Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Bitcoin utopia

Zaczęty przez tito, 26 Czerwiec 2013, 09:25

Troll81

punktację wprowadzono gdy wszyscy liczyli na CPU. Wprowadzono ją po to by ludzie mogli rywalizować na jednej platformie. Punkty dawały taką możliwość. Potem pojawiły się GPU. I zonk, bo liczą x razy szybciej. Niestety nie dało się na nich policzyć niektórych projektów. I nie dlatego że nie miały aplikacji GPU, tylko dlatego że przenoszenie algorytmów na GPU ma swoje ograniczenia. CPU może i nie są najszybsze ale mogą wykonać ogromny wachlarz algorytmów. Czego już niekoniecznie da się powiedzieć o GPU.

Pamiętam że były wtedy propozycje by GPU dostawały osobne punkty. Stworzono by po prostu Gcredits i aplikacje GPU mogłyby tam generować punkty. Pomysł się nie przyjął bo ludzie lubią mieć wszystko w jednym worku. I przynajmniej wg mnie rozpoczął się proces wypaczania rywalizacji. Bo np zapalony fan WCG liczący na swoim supermegawydajnym CPU osiąga RAC 6000 podczas gdy jego kolega na karcie za grosze trzepie dziesiątki tys RACu. To tak jakby to urządzić wyścigi pojazdów na których człowiek siedzi okrakiem. O ile na początku startowałyby konie i rowery to rywalizacja byłaby w miarę wyrównana. Ale w momencie gdy ktoś przyprowadził na wyścig hondę CBR 900 to myślę że reszta ludzi jakoś przestałaby chcieć się ścigać.....

A teraz ASIC... te nie są w stanie wykonać nawet połowy obliczeń co GPU. O CPU nawet nie wspomnę. Idąc tym tokiem rozumowania można by zbudować urządzenie z Prockiem który umie tylko sumować. I stworzyć projekt który będzie np szukał największej znanej sumy liczby 44. I zakładam że takie urządzenie które miałoby 40mln rdzeni z których każdy umiałby tylko sumować ale za to zaje@#$%^ szybko mogłoby wyrabiać pierdyliard punktów dziennie.
Oczywiście próba policzenia czegokolwiek innego na tym urządzeniu mijałaby się z celem.

Dlatego dla mnie pierwotna idea rywalizacji umarła. To tka jakbym ja z moim koniem usiłował się ścigać już nie nawet z motocyklem ale z konstrukcją dostosowaną do osiągania najwyższych prędkość na słonych jeziorach. Nie ważne że może on się ścigać tylko w 4 miejscach na ziemi a ja moim koniem mogę zasuwać po górskich szlakach, błocie, polach.

Dlatego uważam że ASIC powinno albo wylecieć ze statystyk, albo tworzyć inną kategorię. Bo nie ma sensu porównywanie szybkości konia z samolotem.

Martin Fox

Dlatego ja nie patrzę na punkty pomiędzy projektami, a jedynie na moją pozycję w projekcie który liczę. Bo nie ma sensu porównywać punktacji w różnych projektach już od dawna

Troll81

no więc właśnie. Przydałyby się osobne klasyfikacje. Osobne dla projektów CPU na ten przykład.

tito

W tej chwili nie da się rozdzielić CPU od GPU nie powodując trzęsienia ziemi w światku BOINC.
A co do BU - dawno nie było projektu, który by coś ruszył tak jak ten. Nawet jeśli związane to jest z wieloma problemami i dyskusjami. I chociażby przez to ja się cieszę. Bo stagnacja była okropna. Nowe projekty się pojawiały, stare znikały. I tak w kółko bez żadnego echa.
Mam nadzieję, że ktoś kiedyś coś ruszy w temacie ASIC. Gdzieś doczytałem, że istnieją ASIC do algorytmów SETI, gdyby światek BOINC się tym zainteresował....

krzyszp

Cytat: tito w 04 Sierpień 2014, 09:23
...Gdzieś doczytałem, że istnieją ASIC do algorytmów SETI, gdyby światek BOINC się tym zainteresował....
W wątku z wcześniejszego linku było o pracach nad takim ASIC'iem, było też, że prace zostały przerwane...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tito

