Xeon/Opteron w SKB@P ?

Zaczęty przez gszpetkowski, 22 Grudzień 2012, 16:15

gszpetkowski

Hej,

na początek przedstawię się, mam na imię Grzegorz, mieszkam póki co w Krakowie i podobnie jak Wy zainteresowałem się platformą BOINC do volunteer computing. W wolnych chwilach od pracy próbuje z gorszym, czy to lepszym skutkiem rozwijać się pod kątem obliczeń HPC oraz przetwarzania GPU. Niedawno zaopatrzyłem się w dwie maszyny z Core i7 3770S, ale myślę już o czymś znacznie ciekawszym jak np. Asus ESC4000 G2 pod Xeon'y E5 (do 9 kart PCI-E), ale dla mnie samego jest to już zbyt duży wydatek, nie wspominając o kwestii szafy serwerowej, do której miałoby to zostać wpięte (jedyne co mi przychodzi do głowy do moja była uczelnia, ale to nie jest takie proste, żeby przyjść i poprosić o wpięcie węzła). Czy ktoś z Was byłby zainteresowany tego typu rozwiązanami ? W takim wypadku rzecz jasna sprzęt funkcjonowałby na jako węzeł w SKB@P dla projektów BOINC. Jedyne co bym chciał zachować, to mozliwość uruchamiania własnych projektów BOINC, gdybym takowe miał w przyszłości.

Tomasz R. Gwiazda

taka moja uwaga, Xeon - OK
9 - PCI-E - tego sie nie wykozysta. nie obsadzisz tak gesto GPU no i nie schlodzisz tego efektywnie jesli WC sie nie zrobi
nie mowiac juz o tonie problemow zeby zmusic to do liczenia.

Optymalnie, mocny procek + max 2xGPU

Troll81

jak dla mnie pomysł maszyny serwerowej do liczenia jest trochę chybiony. Za drogo w porównaniu do mocy obliczeniowej. W tej cenie złożysz kilka zestawów PC które razem mieląc uzyskają lepsze rezultaty.

Przy okazji witam na forum i zapraszam do działu "wizytówki" :D

Szopler

Taka całkiem serwerowa to może i za drogo, ale Xeon E3 1230 V2 ;) (4 core / 8 tasks), na jakiejś płycie za 250 + 16GB ramu i można już nieźle trzaskać.
+ np. 7770 i 700k/24h w POEM powinno być.

gszpetkowski

#4
Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2012, 17:06
jak dla mnie pomysł maszyny serwerowej do liczenia jest trochę chybiony. Za drogo w porównaniu do mocy obliczeniowej. W tej cenie złożysz kilka zestawów PC które razem mieląc uzyskają lepsze rezultaty.

Z czysto ekononicznego punktu widzenia pewnie tak, masz rację, choć nie mam dokładnych wyliczeń FLOPS/zł (z uwzględniem kosztów zużycia prądu), natomiast plusem rozwiązania serwerowego jest dla mnie możliwość upakowania dużej mocy obliczeniowej na mniejszej przestrzeni (podoba mi się pomysł wpięcia tego do szafy rackowej w jednym miejscu z dala od mieszkania, najlepiej z taryfą 0zł ;) ).

Pojedynczy zestaw B75 (ITX) + 3770S złożyłem za trochę ponad 2k, a to nie wystarczyłoby na samą płytę główną z C602 np. od SuperMicro. Ceny procesorów serwerowych też są bardzo wysokie, jeśli już to szukałbym czegoś używanego, ale z tym bywa różnie. Można ew. rozważyć Opterony z serii 6200/6300, które wydają się być bardziej ekonomiczne. Myślę też, że zamiast szukać gotowych rozwiązań jak przytoczony Asus (sprawdziłem i cena rzędu 10k, w dodatku bez procesorów mnie powala) sporo można by zaoszczędzić decydując się na składaka, choć w przeciwieństwie do zwykłych PC nie mam na tym polu żadnego praktycznego doświadczenia.

Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2012, 17:06
Przy okazji witam na forum i zapraszam do działu "wizytówki" :D

Dzięki, nie wiedziałem, że jest taki dział, chętnie się wpiszę :)

Cytat: Szopler w 22 Grudzień 2012, 17:16
Taka całkiem serwerowa to może i za drogo, ale Xeon E3 1230 V2 ;) (4 core / 8 tasks), na jakiejś płycie za 250 + 16GB ramu i można już nieźle trzaskać.
+ np. 7770 i 700k/24h w POEM powinno być.

Przyglądałem się tej serii E3 V2 (obecnie to jedyne procesory serwerowe Intela bazujące na Ivy bridge) i podejrzewam, że wydajność takiej jednostki będzie bardzo zbliżona do konsumenckiego 3770 (nawet pojemności cache są takie same), w dodatku E3 nie posiadają linkowania QPI, czyli maksymalnie jeden CPU na węzeł. Niemniej za Xeon'em przemawia trochu niższa cena oraz wsparcie dla pamięci ECC. W teorii taki Xeon powinien też lepiej znosić ciągłą pracę 24h/7d.

EDU Enthusiast

Wedlug mnie tez bym zabil ten pomysl - nowych serverowych maszyn nie warto kupowac bo sa za drogie i nie sa o tyle szybsze od normalnych sprzetow by byly warte tej cany w domu.
Mozna wejsc na zwykla LGA 2011 z quad corem (najtanszym cpu) i napchac tam 4 gpu tylko znow to sa $. Zalezy czy chcesz dobra plyte glowna i jakie karty graf... ale teraz na teraz kupowac chyba nie warto zaraz wyjda nowe serie kart graf nv700 i ati8000 i haswell procki(nowy slot ?1152?). Starsze stanieja bardzo szybko o 30-40%.

