muszę przenieść obecny system windows XP z HDD na nowy SSD. Nowa instalacja odpada (próbowałem kilka razy), musi być klon. Na początek chciałem skorzystać już sprawdzonego rozwiązania ale Clonezilla nie kopiuje partycji wybiórczo.

Więc jako że mam do przeniesienia system XP a nie windows 7 to pewnie spróbuje komendy dd na liveCD (za pewnie skorzystam z Ubuntu). Mam do przeniesienia z dysku dużego HDD, pierwszej partycji (20GB z Windows XP) na mały SSD. Jaką komendę powinienem wklepać ?

Szopler

Można clonezillą zrobić obraz partycji a potem ją odzyskać na drugi dysk...
Zawsze zostaje Norton Ghost lub Drive Clone - niestety oba płatne.

gaballus

Tutaj powinieneś mieć wszystko czego potrzebujesz: http://traxter-online.net/parted-magic-kopiowanie-dyskow-i-partycji-za-pomoca-linuksa/
Generalnie ja zrobiłbym to tak, założył na SSD partycję, sklonował partycję z HDD na SSD i skopiował MBR bez tablicy partycji.