Router z opcją serwera - do czujki.

Zaczęty przez bialy100k, 18 Styczeń 2013, 03:42

bialy100k

Nie chcę wyważać otartych drzwi.
Szykuje mi się zmiana routera w domu - ale i być może zafunduję sobie jakiś niewielki NAS (ze 2 dyski) lub coś podobnego.
Zastanawiałem się nad routerem który obsłużył by (pod linuxem) czujkę Radioactive@HOME i drugą ze stacją pogodową na USB, serwer TS3 i może jeszcze jakieś podobne usługi.
Wiem, że są openWRT, tomato i da się to wgrywac na jakieś linksysy 54
Może ktoś temat już przerobił i podzieli się wiedzą/ew odradzi jakieś rozwiązania które się nie sprawdziły?

TJM

W grę wchodzą jedynie routery z "pełnym" Linuksem, a o taki może być raczej ciężko, ponadto dochodzą jeszcze kwestie sprzętowe, m.in. zapotrzebowanie na pamięć. Większość routerów ma bardzo mało RAMu i choćby z tego powodu nie da się na nich w ogóle odpalić klienta BOINC.

Znany mi jest natomiast przypadek uruchomienia aplikacji rad@h na NASie i nawet jest na serwie wsparcie dla jednej z platform, więcej mógłby napisać RK bo to u niego były testy.

Spójrz natomiast w kierunku Raspberry Pi - "pełny" Debian, pobór prądu 2,5W, wystarczająco pamięci na uruchomienie paru rzeczy, jeśli coś czego potrzebujesz działa na Linuksie i ma źródła, to na Pi ruszy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

bialy100k

#2
A to smutna wiadomość trochę, bo liczyłem ze klient pójdzie na samym, bardziej rozbudowanym routerze. 

Co do Raspberry PI -cena fajna - da się do tego w miarę wygodnie podpiąć ze dwa dyski SATA (idealny byłby RAID mirror z hot-swapem dla bezpieczeństwa danych) żeby służyło za serwer plików w domowej sieci?  No i żeby jednocześnie "wyrobił" z rad@h. Czy za bardzo kombinuje...?

/EDIT: poprawki polskich liter/

TJM

Pi raczej się na serwer plików nie nadaje, dyski tylko po USB i na dodatek wydajność I/O raczej będzie za słaba.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

z drugiej mańki wydajność przesyłania po WiFi tych plików będzie i tak słabsza niż przepustowość łącza USB :D liczy się najsłabsze gardło. Jako NAS WiFi może się nawet sprawdzić....

bialy100k

Cytat: Troll81 w 18 Styczeń 2013, 19:00
z drugiej mańki wydajność przesyłania po WiFi tych plików będzie i tak słabsza niż przepustowość łącza USB :D liczy się najsłabsze gardło. Jako NAS WiFi może się nawet sprawdzić....
Wifi w moim wypadku będzie potrzebne tylko do tabletu, telefonu. Cała reszta po kablach.

Prawdopodobnie pójdę w kierunku takiej konfiguracji:
router1Gbit+tani_NAS+Raspbery_Pi+karta_sieciowa_Ethernet+okablowanie

Router ma oporządzać ;) pakiety i robić za podstawowy firewall + WiFi, pilnować QoS dla telefonu VoIP
NAS-dostępny wyłącznie dla sieci lokalnej
Raspoberry_Pi+karta_sieciowa_Ethernet zajmowały by się rad@home, WH1080(stacja pogody na USB) i serwerem Mumble (nie TS3, bo nie idzie na nim podobno) i były by w Demilitarized zone, tak, że wszystko szło by w net.

Zastanawiałem się nad lepszym NAS'em (który robił by sam to, co R.Pi) - ale jakoś z marszu odnoszę wrażenie że w tych "budgetowych" do powiedzmy okolic 600-800zł (bez dysków) to nie znajdę żadnego który by to ogarnął...  A przy wspomnianej konfiguracji odnoszę wrażenie że będzie nieco bezpieczniej co do ew. prób włamań. ALe jeżeli ktoś ma jakies sugestie to jestem otwarty.

