Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

pcie_16 w mode x8 i karta pcie_x16

Zaczęty przez sknd, 25 Październik 2012, 18:14

sknd

jak w temacie - jest sobie płyta głowna GA-M61SME-S2L  z slotem pcie_16 pracującym w x8 mode i karta msi vn210 md512h pracująca w pcie x16 v 2.0

po włożeniu tej karty do tego slota koma nie rusza, pytanie, czy nie rusza bo nie ma prawa, bo karta pcie16 nie ruszy w pciex8 mode, czy też po prostu karta jest popsuta? nie mam w tej chwili opcji przetestowac jej w innym kompie, nie mam nic innego w domu z pcie, a nie pojde nigdzie bom chory...


RAD-Poland

sprawdź dokładnie wersję PCI-E w swojej płycie
oraz ile mocy potrzebuje twoja karta (ale tu raczej nie problem, karta o której piszesz pobiera ~30W)

mimo zapowiadanej kompatybilności kart graficznych z PCI-E v2.0 część z nich nie współpracuje z płytami z PCI-E v1.0 i v1.0a
a karty z v2.1 to loteria, większość nie pracuje
czasami pomaga update BIOSU

sam posiadam płytę z PCI-E v1.0a i dopiero karty z PCI-E v3.0 współpracują
testuję z HD7770 ale należy pamiętać aby karta miała dodatkowe złącze zasilania
starsze wersje płyt mogą nie dostarczyć odpowiedniej ilości mocy karcie

ponadto rada, przy zakupie zapewnić sobie możliwość zwrotu karty gdyby nie zadziałała

wg PCI-SIG nie powinno być problemu poza spadkiem ilości przesyłanych danych przez złącze jeśli karta otrzymuje odpowiednią ilość energii, ale po zgłaszaniu problemów nad wsteczną kompatybilnością v2.x prace nad v3.0 wydłużyły się o kilka miesięcy

http://www.pcisig.com/specifications/pciexpress/
http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

sknd

#2
czy to pci-e to v. 2.0, czy jakieś starsze to nie wiem... w manualu nic o tym nie mowią, w necie też nie znalazłem...

spróbuję update biosu

pszyklejony

Reset biosu z wyciągnięciem baterii i odłączeniem zasilacza od sieci może pomóc.

sknd

spróbuje więc, bo update biosu nic nie dało. ale nie mam pewności czy ta karta jest sprawna, dostałem ją jako "do sprawdzenia", ponoć pochodzi z likwidacji jakiegoś sklepu i nigdy nie była używana, ale ponoć jest głębokie i szerokie ;)

sprawdzę jeszcze ten sposób z wyjęciem baterii, a jak nie to będę brata prosił by mi tą kartę stestował u siebie, ma na pewno jakieś nowsze mobo...

RAD-Poland

#5
płyta ma chipset "NVIDIA® GeForce 6100 / nForce 405"

a może coś trza ustawić w BIOS'ie by uruchomić:
wyłączyć wbudowaną GPU w chipset lub włączyć tę na PCI-E
a obecnie jest konflikt

kiedyś jeszcze z kartą AGP musiałem ustawiać wybór VGA czy ma używać AGP czy PCI

EDIT:
poszukaj w BOIS'ie czy nie masz opcji typu "Init display first : onboard vga"

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

EDU Enthusiast

ogolnie biosy automatycznie wylaczaja sie zintegrowane uzadzenia jesli odpowiednik ich jest wpiety w pci/pci-e

kart pci-e 2.1 nie odpalisz raczej na 2.0 ~ problem pewnej ilosci kart ati.

geforce karty nie mialy tego problemu. Tak jak wczensniej RAD napisal, raczej update biosa jesli to nic nie da albo masz najnowsza karte to poprostu nie dziala ci i juz. (warto sprawdzic bios ale szanse na takie szczescie jest minimalne)

sknd

sprawdzałem to juz, z automatu jest tam ustawione tak, ze jesli nie znajdzie karty w pci-e to odpala tą wbudowaną...

obawaim się że tak karta po prostu jest spsuta, sprawdzę to w innym kompie w najbliższym czasie

stiven

Popieram pomysł, który przedstawił pszyklejony. Płyta niby powinna wyłączyć integrę i załączyć kartę wetkniętą w PCI-E ale czasem się zdarza, że tego nie robi. W moim przypadku reset biosu pomógł, trzymam kciuki aby i u Ciebie zadziałało.

sknd

nic to nie dalo (reset biosu) , ale jak mówię - pewnie karta jest po prostu zepsuta, tak moze byc, to mozliwe... niestety dzis sie znów nie dowiem...