Tak, lecz jeszcze gdzieś to czytałem w nieco innej formie. Kto wie? Może za parę lat?  :D

Peciak

Szanowni koledzy
Kilka moich uwag dotyczących BU:

Sprawa pierwsza ,,Wywalić BU ze statystyk"
Przypomnijmy sobie jakie były protesty (również ze strony B@P jak i PNT) kiedy wprowadzano podobny projekt do statystyk. Ten projekt nazywał się chyba Donate@home i uparcie forsowało go towarzystwo z GPU@Grid. Pomysł przeforsowano. Teraz, ta sama ekipa biadoli na swoim forum, jak bardzo BU jest BEEEE zapominając, że to oni otworzyli tą kochaną Puszkę Pandory. Jak to się mówi kto sieje wiatr ten zbiera burze. Projekt jest wprowadzony do statystyk i raczej nikt się nie odważy go ze statystyk usunąć.

Sprawa druga  ,,Punktacja jest za wysoka"
Oczywiście, że jest za wysoka, mówię to tylko ze swojego tylko punktu widzenia, ale uważam, że  punkty powinny być za aktualnie obliczane WU zmniejszone. Pytanie tylko ile?
Moje 1 WU liczy się coś około 700-800 sek (najczęściej) ->dając 600.000 pkt → to bardzo dużo.
Wrzask na forum BU podniósł się, bo zażądano obniżenia punktacji ponad 1600 razy czyli za WU było by coś koło 375 pkt, a argumentacja obliczeniami wziętymi z przysłowiowej D#PY dodatkowo zrobiła swoje.
Fakt poradzenia  Userom ,,że jak Wam się nie podoba to możecie liczyć BITKI dla siebie" też sprawy nie polepszył.
Moim zdaniem, liczący BU spokojnie zgodzili by się za przyznaniem punktacji w granicach 24.000 pkt za duże WU. Towarzystwo będzie krzyczeć (dla zasady) ale punkty i tak były by godne. To oczywiście tylko moje zdanie
Dlaczego tak dużo, ano dlatego że:
- projekt jest masakrycznie niestabilny w przypadku sprzętu innego niż drobny sprzęt USB, im poważniejsza armata tym sprawa się bardziej komplikuje.
- stopniowo wzrasta trudność liczenia projektu,
- sprzęt zakupiony do tego projektu błyskawicznie traci na wartości i staje bezużyteczny,
- sprzęt kosztuje niemało (sam na ten sprzęt wydałem około 1200 zł z czego otwarcie mogę powiedzieć, że 500 zł już jest do wyrzucenia. A liczę raptem od 20 czerwca).

Poza tym kilka projektów obniżki punktacji już przeprowadziła, ale były one zrobione z głową:
- dyskusja,
- powiadomienie o zmianie naznaczenie dnia X który nie jest dniem jutrzejszym,
o ile pamiętam to PG wprowadziło obniżki za Wu liczone na ATI z kilkunastu dniowym o ile nie kilku tygodniowym wyprzedzeniem. Nic na Wariata.

Sprawa trzecia ,,Obniżyć punkty już przyznane"
To już wydaje się być niemożliwe:
- cóż to za prawo które działa wstecz,
- ktoś na forum bardzo ładnie podniósł wniosek, że mogły by się z tym wiązać roszczenia prawne, tak naprawdę to każdy User ma obiecane, że za przekazanie drobnej opłaty w walucie Bitek otrzymuje ileś tam punktów WU. (Dlatego projekt Donate budził takie kontrowersje). Zmiana punktacji wstecz spowodowała by złamanie zawartej umowy. Uważam, że prędzej projekt zostanie zamknięty niż punktacja zmniejszona wstecz.

Sprawa czwarta ,, A kogo te punkty obchodzą, ja i tak patrzę na punkty tylko porównując je w ramach danego projektu"
Podejście bardzo słuszne i tak jest w istocie w przypadku dużej braci Userów, ale nie mówmy, że niektórzy spośród tych co zabrali tu głos tak myślą - bo to nieprawda. Jeżeli by tak sądzili to liczyli by swoje poszczególne projekty i ten cały nowy projekt by im głęboko wisiał (a nie wisi).

