Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Chess@Home

Zaczęty przez krzyszp, 04 Styczeń 2014, 13:17

krzyszp

Chess@Home
Projekt mojego kolegi, Michała Wójcika, projekt "szachowy", więcej napiszę wieczorem...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81


krzyszp

Generalnie.

Program oblicza możliwe rozwiązania dla różnych wyjściowych pozycji. Korzysta z silnika stockfish, dla którego wiele parametrów jest zdefiniowanych poprzez wrappera.
Celem projektu jest uzyskanie algorytmu szachowego, który lepiej byłby dostosowany do poziomu gracza. A o co w tym chodzi?
Otóż w większości algorytmów, program dysponuje "największą możliwą siłą" gry, która obniżana jest (jeżeli wybierasz niższy poziom) przez dodanie przypadkowych wartości ("ogłupienie" algorytmu) - co daje dziwne rezultaty, w których program czasami gra genialnie, po czym robi coś całkiem głupiego. Celem programu jest opracowanie algorytmu (nie całego programu), w którym faktycznie stopniowo można regulować poziom trudności - to oczywiście bardzo ogólny opis, ale dokładniejsze informacje opublikuje dopiero autor projektu.

Oczywiście, tradycyjnie wyniki projektu oraz ich opracowanie będzie opublikowane na wolnej licencji.

Obecnie projekt dysponuje biblioteką ok 5kk pozycji wyjściowych (ok 200kk WU), niemniej liczba ta stale ma wzrastać.
Być może w przyszłości zostanie dodana możliwość uruchomienia własnych symulacji na silniku stockfish...

Ps. Nie jestem ani autorem, ani pomysłodawcą projektu - moja rola ogranicza się do pomocy autorowi w temacie "zgrania tego z BOINC" :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Telefax

#3
Też dopięty... zobaczymy jak się liczy  ;)

Po przeliczeniu kilkunastu próbek:
- czas liczenia na 3770@4.2GHz ~500s
- próbka zabiera ~140M ram'u
- termin odsyłania 1h
- do walidacji potrzeba dwóch przeliczonych próbek
- brak checkpiontów

Punktacja stała 1.5/wu, co w moim przypadku ~12.5/h/rdzeń

patyczak

A wiadomo coś na temat aplikacji dla linuxa?
Skeczu z papugą nie będzie



krzyszp

Cytat: patyczak w 04 Styczeń 2014, 19:20
A wiadomo coś na temat aplikacji dla linuxa?
Wiadomo, na razie nie będzie :)
Kolega się stara, ale działa sam...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Argento

U mnie pierwsza WU po dwóch minutach zakończona z błędęm. Po drugie po dopięciu projektu na kwadrans zdestabilizował klienta. Nie mogłem nawet zabić procesu tak stockfisha jak i samego BAM... :( Po restarcie wróciło wszystko do normy, ale teraz nie dostałem WU ;).


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

aborek

Czyżby wreszcie coś, co na FXie liczy się podobnie jak na i7?
AMD FX-8350@4,00GHz:
900    450    5 Jan 2014, 2:58:35 UTC    5 Jan 2014, 3:09:03 UTC    Zakończone, oczekuje na walidację    588.13    0.02    oczekuje    chessathome v0.01
876    438    5 Jan 2014, 2:57:02 UTC    5 Jan 2014, 3:07:09 UTC    Zakończone, oczekuje na walidację    561.54    0.05    oczekuje    chessathome v0.01
759    380    5 Jan 2014, 3:00:53 UTC    5 Jan 2014, 3:10:11 UTC    Zakończone, oczekuje na walidację    493.51    0.05    oczekuje    chessathome v0.01

Tylko te 8h na odesłanie próbki to trochę mało.

Michal Stanislaw Wojcik

#8
Witam wszystkich. Zgłasza się autor projektu. Po pierwsze chciałbym podziękować wszystkim, którzy ryzykując zdrowie i życie :-) już się podpięli.

