Czujka zgłupiała (na trochę) - z powodu lokalizacji

Zaczęty przez bialy100k, 02 Kwiecień 2013, 15:34

bialy100k

Chwilowo jest wypięta z sieci, więc na szczęście nikt z oglądających nie dostał zawału serca. :)

Ale po kolei.  Wracam sobie do domu, wchodzę do pokoju gdzie jest czujka i słyszę ostry "świergot". Idę do okna, gdzie umieszczona jest czujka. Na wskaźniku 30 potem 40 mikroSV/h. Czujka ciepła. Nic dziwnego, jest na słonecznej stronie. Zdejmuję czujkę z bezpośredniego nasłonecznienia. Kładę w cieniu. Świergot coraz intensywniejszy. Na wskaźniku 120mikro Sv/h. O kurcze....  Szybko do mapki. Na szczęście Czysty ma czujkę z 5km o de mnie. U niego norma. Resetuję czujkę (wypinam). Czekam parę minut żeby stała się nieco chłodniejsza, podpinam ponownie. Wskazania w normie - jak zwykle 0.08-0.16 mikro Sv/h.

Wnioski:
Nie umieszczać czujki wystawionej bezpośrednio (za szybą) na promienie słoneczne. Może fałszować pomiar.


Szopler


TJM

U mnie były podobne objawy kiedy latem ostro świeciło mi słońce (mam okno na zachód), z tym że odczyty nie podskakiwały aż tak drastycznie, miałem wzrost rzędu 2-4x względem normalnych.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Trzeba by dać o tym info na stronie projektu.

Szopler

Obstawiam, że to jeszcze wersja na MC34063 i pod wpływem ciepła przetwornica zaczęła siać na maksa.

TJM

Z tego co widzę to chyba czujka z ostatniej serii, ponadto problem (w mniejszym stopniu) występuje też w moim pająku v1.5 a tam 34063 się nie uświadczy  :ph34r:

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

W małym stopniu to wiadomo że będzie reagować, ale żeby takie odczyty jak podał to jedyne co mi na myśl przychodzi to siejąca przetwornica albo uszkodzona tuba. Ale to drugie to raczej na stałe by było.
Nie mogę się doczekać wiosny - czujka V3 którą mam zamocowaną za oknem będzie niezłe dawki energii cieplnej dostawać... zobaczymy co z tego wyniknie.

bialy100k

 Ostatnia wersja. Może by tak testowo przed wysyłkami spróbować postawić kilka czujek w tym samym pomieszczeniu - ze dwie na nasłonecznionym oknie i ze dwie schowane i zobaczyć jak się zachowają? U mnie miejsce bardzo słoneczne (szyba, biały plastikowy - błyszczący parapet, tuż za tubą jasna firanka i zasłona - odbijająca światło - idealne miejsce do "wygrzania") tuba była bardzo ciepła - nie mierzyłem temperatury, ale myślę, że minimum to ~50 stopni C...