Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

5850 - odpadły mi wiatraki - jak to naprawić?

Zaczęty przez Tobas, 08 Październik 2012, 13:33

Tobas

Dzisiaj zaczął mi się jeden komp resetować, patrzę na temp., a tu na grafie ponad 100st.

Zaglądam do środka, a wiatraki wiszą nieruchome ;(

Co robić? Jak je włożyłem do środka to chwilę pokręciły i zaraz wypadły ponownie.

Wymiana chłodzenia?
Niefortunnie karta nie ma już gwarancji - to znaczy ma, ale firma skąd pochodzi zawiesiła działalność  :(

Grafika Gigabyte GV-R5850-1GD rev 1.0

Tak to wygląda:



Tomasz R. Gwiazda

po gwarancji ?
jak nie to wymienia chlodzenie

pszyklejony

Ja bym na razie  wywalił tą plastikową obudowę i  wiatraki. Później możesz jakieś inne przykręcić.

krzyszp

Cytat: pszyklejony w 08 Październik 2012, 13:42
Ja bym na razie  wywalił tą plastikową obudowę i  wiatraki. Później możesz jakieś inne przykręcić.
Dokładnie, same wiatraczki tanie jak barszcz, a do ożebrowania dość łatwo je przykręcić (a nawet przykleić).

Edit:

A gwarancja producenta?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Jak gigabyte to wiatraczki firmy Power Logic, często padają.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Możesz próbować z gigabyte się kontaktować, jeśli sklep gdzie kupiłeś nie istnieje to powinni przyjąć na gwarancję.

Tobas

Ale bezpośrednio gigabyte czy jakiegoś dystrybutora? (np. Action)

ryszard.korczyk

W Action nic nie załatwisz, oni są pod tym względem dziwni. Raz udało mi się przez komputronik załatwić, tam mnie gigabyte skierował.
http://www.gigabyte.pl/media/local_news/1435

Tobas

Czyli kasują 30zł za pośrednictwo i do tego koszt kuriera.
Jaka jest szansa że kartę wymienią na nową?
Bo jeżeli chodzi o wiatraczek to taki 12cm kosztuje 12zł ;-)

ryszard.korczyk

W to miejsce powinny pasować 8cm wiatraki typowe.

krzyszp

Nie dam sobie głowy uciąć - ale czy aby na stronie producenta nie można bezpośrednio załatwić gwarancji za free? Tak jest w Seagate...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Ja bym się nie pier&*&^ w gwarancje tylko wywalił ten plastik dał 2x9cm zwykłe wiatraczki do tego osiem opasek zaciskowych i karta naprawiona.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Tobas

Cytat: PoznanskaPyra w 08 Październik 2012, 21:54
Ja bym się nie pier&*&^ w gwarancje tylko wywalił ten plastik dał 2x9cm zwykłe wiatraczki do tego osiem opasek zaciskowych i karta naprawiona.

Tak właśnie zrobię - karta była ostro pociskana więc z ręką na sercu to trochę moja wina, że wiatraki padły.
Ważne i szczęście, że to tylko wiatraki.

Szopler

Ja bym to nawet naprawił, bez opasek i bez wymiany... pod warunkiem, że poxipol jest "in da haus" ;)

stiven

Niezła awaria  |-? Ładnie musiała punktów dla drużyny natrzaskać, że aż jej "śmigła" się ukręciły.
A przy okazji to ta obudowa to coś daje czy tylko dla ozdoby jest?

PoznanskaPyra

Cytat: stiven w 08 Październik 2012, 22:56
Niezła awaria  |-? Ładnie musiała punktów dla drużyny natrzaskać, że aż jej "śmigła" się ukręciły.
A przy okazji to ta obudowa to coś daje czy tylko dla ozdoby jest?
W tym wypadku trochę daje, bo są zamontowane same śmigła wiatraczków i bez obudowy nie były by wstanie wygenerować odpowiedniego ciśnienia. Przy wiatrakach na procesorze masz obudowę przy samym śmigle, więc gdy takie dwa zamontuje się na karcie to plastik jest zbędny.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Tak zmodowałem jedną kartę gigabyte 560Ti 2 fanami 8cm

Morys0856

Do czego podłączyłeś te wiatraki (do karty graficznej czy do mobo)?
Zmieniałeś coś z pinami (w sensie z 3 pinów na 2 piny)?

Bo sam tak zmodowałem kartę, tylko że miałem 3-pinowy wiatrak i podłączyłem go do płyty głównej i nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem, bo tak sobie to chłodzi.

ryszard.korczyk

karta miała 1 wentylator 2 pinowy, drugi był 3 pinowy, podłączyłem nowe w miejsce starych, przez co zachowałem odczyt obrotów i sterowanie z karty.

Ania


Morys0856

Czy jak z wiatraka 3-pinowego zrobię 2-pinowy (na zasadzie podłączenia tylko kabli czarnego i czerwonego) i podłącze go do 2-pinowego wejścia karty, to będzie ona sterowała obrotami czy nic się nie zmieni?

ryszard.korczyk

W wentylatorach 2 i 3 pianowych prędkość reguluje się zasilaniem wentylatora, żółty pin jest do odczytu prędkości. Karta czyta pewnie tylko 1 wentylator, dlatego drugi nie miał żółtego kabelka. Co innego z 4 pinowymi wentylatorami, tam dodatkowy kabel steruje prędkością, a zasilanie jest na stałe 12V.

Morys0856

Wielkie dzięki za info :)
Przerobię wiatrak na 2-pinowy i zobaczymy co z tego będzie.

PoznanskaPyra

Cytat: ryszard.korczyk w 09 Październik 2012, 11:02
W wentylatorach 2 i 3 pianowych prędkość reguluje się zasilaniem wentylatora, żółty pin jest do odczytu prędkości. Karta czyta pewnie tylko 1 wentylator, dlatego drugi nie miał żółtego kabelka. Co innego z 4 pinowymi wentylatorami, tam dodatkowy kabel steruje prędkością, a zasilanie jest na stałe 12V.
Ta karta miała sterowanie tylko jednym z wiatraków, drugi leciał twardo 2.5k obrotów.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Cytat: PoznanskaPyra w 09 Październik 2012, 15:16
Cytat: ryszard.korczyk w 09 Październik 2012, 11:02
W wentylatorach 2 i 3 pianowych prędkość reguluje się zasilaniem wentylatora, żółty pin jest do odczytu prędkości. Karta czyta pewnie tylko 1 wentylator, dlatego drugi nie miał żółtego kabelka. Co innego z 4 pinowymi wentylatorami, tam dodatkowy kabel steruje prędkością, a zasilanie jest na stałe 12V.
Ta karta miała sterowanie tylko jednym z wiatraków, drugi leciał twardo 2.5k obrotów.
Tu się mylisz, oba były wspólnie zasilane. I wspólnie zmieniały prędkości. Odczyt prędkości był z jednego - tego z żółtym kablem. Przynajmniej tak to jest w gigabyte 560Ti

PoznanskaPyra

Według mnie to było tak że wiatraczek nad GPU miał 4 piny i był regulowany a drugi 3 piny i miał tylko odczyt. Zresztą mam te wiatraki i jeden ma 3 piny a drugi 4 piny. Mogę fotki podesłać.
SORRY to były wiatraczki od MSI aborka.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970