Sprawa piąta: ,,A co do BU - dawno nie było projektu, który by coś ruszył tak jak ten. .... Bo stagnacja była okropna. Nowe projekty się pojawiały, stare znikały. I tak w kółko bez żadnego echa."
Właśnie, to jest to, nowy oddech coś się dzieje. Dlaczego ludzie odchodzą od Boinc, bo zwyczajnie im się to nudzi. Od kilku lat aby zwiększyć liczbę Userów wymyśla się jakieś liczenie na telefonach, żelazkach a tu jest coś realnie nowego, nowa MOC.
A propos mocy to ten projekt nie zabiera mocy innym projektom, bo liczy na zupełnie innym sprzęcie. Ja tak i inni z przyjemnością wróciłem do swoich starych projektów chociażby osławionego SETI.

Sprawa szósta: ,,Finansowanie innych projektów"
Jest realna szansa zdobyć finansowanie dla innych projektów. Cały problem w tym, że część projektów zostało uczynionych źródłem dochodu dla niektórych opiekunów, ->sztucznie pompuje się koszty utrzymania projektów stosując zasadę podaną w filmie MIŚ (koniaczek? podwójny, stać nas).  Jak odróżnić ziarna od plewy?
Jest także możliwe, że twórcy BU okradną całe towarzystwo boincowe, a sposobów jest dużo chociażby:
- ,,włamanie"
- zły podział przy naliczaniu udziału w każdym WU (czyli jakiejś tam ilości kasy) która idzie na utrzymanie BU, a która idzie na sponsoring dla projektów. Teoretycznie obecnie jest to 12% ale czy tak jest w istocie? Zawsze może się zdarzyć jakaś "pomyłka".
- zamknięcie projektu i nierozliczenie się z kasy
-itp, itd.

Ja jednak, jak i całkiem spore grono Userów,  realnie wierzę, że to jest nowy oddech, nowa możliwość, te osławione coś nowego.
I w najgorszym przypadku to powstanie drugi projekt do liczenia bitek tylko inaczej zarządzany.

Pozdrawiam
Peciak


PS Tito  :p_arr:   :parrrty:   :respect:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

krzyszp

No, muszę przyznać, że podałeś kilka bardzo dobrych argumentów za BU  :parrrty:

Jednak, będąc konsekwentnym, po prostu projektu nie będę liczył - zwłaszcza, że w zasadzie jest to nieopłacalne bez najnowszego modelu ASIC'a. Nie zamierzam takowego kupować na potrzeby projektu, już lepiej by było tę kasę przekazać w ramach donacji ;)

Natomiast zmienię swoje zdanie diametralnie, jeżeli powstanie dedykowany, znacznie szybszy od GPU, sprzęt dla (np.) Seti - będę wtedy chyba w pierwszej piątce zamawiających ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Pigu

argumenty w większości trafne, ale nie zmienia to faktu, że drużynowa rywalizacja międzyprojektowa została zabita - sam bu trzepie obecnie kilkanaście razy więcej pkt niż reszta boinca

rywalizacja total = rywalizacja bu
nie liczysz bu - znikasz

o to jest ból dupy - były staty total zabawą (dla niektórych nawet braną zbyt poważnie) - już nie są

Troll81

dlatego niedługo nie będą się bawić....

stasieks

Płaczecie jak przekupy na targu. Aż żenująco się to czyta, normalnie świat boinc się rozpadnie i pozostanie wielkie nic. Nie lepiej poprostu zaakceptować postęp (nie podstęp ;) ) i tyle.
Badge w projektach stanowią lepszą podstawę do mierzenia swojego zaangażowania w boinc. A tak prawdę mówiąc czy szukanie liczb pierwszych na GPU za miliony punktów nie jest większym absurdem ? Albo kosmicznych ludków na CPU ? Ogólnie boinc ma marginalne znaczenie naukowe, bez znaczącego wkładu w np. medycynę. Ot mielenie teorii dla zabawy. Jak dla mnie idea szczytna.

krzyszp

http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/CreditGeneralized
Propozycja DA, na podstawie pomysłu admina BU.

Myślę, że warte zastosowania.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

stasieks

Pomysł jest, ale problem jest bardzo skomplikowany i obecnie koncentruje się na ukręceniu łba punktacji w BU.

