Miernik skażeń EKO-C i uszkodzona tuba SBT-10A

Zaczęty przez Grzesiek, 17 Wrzesień 2012, 10:27

Grzesiek

Witam,
wpadł mi w ręce miernik EKO-C ale niestety nie pokazuje żadnych wartości, jest uszkodzona najprawdopodobniej tuba o symbolu SBT-10A. Szukam namiaru gdzie  można nabyć taką tubę na www.gstube.com drogo a u producenta koszt naprawy powyżej 2k 

Pozdrawiam
Grzesiek

doblet

Za mocno nie naprawiaj samemu. Ale jedna rzecz możesz zrobić. Nie pokazuje niczego (jest martwy) czy 0,000. Ostrożnie zmierz napięcie dochodzące do tuby.

Grzesiek

Wyświetlacz pracuje, przyciski też działają, jest fizyczne uszkodzenie tuby a raczej tub, niby nieszkodliwe bo tylko folia mikowa jest rozwalona ale nigdy nic nie wiadomo.
Akumulatory (12 lat) chwilkę chodziły a wciskając i wyjmując szybko wtyczkę ładowarki licznik zliczał impulsy. Jutro postaram się rozkręcić miernik to zmierzę napięcie. 

doblet

Napięcie pracy tego pakietu to 390V. Sprawdź czy między elektrodami tub nie masz zwarcia. Teoretycznie możesz zastosować inne tuby. Stracisz jedynie, a może aż możliwość pomiaru cząstek alfa.

Szopler

Elegancka sonda - zintegrowane 10 tub GM.
Jakie parametry (grubość) ma ta folia mikowa [rozumiem że to ta "pokrywka"] - może uda się naprawić?
Płytki mikowe używane są w kuchenkach mikrofalowych do osłonięcia wylotu falowodu z generatora mikrofal - można to kupić.

Grzesiek

Ta folia jest bardzo cienka, jest cieńsza niż podkładki pod tranzystory. ta przykrywka to chyba tylko zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami w transporcie.
Zwarć między tubami nie ma, napięcie do nich nie dochodzi, sprawdzałem neonówką bo proste multimetry nie wykryją napięcia o tak małym prądzie. układ zliczania impulsów chyba dobry bo przy dotykaniu wyprowadzeń sond zlicza impulsy, tranzystory 3 sztuki wyglądają na dobre. Miernik zostawiłem koledze bardziej obeznanemu z elektroniką zobaczymy co z tego wyjdzie.
Poniżej zdjęcie trochę rozmazane ale coś tam widać.
pozdr,
Grzesiek

[smg id=9691 type=preview align=center caption="EKO-C - SBT-10A"]