1. Aplikacja na linuxa jest w planach - ale po prostu muszę siąść i zmienić te parę lini kodu, aby dostosować. Będzie ASAP - czyli w bliżej nieokreślonej przyszłości :-)

2. @Argento: Czy jesteś w stanie dostać kolejne próbki po updacie? Trudno mi powiedzieć, co mogło się stać, bo pierwszy raz coś takiego się zdarzyło. Normalnie głowna aplikacja czeka na odpowiedź ze stockfisha, a jak przez jakiś czas jej nie ma, to wywala błąd - może to był ten przypadek. Może z jakichś powódów stockfish się u ciebie wywala. Czy mógłbyś spróbować odpalić go z cmd i po zgłoszeniu się wpisać 'go' + enter i powiedzieć jaki efekt?

3. @aborek: Te 8h czasu na próbkę było, bo źle był ustawiony czas na serwerze. W rzeczywistości zaplanowałem 1h i następne próbki będą już szły z tym ustawieniem. Nie za bardzo jeszcze się orientuję. Dlaczego 8h to za mało?

4. Można również zgłaszać problemy bezpośrednio na stronę projektu: http://chess.qugate.org/

Argento

Cytat: Michal Stanislaw Wojcik w 04 Styczeń 2014, 21:59
2. @Argento: Czy jesteś w stanie dostać kolejne próbki po updacie? Trudno mi powiedzieć, co mogło się stać, bo pierwszy raz coś takiego się zdarzyło. Normalnie głowna aplikacja czeka na odpowiedź ze stockfisha, a jak przez jakiś czas jej nie ma, to wywala błąd - może to był ten przypadek. Może z jakichś powódów stockfish się u ciebie wywala. Czy mógłbyś spróbować odpalić go z cmd i po zgłoszeniu się wpisać 'go' + enter i powiedzieć jaki efekt?

Nie dostaję nawet po resecie projektu. Przy próbie aktualizacji projektu generowana jest inormacja Komunikacja opóźniona 00:01:00. W logach klienta jest enigmatyczna informacja od schedulera don't need. Próba odpalenia z cmd zakończona niepowodzeniem z informacją o niemożności uzyskania połączenia. Informacja tak pojawia się po około 10 sekundach od polecenia.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

pawg

ktoś z podpiętych może mi podać weak account key to też bym sobie pare próbek dla testu policzył...



Michal Stanislaw Wojcik

#11
@Argento

Dziękuję za dalsze śledztwo ;-) Jaki masz system dokładnie? (ok - już sobie odczytałem na serwerze, ale nie wiele mi to dało) Możesz wkleić, co dokładnie dostajesz na cmd od stockfisha? Zupełnie nie rozumiem, co to może być ...

A spróbuj skasować projekt i dodać od nowa ...

krzyszp

Cytat: pawg w 04 Styczeń 2014, 22:37
ktoś z podpiętych może mi podać weak account key to też bym sobie pare próbek dla testu policzył...
A proszę bardzo :)
3_eb4c83ccb3d772e4ca8a2e5e0896cff1


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Argento

Cytat: Michal Stanislaw Wojcik w 04 Styczeń 2014, 23:12
@Argento
A spróbuj skasować projekt i dodać od nowa ...

Na chwile obecną sytuacja wygląda następująco. Po skasowaniu projektu, a następnie dodadaniu go została oczywiście pobrana aplikacja. Zauważyłem, że projekt otrzymał godzinnego deadlinea, co wcześniej chyba nie miało miejsca. Przy pierwszym uruchomieniu stockfisha zauważyłem bardzo niskie (ok.1MB) zapotrzebowanie na pamięć a także prawie żadne zapotrzebowanie na CPU. Pasek postępu nie działał. Po restarcie BAM wszystko wróciło do normy. Pasek postępu działa, alokacja pamięci rzędu ok.140MB, obciążenie CPU 100%.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

pawg

nie wiem czemu ale projekt strasznie niechętnie wysyła nowe zadania - 1 nowe WU na aktualizacje lub 0. Licze do testów wyłącznie ten projekt i średnio mam 5 próbek jednocześnie w przerobie  :dunno:

ID komputera: 21



Michal Stanislaw Wojcik

#15
Chwilowo wstrzymałem nowe zadania, może to dlatego. Naprawiam błąd w aplikacji. Do godziny powinienem uruchomić ponownie.

