Inwetaryzacja SKB@P - dyskusja

Zaczęty przez Ania, 22 Listopad 2012, 20:02

Ania

Dzięki za dane - będzie łatwiejsze odniesienie.
NA SKB@P3 uważam że warto wrócić do poprzedniej konfiguracji z DT.

Z tego co mi pisał Szopler wynika że do tej karty potrzeba procesora wydajniejszego o ok. 3,5 razy bardziej niż ten w SKB@P3. Jest taki w powyższej liście ?

Tobas

Aniu zrozum, że tej karty nie wysycisz w POEM. Chłopaki z PNT już to skutecznie przetestowali.
Nasi też pisali wielokrotnie - można kombinować, ale głową muru nie przebijesz (akurat w tym wypadku)

Szopler

Tu nie chodzi o wysycenie karty (bo np. Moo! obciąża ją "tylko" w 85%), ale o "dziabanie" punktów w POEM :).
Może z lepszym prockiem da się np. 800k na dobę cisnąć... bo z obecnym na pewno nie.

EDU Enthusiast

SKB@P3
karty 7900 nie nadaje sie na moo.
Distrtgen, i milka potrafi najwiecej nastukac na 7900.

Z tego co widze to zaduzo updates nie mozna zrobic jest juz i tak z wysokiej polki sprzet i lepiej zaczac skladac nowe kompy niz updatowac te;

Ania

Cytat: Tobas w 22 Listopad 2012, 20:32
Aniu zrozum, że tej karty nie wysycisz w POEM. Chłopaki z PNT już to skutecznie przetestowali.
Nasi też pisali wielokrotnie - można kombinować, ale głową muru nie przebijesz (akurat w tym wypadku)

Nikt nie pisał wcześniej że to było przetestowane. Tym bardziej że w PNT zrobili to doświadczalnie. Albo czegoś nie doczytałam.
Były informacje że ciężko będzie znaleźć taki procesor który nakarmi tą kartę. Dlatego chciałam zrobić taki test i określi jaki procesor jest potrzebny aby uzyskać więcej niż 1 mln z tej karty.
Pojawiały się informacje że 7770 świetnie współpracuje z POEM i daje wyniki na poziomie 0,8 - 1 mln. Co dawało nadzieje,że 7970 będzie jeszcze lepiej punktować.

stiven

Pisał, pisał tylko niestety świadomie odrzucałaś te fakty w imię idei, że najpierw działać potem myśleć. 

Troll81

Panowie bez złośliwości. Testy się przydadzą. Zobaczymy co można a co nie.

Ania

#7
Cytat: stiven w 23 Listopad 2012, 09:08
Pisał, pisał tylko niestety świadomie odrzucałaś te fakty w imię idei, że najpierw działać potem myśleć.
Podaj proszę miejsce, linka.
Dzięki Troll.

stiven

Proszę bardzo:

Cytat: tito w 25 Październik 2012, 12:05
Podsumowując: karty 7770 jawią się jako naprawdę świetna rzecz:
niski koszt początkowy - ~450zł to naprawdę niewiele jak za niezłą kartę graficzną, która również w grach  się dobrze sprawuje;
niskie koszty eksploatacji - pobór prądu coś koło 80W;
niepotrzebny kosmiczny zasilacz oraz niewiadomo jaki system chłodzenia w obudowie;
niesamowicie punktodajna - w distrrgenie ~ 340k dziennie za tę cenę, przy POEM i mocnym CPU 900k - to już NIESAMOWITE;
Na minus - tylko, to że w POEM wymaga mocnego CPU, aby rozwinąć skrzydła.
Zachęcam do kupowania  :arrr:

Cytat: syrian w 24 Październik 2012, 15:52
W POEM dużo zalezy od procesora, więc powinieneś wziąć pod uwagę jakie procki siedzą w tych 2-3 kompach
chyba że juz jest konkretnie nastawiony na którys projekt to w tedy pod niego kupuj grafike :)

Cytat: Tobas w 15 Listopad 2012, 13:44
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 13:41
Poproszę kolegów aby się wypowiedzieli. Mamy informację że komputer z kartą 7770 na pokładzie daje 1 mln pkt w POEM.
To by wskazywało że komputer z kartą 7970 powinien zdobywać ich więcej w tym projekcie.

