Licznik Geigera USB - Kit AVT

Zaczęty przez kotfryc, 01 Listopad 2013, 13:10

kotfryc

Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę na EdW 10/2013, mamy tam bardzo prosty projekt czujki na USB.
Link dla zainteresowanych:
http://serwis.avt.pl/manuals/AVT3074.pdf

Wydaje się na pierwszy rzut oka, że nic nie stoi na przeszkodzie aby ta czujka współpracowała z Radioactive@Home?

TJM

Kupiłem ten "kit" (płytka + układ bo innej wersji nie ma) i zobaczę, ale sama obecność USB jeszcze o niczym nie przesądza.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kotfryc

Cytat: TJM w 01 Listopad 2013, 13:45
Kupiłem ten "kit" (płytka + układ bo innej wersji nie ma) i zobaczę, ale sama obecność USB jeszcze o niczym nie przesądza.

Faktycznie, niestety tylko płytka + układ  :-[ 
Hmmm a byłaby to ciekawa alternatywa dla osób która coś tam potrafią lutownicą podziałać i mają podstawową wiedzę o elektronice.

pawzdy

Ale tutaj jest wszystko :https://github.com/slomkowski/usb-geiger łącznie ze źródłem wsadu do Attiny w C a także gotowy plik .hex

Fajna sprawa, dzięki za linka.
PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

kriu

#4
Cytat: TJM w 01 Listopad 2013, 13:45
Kupiłem ten "kit" (płytka + układ bo innej wersji nie ma) i zobaczę, ale sama obecność USB jeszcze o niczym nie przesądza.
TJM - Napisz koniecznie jak zmontujesz ten układ jak on działa i jak współpracuje z PC'tem.
No i jak jest z oprogramowaniem do niego.

Ja jestem zainteresowany tego typu czujką. Czekam co prawda na rozpoczęcie sprzedaży przez Radioactive@Home ale już nie mogę się doczekać. Ta z AVT co prawda nie ma wyświetlacza ale jest tańsza a i ew. jako druga nie zaszkodzi. Poza tym jest możliwość zaprogramowania jej w przyszłości do współpracy z radioactiveathome.org przez przeprogramowanie układu albo być może wystarczy nawet tylko coś zmienić w ustawieniach w pliku konfiguracyjnym - choć może się mylę.
No ale do tego kitu AVT niestety trzeba dokupić trochę części i to wszystko jeszcze zmontować. Na szczęście to tylko drobnica (mały koszt) i zmontowanie tego powinno być dość proste bo są to same tzw. "duże" elementy.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

TJM

Ja mam trochę inny zamiar - spróbuję dodać obsługę tego sensora do aplikacji Rad@H.
Jest to USB + HID więc stopień trudności nie powinien przekraczać średniego (aczkolwiek jest parę pułapek, w cięższym przypadku zostanie zmodowana aplikacja i app_info) i moim założeniem jest, żeby podpinać do projektu niezmodyfikowany sensor (ewentualnie z minimalnymi modyfikacjami).
Czy działa i jak mniej więcej działa dam znać pewnie w następny weekend, w tygodniu wracam późno w domu i pewnie będę składał/testował na raty przez parę dni.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kotfryc

TJM dobry plan !!  :p_arr:  trzymam kciuki  :arrr:

Jeśli by działało można by było nawiązać kontakt z twórcą tego projektu ;) + polecić kit osobom które chciałby wziąć udział w projekcie a nie chcą czekać na kolejną edycję :)

kriu

Chyba kupię sobie ten kit licznika. Mam jednak takie pytanie odnośnie samego detektora licznika promieniowania STS-5 będącego jednym z elementów miernika - czyli tej rurki. Czy może on być np. zużyty lub np. przeterminowany? Lub czy coś innego może być z nim nie tak? Mam zamiar kupić taki na Allegro (15-20zł) i dlatego pytam.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

może być uszkodzony, Jeśli tuba została rozszczelniona to lipa :(

stiven

TJM: :respect: i powiedzenia. Trzymam kciuki. 

