[Propozycja] Zmiana zasad wykorzystania SUPERKOMPUTERA.

Zaczęty przez Ania, 14 Listopad 2012, 13:54

Martin Fox

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 15 Listopad 2012, 13:29i ktos z farma kompow ma tez 1 glos tak jak osoba z "kalkulatorkiem" ktora bedzie sie wymadrzac tu i robic z siebie ideowca liczacego dla szczytnej ideii a tak de fakto nie majaca srodkow zeby liczyc cos innego
Czyli co - każdy zakłada podlicznik na komputer/komputery i przydzielamy głosy % do wydatków na prąd? Zużytych MW? Czy po prostu po wysokości ostatniego zeznania podatkowego uznajemy kto jest godzien zabrać głos na forum a kto nie?  :deadman:

Sorki za OT

Ania

Cytat: krzyszp w 15 Listopad 2012, 14:01
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 13:59
Pokusa jest spora, może nie wszystkie 8 szt będą musiały pracować aby ujarznić apetyt POEM.
Obawiam się, że i 8 może być mało, skoro 7770 spokojnie pożre 5...

To z innej strony. Nie kusi Cię/Was aby to sprawdzić i posiadać SUPERKOMPUTER, którego pozazdroszczą nam inne zespoły.   :P

krzysztofo

chyba rozmowa obrała zły tor,
Ania chciała zoptymalizować pracę SUPERKOMPUTERA, tylko ta optymalizacja jest różnie widziana przez różne osoby.

stiven

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:03
Myślę, że zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem walczymy nie o 10% więcej punktów tylko zdecydowanie więcej dlatego warto takie ryzyko (moim zdaniem) ponieść.

Znaczy to już policzone czy nadal gdybamy?

Tobas

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:08
To z innej strony. Nie kusi Cię/Was aby to sprawdzić i posiadać SUPERKOMPUTER, którego pozazdroszczą nam inne zespoły.   :P


Już zazdroszczą  :parrrty:

Nie mniej jednak pełna optymalizacja tylu różnych kompów to katorga.
Jak już ustawisz perfekcyjnie POEM, to się okaże, że właśnie nie karmi, albo punktację obcięli.
Jak dasz inny projekt to się zacznie, nie wiedząc czemu wieszać itd.

Ania

Cytat: Martin Fox w 15 Listopad 2012, 14:04
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 15 Listopad 2012, 13:29i ktos z farma kompow ma tez 1 glos tak jak osoba z "kalkulatorkiem" ktora bedzie sie wymadrzac tu i robic z siebie ideowca liczacego dla szczytnej ideii a tak de fakto nie majaca srodkow zeby liczyc cos innego
Czyli co - każdy zakłada podlicznik na komputer/komputery i przydzielamy głosy % do wydatków na prąd? Zużytych MW? Czy po prostu po wysokości ostatniego zeznania podatkowego uznajemy kto jest godzien zabrać głos na forum a kto nie?  :deadman:

Sorki za OT

Rzeczywiscie OT który podżegnuje do rozłamów. Tomki wcale (moim zdaniem) nie chodziło o wprowadzenie takiej zasady tylko o pokazanie mechanizmu który obecnie rządzi. Zbyt mocno doszukujesz się tutaj ataku na własne prawo głosu.
Popatrz na mnie. Mam mało punktów wobec Was ale nie czuję się ani gorsza ani lepsza. Chcę abyśmy razem osiągnęli coś większego niż każdy z nas osobna.

Ania

Cytat: stiven w 15 Listopad 2012, 14:09
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:03
Myślę, że zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem walczymy nie o 10% więcej punktów tylko zdecydowanie więcej dlatego warto takie ryzyko (moim zdaniem) ponieść.

Znaczy to już policzone czy nadal gdybamy?

A jak sądzisz ?
Ile masz lat. Czytasz szybko ... ale bez zrozumienia chyba. Napisałam że moim zdaniem. Jakbym miała taki sprzęt to bym sprawdzila.
Takimi pytaniami i działaniami powodujemy że lepiej nie wyrywać się z pomysłami.
Generalnie krytykować jest najłatwiej.


mimeq

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:03
Cytat: krzyszp w 15 Listopad 2012, 13:57
Tak gwoli przypomnienia...
Z tego co się orientuję, to aktualne rozłożenie kart w SKB@P jest wynikiem problemów ze stabilnością i "przypadkowością" (pod względem dopasowania do płyt głównych/chipsetów) zakupionych kart, dlatego przełożenie tego wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych przestojów.