Szopler

#6
W LGA2011 nie ma się co pchać bo będzie jak z LGA1366 - miało być tak słodko, a jedyne procki konsumenckie jakie na to wyszły to i7 wciąż koszmarnie drogie mimo, że są dostępne tańsze rozwiązania o takiej samej wydajności, że już o znacznie mniejszym zużyciu prądu nie wspomnę... Na SKB@P polecał bym i7 trzeciej generacji + 7770.

Za 1500 zeta możemy mieć zestaw na i5 z GPU - da to więcej punktów niż 2 najsłabsze obecnie SKB@P'y, zje 2-4x mniej prądu...
5850 porozdawać po drużynie, zostawić 5870 (w POEM ~600k/24h) i 7970 - tą przełożyć do kompa gdzie jest i7 (żeby wyrabiało z karmieniem).
Resztę GPU porozkładać zależnie od zasiłek i procków, żeby nadążały z papu ;)

gszpetkowski

#7
Cytat: EDU Enthusiast w 22 Grudzień 2012, 19:39
Wedlug mnie tez bym zabil ten pomysl - nowych serverowych maszyn nie warto kupowac bo sa za drogie i nie sa o tyle szybsze od normalnych sprzetow by byly warte tej cany w domu.
Mozna wejsc na zwykla LGA 2011 z quad corem (najtanszym cpu) i napchac tam 4 gpu tylko znow to sa $. Zalezy czy chcesz dobra plyte glowna i jakie karty graf... ale teraz na teraz kupowac chyba nie warto zaraz wyjda nowe serie kart graf nv700 i ati8000 i haswell procki(nowy slot ?1152?). Starsze stanieja bardzo szybko o 30-40%.

Z kartami graficznymi rzeczywiście warto się wstrzymać, bo może być ciekawie, natomiast po konsumenckim Haswell'u na desktopach nie spodziewałbym się niczego wielkiego (zgadza się, nowa podstawka LGA 1150 = nowe płyte główne), poza tym najwyższy model 4770 to nadal "zwykły" czterordzeniowec i przy całym respekcie do nowej architektury Intela więcej jak 10-15% przyrostu wydajności względem 3770 bym mu nie dał.

Cytat: Szopler w 22 Grudzień 2012, 20:14
W LGA2011 nie ma się co pchać bo będzie jak z LGA1366 - miało być tak słodko, a jedyne procki konsumenckie jakie na to wyszły to i7 wciąż koszmarnie drogie mimo, że są dostępne tańsze rozwiązania o takiej samej wydajności, że już o znacznie mniejszym zużyciu prądu nie wspomnę... Na SKB@P polecał bym i7 trzeciej generacji + 7770.

Póki co też nie widzę niczego ciekawego pod jednoprocesorowe LGA 2011 (chipset X79), dostępne na rynku procesory z linii Extreme są raczej mało opłacalne, szczególnie jeśli wziąść po uwagę ich TDP.

ryszard.korczyk

Rozwiązania serwerowe na xeonach e5 z naszego punktu widzenia nie są optymalne, płyty drogie, procki drogie, ramy ecc też. Składając maszyny na desktopowych sprzętach można całkiem fajną wydajność uzyskać mniejszym kosztem. Co do starszych xeonów, są tańsze od nowych, ale jest spora różnica wydajności. Przykładowo procki na 1366 już sporo odstają od Ivy, nie mówiąc o poborze prądu. Nawet różnice serii Sandy i Ivy wypadają znacząco lepiej na rzecz Ivy, e3-1230 (SB) 68W pobiera przy PG, e3-1230v2 (IB) 42W. Co ciekawe taki e3-1230v2 to odpowiednik i7 z zegarem 3,3GHz (824zł), a cena dużo niższa od i7-3770 3,4GHz (1100zł). Sprawdziłem, bez problemu działają na desktopowych płytach asusa i gigabyte z chipem B75, na H6x nie wstawały i nie potrzebują pamięci ECC. Tyle na temat procesorów.
Zajmowane miejsce przez komputery, to nie jest dla nas duży problem. Jestem nawet zwolennikiem prostych systemów po 1xGPU, mniej problemów z płytami, chłodzeniem i jak stanie się niestabilny to nie tracimy obliczeń na dużej ilości GPU. Słabsze zasilacze są tańsze i tu też dużo się nie traci. Jak pokazuje doświadczenie to systemy z 2xGPU często sprawiały problemy. W mojej serwerowni mam ostatnio 3 komputery na płytach serwerowych ITX intela, małe to, zgrabne i 1 GPU przyjmie bez problemu. Komputery są umieszczone na półkach w postaci instalacji rozproszonej i nie zajmują dużo miejsca.

gszpetkowski

#9
Nie dostrzegam już więcej argumentów za rozwiązaniem serwerowym, jedynie ten Xeon E3 V2 jest ciekawy i co ważne może funkcjonować na taniej platformie konsumenckiej (sprawdziłem na stronie GIGABYTE i ta seria jest oficjalnie wspierana na płytach B75, naturalnie bez ECC). Z tego co szukałem po sieci to analogicznie w pierwszej połowie przyszłego roku prawdopodobnie pojawią się Xeon'y E3 V3 dla nowego socketu LGA 1150 i to też może być dobry wybór, szczególnie jeśli cena też będzie podobnie niska (choćby z powodu wyciętego iGPU).