[Pomysł] Uliczny licznik ... Radioactive.

Zaczęty przez Ania, 06 Sierpień 2012, 16:38

Ania

Jejku ... ja myślałam że to prościej można.
Zamiast obecnego wyświetlacza podłączyć większy ... w rozsądnej cenie.
Ponieważ nie wiem czego szukać to zapytam ile taki wyświetlacz cyfrowy kosztuje o wymiarze cyfry 20 cm.

I dodatkowe pytanie czy istniejące czujniki mogłyby pracować w zestawie z akumulatorem i baterią słoneczną ? Ile to prądu pobiera ?

PoznanskaPyra

Cytat: Ania w 11 Sierpień 2012, 18:24
Jejku ... ja myślałam że to prościej można.
Zamiast obecnego wyświetlacza podłączyć większy ... w rozsądnej cenie.
Ponieważ nie wiem czego szukać to zapytam ile taki wyświetlacz cyfrowy kosztuje o wymiarze cyfry 20 cm.

I dodatkowe pytanie czy istniejące czujniki mogłyby pracować w zestawie z akumulatorem i baterią słoneczną ? Ile to prądu pobiera ?
Czujka to nie problem, gorzej z wyświetlaczem.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

metalic

#42
Po raz trzeci apeluje: 7segmentowe wyświetlacze wystarczą...przecież czujka ma pokazywać poziom promieniowania wyrażany cyframi...od 0 do 9 ;), nie tekstem.

Tylko 7seg, to wyjście które umożliwia nie powiększanie aż tak mocno kosztów....i sam sposób podłączenia takiego byłby przyjazny dla reszty sprzętu z aktualnych czujek...kwestia zmiany softu, dodania dekodera i multipleksowania. Mniej zmian w kodzie.

Nie widzę sensu wielkich tablic z pikselami....by wyświetlały stale napis "Radioactive@Home" ? Można wykonać ładniejszy i bardziej przyciągający oko baner z innych materiałów  ;)

Cytat: Ania w 11 Sierpień 2012, 18:24
I dodatkowe pytanie czy istniejące czujniki mogłyby pracować w zestawie z akumulatorem i baterią słoneczną ? Ile to prądu pobiera ?

Odpowiednio duży panel... + kondensatory, albo jak się upierasz to akumulatory.
Jeśli planujesz działanie 24/7 w sposób, że w dzień fotowoltaika zasila czujke i ładuje aku to musisz z odpowiednim zapasem dobrać wielkość panela, uwzględniając że musisz dać ładunek do aku 110-150% jego pojemności by go naładować... Wypadałoby też uwzględnić warunki atmosferyczne...by w zimie albo ,,szarym" miesiącu nie padło wszystko...

Dużo zabawy i kosztów ale wykonalne.

ryszard.korczyk

7-segmentowe gotowe? Te są dość drogie dla większych rozmiarów, a składanie tego na PCB z LEDów też nie wyjdzie tanio, duża cześć kosztów to samo PCB, więc czy rastrowo umieszczamy pixele, czy w formie 7segmentów cena podobna. Też jestem zwolennikiem nie łączenia tego z komputerem, to ma być proste, podłączasz i działa. W czujce 3.0 są wolne piny UART, więc można na niego wystawić dane do innego uP który to wyświetli na dowolnym wyświetlaczu.

metalic

Można i tak, ale zwiększa to stopień komplikacji...i ew awarii dla osób które chcą mieć ,,podłączam i działa"  ;)

PoznanskaPyra

Cytat: metalic w 11 Sierpień 2012, 20:24
Po raz trzeci apeluje: 7segmentowe wyświetlacze wystarczą...przecież czujka ma pokazywać poziom promieniowania wyrażany cyframi...od 0 do 9 ;), nie tekstem.

Tylko 7seg, to wyjście które umożliwia nie powiększanie aż tak mocno kosztów....i sam sposób podłączenia takiego byłby przyjazny dla reszty sprzętu z aktualnych czujek...kwestia zmiany softu, dodania dekodera i multipleksowania. Mniej zmian w kodzie.

Nie widzę sensu wielkich tablic z pikselami....by wyświetlały stale napis "Radioactive@Home" ? Można wykonać ładniejszy i bardziej przyciągający oko baner z innych materiałów  ;)

Cytat: Ania w 11 Sierpień 2012, 18:24
I dodatkowe pytanie czy istniejące czujniki mogłyby pracować w zestawie z akumulatorem i baterią słoneczną ? Ile to prądu pobiera ?