Chciałbym także zauważyć, że jak byśmy nie kombinowali, to po wszystkim ktoś tym musi zarządzać, pilnować właśnie stabilności itd., a to czasami wymaga podjęcia na szybko decyzji niekoniecznie optymalnych z punktu widzenia osiąganych "cyferek".

Myślę, że zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem walczymy nie o 10% więcej punktów tylko zdecydowanie więcej dlatego warto takie ryzyko (moim zdaniem) ponieść.

Uszkodzenie podzespolow lub awarie na tyle czeste ze wiecej bedzie off niz liczyl ??? Ze swojej strony (zarzadzam tylko od strony sotfu) moge podajac sie proby ustawienia liczenia POEM na takiej  karcie (7970)
jak dla mnie sa 2 warunki osoba/osoby majace fizyczny dostep do SKB@P musza powiedziec:

  • czy jest taka konfiguracja mozliwa bez szkod/wydajnosci dla sprzetu
  • czy maja czas na takie kombinowanie


Ania

Cytat: Tobas w 15 Listopad 2012, 14:12
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:08
To z innej strony. Nie kusi Cię/Was aby to sprawdzić i posiadać SUPERKOMPUTER, którego pozazdroszczą nam inne zespoły.   :P


Już zazdroszczą  :parrrty:

Nie mniej jednak pełna optymalizacja tylu różnych kompów to katorga.
Jak już ustawisz perfekcyjnie POEM, to się okaże, że właśnie nie karmi, albo punktację obcięli.
Jak dasz inny projekt to się zacznie, nie wiedząc czemu wieszać itd.

Sorry ale to kolejna skrajność. Pełna optymalizacja wiadomo że jest ciężka. Ale jeśli zoptymalizujemy np. 2 komputery to już coś. Potem zrobimy to z trzecim.
Przy kolejnych zakupach uwzględnimy możliwość optymalizacji posiadanych zasobów itd.

Wiele wzorów już mamy. PM opracował już ścieżke co w przypadku gdy projekt nie karmi. Zawsze mozna stworzyć lepsze lub gorsze plany awaryjne, które też o ile jest czas i dobry pomysł można optymalizować.

Uff.....

Ania

Cytat: mimeq w 15 Listopad 2012, 14:19
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:03
Cytat: krzyszp w 15 Listopad 2012, 13:57
Tak gwoli przypomnienia...
Z tego co się orientuję, to aktualne rozłożenie kart w SKB@P jest wynikiem problemów ze stabilnością i "przypadkowością" (pod względem dopasowania do płyt głównych/chipsetów) zakupionych kart, dlatego przełożenie tego wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych przestojów.

Chciałbym także zauważyć, że jak byśmy nie kombinowali, to po wszystkim ktoś tym musi zarządzać, pilnować właśnie stabilności itd., a to czasami wymaga podjęcia na szybko decyzji niekoniecznie optymalnych z punktu widzenia osiąganych "cyferek".


Myślę, że zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem walczymy nie o 10% więcej punktów tylko zdecydowanie więcej dlatego warto takie ryzyko (moim zdaniem) ponieść.

Uszkodzenie podzespolow lub awarie na tyle czeste ze wiecej bedzie off niz liczyl ??? Ze swojej strony (zarzadzam tylko od strony sotfu) moge podajac sie proby ustawienia liczenia POEM na takiej  karcie (7970)
jak dla mnie sa 2 warunki osoba/osoby majace fizyczny dostep do SKB@P musza powiedziec:

  • czy jest taka konfiguracja mozliwa bez szkod/wydajnosci dla sprzetu
  • czy maja czas na takie kombinowanie

W pełni się z tym zgadzam ! Bardzo racjonalne podejście podejście do tematu.
"Uszkodzenie podzespolow lub awarie na tyle czeste ze wiecej bedzie off niz liczyl ???" - jeśli tak jest to rzeczywiście zadaniem numer jeden powinno być określenie co takiego się dzieje że sprzęt z dobrej półki nie chce stabilnie pracować !!

mimeq

Nie - u Ciebie wplywa zmiana tego co liczysz ? To jest kwestia doboru podzespolow, nie wszystkie chca ze soba wspolpracowac. Wiec takie a nie inne rozlozenie komponentow w SKB@P jest czyms najprawdopodobniej podyktowane. Co do optymalizacji:

http://www.boincatpoland.org/smf/superkomputer-boincpoland/ankieta-czy-skbp-ma-liczyc-pm-gpu/msg196593/#msg196593

Po co byla ta ankieta ? Wiekszosc sie wypowiedziala tak a nie inaczej i jak dla mnie to jest koniec tematu. A moim prywatnym zdaniem (pewnie zostane za to "objechany") glosowac pownni Ci ktorzy sie do powstania SKB@P przyczynili (finansowo czy rzeczowo).