TJM

#6
Stacja pogody na USB wypróbowana i działająca z Linuxem ? Źródła jakieś są ? Jak by nie patrzeć Pi to nie x86/x86-64, więc jeśli nie ma źródeł, to o soft ciężko. Rad@H na pewno ruszy.
Nie wiem czy od taniego NASa nie byłby już lepszy router z możliwością udostępnienia dysku/dysków, ale tutaj to śliski temat - udostępnienie jednego dysku byleby działał to pewnie nie problem, ale udostępnienie większej ilości dysków lub z lepszą wydajnością, to już pewnie nie do przełknięcia dla większości tanich i średnich sprzętów.

U mnie w routerze mikrotika jest opcja udostępnienia dysku po sieci lokalnej (smb), niestety mam model "drugi od dołu" i podłączenie dysku jedynie po USB, pewnie w wyższych modelach jest inaczej.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

to moze cos na atomie? Netbooka z walnieta matryca za 300 można wyrwać. albo i taniej. http://allegro.pl/netbook-samsung-nf110-i2951039225.html

bialy100k

Jutro "dzień macania" różnych pomysłów. Sam jestem ciekaw co mi z tego wyjdzie :)
Allegro dosyć często odpada ze względu na relatywnie spore koszta wysyłki za granicę - mieszkam w  Irlandii. No i nie wiem ile notebook bez matrycy ciągnie prądu, ale mój lapek zwykle około 30W. To za dużo, jeżeli nie jest serwerem dyskowym, a tylko zbiera dane i pcha dalej. Mój stacjonarny komp z dwoma dyskami, grafiką HD7750 włączony, w idle (np. czytanie strony www) ciągnie około 80W, przy odtwarzaniu filmu (z dekodowaniem prockiem) 105W.
Co do stacji pogodowej: chyba to mi pomoże, ale jeszcze poczytam:
http://code.google.com/p/pywws/

Tak przy okazji: stacje pogodowe ze wskazaniem kierunku wiatru mogą być BARDZO pomocne przy ewentualnych skażeniach, jako że pokazują czego możemy się spodziewać w najbliższych godzinach. Jako przykład polecam tą animację dotyczącą eksplozji w Czarnobylu: http://www.irsn.fr/FR/popup/Pages/tchernobyl_animation_nuage2.aspx 

Martin Fox

Do stacji pogodowej + R@H tp bym polecał jakiegoś thin client z windows xp na pokładzie - nie ma problemu ze sterami, softem, a małe, ciche i prądu mało ciągnie :)

Tobas

Albo jakiś workstation cichutki, gdzie możesz dołożyć szybką sieciówkę i hdd.
Stawiasz na tym Debiana i obsługuje wszystko co chcesz.

Przykład:
http://allegro.pl/fujitsu-siemens-e5915-core2duo-2mb-2gb-80gb-dvd-xp-i2933377544.html

bialy100k

Cytat: Tobas w 19 Styczeń 2013, 09:53
Albo jakiś workstation cichutki, gdzie możesz dołożyć szybką sieciówkę i hdd. Stawiasz na tym Debiana i obsługuje wszystko co chcesz.
Przykład:
http://allegro.pl/fujitsu-siemens-e5915-core2duo-2mb-2gb-80gb-dvd-xp-i2933377544.html
Tu się pojawia problem energii - to będzie żarło z 60W minimum. Zestawiałem bardzo podobny projekt nie tak dawno, na przyzwoitym zasilaczu OCZ o bardzo dobrej sprawności i z podpiętym dyskiem SATA (zielonym) nie udało mi się zejść poniżej 60W (w idle, pomiar mocy pobieranej z sieci). Chciałbym, żeby max w idle to było około 35W i moim zdaniem jest to do osiągnięcia w zakładanym budgecie.

