Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Wydajnosc smartfonow

Zaczęty przez flaku, 26 Luty 2014, 19:45

flaku

Wlasnie dostalem telefon i testuje tapatalka, takze jak cos nie krzyczec. Zastanawia mnie wydajnosc podzespolow w boinc telefonach. Z jednej strony wiadomo, z pecetem nie ma co predkosci porownywac, z drugiej logika mowi, ze telefon nie powinien pobierac duzo energii. Jak sie ma stosunek mocy obliczeniowej do elektrycznej w porownaniu do pecetow/laptopow. Smartfony bardzo.zostaja w tyle?
Jak to u Was wyglada z deadlinem, biorac pod uwage to, ze liczy tylko gdy laduje? Wyrabiaja sie telefony? Ktore projekty warto wybrac by zdazyc przeliczyc?

BTW da sie tu jakos zaznaczyc fragment wypowiedzi innego uzytkownika zeby gdzies skopiowac?

Wysłane z mojego LG-E460 przy użyciu Tapatalka

armar

#1
Wydaje mi się, że komórki mają całkiem niezłą wydajność jeśli chodzi o wykorzystanie mocy, bo mają najbardziej energooszczędne podzespoły. :)

Poluzowało się gniazdo w tablecie z kiepskim jednordzeniowym procesorem ARMv 7 @ 1008 MHz, więc przy okazji lutowania kabla alternatywnego zasilania zmierzyłem pobór prądu i wynosi on 0.52 A (przy naładowanym akumulatorze!) co przy napięciu 5 V daje moc 2.6 Wata.
Benchmark podaje, że procesor ma wydajność 836 MFLOPS i 1707 MIPS, co w przeliczeniu na Wat daje 321 MFLOPS/W i 656 MIPS/W

Przecięcie żyły przedłużacza USB pozwoliło zmierzyć pobór prądu przez smartfona HTC Desire S wynoszący 0.43 A (2.15 W), a telefon ma procesor o wydajności 516 MFLOPS i 1116 MIPS, czyli 240 MFLOPS/W i 519 MIPS/W.

Tablet Prestigio PMP 5870C z dwurdzeniowym procesorem ARMv7 1608 MHz pobiera 0.98 A (4,9 W), mając wydajność odpowiednio 972 MFLOPS i 1947 MIPS co po przeliczeniu daje 198 MFLOPS/W i 397 MIPS/W.


Najbardziej energooszczędny w domu komputer MacBookPro z procesorem Intel I5-4258 @2.4 GHz podaje wydajność 3056 MFLOPS i 5446 MIPS na wątek, przy czym pobiera z gniazdka w ścianie 40 Watów (jak się włączy wentylator, to może nawet trochę więcej, ale najpierw zaczyna parzyć w kolana :/ ) , a ponieważ może obsłużyć cztery wątki to w sumie teoretycznie ma 12224/40 = 305 MFLOPS/Wat i 21784/40 = 544 MIPS/W - czyli mniej, niż kiepski, jednordzeniowy ARM.


Może ktoś ma możliwość pomiaru prądu czterordzeniowego, albo nawet ośmiordzeniowego telefonu? Mniejsze wyświetlacze pobierają mniej prądu. :)

Dario666

1. Słaby sprzęt zawsze będzie miał lepszy współczynnik moc_obliczeniowa/Wat, tak jak słabszy samochód na km/l paliwa.

2. operacje zmiennoprzecinkowe (Whetstone) mają jednostkę MFLOPS, a nie MIPS.

armar

Dziękuję za MFLOPS - poprawione. :)
Jakby się jeszcze dało wyłączać zasilanie podświetlania wyświetlacza byłoby super, bo Boinc tylko przygasza ekran.

krzyszp

Cytat: Dario666 w 10 Wrzesień 2014, 08:09
1. Słaby sprzęt zawsze będzie miał lepszy współczynnik moc_obliczeniowa/Wat, tak jak słabszy samochód na km/l paliwa.
Nieprawda.
W mocniejszych CPU (teoretycznie) wydajność całego zestawu powinna być lepsza - ta sama "otoczka" sprzętowa co w słabszym i tylko o kilka procent zwiększona potrzebna moc na CPU. Wykazują to kolejne generacje CPU osiągające coraz większą wydajność przy tym samym poborze. Natomiast faktem jest, że ARM ma po prostu inną, śmiem twierdzić że nowocześniejszą architekturę.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

c_RaSz

Kol. Armar tnie kabelki, a przecież można skorzystać z tego:
miernik w USB

cena niewygórowana, wygoda duża, ale na pl.comp.pecet  w wątku:
Albo Wi-Fi, albo telefon

  — pisze "Uncle Pete": "Komunikacja działa, ale port USB3 przestawia się w tryb USB2"
Pozdrawiam, i leeecę

IThorne

Ciekawe badania, w sieci są podane badania i tablety mają wydajność kilkukrotnie większą na 1 W.