Ania

Cytat: mimeq w 15 Listopad 2012, 14:38
Nie - u Ciebie wplywa zmiana tego co liczysz ? To jest kwestia doboru podzespolow, nie wszystkie chca ze soba wspolpracowac. Wiec takie a nie inne rozlozenie komponentow w SKB@P jest czyms najprawdopodobniej podyktowane. Co do optymalizacji:

http://www.boincatpoland.org/smf/superkomputer-boincpoland/ankieta-czy-skbp-ma-liczyc-pm-gpu/msg196593/#msg196593

Po co byla ta ankieta ? Wiekszosc sie wypowiedziala tak a nie inaczej i jak dla mnie to jest koniec tematu. A moim prywatnym zdaniem (pewnie zostane za to "objechany") glosowac pownni Ci ktorzy sie do powstania SKB@P przyczynili (finansowo czy rzeczowo).

Moja konfiguracja potrafi liczyć tylko Collatz. Inne projekty GPU pobierają mi tylko jednostki na CPU .Wyłaczenie CPU nic nie daje. Ale ja to amatorka jestem. Tak więc u mnie przełaczenie powoduje drastyczn spadki ilości pkt. Przez złą konfigurację programową.

W ankiecie którą przytoczyleś nie było opcji POEM :).  I nikt wtedy nie posiadał informacji ze np. W POEM można tak wspaniale liczyć. Przebija DT ? Dlatego nalezy zweryfikować zoptymalizować listę projektów.

To zabrzmi być może jak herezja ale poprośmy kogoś z boku np. PNT a konsultację ile i w jakich projetach dałoby się osiągnąć malsimum posiadając takie komponenty, taki sprzęt. Nie po to aby to zrobić ale po to aby skonfrotować to z włanymi przemyśleniami i podjąć ostateczną decyzję.
Koledzy z PNT ile Waszym zdaniem ten sprzęt co posiadamy może dawać punktów nie biorąc pod uwagę donate i bitcoin ?

Ania

Cytat: mimeq w 15 Listopad 2012, 14:38
A moim prywatnym zdaniem (pewnie zostane za to "objechany") glosowac pownni Ci ktorzy sie do powstania SKB@P przyczynili (finansowo czy rzeczowo).

Ktoś zada pytanie "ile warta jest teraz 1 zł z 2008 roku".  Nie ja !


mimeq

Przy jakich zalozeniach ? Wedlug ankiety mamy liczyc PM (w jakims procencie) i chcecie brac udzial w wyscigach...
Napisz ile % na co bo ludzie zadecydowali ze nie liczymy na GPU dla samych punktow...


krzysztofo

7 dni bufora pozwala mi liczyć POEM bez przerw  XD

krzyszp

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:50
Koledzy z PNT ile Waszym zdaniem ten sprzęt co posiadamy może dawać punktów nie biorąc pod uwagę donate i bitcoin ?
Nie jestem z PNT (;)), ale odpowiem:
NVIDIA - Distgren
ATI - POEM, ALE z wyjątkiem 7970 - ta więcej da w Distgren

Tylko, co Ci da taka odpowiedź??? Odpowiem - NIC
Bo efektywność liczenia to suma składowych podzespołów...
Aniu, to naprawdę nie jest takie proste, to nie są kompy, przy których ktoś siedzi w domu 24h i może żonglować podzespołami, reinstalować systemy, itd. Weź pod uwagę, że podstawowym wymogiem przy przemieszaniu kart jest reinstalacja systemu i sterowników, a to czasami może zająć cały dzień na 1 komp, w dodatku dochodzi sprawa licencji na system - po kilku reinstalacjach wingrozy trzeba się użerać z MS o nowy klucz do systemu... W efekcie, doprowadzenie wszystkich tych kompów do poziomu stabilnego to nawet może być i miesiąc roboty... a na końcu się okaże, że z powodu braku stabilności karty wróciły do tych samych płyt (bo przecież ktoś z pewnego powodu je tam umieścił)...

Optymalizacja ok, ale bez przesady z mieszaniem podzespołami, szanujmy czas kolegów ;)

Niestety, prostych odpowiedzi nie ma i taka optymalizacja wymaga ciągłej żonglerki pomiędzy projektami...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

stiven

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:16
Cytat: stiven w 15 Listopad 2012, 14:09
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 14:03
Myślę, że zdajemy sobie z tego sprawę. Moim zdaniem walczymy nie o 10% więcej punktów tylko zdecydowanie więcej dlatego warto takie ryzyko (moim zdaniem) ponieść.