Martin Fox

http://allegro.pl/thin-client-via-c7-1ghz-512mb-ram-512mb-flash-xpe-i2947386746.html
wg intrukcji ponizej 20W

Szopler

VIA 1GHz - wydajność będzie tragiczna... nie ma w tej cenie jakiegoś używanego Atoma?

TJM

No nie wiem czy taka tragiczna, leży u mnie jeszcze płyta z C7 1.6GHz, niestety uszkodzona (wiesza się regularnie). Myślę że ten procesor jest raczej szybszy od słabszych jednordzeniowych atomów.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

http://allegro.pl/intel-d525mw-atom-2x1-8-ddr3-mini-itx-fv-lodz-i2957298309.html

Grzesiek

U mnie czujka i stacja pogodowa chodzi pod XP na HP 5730 ale równie dobrze można zastosować tańszego 5720

bialy100k

#17
Cytat: Grzesiek w 20 Styczeń 2013, 15:51
U mnie czujka i stacja pogodowa chodzi pod XP na HP 5730 ale równie dobrze można zastosować tańszego 5720
Zacytuję z linku: "Pobór Prądu: 40W". Pewnie w idle będzie ze 25W. No i brak portu 1Gbit, więc odpada jako ewentualny serwer plików. Myślę, że R.PI da sobie z tym radę, ale muszę trochę poczytać. Nawet dziś byłem w Maplinie i macałem w rękach - fajne toto, ale sprzedają w idiotycznym zestawie z klawiaturą, myszą, kablami etc...  - całość 100e, a osobnych R.Pi nie mają....

Trochę przeglądałem NAS'y i te "tanie" od strony poboru energii wyglądają zachęcająco. Dwa modele brały po 11W z jednym dyskiem i 16 lub 18W z dwoma, w zależności od modelu NAS'a. Tak się czepiam tego prądu, bo mieszkam w Irlandii i tu jest trochę droższy, a sprzęty zwykle kupuję na bardzo długo - więc przy pracy 24/7 i typowym dla mnie okresie używania sprzętu rzędu PONAD 5 lat zaczyna to być istotne, bo wychodzi mi sporo ponad 1000zł różnicy w takim 5-letnim koszcie...

TJM

Czasami nie wciągaj Pi z myślą o postawieniu na tym serwera plików, bo wydajnościowo się raczej zawiedziesz, to nie ten kaliber sprzętu.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

bialy100k

#19
Cytat: TJM w 20 Styczeń 2013, 23:47
Czasami nie wciągaj Pi z myślą o postawieniu na tym serwera plików, bo wydajnościowo się raczej zawiedziesz, to nie ten kaliber sprzętu.
Jasne, myślałem o R.Pi jako o procesorze zbierającym dane dla R@home i stacji pogodowej WH1081, może jeszcze do jakiegoś alarmu domowego, albo sterownika typu "załączanie ogrzewania" i oświetlenia. Bardzo prawdopodobne, że kupię taniego NAS'a i jeżeli na nim się uda odpalić r@home to będzie bardzo miło :)

EDIT:
No, jestem bliższy decyzji :)
Prawie na 100% zdecyduję się na Raspberry.Pi B jako serwer Radioactive@Home i stacji pogodowej (da się: http://dansraspberrypi.tumblr.com/post/26451666334/installing-wview-on-raspberry-pi ) oraz prawdopodobnie serwer chatu głosowego Mumble ( http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=36&t=8615) .

bialy100k

#20
R.Pi kupione - ależ to wdzięczna zabawka! Polecam!
Odpaliłem tym (testowo) monitoring via USB webcam i server Mumble. Jak dojdzie czujka R@H to też ją podepnę :)

EDIT:
Czujka 3.01 chodzi na Raspberry.Pi, miałem trochę jazd -  ale ruszyło. Także stacja pogodowa daje się "Czytać" na R.Pi, ale jeszcze nie wiem jak te dane użyć na np. własnej stronie www. Jeżeli kogoś interesuje ten temat to polecam poczytanie o pywws.