Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Potrzebna kasa.

Zaczęty przez Troll81, 13 Marzec 2013, 22:06

Tobas

Wszystkie dokumenty dot. Fundacji są dostępne na Redmine.
Kto chce mieć do nich wgląd proszę o PM.

Pisałem już rok (lub dwa) temu, że nie będę udostępniał publicznie tych danych między innymi dlatego, że Fundacja w założeniu ma prowadzić działalność gospodarczą.
Środowisko BOINC w Polsce do niedawna było dość podzielone i nie wiedząc czemu miałem wrażenie, że jest spora grupa osób, które nie życzą nam za dobrze.
Być może się mylę. Chciałbym żeby tak było.

Co do wpłat, to potwierdzam - wszystkie dochodzą i wszystkie wychodzą tylko i wyłącznie na utrzymanie serwerów i Fundacji (księgowość, domena, opłaty urzędowe)

Oczywiście jestem za wykresami, słupkami czy innymi wskaźnikami z nazwiskami / nick'ami darczyńców.


krzyszp

Tobas, na razie Fundacja nie prowadzi DG, więc ten problem nie istnieje, a w przypadku zaistnienia wystarczy tylko podać, że z działalności w ubiegłym roku uzyskaliśmy tyle to a tyle pieniążków.

Oczywiście, jeżeli dostęp przez Redmina jest (daaaawno nie zaglądałem), to sprawa jest jasna - myślę, że można te dokumenty "jawne" wystawić tam publicznie?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

dominicys

Przydałaby się jakaś informacja na co jest kasa potrzebna najbardziej.

pawg

mógłbym po prostu dostać PM ze stosowną wiadomością od osoby która ma wgląd do konta fundacji?



krzyszp

Cytat: pawg w 11 Listopad 2014, 18:51
mógłbym po prostu dostać PM ze stosowną wiadomością od osoby która ma wgląd do konta fundacji?
Właśnie dlatego pisałem o wystawieniu tego na świat, bo odpowiadanie na konkretne prośby, jeżeli będzie ich więcej, będzie "upierdliwe".


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

pawg - jak mówiłem - możesz mi napisać pm z danymi o których napisałem w którymś z wcześniejszych postów i postaram się to sprawdzić ASAP.
Jednak uprzedzam, że na pewno nie będę robił tego regularnie :)

AiDec

@krzyszp

I dlatego wlasnie pytalem o API. Chodzilo mi o automatyzacje tego procesu (zeby nie odpowiadac na kazde pytanie).
Jakos nie widzi mi sie zeby wszystkie firmy zatrudnialy ludzi sprawdzajacych wplaty recznie, IMO powinno byc mozliwe zautomatyzowanie tego procesu (tak dla banku jak i dla PayPal).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Odpowiednio duże firmy, za odpowiednio wysoką opłatą mają takie API.

Nie wiem, jak w Polsce, ale tutaj jeden z moich klientów za takie coś płaci (w przeliczeniu) ok. 50kPLN rocznie.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

dziubas

sorry za OT, ale chyba widzę klasyczny spam na stronie głownej
* Death is the highest priority non-maskable interrupt *

krzyszp

Cytat: dziubas w 17 Listopad 2014, 00:16
sorry za OT, ale chyba widzę klasyczny spam na stronie głownej
Zgłaszaj posty, bo inaczej łatwo przegapić...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Ostatnia wiadomość na Wiki z 1.09.2013 <-- LOL!

krzyszp

Bo teraz newsy na nową stronę idą?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AL

Co do wiki - to zdałoby się ją nieco przeprojektować...albo do wiadomości na niej dodać jakiegoś RSS'a co by je dodawał z nowej głównej.

Tobas

Koledzy - robicie OffTop'a, a kasa jak była, tak dalej jest potrzebna  :dunno:

AiDec

#134
Poprawa "wizerunku" fundacji moze pomoc zebrac kase.

Ja wspieram (badz wspieralem) finansowo kilka serwisow. Miedzy innymi Napiprojekt, Odkurzacz itp. Jak widze cos wartosciowego, a korzystam bezplatnie, to czasami cos wysle autorowi w ramach podziekowania i zachety (czasami jest to spora kwota).