Znaczy to już policzone czy nadal gdybamy?

A jak sądzisz ?
Ile masz lat. Czytasz szybko ... ale bez zrozumienia chyba. Napisałam że moim zdaniem. Jakbym miała taki sprzęt to bym sprawdzila.
Takimi pytaniami i działaniami powodujemy że lepiej nie wyrywać się z pomysłami.
Generalnie krytykować jest najłatwiej.

Krytyce to Ty poddałaś sposób użycia SK. Uważasz, że się marnują i są źle wykorzystane. Jest to kwestia mocno dyskusyjna. Więc dyskutujemy.

Uważasz, że wiesz lepiej co należy zmienić aby pkt było więcej więc zapytałem czy to jest policzony czy czysto hipotetyczne. Koledzy próbują Ci pokazać, że mocne GPU potrzebuje mocnego CPU, które je nakarmi. Tym samym trzeba zrezygnować w projektów, które na tym CPU by się liczyły lub mogły liczyć. Skoro już wiesz jaki będzie uzysk pkt to daj znać. Ja nie wiem i obawiam się, że nie potrafię oszacować tak w moment aby mówić, że jest nieoptymalnie, źle i w ogóle trzeba zmienić.

SK to nie jeden blaszak, który ma się w domu. To sprzęty stojące w różnych miejscach, które mają liczyć 24/7 i do których czasem nie ma dostępu. Konfiguracje, które działają w tej chwili to przypadkowo powsadzał jakieś podzespoły, które liczą cokolwiek. To spora ilość pracy poświęcona na dobór podzespołów w taki sposób aby nie robiły przykrych niespodzianek. Myślę, że masz świadomość jak irytujące są sytuacje gdy np GPU nie liczy a powinno i próbujesz rozwiązać problem. Osoby zajmujące się SK sporo pracy włożyły w to aby sprzęty liczyły. Pewnie da się wymontować CPU z jednego i wsadzić do innego i przy okazji jeszcze GPU też pozamieniać. Wtedy będzie więcej pkt. Ok. Wszystko fajnie jak sprzęty masz w jednym miejscu i nieograniczoną ilość czasu na grzebanie w nich. Teraz pomyśl, że kompy stoją w różnych miastach i trzeba wyłożyć kasę na wysyłkę a finalnie okazuje się, że kompy tydzień nie liczyły a podzespoły ze sobą nie współpracują bo nie i już. Skoro ci, którzy się SK zajmują mówią, że jest ok i działa to dla mnie znaczy, że tak jest. Kombinować to sobie można mając 3 kompy na stole.


Ania

#97
Tu chyba nie da się stałych reguł ustawić.
Pojawił się POEM z wartością 1,5 mln /24h dla 7970 (z dobrym CPU).  Wartość z palca proszę mnie z tego nie rozliczać. Liczę na więcej :)
Pod taką informację/wiarę warto zastanowić się i być może wykonać ruch w kierunku stworzenia takiego komputera z posiadanych elementów (przy niewielkich stratach w innych zestawach - nie wiem co znaczą nieiwielkie - codzinnie takie kwestie rozstrzygamy w życiu).

Jeśli to zadziała to extra. Jeśli nie ... to szukamy dalej. To taki kolejny projekt w BOINC "budowanie optymalnych konfiguracji pod konkretne projekty". Nie nalezy wszystkiego od razu wywracać. 2 bardziej konkretne propozycje przemodelowania sprzętu:
1) spinamy 7970 z najmocniejszym procesorem i staramy się wycisnąć maksimum z tej karty w POEM.
2) sprzedajemy najsłabsze GPU i kupujemy 7770 , dokładamy do zestawu z wystarczającym procesorem i pozyskujemy 1 mln pkt. dziennie. (

Być może ktoś lepszy ode mnie widzi lepsze optymalizacje to proszę o ich zaproponowanie.

lukaszja

Aniu!
Rozumiem Twój punkt widzenia.
Jeśli jednak na chwię całkowicie pominąć kwestie fundamentalne (co, jak i po co mają liczyć kompy SKB@P), to weź proszę pod uwagę, że zwyczajnie bardzo ryzykowne jest ustawianie wszyskiego pod jeden projekt (in concreto - POEM). Bo może on nie mieć WU, obniżyć punktację, po prostu się skończyć czy cokolwiek innego.
Nie wiem czy wiesz ale kiedy kupowane były kolejne GPU wiele osób walczyło skutecznie o dywersyfikację (układy nVidia/ATI), co właśnie daje SKB@P pole manewru.
Żeby nie było całkowiecie bezproduktywnie:
- można zoptymalizować SKB@P zmniejszając fizycznie ilość blaszaków (sprzedaż?), kupując za to zestawy o większej wydajności i mniejszym zapotrzebowaniu na energię oraz mniejszą ilością wydzielanego ciepła/hałasu.  A później zobaczymy ;)