Jeszcze raz przeczytałem. W zasadzie ustawiłem tak, że wysyła jedno zadanie na core za jedną aktualizają - w moim zamyśle było, aby nie ściągnęło za dużo do jednego usera - ale może to zbyt restrykcyjne. Jaka jest według was optymalna ilość?

19:16 - Już poszło. Myślę, że usunąłem przy okazji problem, który miał Argento. Jak możesz to go tam spróbuj pokopać u siebie, zobaczymy :-)

pawg

bardzo dobre rozwiązanie ma eOn, maksymalna liczba WU które można pobrać jest 2 razy większa od liczby rdzeni i można tyle dostać przy jednej aktualizacji.



AL

Mi osobiście pobiera coraz więcej z każdą aktualizacją. Zaczynałem od 1wu per core - teraz mam już nawet zapasik ok. 40wu.

Argento

#18
Ja dostaję co chwilę dwie WU. Zauważyłem pewną sytuację. Jednocześnie liczą się dwie WU, a uruchomionych jest 10 procesów stockfish.exe. Każdy z nich alokuje ok. 138MB RAMu. Dzieje się tak od razu po uruchomieniu managera... Za każdym razem od zmiany wersji aplikacji na 0.02.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

AXm77

Skąd się wzięły restrykcje na szybsze komputery w tym projekcie?!
Za dużo mocy obliczeniowej?

krzyszp

Myślę, że to dlatego że admin nie chce dużej kolejki WU robić na hostach, a tym samym skrócić czas walidacji wyników.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AXm77

Cytat: krzyszp w 09 Styczeń 2014, 14:14
Myślę, że to dlatego że admin nie chce dużej kolejki WU robić na hostach, a tym samym skrócić czas walidacji wyników.

Nie rozumiem limitu 11 WU's na połączenie z serwerem, jeżeli mam 48 rdzeni wolnych i są w stanie zakończyć WU pomiędzy połączeniami...

pawg

Też się podpinam do reklamacji z problemami w otrzymywaniu nowych próbek



pawg

Tasks ready to send     0
:wth:



krzyszp

Cytat: pawg w 10 Styczeń 2014, 20:37
Tasks ready to send     0
:wth:
Admin chyba przygotowuje większe próbki, dlatego wstrzymał generowanie WU, żeby nie mieszać z punktacją.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Michal Stanislaw Wojcik

#25
Dzięki za zgłaszanie problemów. Chwilowo (ze względów czasowych) nie dam rady zwiększyć rozmiaru próbek. Serwer mi się wieszał i zmieniłem trochę ustawienia.

Teraz będzie:
download limit per connection per core: 1
min connection interval: 120 sec
max number of tasks to queue per core: 6
deadline: 2 days

Nowych tasków powinno być obecnie wystarczająco dużo.

Czyli teraz teoretycznie powinien i tak wysyłać 48 tasków za połączeniem jeżeli jest 48 corów - tego akurat nie mogę przetestować, bo nie mam 48 corów. AXm77, jak tam jest na teraz?


AXm77

Cytat: Michal Stanislaw Wojcik w 13 Styczeń 2014, 12:21... AXm77, jak tam jest na teraz?

Pięknie  ;D Nawiększym plusem jest ciągła dostępność próbek, także nowe ograniczenia czasowe / ilości próbek wcale nie przeszakdzają, powiem wręcz - teraz to lepiej "chodzi".
A propos próbek, zrobiłem test i rzeczywiście mogę teraz pociągnąć 48 naraz  %).

Przy okazji pozwolę sobie pogratulować praktycznie bezbolesnego staru projektu (tak to przynajmniej wygląda z mojej strony  :) )