[...] BU could grant computing credit for mining jobs done by CPU or GPU; but for ASIC jobs it would grant only project-defined credit. [..]

Propozycją jest przyznawanie punktów za liczenie w BU na CPU i GPU do głównych statystyk i wykluczenie do statystyk drugiego sortu liczenia na ASIC. Czyli pomimo tego, że liczymy to samo ale np. 500 razy wolniej ma być sprawiedliwe ? Nie sądzę.

krzyszp

No tak, ale spójrz jak jest teraz...
Punktacja BOINC'owa jest ustalana na poziomie operacji zmiennoprzecinkowych, których ASIC wykonuje... zero (działa wyłącznie na integerach) ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

stasieks

ASIC namieszał w Boincu i wprowadzenie nowych statystyk jest wg mnie nieuniknione. Jak pisałem wcześniej niekoniecznie będzie to sprawiedliwe, ale innego pomysłu nikt chyba nie ma. BU zepsuł zabawę wielu użytkownikom. Skoro pomysłem jest dodanie kolejnych statystyk w których będzie można "ścigać" innych użytkowników, wpłynie to tylko pozytywnie na zabawę.
Obecnie ASIC to tylko BU, ale niedługo kolejne projekty zaczną wspierać swoją działalność przez bitcoiny i wtedy podwójna statystyka będzie idealnie pasowała. Dla przykładu punkty w projekcie za liczenie do statystyk ogólnoboincowych a punkty za wspomaganie finansowe osobno ale też do statystyk. W ten sposób każdy będzie zadowolony. Dziś łatwo zapanować nad punktami ASIC w statystykach bo problem dotyczy jednego projektu. Czyli teraz jest czas na zmiany.  :attack:

apohawk

Project-specific credits było by ciekawe. Tu wylądowałyby także punkty z QCN, radioaktywnego i innych NCI.
No good deed goes unpunished.

LQG

Cytat: apohawk w 12 Sierpień 2014, 16:29
Project-specific credits było by ciekawe. Tu wylądowałyby także punkty z QCN, radioaktywnego i innych NCI.

Oczywiście kredyty uzyskane od samego początku na ASIC, statystyka jest na kontach użytkowników. To sprawiedliwe rozwiązanie.

Troll81

rozwiązanie ciekawe.... znów będą zabawne wykresy na BS

tito

http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/fundraiser.php#budget_update
Pierwszy akapit - 3k USD z projektu Bitcoinutopia przekazane dla milkyway@home.

jjunior11

pomocy posiadam 3 bi fury 5ghz ale i tak śmiga projekt tylko na jednym bi fury system widzi wszystkie
proszę o kontakt szybki  pomoc nie wiem czemu ale i tak na jednym liczy 4 wu

andy101fah

Ściągnij program cgminer

http://ck.kolivas.org/apps/cgminer/

2. Rozpakuj
3. Uruchom konsolę poleceniem cmd
4. Przejdź do katalogu w którym jest rozpakowany cgminer
5. wpisz polecenie cgminer --benchmark
6. Zobacz czy są widoczne wszystkie koparki





tito

Cytat: jjunior11 w 09 Grudzień 2014, 17:57
pomocy posiadam 3 bi fury 5ghz ale i tak śmiga projekt tylko na jednym bi fury system widzi wszystkie
proszę o kontakt szybki  pomoc nie wiem czemu ale i tak na jednym liczy 4 wu
Proszę - nie pisz o tym samym w 2/więcej wątkach. Dostosuj się do zasad panujących na forum.

Tobas

Kupiłem na allegrogo BitBurner Fury 50GH/s za 59zł
Efekt:
44015748   43330098   7503   4 Feb 2015, 13:36:53 UTC   4 Feb 2015, 14:21:54 UTC   Zakończone i zwalidowane   2,315.33   22.08   1,200,000.00   cgminer (Campaign #10) (for 20+GH/s ASICs) v0.03 (miner_asic)

pawg

jak to urządzonko wygląda i jak jest zasilane?



Tobas



Na zdjęciu są dwa.
Zasilane 6-pinową wtyczką z zasilacza do gpu

pawg

czyli to sprzęt nie dla mnie  :-\