Ania

Bardzo fajna wypowiedź.
Jak pisałam wcześniej nie zależy mi aby wszystkie maszyny pracowały dla jednego projektu. Ustawmy na razie (zoptymalizyjmy 2-3 maszyny). Zobaczy czy to działa , ile punktów rzeczywiście daje , jak stabilnie pracuje. Po jakimś okresie gdy się upewnimy że to dobry kierynek możemy optymalizować następne. Niekoniecznie w tym samym projekcie. Jeśliby podobną ale jednak mniejszą ilość dawałyby w innym projekcie to też nie byłoby źle.
Dywersyfikacja jest OK.Ale też powinna mieć swoje granice (trudności w zarządzaniu).

Tak jak w PM jeśli główny projekt szwankuje, zmieniły mu się mocno punkty przeskakujemy na projekt nr 2.

POEM jest tylko jednostkowym przykładem. Mam zbyt małą wiedzę aby zaproponować więcej - tym bardziej dla stajni nVidia.

Troll81

#100
widzę zazartą dyskusję :D

dodam więc i swój głos.

projekty się zmieniają, wychodzą nowe projekty w starych zmieniają się aplikacje liczące czasem nawet wykluczające użycie danego rodzaju sprzętu. (przykład GPUGrid i jego wydłużanie jednostek, kiedyś w deadline mieściła się gt8600 teraz nawet do 1/4 deadline nie dotrze). Tak więc dosyć duża zmienność występuje. Trzeba by to stale monitorować, kontrolować, przestawiać maszyny w zależności od potrzeb. A ponieważ wiem ile to roboty to nie sądzę by znalazł się ochotnik który zadeklaruje że od dziś przez rok będzie trzymał rękę na pulsie i informował.

Brakuje ochotników do mniej czasochłonnych zajęć.

No ale załóżmy ze jednak ochotnik się znajdzie. i np SKB@P4 może liczyć równie wydajnie 6 projektów. Trzeba by więc wybrać który. Więc robimy ankiety. Wybieramy projekt nr 1 ale okazuje się ze po miesiącu ma przestój, kolejna ankieta? i tak w koło Macieju. Według nie wprowadzi to zbędny chaos i przysporzy adminom SKB@P sporo roboty.

kolejna rzecz to to ze jak czytam posty w tej dyskusji to widzę spory sprzeciw jeśli chodzi o zmiany. Dotychczasowy system sprawdza się pozwala kierować moc tam gdzie zadecyduje drużyna. Ma oczywiście swoje wady ale tez i sporo zalet. Przede wszystkim SKB@P przestawiany jest rzadko i z przewidywalną częstotliwością. I liczy to czego zażyczyła sobie cała drużyna w demokratycznym głosowaniu.

Aha i jeszcze jedno. Punkty nie są jedynym kryterium optymalności wykorzystania SKB@P. To tylko zabawa. Ładnie zbiera się punkciki ale czy aby na pewno o to chodzi?

Dla Ciebie Aniu punkty są ważne i to rozumiem. Należy też jednak zaakceptować inne wizje. Np że punkty to tylko dodatek.

Ania

W całej swojej wypowiedzi zakładasz że wszystkie maszyny muszą podlegać zmianom. To nie musi tak być. W ostatnich postach bardzo mocno to wskazywałam. Takie podejście powoduje że na siłę próbujesz sobie dołożyć 8x więcej więcej problemów - jak sam piszesz. Zróbmy1-2-3 zoptmalizowane komputery. Nie 8 szt.

Zoptymalizowany komputer będzie miał plan awaryjny. Zmieni się POEM to będzie DT. Jęsli i ten nawali to admin przełaczy na PM. Nikt nie będzie płakał.

Ania

Powtórze ...

konkretne propozycje przemodelowania sprzętu:
1) spinamy 7970 z najmocniejszym procesorem i staramy się wycisnąć maksimum z tej karty w POEM   lub DT (jeśli nawala lepszy to idziemy do drugiego) Jeśli jest wyścig w którymś z tych dwóch to na niego przełączamy (oprócz punktów mamy dobre miejsce w wyścigu). Jeśli oba nawalają to idziemy na projekt 3 (XXX). Jeśli i on to idziemy na PM
2) sprzedajemy najsłabsze GPU i kupujemy 7770 , dokładamy do zestawu z wystarczającym procesorem i pozyskujemy 1 mln pkt. dziennie. (POEM, DT, Collatz, PM) Jeśli pojawia sie wyścig w jednym tych projektów to na czas projektu przestawiamy (w miarę możliwości) przestawiamy na wyścig.