kriu: Tak, możesz trafić na uszkodzoną. W wyniku eksploatacji tuby zużywają się. Objawia się to w konieczności stosowania napięcia w górnych granicach widełek roboczych aby w ogóle uzyskać odczyt. Co do uszkodzeń to w zasadzie wystarczy "tylko" zapodać tubie więcej woltów aby nieodwracalnie odesłać ją do krainy niskich napięć. Krzywdę można jej też zrobić przez upuszczenie. Z zewnątrz uszkodzona wygląda właściwie normalnie i jak nie podłączysz to się nie dowiesz czy jest ok. No chyba, że ma widoczną dziurę - wówczas 100% pewności, że nie zadziała. 
Nawet jeśli STS-5 mają "datę przydatności do spożycia" to nie należy się nią specjalnie kierować.
Przy zakupie można się kierować radami kolegów z większym doświadczeniem lub gwarancją od sprzedającego. Ewentualnie od razy parkę kupować ;)

Szopler

#10
Tuba może też zawyżać odczyt i to znacznie (przetestowałem te -set sztuk to różne cuda widziałem).
Niestety nie da się tego ocenić bez podłączenia tuby do układu i potraktowania przez jakiś czas źródełkiem.
Ostatnio braliśmy od gościa z Allegro o nicku DW_RADIO i 99% było OK.

krzyszp

Cytat: Szopler w 04 Listopad 2013, 23:50
Ostatnio braliśmy od gościa z Allegro o nicku RADIO... i 99% było OK.
Poproszę, żebyś do strony gościa dał linka - porządnych handlowców, bardzo dobrze traktujących klientów (a wiemy, że do takich należy) należy promować :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler


TJM

Ja u niego zaopatruję się w różny sprzęt od co najmniej 2 lat i gość jest naprawdę spoko.

Tymczasem w AVT jeszcze nawet mi nie potwierdzili zamówienia, od momentu złożenia ma status 'nieokreślony'.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.


kriu

Ja sam już nie wiem czy kupować tego "kita" z AVT. Wolałbym kupić jednak czujkę z R@H od Boinc@Polska. Jest złożona, uruchomiona i sprawdzona, ma wyświetlacz (na tym mi zależy) i zapewne będzie miała gwarancję lub rękojmie - kupowane towary w sklepie zawsze mają. Tylko cholewcia coś stanęła dystrybucja tych czujek.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Cyfron

niestety nasz elektronik jest zawalony robotą (przypominam, że nie zarabiamy na produkcji czujek...) a do tego ostatnio też zachorował  :cold:

TJM

A dla mnie szykuje się fail-długi-weekend - kupiłem ten czujnik z AVT (jeszcze nie potwierdzony - po weekendzie dzwonię do nich, dziś już za późno) oraz GMC-300 w celu dopracowania aplikacji - ten jest dostępny od ręki, ale mega drożyzna - kosztował mnie ponad 500zł i jeszcze nie dotarł :/

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Dzwoniłem do AVT - w chwili obecnej dostępność zestawów płytka + procesor jest czysto teoretyczna, ponieważ nie ma płytek. Podobno mają się pojawić w przyszłym tygodniu. Przyznać się, kto wszystkie wykupił  %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

doblet

Wszystkie dwie, to ja.... XD

kotfryc

#20
TJM jeszcze nie zrobił testów, a ludki już wykupiły  XD

PS też myślałem o zakupie jednej sztuki haha

kriu

To znaczy jak to jest z tym zmawianiem w AVT? - zamówienie czeka w kolejce na wysyłkę (aż będzie dostępny towar)?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