Do tego musi być konkretny procek, najlepiej i5 / i7

U mnie i7 z kartą 5850 liczy 4 wątki POEM i tyleż wątków proca zużywa
Lepsza karta - strach pomyśleć  :fright:


Cytat: krzyszp w 15 Listopad 2012, 14:01
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 13:59
Pokusa jest spora, może nie wszystkie 8 szt będą musiały pracować aby ujarznić apetyt POEM.
Obawiam się, że i 8 może być mało, skoro 7770 spokojnie pożre 5...


Cytat: mimeq w 15 Listopad 2012, 20:33
0becnie 7970 pracuje wspolnie z Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 @ 2.83GHz. W distrrtgen robi 1 WU w ~650sek za 8,758.00 pkt co daje obecnie 1,142,082.39 avg credits:

http://boinc.freerainbowtables.com/distrrtgen/hosts_user.php?userid=18578

Wlaczylem pobieranie WU POEMa ale obecnie brak dostepnych zadan:

POEM++ OpenCL version 0

Nie wydaje mi sie aby 4 cpu z ta karta w POEMiezrobily w czasie ~650sek taki urobek punktowy jak w distrrtgen (najwydajniejsza opcja to 1CPU/1WU) ale pobierze zobaczymy.
A przkladnie karty = prawdopodobnie reinstal systemu i nie wiadoma czy wogole ruszy ale to juz sprawa dla Cyfrona ?


Cytat: lukaszja w 16 Listopad 2012, 13:42
Cytat: Ania w 15 Listopad 2012, 13:41
Poproszę kolegów aby się wypowiedzieli. Mamy informację że komputer z kartą 7770 na pokładzie daje 1 mln pkt dziennie  w POEM.
To by wskazywało że komputer z kartą 7970 powinien zdobywać ich więcej w tym projekcie.

Ania - to tak nie działa. Wg mnie nie ma obecnie żadnego CPU, które byłoby w stanie nakarmić taką grafę (7970) w projekcie POEM.
Zobacz(cie):
http://boinc.fzk.de/poem/forum_thread.php?id=706&nowrap=true#5898
w skrócie - i7 2600k (4 rdzenie, 8 wątków) kręcone na 4GHz nie daje rady HD6970 @ 915 MHz (load GPU tylko max 90%). Co dopiero mówić o 7970...
BTW Cały wątek jest ciekawy dla maniaków ;)

Cytat: Doc w 16 Listopad 2012, 18:12
sprawa dociążania GPU poemem jest beznadziejna - przypomina mi Einsteina, który wyleciał z mojego kręgu zainteresowań z tego powodu

w każdym razie, do rzeczy
poniżej zależność obciążenia od taktowania CPU na 4 rdzeniach/wątkach
2,7GHz // 1,8GHz pamięci, CL9: 83-86%
3,4GHz // 1,8GHz pam, CL9: 88-90%
3,8GHz // 2GHz pam, CL9: 91-93%

zależność od ilości wątków, na powyższym "środkowym" taktowaniu:
1 - 50%
2 - 75%
3 - 85%
4 - 89% (tu wydaje się że poszczególne wątki liczą się wolniej niż przy trzech wątkach)

moim zdaniem ilość wątków ma większe znaczenie niż taktowanie procesora >> CPU z HyperThreadingiem się do tego nadadzą idealnie
jednocześnie nie trzeba ich katować woltami i temperaturą, dzięki cvzemu pożyją dłużej, wezmą mniej prądu, itp.
u mnie takim optymalnym ustawieniem jest właśnie 3,4 / 1,8 CL9; CPU ma napięcie 1,187V, pamięci 1,55V;
temperatura proc w pełnym obciążeniu BOINCem to ok. 63stC, i cichy wentylator
niestety nie mam i7, ani też drugiej mocniejszej GPU, żeby potwierdzić tą teorię
a wymaga ona więcej testów...