Tylko proszę nie krytykować tylko przedstawić lepsze propozycje projektów , rozwiązań.

Cyfron

chwilę nie czytałem forum a tutaj taaaaaki wątek...

Co do optymalizowania - mnie osobiście Ania przekonała. Rzeczywiście SKB@P miał liczyć wybrane z góry projekty, a PM miał go tylko "dopychać".
Może zrobić tak, żeby zrobić właśnie na początek jednego wybranego kompa tak, żęby na GPU liczył projektu uznany przez nas za "dobry" ale dobrze punktujący, a potem dołożyć coś na CPU, żeby się nie nudził (jak się będzie dało).
Liczenie na GPU to już nie tylko trzepanie punktów, bo nawet WCG ma na to aplikacje. Dla jednego kompa wybrać 3 preferencyjne projekty na GPU - 2 dobre i dobrze punktujące i jeden zapasowy, który po prostu zawsze daje punkty (bo jak padnie serwer, to karta nie będzie się nudzić). Do tego 3 projekty na CPU - 2 też "dobre i dobrze punktujące" i jeden czy nawet dwa zapasowe, które zawsze karmią (rosetta/primegrid/inne).

Zanim będziemy się wypowiadać co będzie lepsze, co będzie gorsze, to może właśnie najpierw sprawdźmy, czy w ogóle da się coś zoptymalizować. Moim zdaniem niestety nie bardzo, ponieważ dużo czasu z Ryśkiem nas kosztowało doprowadzenie do tego, żeby kompy liczyły w ogóle.

Wnoszę o rozpoczęcie testów na jednym komputerze. Komputer do optymalizacji może wskazać Ania, jako że ona zauważyła potrzebę optymalizacji, więc pewnie coś na ten temat będzie wiedzieć więcej niż np ja :) Mimeq - zająłbyś się tą optymalizacją? Zrobić do tego jeden wątek na forum.
Jak będą tego jakieś efekty, to podejmiemy decyzję, czy więcej kompów tak robimy, czy nie.

Co więcej - odpada jeden problem jaki był tutaj poruszany - prawie wszystkie kompy są u mnie. Więc łatwo będzie coś zmienić, ale problem ze sterownikami/systemami zostają.

Ta gorąca dyskusja przypomina mi tą, kiedy ktoś na forum bardzo się upierał, że powinniśmy kupić proce AMD, bo są tańsze a będą dobrze działać. Po wielu dyskusjach (nie ukrywam) niechętnie zakupiono proca AMD i teraz się okazuje, że jest to chyba najmniej wydajny procek. Całe szczęście pozytywnie jesteśmy zaskoczeni jego stabilnością, bo myśleliśmy, że będzie gorzej.

Kwestia wyścigów na tym kompie będzie do rozwiązania później. Bo zauważ Aniu - wyścig to przepinanie kompa na chwilę na inny projekt, pod który nie był on zoptymalizowany, więc nie wiem czy to dobry pomysł

Reasumując - rozpoczynać testy na jednym kompie. Ktoś się nie zgadza?

Szopler

3 projekty na GPU:
POEM + WCG + Einstein
+ podpiąć coś CPU jakby POEM nie zajmował akurat kilku rdzeni ;)

Cyfron

o to mi właśnie chodzi.

To jak Aniu - którego kompa Mimeq ma wziąć w obroty?
Bo jednak bym wolał, aby zajmować się jednym kompem, a nie naraz żonglować wszystkimi częściami ze wszystkich komputerów, bo wtedy na 100% coś nie będzie działać...

stiven

Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 18:58
Zróbmy1-2-3 zoptmalizowane komputery. Nie 8 szt.

A resztę podzespołów do kosza czy na sprzedaż? Ja nadal nie rozumiem co chcesz osiągnąć? Chodzi o max pkt na najmocniejszym GPU?
Kosztem mogą być tego takie:
* konieczność wyłączenia kilku maszyn na czas robienia przekładek (gdzie nie ma gwarancji, że sprzęt zechce działać)
* zaangażowania czasu opiekunów SKB@P w cudowanie z systemami operacyjnymi i sterownikami
* rozczłonkowanie któregoś z kompów może spowodować jego niezdolność do liczenia


Nie mogę jakoś przyjąć do wiadomości tego, że mimo braku argumentów na to że jest źle (ba nawet głosów że jest na tyle dobrze na ile może być) trzeba koniecznie coś zmienić bo tak.
To coś jak: zróbmy przemeblowanie w pokoju. Nie mamy planu ale zoptymalizujemy. W sumie fajna zabawa. Jak ktoś lubi przemeblowania. Ja jak coś działa to nie ruszam chyba, że mam uzasadnione powody twierdzić, że po zmianie będzie znacznie lepiej i warto czas w to angażować. Sporo liczydłowych pewnie aż za dobrze wie o czym piszę bo siedzą trochę bliżej sprzętu.

