Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Stacja 923 - opis wykonania

Zaczęty przez kriu, 26 Marzec 2014, 16:43

kriu

Postanowiłem pokrótce opisać wykonanie mojej stacji. Myślę, że może to się komuś przydać – dość dużo osób nie zmontowało jeszcze stacji.

Anteny pętlowe zrobione są z obręczy hula-hop o średnicach 90cm (80 cm plus przedłużenie). Wewnątrz wciągnięty jest przewód, 8 zwojów, (podczas wciągania polecam silikon w spreju). Dla zainteresowanych proponuje pozostać przy 80cm - nie będzie różnicy w osiągach (chyba) a wykonanie łatwiejsze - ew. dać wtedy 9 zwojów. Przewód to linka miedziana w izolacji o przekroju 1,5mm2. Kółka okleiłem grubą taśmą aluminiową nie na okrętkę, ale wzdłuż tak aby zapewnić ciągłość ekranu. Taśma, którą zastosowałem jest idealnie przewodząca z zewnątrz. Klej jednak trochę izoluje. Do taśmy przylutowałem przewód do uziemienia (dało się połączyć trwale aluminium z miedzią za pomocą cyny). Obudowę wzmacniacza także okleiłem taśmą. Taśma to Tesa Aluminium Tape 10m x 50mm - jest ona naprawdę gruba. Anteny włożyłem jedna w drugą, powiesiłem do krokwi na strychu i tak ustawiłem naciągając linką, aby powstałe elipsy były takie same (jedna poziomo a druga taka sama pionowo). Tak więc kółka są osobne, włożone jedno w drugie tak aby można było je rozłączyć. Różnica w przekątnych elips jest mała – oś długa 92cm, mała 89cm. Całość wisi wzmacniaczem do góry. Niestety, ale na razie anteny mam umieszczone pod blaszanym dachem. Na domu zrobiona jest profesjonalna instalacja odgromowa, co dodatkowo spaja elektrycznie całość tworząc pół-klatkę. Teraz mogę także poeksperymentować z orientacją anten, gdyż zrobiłem możliwość obrotu. Na razie są ustawione prawie równo z osią kalenicy, sygnały szumów z anten się pokrywają.

=====  modyfikacja wpisu 27.03.2014 ========
Anteny są dość czułe łapią od 50% do nawet 95% wyładowań odległych (teraz nad Morzem Śródziemnym). Pobliskie (czyli do 500km) wyłapuje praktycznie w 100%. Do tej pory stacja zarejestrowała ponad 22300 wyładowań. Często w klasyfikacji detekcji moja stacja jest na pierwszej stronie (nawet często pierwsza w Polsce) - dzisiaj przez długi była nawet pierwsza na liście całej Europy. Najdalsze zarejestrowane przez moją stacje wyładowanie to w odległości ponad 4000 km. Stacja działa od 21 dni. Na razie najwięcej rejestracji wyładować to 952 na godzinę, prawie 7000 wyładowań na dobę! A co dopiero będzie w lato !!!!
=====================================







Zauważyłem też, że każde włączenie odbiornika elektrycznego (nawet światło LED, żarówka, zasilacz) powoduje powstanie piku. Na tej stronie jest trochę i zakłóceniach – ciekawe posty: http://www.wxforum.net/index.php?PHPSESSID=2de06f187d977c72f972c2855f0476fb&topic=20439.0
Np. włączenie odkurzacza powoduje natychmiastowe interferencje – im odkurzacz bliżej anten tym gorzej. Jest jedno ale – interferencje całkowicie zanikają jak prędkość ustawię na max - wyłączony regulator obrotów. Także stare monitory CRT i telewizory analogowe strasznie sieją – radiowo. Przypominam – anteny mam na strychu pod blaszanym dachem, który stanowi zapewne w tym wypadku płaszczyznę odbijającą fale - zaburzenia.

W celu zmniejszenia zakłóceń zamontowałem w różnych miejscach takie ferrytowe filtry zaciskowe na różne przewody - chyba z 10 sztuk: na zasilanie USB, na przewód sieciowy, na przewód LAN, na skrętkę do wzmacniacza (przy wzmacniaczy i przy kontrolerze, na przewody wychodzące z anten .... Nie wiem czy to coś pomaga ? ? Tzn. trudno powiedzieć ponieważ sukcesywnie dokładałem kolejne.

GPS zamontowany jest przy kominie na dachu. Przeważnie widzi 11-13 satelitów, z czego 11 na zielono a 6-7 powyżej 40 dB (11-12 tracked).





Kontroler zamontowałem w takiej obudowie, że wszystkie interfejsy mam odłączane, także GPS na złączu RS. Domontowałem także przyciski USER i RESET oraz diody LED połączone z tymi w DISCOVERY – wielkie dzięki dla kolegi @szoplera za info o właściwych pinach do podłączenia przycisków i LED'ów.
To na razie tyle - jak coś "ulepszę" to umieszczę stosowne info.








========================================================

Z modułem AS3935 zamontowanym wewnątrz obudowy


http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

jak w końcu zrobię antene to pochwalę się moim buildem :D

kriu

Zobaczcie jak nasze polskie stacje ładnie działają - 4 pierwsze miejsca w Europie  :D
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Dario666

No ładnie  :whistle:

Niezła konstrukcja  :p_arr:

PS: Nie wiem jaka jest dokładna specyfikacja, ale pewnie (na zdjęciu nr 6) port RJ-45 nie jest dostosowany do podłączenia kabla i wtyczki innej niż UTP, a to powoduje gromadzenie się ładunków elektrycznych w ekranie i może powodować zakłucenia.
Po drugie ferryty powinny być montowane w ściśle określonych miejscach,  które wynikają z przeprowadzonych badań, więc jest duża możliwść, że w najlepszym przypadku nic nie dają.