P1030713 FNYG MXHU złamany

Zaczęty przez TJM, 20 Czerwiec 2013, 10:57

TJM

Dziś jakoś koło 3 w nocy serwer przebudził mnie pikaniem, jeden z tekstów - P1030713 / FNYG MXHU został złamany. Rozwiązanie trafił ThrasherX-17 z teamu Keep The Fire Alive!. Sam tekst zbyt dużego wrażenia nie robi, ale jest to jak by nie patrzeć 76 znaków historii:

leitungvvvuuustuetzpktxwwwhavenxxfffttteunszwozwovierhuermitvrrhhhvvvgeloest

"AN LEITUNG VON U BOOT STUETZPUNKT WILHELMSHAVEN: FUNKTELEGRAMM EINS ZWO ZWO VIER HIER MIT RHV GELOEST"

Angielskie tłumaczenie:

"To administration from U Boot Command (Headquater) Wilhelmshaven. Radio message 1224 solved with RHV (Hand Cipher System)"

http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=341
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=320&postid=2538#2538

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bezprym


Tobas


krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

TJM

#4
Jak na razie z M4 znany mi jest 1 (ten, który był dodany wcześniej), aczkolwiek kto wie czy nie znajdzie się więcej.

Na forum projektu pytali o łączny czas CPU, wygląda to tak:
batch 1 - m4_fnygm76_1 - 24,7 lat dla Q9450 bez OC, najlepsza optymalizowana aplikacja, 24/7 na wszystkich rdzeniach
batch 2 - m4_fnygm76_2 - 24 lata dla procesora j/w.

Czyli łącznie byłoby to ~50 lat na pojedynczym, jeszcze w miarę żwawym PC lub 24 lata licząc tylko jeden batch (niestety przed złamaniem tekstu nie wiadomo który lepszy).

Prawdopodobnie jest to też najkrótszy znany tekst złamany z użyciem metody "ciphertext only attack", czyli nie mając nic oprócz samego tekstu.
Rekord ten jest jednak do pobicia, ten drugi tekst który został jest o 4 litery krótszy.



W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Zapomniałem napisać - jeśli ktoś liczy i ma w buforze jakieś zadania z serii m4_fnygm76_* - najlepiej je anulować. Nie są już potrzebne i nie mogę zagwarantować, że serwer przyzna za nie punkty.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

EDU Enthusiast


sknd


Gluciorek

Cytat: TJM w 20 Czerwiec 2013, 13:31
Jak na razie z M4 znany mi jest 1 (ten, który był dodany wcześniej), aczkolwiek kto wie czy nie znajdzie się więcej.
Czyli mam rozumieć, że teraz liczymy ostatni komunikat, czy jednak masz ich w zanadrzu więcej?

TJM

Na razie nie mam nic więcej z M4, aczkolwiek istnieje możliwość, że się to zmieni za jakiś czas.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.