TJM

Dokładnie tak jest.
Niestety komunikacja z ich strony trochę kuleje, ja np. nie dostałem żadnej informacji na temat zamówienia i bym sobie czekał w nieświadomości, gdybym nie zadzwonił.
Zobaczcie też formularz kontaktowy, trochę śmiechu warty - ograniczenie do 255 znaków - życzę powodzenia we wklepaniu jakiegoś zapytania.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

jajen

Zrobiłem ten licznik AVT. Od strony elektronicznej działa. Płytkę wytrawiłem sam. Tube STS-5 kupiłem na alledrogo. Przetwornica działa ok, tuba zasilana jest jak należy. Dioda reaguje na zbliżenie materiału radioaktywnego. Zajmuje się tylko stroną elektroniczną. Uruchomieniem tego od strony programowej zajmuje się moj kuzyn. Licznik miał rozbudować stację pogodową śmigającą na debianie. Niestety odczytywanie stanu licznika wymaga pythona 2.7 i przy aktualizacji do tej wersji rozwaliło system na serwerze. Wiec na razie trwa jego odzyskiwanie.

kriu

Próbowałem tak na "sucho" zainstalować oprogramowanie do tego licznika AVT pod LINUX'a ale nie udaje mi się (ze strony https://github.com/slomkowski/usb-geiger). To znaczy brakuje mi tych wszystkich potrzebnych dodatkowych programów i sterowników. Zacząłem szukać potrzebnych elementów ale wygląda na to, że tego jest chyba z 200MB. Python w wersji 2.7 (ja mam 2.5), biblioteki AVR-GCC i avr-libc. Czy na pewno potrzebne są najnowsze wersje? Nie znam się za dobrze na Linuxie. Czy jak uda się komuś napisać/przerobić to wszystko pod kątem pracy w systemie R@H czy też to będzie takie zagmatwane i wymagające wiele doinstalowywania?
I jeszcze jedno - czekam jak na razie na czujkę z R@H ale oprogramowanie do jej obsługi nie jest dostępne (jak mi się wydaje). Czy jest możliwość otrzymania oprogramowania teraz, jak jeszcze nie mam tej czujki? Zarówno pod Linuxa jak i Windowsa.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

TJM

#25
Oprogramowanie jest dostępne na serwerze projektu, jak się podłączysz to zostanie zassane i bez sensora, ewentualnie mogę później podać linki do bezpośredniego downloadu.

Aplikacja w wersji standalone ma tylko bardzo podstawową funkcjonalność - loguje dane z sensora do pliku data.bin przez kilka godzin po czym kończy pracę (da się ją zapętlić zwykłym skryptem). Obie aplikacje, dla Win i dla Linuxa, praktycznie nie mają wymagań. Pierwsza wymaga WinXP+, druga zrobienia paru wpisów w plikach konfiguracyjnych.

Normalnie, podczas pracy z serwerem, wstawienie swoich danych gdzieś na stronę nie wymaga praktycznie niczego - dane zasysa się bezpośrednio z serwera przez proste API w formie CSV albo XML, zassanie ostatnich wartości z poziomu PHP to kilka minut roboty, a synchronizacja swojej lokalnej bazy z bazą serwera max do godziny dłubania.

Jeśli uda się podpiąć sensor AVT do projektu, to na pewno prawie w ten sam sposób - czyli od strony usera wymagana będzie minimalna ingerencja (inaczej nie ma to sensu). Najczarniejszy scenariusz jaki przewiduję, to tak jak dla rodziny GMC-300 - podmiana plików aplikacji w folderze BOINC.

EDIT: W czasie jak to pisałem, przyszło mi w końcu potwierdzenie zamówienia z AVT. Jak tylko dudy dotrą, będę kombinował z uruchomieniem dla projektu, ale trochę się pewnie zejdzie - w pierwszej kolejności muszę dokończyć GMC.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Na 100% kompatybilność z sensorami rad@h raczej nie ma co liczyć, ze względu na całkowicie inny protokół. Temu sensorowi bliżej jest softwarowo do GMC-300/300E/320 niż do sensorów rad@h; przynajmniej na chwilę obecną będzie to oznaczało konieczność korzystania z app_info i dodatkowej aplikacji (w przyszłości wybór aplikacji może będzie w preferencjach projektu).

Możliwe, że jakaś tam wczesna wersja softu będzie w ten weekend, ale wszystko zależy od tego ile mi się na głowę zwali zajęć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.