Odpowiednio duży panel... + kondensatory, albo jak się upierasz to akumulatory.
Jeśli planujesz działanie 24/7 w sposób, że w dzień fotowoltaika zasila czujke i ładuje aku to musisz z odpowiednim zapasem dobrać wielkość panela, uwzględniając że musisz dać ładunek do aku 110-150% jego pojemności by go naładować... Wypadałoby też uwzględnić warunki atmosferyczne...by w zimie albo ,,szarym" miesiącu nie padło wszystko...

Dużo zabawy i kosztów ale wykonalne.
Ja myślałem żeby zrobić takie coś jak wcześniej zdjecia wstawiałem i gdzieś przywiesić. Pokazywało by to napis raz Radioactive@home, a raz poziom promieniowania.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Szopler


50 złotych netto za sztukę (wysokość 152mm) i jest to produkt na specjalne zamówienie (przynajmniej w TME).
W brew pozorom z LEDów można zrobić taki 7-segment ale pewnie w podobnej cenie, bo dobrej jakości, jasne LEDy swoje kosztują.
Żeby wyświetlić poziom tła czyli 0.20 - 0.30 uSv/h potrzebujemy 3x czyli 150 + vat minimum na same matryce.
Przesyłanie danych UARTem do drugiego procesora obsługującego tylko wyświetlacz uważam za bardzo dobry pomysł - najmniej komplikacji z oprogramowaniem. Nawet czujki V2 można by było wykorzystać bo piny od UARTa zostawiłem na przyszłość do ewe. użycia, a i zmian w oprogramowaniu czujki mało trzeba by robić.

metalic

Swoją drogą, ciekawe jakie koszta by wyniosły gdyby kupić samemu kilkaset sztuk diod i złożyć to z PCB.

Ania

Cytat: metalic w 11 Sierpień 2012, 20:24

Nie widzę sensu wielkich tablic z pikselami....by wyświetlały stale napis "Radioactive@Home" ? Można wykonać ładniejszy i bardziej przyciągający oko baner z innych materiałów  ;)


Dokładnie tylko zmieniające się cyfry mają być cyfrowe - reszta wypisana na stałe na tablicy. Minimalizujemy koszty.

Na razie propozycją było zbudowanie  1 sztuki aby zobaczyć czy to przyciąga ludzi. I sprawdzić jak to widać w różnych warunkach, w rożnych miejscach

Troll81

pomysł nabiera realnych kształtów.....

ryszard.korczyk

Dostałem od zaprzyjaźnionej firmy panel na matrycach LED. Jest to nieduży panelik 40x8 pikseli, ale koszt nie jest ogromny (ze sterowaniem około 100zł wyjdzie). Postanowiłem protestować go trochę.
[smg id=9685]
[smg id=9686]
Zmieniając trochę czcionkę dałoby się na tym udeptać wynik, między pomiarami można na nim też wyświetlać adres strony rad@h jak na typowych reklamach.
Panelik nie za duży, bo 30x6cm ale z takich paneli znajomi robią wyświetlacze tekstów w kościołach i sprawdza się to:

Nikt nie broni nam poskładać trochę większy wyświetlacz, moduły te można łączyć w obu osiach.
Będę miał także do testów moduły o dużych rozmiarach.
Jeszcze nie wiem, jak rozwiąże komunikację z czujką, albo UART co jest do zrealizowania w v2 i 3.0 po modyfikacji softu i trochę sprzętu, albo USB. Może udałoby się zrobić proste urządzenie na uP, które portem Host USB połączy się z czujką, zasteruje takim panelem i zasili wszystko od razu.

Troll81

u mnie lezy jedna prototypowa :D z pinami na wierchu

ryszard.korczyk

I scroll reklama na tym panelu. Niestety telefon średnio dawał sobie rady i na żywo wygląda znacznie ciekawiej.
https://www.dropbox.com/s/bt0nfpn1omallbf/2012-08-12%2021.55.37.3gp

Cyfron

Ryśku - kiedyś musisz przyjechać do krk, albo ja do Ciebie, bo należy się Tobie konkretny (już nie jeden) browar  :parrrty:

Troll81


AL