Wydaje mi się, że osoby, które zajmują się SKB@P najlepiej wiedzą co można w nich zmienić. Te propozycje pojawiają się raz na jakiś czas na forum wraz z wyliczeniami i rozpoczyna się zbiórka. Ta metoda jest najdoskonalsza. Jak zgłoszeń brak to albo wszystko gra albo są tak zarobieni, że nie mają kiedy przeanalizować i o tym napisać. Niejako oznacza to, że czasu na inne przerzucanie sprzętu w lewo i w prawo też mogą nie mieć. 

Pojawił się temat zasilacza do jednego z kompów. Jak rozumiem to jego brak a nie nieoptymalnie dobrane podzespoły czy projekty spowodował spadek punktacji. Problem został naprawiony ale tymczasowo. Chyba warto się zastanowić nad jego rozwiązaniem. Może to dobry moment na inwentaryzacje co mamy, co jest aktualnie w serwisie, co trzeba kupić bo sprzęt działa na podzespołach użyczonych przez któregoś z liczydłowych, co można kupić i wreszcie co należy w najbliższym czasie skierować do krainy niskich napięć (zbyt niska wydajność energetyczna).

Cyfron

ale właśnie, żeby udowodnić nam wszystkim (nie ważne kto po jakiej stronie jest) - zrobić tego kompa testowego, gdzie zoptymalizujemy to co liczy i zobaczymy, czy przyniesie efekt wymierny do tego, co się w niego wsadziło czasu.

Szopler

SKB@P 3 ;)
Dajcie dostęp - się zajmę tym...

Ania

#109
Wow ... dzięki Cyfron za podsumowanie i uporządkowanie tego wątku.
Za możliwość wskazania komputera już nie ... bo źle zapewne wybiorę ... chyba że jest jakiś czerwony :)

Najbezpieczniejszy dla mnie byłby wariant 7770 (której nie mamy) + dobry procek który to uciągnie. Bo takie maszyny u innych działają
Drugi wariant to migracja 7970 do dobrego procesora i wypróbowanie tam mieszanki POEM lub DT ,  ewentualnie POEM+Collatz (równocześnie) - ten drugi dopełniałby GPU gdyby procesor nie dawał rady karmić (autorski pomysł nie wiem czy dobrze zadziała)

To tak na szybko. Ale jeszcze przeglądnę moje zapiski odnośnie SKB@P. Mam też parę wykresów :)

P.S. Mogę kogoś porosić o określenie kolejności wydajności komputerow SKB@P tylko pod katem posiadanych CPU np. SKB@P9 jest wydajniejszy od 8 , słapsza jest 7 potem jeszcze słabsza jest 3 itd.  Mi zajęłoby to całą noc.

@Stiven decyzja nie zapadła. Jesteśmy jak rozumiem w trakcie. Szopler coś zaproponował. JA tak szybko nie potrafię. Zanim kupujesz meble do pokoju to masz projekt architekta wnętrz i nic w nim nie kombinujesz a dokładniej Twoja ładniejsza połowa ? Niektórzy mają intuicję do meblowania inni do komputerów :) A jeszcze inni skłądają kilka informacji i na jej podstawie budują tezę. W żadnym wypadku nie rozpieprzamy na raz 8  ani nawet 6 ani nawet 4 komputerów na raz !!!! To proszenie się o problemy

@Szopler - czym podyktowany jest wybór tej maszyny ? Uważasz że tam nie trzeba nic zmieniać w sprzęcie. Byłoby to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

stiven

#110
Cytat: mimeq w 14 Listopad 2012, 22:52
90% czasu GPU liczy tylko i wylacznie projekty najbardziej punktodajne (Moo dla ATI  Distrtgen dla NV) 1-2 GPu bierze udzial w PM GPU lub wyscigach bo takie byly wyniki glosowania (ankiety). Tu sprawa jest mysle jasna.
Troche inaczej sprawa wyglada z CPU obecnie przy duzych perturbacjach u Rysia (PM Oproject). SKB@P liczy tam gdzie najbardziej tego potrzebujemy (NumberFields) i Enigma (skrajnie zadko WU).
Online obecnie sa SKB@P: 1,2,3,7,8,10,11 - 9ka jak pisalem wyzej lezy z powodu braku zasilacza (4x CPU + 560Ti).
A wiem co pisze gdyz poswiecam ostatnio temu kilka h dziennie ....