Trzykrotnie po wyslaniu pieniedzy do Napiprojekt wyslalem maila z pytaniem gdzie moge zobaczyc ile juz wplacilem, ile wplacili inni i czy w ogole prowadza takie statystyki. Trzy maile. Na zadnego nie dostalem odpowiedzi. Zadnego. A myslalby ktos ze za takie pieniadze mozna kupic chocby maila z podziekowaniami.
Kilka innych serwisow dostalo ode mnie kase, skontaktowalem sie z nimi pytajac o informacje nt. wplat - dostalem info ze nie publikuja takich danych. Przestalem wplacac, albo wplacam zdecydowanie mniej niz moglbym.

Jesli nie moge sprawdzic moich wplat, jesli tego nie widze na stronie, to nie mam motywacji. Po roku zapomne ile gdzie wplacilem i nic nie bedzie lechtalo mojego ego - trace impet. Kazdorazowo wysylajac kase do jakiegos Napiprojektu czy innego Odkurzacza wyobrazam sobie siedzacych tam w biurze ludzi mowiacych do siebie; "Hej, patrzcie, znowu jakis naiwny baran wyslal kase :) - dzwoncie po pizze, ja lece po piwo".

Wam jest latwiej - w kazdej chwili mozecie sprawdzic co i jak. Ale postawcie sie na moment w roli kompletnie slepej osoby wplacajacej, ktora nawet nie wie czy doszla kasa ktora wysylal!

Informacje o wplatach powinny byc publiczne i bardzo skrupulatnie prowadzone. Jesli takie beda, to mozecie sie spodziewac znacznie wiekszych wplat - nie tylko ja nie lubie po wplacie byc traktowany jak naiwny idiota.


EDIT:
Mam nadzieje ze odebraliscie moja wypowiedz tak jak chcialem, to znaczy jako pomysl/konstruktywna krytyke. Pisze to bo ciut sie obawiam czy nie zostalem odebrany niezgodnie z moimi zamierzeniami.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

AiDec ma sporo racji.....

krzyszp

Cytat: Troll81 w 19 Listopad 2014, 17:03
AiDec ma sporo racji.....
Dokładnie.

Natomiast co do tych, co jasno nie określą, że chcą podania ich nazwisk, to można wymienić wpłaty z datami, a zamiast danych osobowych napisać "Wpłata Anonimowa"...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

Zgadzam się z AiDec'iem.
Myślę, że jakoś raz w miesiącu mógłbym uzupełniać jakąś bazę, jeżeli ktoś z adminów strony fundacji zrobi jakąś tabelę/bazę oraz informację przy koncie do wpłaty, że jak ktoś wpisze w tytule przelewu "anonim" to nie będzie wymieniony z nazwiska, a jeżeli będzie Nick: XXXXX to wpłata będzie widnieć pod XXXXX.
Chyba że się uda, że raz na miesiąc wygeneruję pdf/CSV który by sam zaciągał informacje jakoś z niego?

krzyszp

Wyślij mi tabelkę w Calcu, ja to będę zamieszczał do czasu, aż minie mi prokrastynacja i zrobię odpowiedni formularz i moduł do wyświetlania tego (co pewnie zajmie mi kilka miesięcy, lub też zrobimy to w trakcie trwania zlotu jeżeli ktoś drugiego dnia imprezy zorganizuje sprzęt dla mnie do dyspozycji)...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Poszło małe conieco na paypala.

Troll81

Netbook wystarczy? :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 19 Listopad 2014, 20:48
Netbook wystarczy? :D
Nie, drugiego dnia zlotu wzrok będę miał cokolwiek rozbiegany, więc 17 cali minimum ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AL

Wszystko fajnie pięknie - tylko jakby się to miało do ustawy o danych osobowych? Pewnikiem wystarczyłoby dodać jakieś zdanie z informacją, że takowe wpłaty będą odnotowywane na stronie i ewentualnie jakiś box gdzie można by było zaptaszkować jeśli chciałoby się dokonać wpłaty anonimowo.

krzyszp

W ogóle nie ma potrzeby takowej - traktować wszystko jako anonimowe chyba, że ktoś w tytule przelewu napisze inaczej (lub da znać w inny sposób).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tobas

Głównym i w zasadzie jedynym problemem z naszej strony jest publikacja danych osobowych.
To, że sobie tutaj coś ustalimy nijak się ma do ustawy i do tego jak to zinterpretuje sobie jakiś urzędnik.
Możemy publikować póki co wpłaty z datami, kwotami i tytułami przelewów.

