Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

jak odczytać temperaturę pentiuma 4?

Zaczęty przez sknd, 28 Listopad 2013, 14:22

sknd

jak powyżej - ani linuxowe sensors, ani windowe cputemp albo hwmonitor nie daja sobie z  tym rady. Gdzieś tam wyczytałem, że się nie da, ale licze na rady forumowych magików  ;)

a temperature chcę mierzyć dlatego, że coś mi się ten staruszek zaczął resetować... zmieniłem pastę ale mimo to dziś po jakichś 2 godzinakach znów się resetnął... na razie musiałem więc wyłączyć mu boinca, będę coś kombinował bo może chłodzenie nie przylega jak należy albo coś...

LQG

Pytanie jaki to P4. Poza tym sprawdź czy w BIOSie jest odczyt temperatury procesora (być może z zewnętrznego czujnika, ale powinien być).

sknd

to taki proc:
rocessor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 15
model : 3
model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz
stepping : 4
cpu MHz : 3000.000
cache size : 1024 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 1
apicid : 0
initial apicid : 0
fdiv_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 5
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe constant_tsc pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl cid xtpr
bogomips : 5985.19
clflush size : 64
cache_alignment : 128
address sizes : 36 bits physical, 32 bits virtual
power management:

processor : 1
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 15
model : 3
model name : Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz
stepping : 4
cpu MHz : 3000.000
cache size : 1024 KB
physical id : 0
siblings : 2
core id : 0
cpu cores : 1
apicid : 1
initial apicid : 1
fdiv_bug : no
f00f_bug : no
coma_bug : no
fpu : yes
fpu_exception : yes
cpuid level : 5
wp : yes
flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe constant_tsc pebs bts pni dtes64 monitor ds_cpl cid xtpr
bogomips : 5985.19
clflush size : 64
cache_alignment : 128
address sizes : 36 bits physical, 32 bits virtual


a w Biosie nie ma temperatur niestety (płyta Mediona  :facepalm2:)

tito

W tych jakże zamierzchłych czas, CPU nie miały wbudowanej czujki temp. Jakikolwiek pomiar był z czujki wlutowanej w płytę główną. Twoja widocznie tego nie ma.
Proponuję powrót do czasów naszych praojców - dotykanie ręką. Jak jest gorące, ale da się wytrzymać=60*. 70* to już za bardzo ręki nie potrzymasz. Parzy - 80 i więcej.

sknd

ale mam dotykac radiatora tak? czy go zdjać i macać proca?  XD

tito

Proca jak pomacasz....to zanim to zrobisz, to się laminat stopi, a później to przypuszczam, że tylko gorzej :)
Ja w każdym bądź razie kiedyś stopiłem laminat na duronie 800, ale pomimo tej troskliwości proc ciągle działał.
Oczywiście radiator macaj.
No chyba, że gdzieś Ci się poniewiera termometr na podczerwień, jakiś kontroler wentylatorów z czujką temp, bądź jakiś voltomierz z możliwością pomiaru temp.

LQG

Spróbuj ten program http://www.alcpu.com/CoreTemp/ oraz podaj oznaczenie procesora z niego i płyty głównej.

sknd

już próbowałem (to o nim pisałem w pierwszym poście, przez pomyłkę nazwałem go cputemp), pokazywał ciągle 40.0 niezaleznie od tego czy proc obciążony czy nie... ale moment zaraz patrzę co wypisze...

Model: Pentium 4 HT 3.0E (Prescott)
Platform: Socket 478 (478-pin)

LQG

Podaj jeszcze oznaczenie z tego programu http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html. Typu Pentium 4 519J i z kolejnej zakładki dokładne oznaczenie płyty głównej wraz z rodzajem chipset'u.

sknd

#9
kurcze no już dziś go nie będę instalował, ale wiem że płyta to md8080, a google mówi ze siedzi w niej chipset Intel 865PE.


EDIT: info z CPU-Z: Mainboard model: MS-7012, chipset: intel i865P/PE/G/i848P rev. A2