Skoro 90% czasu GPU liczą to co najbardziej punktodajne a CPU liczą Enigmę (która akurat ma próbki i ładnie punktuje) to co tu zmieniać w tej chwili?
Pozostaje właściwie chyba tylko testowanie z którym CPU 7970 będzie się najlepiej dogadywać aby rozwinęła skrzydła.

EDIT: Przy okazji. Dane które są widoczne tu http://www.boincatpoland.org/wiki/Superkomputer_BOINC@Poland są aktualne? Nie widzę tam tej 7970. 

Szopler

Te dane nie są aktualne. W SKB@P jest właśnie 7970 :), ale nie wiem jakie CPU tam jest w tej chwili.

mimeq

0becnie 7970 pracuje wspolnie z Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz. W distrrtgen robi 1 WU w ~650sek za 8,758.00 pkt co daje obecnie 1,142,082.39 avg credits:

http://boinc.freerainbowtables.com/distrrtgen/hosts_user.php?userid=18578

Wlaczylem pobieranie WU POEMa ale obecnie brak dostepnych zadan:

POEM++ OpenCL version 0

Nie wydaje mi sie aby 4 cpu z ta karta w POEMiezrobily w czasie ~650sek taki urobek punktowy jak w distrrtgen (najwydajniejsza opcja to 1CPU/1WU) ale pobierze zobaczymy.
A przkladnie karty = prawdopodobnie reinstal systemu i nie wiadoma czy wogole ruszy ale to juz sprawa dla Cyfrona ?


Ania

Aktualizacja średniej ilości punktów (za ostatnie 7 dni) SKB@P:   (11-11-2012)   
                                                                  obecnie   poprzednio
1. SKB@P1 Q9450                    2x HD5850             430      478 tys
2. SKB@P2 Q6600                    HD5850                 220      250 tys
3. SKB@P3 Q9550                    HD7970               1 090     292 tys
7. SKB@P7 Athlon 64 2x 4600+   560Ti                    240     345 tys
8. SKB@P8 Phenom II 6x 1045T  560Ti                    150      335 tys
9. SKB@P9 Phenom 4x 9850       560Ti                     80       9,3 tys
10. SKB@P10 i7-940                 2x560Ti                 600      324 tys
11. SKB@P11 i7-2600                HD5870                 300       21 tys   

Ania

Cytat: mimeq w 15 Listopad 2012, 20:33
0becnie 7970 pracuje wspolnie z Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz. W distrrtgen robi 1 WU w ~650sek za 8,758.00 pkt co daje obecnie 1,142,082.39 avg credits:

http://boinc.freerainbowtables.com/distrrtgen/hosts_user.php?userid=18578

Wlaczylem pobieranie WU POEMa ale obecnie brak dostepnych zadan:

POEM++ OpenCL version 0

Nie wydaje mi sie aby 4 cpu z ta karta zrobily w czasie ~650sek taki urobek punktowy jak w distrrtgen (najwydajniejsza opcja to 1CPU/1WU) ale pobierze zobaczymy.

Jak pobierze próbki POEM (uwaga tam są róźne jak pamietam) to oba projekty będą liczyły równolegle ?  Jakie wymagania ma DT odnośnie CPU

mimeq

Karta z pkt 8 (phenom x6 z 560Ti) liczy PM/wyscigi - obecnie Einstein
Karta z pkt 9 (phenom x4 z 560Ti) liczy albo nie - brak zailacza - obecny znow kupil RK .....

Reszta stany porownywalne z poprzednimi lub lepsze

DT uzywa 1 rdzenia CPU - 0,988CPU

Chce przeliczyc chociaz 1 WU POEM przy wstrzymanym DT - ewentualnie zrobic 24h test z app_info i wieloma WU jednoczenie.


Szopler

Dla POEM można przypisać 0.5 rdzenia i tłuc 8 WU na raz. Następnie (po 1-2 dniach) to optymalizować.
Przełożenie GPU 7970 do kompa z i7 nie wymusza reinstalacji systemu... nie przesadzajmy!

mimeq

Szopler nie jestem laikiem nie napisalem WYMUSZA tylko ze moze zaistniec taka mozliwosc, nie przekrecaj moich slow - ja zaproponowalem ewentualna wymianke kart ...  :)


Ania

7970 przy DT jaki był poziom obciązenia GPU ?

mimeq

2 moje posty wyzej napisalem ..... :whistle: