Pomiar porównawczy on-line czujnika Rad@H z "Terrą"

Zaczęty przez Svistak, 28 Czerwiec 2012, 11:22

Svistak

Idąc za sugestią Trolla postanowiłem dodać - na razie dopóki nie padną baterie - do ogólnego podglądu naszej czujki pracującej w Szczecinie, także "Terrę" ...
Efekt w oknie poniżej - jak padną baterie, to skoczę i kupię nowe, niestety "Terra" pracuje tylko na zasilaniu bateryjnym... w "normalnym podglądzie" - tutaj - okno odświeża się co 30 sekund...
Na razie tyle, jeżeli chodzi o porównanie odczytów, jak kupię nowe baterie nagra się wtedy nie tylko z automatu timelapsik, ale i u mnie zapisuje się klatka co 3 minuty, więc wtedy będzie można pokusić się o tabelkę porównawczą, np. z jednego dnia pracy... a na razie znikam do przeprowadzki...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

goofyx

skąd taka różnica ?
czasami czujka Rad@H pokazuje 0,09 a Terra wskazuje 0,14

Svistak

Bo "Terra" jest bardzo powściągliwa jeżeli chodzi o wyniki tymczasowe - zamiast je zmieniać często jak nasza czujka - "Terra" pokazuje błąd pomiarowy - jak widać na obrazie ok. 20%... kiedy pracowałem z nią w czerpaku w Prypeci, przy ok. 250 uSv/h błąd pomiaru wynosił - 1% - dokładnie jeden procent...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

moja sugestia była dosyc luźna.... co innego kiedy produkujemy art o projekcie dla gazetki szkolnej a co innego kiedy maja to przeczytac naukowcy....

metalic

Właśnie miałem napisać, że należy też patrzeć na wielkość błędu pomiarowego jaki pokazuje terra. Tłumaczy to też dlaczego nasze czujki tak fajnie pokazują raz lekko wyższe a raz niższe promieniowanie. Zwykle przy niskich mocach błąd wynosi ~20% (nawet czasem 40%), ponieważ tuba generuje bardziej losowe wyładowania niż okresowe, umożliwiające dokładny pomiar.

Pozdrawiam

goofyx

czyli wskrócie:
1. Rad@H pokazuje na żywo
2. Terra pokazuje uśrednione

zgadza się?

Svistak

Obydwie na "żywo" - obydwie uśredniają - tylko "Terra" rzadziej, stąd jej wyniki przy niskim poziomie promieniowania tła gamma są mniej "skokowe"... nasza czujka jest bardziej "żywa"  :whistle:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

goofyx

Cytat: Svistak w 28 Czerwiec 2012, 12:52
Obydwie na "żywo" - obydwie uśredniają - tylko "Terra" rzadziej, stąd jej wyniki przy niskim poziomie promieniowania tła gamma są mniej "skokowe"... nasza czujka jest bardziej "żywa"  :whistle:
no czyli dobrze rozumiem :D

Svistak

Wymieniłem "bakterie" w zapasie mam kolejne - zawsze mnie ciekawiło ile "Terra" pociągnie na podświetleniu nonstop... normalnie wytrzymuje ok. dwóch miesięcy... pierwszy timelapsik będzie gotowy zaraz po północy, ale będzie zawierał nie pełny obraz, bo do południa bez "Terry"... stąd nowe baterie, bo a nuż "Terra" pociągnie i w sobotę rano mielibyśmy pełne nagranie z 24 godzin... potem tylko trochę wolnego czasu i z odczytów zrobi się tabelkę...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

A nie możesz jakiegoś zasilacza "zdrutować" pod pojemnik na baterie? Szkoda kasy na ciągłe wymiany...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

chwilowo tylko patrzę na kompa, a chwilowo na kartony... nie mam za dużo polotu myślowego niestety, a większość "sprzętu" już w kartonach  :dunno:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

może w ramach testu podlozyć by obuczujkom elektrody ??

krzyszp

Cytat: Troll81 w 28 Czerwiec 2012, 16:20
może w ramach testu podlozyć by obuczujkom elektrody ??
IMHO nie, dopóki tego nie wyreżyserujemy.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

I powstał timelapsik... 24 godziny z życia obu czujników... zaś tabelka porównawcza powstanie, ale jak będzie dłuższa wolna chwila...