Czyli jak ktoś wpłaci nam 200 EUR i napisze w tytule: AiDec 100 na Radioactive, 100 na cele statutowe to odpowiednio
zaksięgujemy i możemy w tabelce / na wykresie pokazać: AiDec 200.

Wywołałbym do tablicy kol. LukaszJa, który w wolnej chwili może opracuje jakieś prawne rozwiązanie problemu.

krzyszp

Cytat: Tobas w 20 Listopad 2014, 09:05
Głównym i w zasadzie jedynym problemem z naszej strony jest publikacja danych osobowych.
Właśnie dlatego napisałem, żeby domyślnie publikować wpłaty jako anonimowe, a dane podawać tylko na wyraźną prośbę wpłacającego...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AiDec

Tymczasowe rozwiazanie problemu (propozycja):

1. Kazdemu wplacajacemu nadac numer ewidencyjny (po prostu numer kolejny zaczynajac od 1).
2. Publikowac informacje w tabeli z piecioma kolumnami;
"Numer ew. wplacajacego" "Forma wplaty" "Kwota wplaty" "Data wplyniecia" "Suma wplat (dla danego numeru ewidencyjnego)".

W ramach Tobasowego przykladu wygladaloby to dla mnie tak:
20 PayPal 100EUR 15.09.2014 200EUR

Fundacja nie udostepnialaby zadnych danych osobowych, a na podstawie kwoty + formy wplaty (PayPal/przelew/gotowka...) + daty kazdy sie znajdzie (a pozniej juz zapamieta swoj numer wplacajacego).

Ot propozycja - wpisanie tego do chocby Excela (tymczasowo) i publikowanie na stronie raz na tydzien (przykladowo) nie powinno byc ani problemem, ani wielka praca (biorac pod uwage ilosc wplat... na chwile obecna).

To nie ideal (nie mial byc) - ot propozycja. Ja robie cos takiego kilka razy w tygodniu dla wspolpracownikow (przepracowany czas, zmiana, dzien itp.) i nawet nie wiem ile sekund dziennie to zajmuje.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzysztofo

To może na liście wpisywać nick z forum...

na podstawie strony: http://www.giodo.gov.pl/317/id_art/973/j/pl/
"Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.), za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne (art. 6 ust. 2 ustawy). Stosownie do ust. 3 powołanego przepisu, informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu i działań. Danymi osobowymi będą zatem zarówno takie dane, które pozwalają na określenie tożsamości konkretnej osoby, jak i takie, które nie pozwalają na jej natychmiastową identyfikację, ale są, przy pewnym nakładzie kosztów, czasu i działań, wystarczające do jej ustalenia. Daną osobową będzie taka informacja, która pozwala na ustalenie tożsamości danej osoby, bez nadzwyczajnego wysiłku i nakładów, zwłaszcza przy wykorzystaniu łatwo osiągalnych i powszechnie dostępnych źródeł. Poza zakresem przedmiotowej definicji znajdzie się zatem taka informacja, na podstawie której identyfikacja osoby wymagać będzie nieracjonalnych, nieproporcjonalnie dużych nakładów kosztów, czasu lub działań.

W świetle powyższej definicji należy przyjąć, że danymi osobowymi nie będą pojedyncze informacje o dużym stopniu ogólności, np. nazwa ulicy i numer domu czy wysokość wynagrodzenia. Informacja ta będzie jednak stanowić daną osobową wówczas, gdy zostanie zestawiona z innymi dodatkowymi informacjami, które w konsekwencji można odnieść do konkretnej osoby. Przykładem pojedynczej informacji stanowiącej daną osobową jest natomiast numer PESEL, który zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.) jest 11-cyfrowym, stałym symbolem numerycznym, jednoznacznie identyfikującym osobę fizyczną, w którym sześć pierwszych cyfr oznacza datę urodzenia (rok, miesiąc, dzień), kolejne cztery - liczbę porządkową i płeć osoby, a ostatnia jest cyfrą kontrolną służącą do komputerowej kontroli poprawności nadanego numeru ewidencyjnego. Można więc stwierdzić, że numer PESEL ex definitione stanowi daną osobową, a jej przetwarzanie podlega wszelkim rygorom przewidzianym w ustawie o ochronie danych osobowych. "