+ do tego caaaaały temat dotyczący liczenia POEM na GPU
http://www.boincatpoland.org/smf/poemhome-173/nowa-aplikacja-na-gpu!/

Ania

#9
Sporo się namęczyłeś. Dzięki.
Ale gdzie tu powyżej jest napisane, że to zostało przetestowane na 7970 (topowej karcie) ? (przeczytaj mojego maila do którego się odnosiłeś)
Bez testu nie wiedzielibyśmy jaki procesor jest potrzebny i czy przekładka tej karty do innego komputera będzie miała sens (a jest to pracochłonne i wyłączy 2 komputery z obiegu + doinstalowanie sterowników itp.). Łatwiejsze było sprawdzenie w jakim stopniu ten procesor wypełnia 7970 i określić jakiego procesora docelowo potrzebujemy (pierwotnym założeniem było dołożenie 7970 do najmocniejszego procesora - ale jest b.kłopotliwe i w związku tym został wykonany inny test na SKB@P3). I wydaje mi się że wiemy iż potrzebujemy conajmniej 3,5 razy wydajniejszego procesora (to jest ten konkret który chcieliśmy uzyskać). Jeśli mamy taki w zasobach SKB@P to powinniśmy spróbować zrobić taki zestaw i spróbować jeszcze raz ustawić tam POEM.
Do tego czasu moglibyśmy na innym zestawie spróbować czy POEM nie da więcej punktów niż DT na tym samym zestawie.
Zmiany na SKB@P3 zaproponował i realizował Szopler, który ma b.duże doświadczenie w konfigurowaniu POEM co pokazał we wskazanym przez Ciebie wątku. Poparł test i go zrealizował. Mam nadzieję, że uda mu się zrobić kolejne i wypracuje optymalne rozwiązanie również dla Ciebie - bo też o to prosiłeś w tamtym wątku.

Dla przypomnienia za 7970 daliśmy ok 1700 zł. To sporo pieniędzy. Warto jeśli to możliwe uzyskiwać na niej lepsze wyniki (nie obiecuję, że się da - ale chce spróbować to uzyskać). Przez to że krzyczycie na siebie dużo mniejszy jest przepływ informacji w tym temacie (pomiędzy PNT i nami). Traci na tym nasza pozycja POLSKI w rankingach.

Swoją drogą proponuję tą dyskusję przenieść do wątku o zmianach w SKB@P. Intencją autora tego wątku było skondensowane podejście do aktualnego stanu sprzętowo programowego SKB@P. I niech tak pozostanie.

Ania

Szopler popraw mnie jeśli się pomyliłam.

SKB@P3

Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 + AMD AMD Radeon HD 79x0 series (Tahiti)
DT 1050k 
Moo! 415k
Milka 350k
POEM 300k

Przy następnych testach warto wpisać również dla tych danych poziom wypełnienia CPU  i GPU podczas pracy.

stiven

Cytat: Ania w 23 Listopad 2012, 13:56
Sporo się namęczyłeś. Dzięki.
Ale gdzie tu powyżej jest napisane, że to zostało przetestowane na 7970 (topowej karcie) ? (przeczytaj mojego maila do którego się odnosiłeś)

Obawiam się, że za to Ty nie pokusiłaś się nawet o przeczytanie tego co wkleiłem bo dalej swoje. Nawet jakby 1000 razy zostało to napisane to i tak nie uwierzysz. Z góry było wiadomo iż nie posiadamy procesora, który jest w stanie wykarmić tę kartę w POEM. Ale i tak musiało to zostać dowiedzione kolejnymi testami. Wykonano je i paramparamparam okazuje się, że potrzebujemy mocniejszy procesor. Cel osiągnięty :respect: Jakie następne?

Troll81

ej no bez złośliwości. Spróbowalim, nie wyszło. Jesteśmy mądrzejsi.

Ania

Uwierzę gdy zostanie przedstawione racjonalne wnioskowanie. Tego wtedy nie było - były hipotezy. Były testy z kartą 7770 (bardzo obiecujące że da się z niej wycisnąć 1 mln dziennie).

A wystarczyło zrobić porównanie takie jak tutaj.

Na procesorze Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9550 (według strony http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php wydajność wynosi 4044 w Passmarku)
Na procesorze Intel(R) Core(TM) i7-2600 (według strony http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php wydajność wynosi 8950 w Passmarku)

Tylko z pokazaniem odniesienia do innego procesora (w którym były testy z 7970). Ale nikt tego (wyliczeń, porównania) nie zrobił. Być może niektórzy zrobili to "w pamięci". Ja tak nie potrafię bo nie znam klasyfikacji CPU

Teza: "Nie mamy tak mocnego procesora aby pociągnął POEM z 7970"

Mamy tylko 2,21 więcej wydajności nad procesorem który uczestniczył w testach. Test pokazał że wydajność powinna być conajmniej 3,5 raza większa

Wniosek: Teza została potwierdzona doświadczeniem+wyliczeniami

Do mnie przemawiają cyfry. Myślę, że inni też by je potrzebowali. Tym bardziej że wiele osób chciała to potwierdzić. Wyniki ankiety to potwierdzają.





lukaszja

Cytat: Ania w 23 Listopad 2012, 15:54
Uwierzę gdy zostanie przedstawione racjonalne wnioskowanie. Tego wtedy nie było - były hipotezy.
Nieprawda Aniu.
Podałem Ci na tacy linka (masz go też kilka postów wyżej):
boinc.fzk.de/poem/forum_thread.php?id=706&nowrap=true#5898
Nawet go nie przeczytałaś. Gdybyś przeczytała, wiedziałabyś, że nie da się dostatecznie nakarmić 7970.

Ania

Przeczytałam.
Jak pamiętam było tam odniesienie do zestawu z DWOMA kartami 7970.

Odpisałam "Dodatkowo ja duzo bardziej wierzę osobom od nas. Trochę znam środowisko informatyczne w Poslce i wiem że w wielu dziedzinach potrafi być lepsze niż tam (za granicą). Oni są rozbestwieni tanim sprzętem i ... nie potrafią/chcą optymalizować   Oczywiście nie jest to reguła ... raczej takie ogólne stwierdzenie.
Ja trzymam kciuki za Szoplera i wierzę że osiagnie więcej (istotnie) pkt niż obecnie z DT."

Co wskazuje że czytałam.

Ale masz rację, że  była to istotna podpowiedź.


lukaszja

Cytat: Ania w 23 Listopad 2012, 16:13
Przeczytałam.
Jak pamiętam było tam odniesienie do zestawu z DWOMA kartami 7970.
Niestety - albo czytaliśmy inne wątki albo co najmniej wyciągnęliśmy z tego samego wątku inne wnioski.
Po pierwsze były tam odniesienia do różnych kart graficznych.
Po drugie, w życiu niezliczoną ilość razy posługujemy się rozumowaniami logicznymi, w tym argumentacją a minore ad maius - zasada rozumowania z mniejszego na większe (jeśli nie wolno bić - to tym bardziej zabijać, jeśli nie wolno kraść złotówki, to tym bardziej 100zł itp.).
Jeśli z wątku wynika, że najmocniejsze jednostki CPU (np. i7 2600K 4GHz) nie są w stanie nakarmić nawet słabszych kart graficznych (niż 7970), to tym bardziej nie będą w stanie poradzić sobie z najsilniejszą obecnie jednoukładową kartą graficzną ze stajni ATI/AMD (właśnie 7970).
Ania, cenię Twój zapał i chęć do zmian ale to musi mieć racjonalne podstawy. A wyważanie otwartych drzwi i odkrywanie na nowo koła sensu nie ma - inni przetarli już ten szlak i opisali wyniki doświadczeń w tym zakresie.
Pozdrawiam, Łukasz

Ania

Cytat: lukaszja w 23 Listopad 2012, 16:31
Jeśli z wątku wynika, że najmocniejsze jednostki CPU (np. i7 2600K 4GHz) nie są w stanie nakarmić nawet słabszych kart graficznych (niż 7970), to tym bardziej nie będą w stanie poradzić sobie z najsilniejszą obecnie jednoukładową kartą graficzną ze stajni ATI/AMD (właśnie 7970).
Tak ujete stwierdzenie ze wskazaniem że taki mamy najlepszy procesor by mnie prawie przekonało . Prawie dlatego że m.in. przy jak rozumiem lepszej karcie 7770 udało się uzyskać więcej niż w karcie z powyższego wątku. (dla mnie to coś nie tak - zła konfiguracja ?)

•10 GPU, 5 CPU: 508k RAC, CPU 73%, GPU 91%
przy zestawie
•Win 7 64, Cat 12.2, BOINC 7.0.20
•HD6970 @ 915 MHz Core, 1250 MHz Memory
•i7 2600K @ 4.0 GHz, HT on

Szopler mógłbyś dodać słowo komentarza do tamtego wątku kolegów z zagranicy ?

Natomiast bardzo dziękuję za Twój wywód. Gdybyśmy w taki sposób rozmawiali mniej byłoby niedomówień i więcej współpracy.
Mimo wszystko nie żałuję że test został zrobiony. Żałuję straconego czasu na "wyszukiwanie haków" w tym czasie dałoby się wiele jeszcze innych spraw sprawdzić.

W PM wygrał PEOM - jak rozumiem to szansa aby sprawdzić który z naszych komputerów da w POEM więcej punktów niż przy obecnym ustawieniu projektów. Nie proponuję tego na stałe tylko aby sprawdzić i wtedy podjąć decyzję. Oczywiście jeśli da się to racjonalnie wyliczyć na papierze to też dobrze aczkolwiek nie ma to jak eksperyment :)  (informacja o 7770 nie daje spokoju za jedną 7970 można kupić 4x7770)

krzyszp

Aniu, nie starasz się zrozumieć...

Kilka osób tutaj "zjadło zęby" na konfigurowaniu swoich maszyn, a także SKB@P i stwierdzili, że bez dużych i czasochłonnych zmian sprzętowych nie da się znacząco podwyższyć ich wyników. Piszesz, że zwracasz się do nich, bo uznajesz ich autorytet, a jednocześnie nie ufasz im i każesz wszystko sprawdzić...
Druga sprawa. Te osoby mają "x" lat doświadczenia z BOINC i CPU/GPU, dla nich wystarczy czasami przeczytać opis techniczny karty, aby wiedzie, na co ją stać i czego wymaga, ale Ty znowu im nie wierzysz - wymagasz wytłumaczenia wszystkiego z detalami, a to często wiedza wynikająca z lat doświadczeń z różnorodnym sprzętem, której nie da się przekazać nie tworząc grubej książki.

Znasz taki kawał w którym mechanik żąda xxx złotych za stuknięcie młotkiem, a klient się dziwi, dlaczego tak dużo, na co mechanik odpowiada, że klient nie płaci za stuknięcie, a za wiedzę, gdzie i jak mocno uderzyć? Myśląc trochę nad tym dowcipem można z góry założyć, że ten mechanik nie poda w formie cyfrowej siły uderzenia, wektoru ruchu młotka, czy grubości karoserii - on to wie z doświadczenia.

Nasi spece dość precyzyjnie tłumaczą co i jak, ale dlaczego im trochę nie zaufasz? Jeśli kolega pisze, że nie da się wykarmić 7970 żadnym prockiem dostępnym na rynku za przyzwoitą cenę, to ja mu wierzę mimo, że nowicjuszem nie jestem (ale oczywiście nie takim szpecem jak oni).

Podajesz przykład kolegów z zagranicy, ale czy w tym przykładzie jest podane, jakie są w komputerze układy pamięci (taktowanie, szyna, opóźnienia, itd)?
Zakładasz, że coś się da, bo "ktoś gdzieś to zrobił" - ostatnio dało się uruchomić procek AMD na częstotliwości pow. 8GHz - i co z tego? Zawsze trzeba temat rozumieć całościowo, nie sam procek, GPU tworzy komputer...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Proszę moderatora o oczyszczenie wątku. Tutaj powinna być jedynie informacja o częściach składowych SKB@P a nie dyskusja!