[smg id=9613 type=av align=center caption="Test porównawczy pomiarów - Rad@H a Terra"]

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

#14
Cytat: Troll81 w 28 Czerwiec 2012, 16:20
może w ramach testu podlozyć by obuczujkom elektrody ??

Elektrod akurat już nie posiadam - wróciły na warsztaty szkolne... ale busola Adrianowa jest ze mną :)  ...
Więc tak na "rozgrzewkę" umieściłem ją pomiędzy Naszą Czujką Rad@H a "Terrą" na razie nie za blisko...
Trzeba pamiętać, że w tym ustawieniu tuba Naszej Czujki jest poziomo, zaś tuba "Terry" pionowo w stosunku do busoli, zaś odległości od busoli do tub te same...
Wieczorem zmienię baterie w "Terze" i jutrzejszy dzień byłby testowy :)  ...
Krzyszp - nie martw się, Nasza Czujka jest podłączona do portu usb mojego terminala od stacji pogodowej, a tam nie ma na razie uruchomionej platformy Boinc, więc żadne dane nie "idą" do sieci i na Naszą Mapę Radioaktywności - nie będzie alarmu dla miasta Szczecina, jak kiedyś  :fright:  ...
Obraz idzie tylko w świat - odświeżany co 30 sekund - tutaj ....



I moje marzenie - taki timelapsik móc stworzyć w Prypeci  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Hehe, zacząłem czytać Twojego posta - szybkie spojrzenie na mapę... i dopiero doczytałem, że nie podłączyłeś tej czujki do BOINC ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

już raz wystarczy, że "wznieciłem" alarm dla miasta Szczecina - dobrze, że wtedy akurat nie płynęły te barki z Niemiec - pani radna z sejmiku by "miała rację"  :D

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

a mnie się marzy wyprawa do prypeci całym autobusem tak ze 40 czujek. i przejście szpalerem przez miasto i nanoszenie na mapę poziomów promieniowania na mapę..... tak z minuta postoju w danym miejscu i spacere 100m dalej i znów minuta pomiarów.... we 40 osób moglibyśmy spory obszar w ten sposób oznaczyc.....

Svistak

marzyciel - niepoprawny  :D  ... to akurat jest pełny skład wyprawy ... i już widzę tych chętnych, jak by zobaczyli pierwszy lepszy budynek, czy wytrzymaliby, by do niego nie "uciec"? ... Trollu - to trzeba by z 40 osób takich jak ja, co już byli, co nieco zobaczyli i byliby chętni tak "penetrować" bez penetracji  :whistle:  ... ale takich co byli tak jak ja już minimum dwa razy, z tego co mi wiadomo jest ok. piętnastu osób, ale jak twierdzi dr Marek Rabiński (jeździ do Zony od 1995 roku - przestał liczyć ile razy) - i tak zawsze jest jeszcze miejsce, gdzie nie byłem, dlatego nadal jeżdżę  :dunno:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Svistak

I kolejny test dobiegł końca - timelapsik z 2 lipca - środowisko o podwyższonej radiacji i "Terra" - tabelka porównawcza powstanie pewnie na wakacjach pod koniec lipca...

[smg id=9632 type=av align=center caption="Testy czułości czujnika Rad@H"]

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Szny timelaps :D chyba se normalnie kupie terrę :D

predatoraf


metalic

Żółta terra-p to nie taki duży koszt (nie 2,5k  ;D ), a i dłużej podziała na baterii od Svistakowej  ;)

Rysiu

1,5k?

Kurczę dobrze byłoby mieć taką Terrę w Riese ale niestety  :(

metalic

Rysiu pytasz o żółtą? Myślę że da się taniej.

Rysiu

Tak, przed chwilą gdzieś przeczytałem, że chyba za 150$ ktoś znalazł. To już jest jakaś w miarę dostępna kwota ale i tak od ręki takiej nie wydam.

metalic

Mi się udało na allegro ostatnio, przedstawiłem sprzedającemu ofertę nie do odrzucenia i nie miał innego wyjscia... i mam  ;)

predatoraf

W miarę dobra? bardzo dobra, zresztą na pewno nie jest to cena końcowa, przesyłka+ cło =800-900zł
hahah metalic to już teraz wiem kto ją zawinął poza aukcją, pochwal się ile wybuliłeś  %)

metalic

Śledziłem wątek na Strefiezero  ;) Powiedzmy że mniej niż napisałeś w poprzednim poście. ;)

Koniec OT  :P