AiDec

Wplaty nie beda przychodzic z nickami, ale z prawdziwym (najczesciej jak sadze) imieniem i nazwiskiem (dopasowanie tych dwoch bez dobrowolnej informacji ze strony osoby wplacajacej IMO jest prawie niewykonalne). A dodatkowo wplaty z PayPala to juz w ogole bedzie sajgon - tutaj wplacajacym moze byc email_adres+jakiekolwiek_bzdurne_informacje.
Pomysl masz dobry, ale IMHO niewykonalny od strony praktycznej.

Problem nad ktorym dyskusja sie toczy, to jak potraktowac osoby ktore nie poinformowaly ze chca aby ich dane byly upublicznione (a nikt tego nie zrobi "w domyśle").



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Cyfron

AiDec - jestem bardzo przeciwny przydzielaniu kolejnego numeru w zależności od konta albo coś...
A można podawać numer konta, z którego przyszedł przelew? Do tego data i kwota i już?

krzysztofo

jak robię przelew to podaje tytuł i jak chce mieć podsumowanie to wpisuje swojego nicka z forum, a jak nie to nie :)

krzyszp

Sprzeczacie się o pierdoły ;)

Wszyscy to anonimy, jak ktoś chce się pochwalić to pisze PW do admina strony podając dane przelewu i pisząc "podajcie moje imię/nazwisko/nick/rozmiar buta"... Proste i bezpieczne prawnie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AiDec

@up up up...

Oki. Ja tylko rzucam pomysly, Wy sobie dopnijcie guziki tak jak Wam najbardziej pasuje.

A jeszcze z innej beczki:
Skoro nie mozna dostac API do systemu bankowego/PayPal, to czy w banku po zalogowaniu nie ma mozliwosci wyeksportowania wszystkich wplywow w jakims zyciowym formacie? Formacie jakiegos arkusza kalkulacyjnego (co rozwiazaloby problem), albo chocby HTML/XML (co drugi z Was poradzi sobie z automatyzacja ekstrakcji danych z HTML).

PayPal daje IMO niezle mozliwosci eksportu (Transaction History->Download History), nawet mozna sobie edytowac pola z bazy ktore chce sie eksportowac (Customize Download Fields). Nie wiem jednak jak wyglada pozniejsza obrobka eksportowanych formatow (te z PP nie sa mi znane poza PDF).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Cyfron

właśnie z banku da się wyciągnąć CSV

krzyszp

Cytat: AiDec w 20 Listopad 2014, 15:29
A jeszcze z innej beczki:
Skoro nie mozna dostac API do systemu bankowego/PayPal, to czy w banku po zalogowaniu nie ma mozliwosci wyeksportowania wszystkich wplywow w jakims zyciowym formacie? Formacie jakiegos arkusza kalkulacyjnego (co rozwiazaloby problem), albo chocby HTML/XML (co drugi z Was poradzi sobie z automatyzacja ekstrakcji danych z HTML).

PayPal daje IMO niezle mozliwosci eksportu (Transaction History->Download History), nawet mozna sobie edytowac pola z bazy ktore chce sie eksportowac (Customize Download Fields). Nie wiem jednak jak wyglada pozniejsza obrobka eksportowanych formatow (te z PP nie sa mi znane poza PDF).
Do PayPala jak najbardziej jest, do banków nie ma...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

Jestem za anonimowym udostępnianiem. Ot i po sprawie....

kotfryc

Podpisuję się rękoma i nogami pod tym co AiDec napisał. A gadanie że ma sporo racji, to tak jakby powiedzieć, że w spirytusie mamy sporo alkoholu  ;)

krzyszp

Cytat: Cyfron w 20 Listopad 2014, 15:55
właśnie z banku da się wyciągnąć CSV
Ale nie skryptem ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

ja mogę raz w miesiącu (może trochę częściej) wyciągać ręcznie CSV :)

krzyszp

Z csv można załadować bezpośrednio do bazy... weź jeden z tych plików na zlot, obejrzymy ustrojstwo...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka