Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Promocja Rad@H na innych forach

Zaczęty przez Troll81, 09 Kwiecień 2014, 20:06

Troll81

Napisałem (na Elektroda.pl) dwa posty zapraszające do zapoznania się z projektem Radioactive@home.

tplewa

#1
Cytat: Troll81 w 09 Kwiecień 2014, 20:06
napisałem dwa posty zapraszające do zapoznania się z projektem Radioactive@home

Przynajmniej ja sie odezwe ;) tylko nie wiem co napisac ;) Chyba jak znajde czas na ukonczenie tego cuda co w zalaczniku cos tutaj naskrobie :) Jak widac mam juz jakis czas konto, ale nie odzywalem sie co by tylka nie zawracac bzdurami.



krzyszp

@tblewa:
CytatWracajac do RH projekt niby fajny ale organizacja chyba troche do d.... przy lepszej na pewno mial by lepsze powodzenie bo sam chcialem kilka czujek odpalic (ot mam troche STS5 do wykorzystania), a wyszlo jak zawsze do d...
Nie wiem, dlaczego napisałeś o problemach z komunikacją gdyż:

1. Na forum projektu z reguły odpowiadamy na wszystkie PW i/lub posty (odnoszące się do nas, jako prowadzących go), ja osobiście przestałem tylko odpowiadać na posty/wątki z pytaniami typu "czy mogę zamówić czujnik..." bo po  prostu informacje o zamawianiu są zawsze podawane na bieżąco, bądź jako ostatnia w wątku jest informacja typu "w tej chwili nie prowadzimy zbiórek". Wierz mi, w swojej skrzynce PW na forum projektu mam duuuużo pytań (w 4 językach) tego typu poza terminami zbiórek...
2. Na forum elektrody nie mam konta, więc i odpowiadać nie bardzo jest jak...
3. Co do organizacji i jej wad, to odpowiem tak - projekt działa już prawie 3 lata, posiada chyba najbardziej rozbudowaną "jednolitą" (tzn należącą do jednej organizacji/ekipy) sieć czujników na świecie, rozprowadza czujniki w cenie zdecydowanie niższej niż produkty komercyjne (a w momencie pierwszej zbiórki cena ta to było tylko 1/4 ceny najtańszej "komercji"!)...

Słowem, może popadam w samozadowolenie i popełniam grzech pychy, ale wydaje mi się, że nie można powiedzieć, że projekt jest do d..., jak byłeś łaskawy stwierdzić...

:parrrty:


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

pax między chrześcijany  :attack:

tplewa

#4
@krzyszp

Dlaczego tak napisalem hmm w sumie trafilem na stronke R@H... napisalem cos przez formularz... Potem w styczniu 2012 post na elektrodzie. To forum znalazlem gdzies w 2013 (widac po dacie rejestracji). Ale bardziej by sobie poczytac ot szukalem natchnienia co zrobic z STS-5.

Ja rozumiem ze taki projekt potrafi pochlanac sporo czasu na odpowiedzi itp. takie uroki. Jednak jak widzisz nie kazdy ma ochote rejestrowac sie na kazdym forum. Jesli nie odpowiadacie na formularze itp. po prostu je usuncie i dajcie info ze pytania tylko na forum. Tresc posta ze screen-a na elektrodzie do kolegi Szopler z 11.01.2012

Cytat
Czesc

Pisze tutaj bo od 6 czekam na aktywacje konta (na stronie projektu).

Mam pytanko odnosnie tego projektu Smile Kiedy planujecie zamowienie kolejnych detektorow ?

Byl bym zainteresowany detektorem - najchetniej bym kupil samo PCB + tuby (2 komplety).

Pozdrawiam
Tomek

Ja osobiscie pretensji jakich nie mam, ale inni moze sobie tez odpuscili i robili cos po swojemu. Tak samo jesli mowa ze na elektrodzie pisza ludzie bzdury (co jest czasem prawda) to moze warto cos doradzic i odpowiedziec ;) lub nawet zrabac i takiego zmobilizowac do myslenia ;) Ja robiac ten uklad co na zdjeciu zbieralem informacje na tym forum i jeszcze kilku innych (troche czasu to zajelo), tak aby nie popelniac szkolnych bledow. Natomiast poczatkujacy za zwyczaj powielaja tematy, bo o wielu sprawach sie nie mowi. Pamietajmy ze nie kazdy bedzie poswiecal kupe czasu aby znalezc informacje, potem je jeszcze trzeba zweryfikowac - bo jaka ma sie pewnosc ze np. na tym forum nie ma blednych informacji ;)

Nie stwierdzilem tez ze projekt jest do d... napisalem ze organizacja do d... bo takie mialem odczucie na poczatku z powodu braku jakiegokolwiek kontaktu. Do tego forum tez warto dac link na stronie R@H - bo angielskojezyczne forum na R@H nie jednego mlodego tez moze odstraszyc.

Zreszta mysle ze nie ma sie co spierac bo to nie ma tak samo najmniejszego sensu :) lepiej cos zmienic na lepsze i wymieniac sie doswiadczeniami. Ja osobiscie jak wpominalem na hobbystyczne projekty wiele czasu nie mam bo trzeba z czegos zyc, a to w obecnych czasach jak sie samemu cos porowadzi zajmuje czasami 90% zycia i wolnego czasu. Ale jak uda sie ukonczyc calosc to na pewno opublikuje. Na razie mam dylemat z przetwornica, a konkretnie trafem tak aby bylo latwo dostepne - bo niestety nie kazdy lubi bawic sie w nawijanie (w tym ja). Kolejny to jakas fajna obudowa pod ktora mozna zaprojektowac PCB. Soft jest praktycznie w 99% gotowy... choc ostatnio na niego zerkalem i stwierdzilem ze chyba napisze na nowo bo mi sie juz kod nie podoba ;)

Natomiast co mnie sklonilo by budowac prawie w wieku 40 lat licznik G-M ;) ot to byla taka fantazja od dziecka. Prob podejscia bylo wiele pierwsze juz na poczatku szkoly sredniej ale nie udalo zdobyc sie lampy G-M. Promieniowanie mnie interesowalo z prostej przyczyny, pochodze z Kamiennej Gory - takie niewielkie miasto powiatowe niedaleko wszystkim znanych Kowar. Wiec od dziadka i innych jak bylem dzieckiem slyszalo sie wiele roznych historii na temat kopalnii uranu. Potem temat na dlugo umarl i jakos jak znalazlem R@H mnie to znowu zaciekawilo. Potem bedac na wolumenie udalo mi sie kupic troche lamp w bardzo dobrej cenie wiec wzielem wieksza ilosc :) i tak cos z nimi zaczelem dlubac :)

Ot to chyba tyle co moge napisac od siebie.









krzyszp

Ja się nie denerwuję ;)

Z formularzem jest problem, który trzeba rozwiązać, a ja zawsze o tym zapominam (bo nieczęsto ktoś go używa)...

Chodzi o to mianowicie, że są jakby dwie strony główne projektu(!):

http://radioactiveathome.org
oraz
http://radioactiveathome.org/boinc/

Domyślam się, że użyłeś formularza z tego pierwszego adresu?

Ps. Zauważ, że na stronie projektu jest dostępny plik archiwum z pełnym schematem, obrazem płytki, firmware, źródłami firmware, które chętnym mogą dużo dać :)

I jeszcze raz  :parrrty:, bo stresu nie mam ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tplewa

Prawde mowiac to nie pamietam bo sporo czasu juz minelo, schemat i firmware wiem ze znalazlem.

Zreszta osobiscie moge sobie czujke na Atmelu odpuscic z prostej przyczyny, ot rozwiazanie oparte o V-USB ma pewna wade. Ot czasami z niektorymi plytami glownymi nie chce zbyt dobrze wspolpracowac z tym plyta jaka mam w domowym NAS-e (plyta z miniITX z Atomem)... Do tego i tak bede mial jeszcze walke z odpaleniem klienta BOINC na FreeNAS (oparty o FreeBSD), ale to pomijam bo to pikus ;) (to akurat Warszawa), druga planowana czujka to zapewne Kamienna Gora - tam zobacze albo Raspberry PI, albo cos innego. To sa raczej takie plany przyszlosciowe. Kolejny szalony pomysl to wysylanie danych za pomoaca APRS-u (a co to to wiecej tutaj: http://www.aprs.pl/).

Na razie jak wspominalem chce znalezc czas i zamknac projekt mojego licznika, a potem moze dopisze kompatybilny protokolik z wasza czuja na procek ktorego uzywam (
STM32F103C8T6) ot ma USB i to jest zaleta do tego 3xUART, 2xI2C, 2xSPI - kosztuje w dosc drogim Kamami niecale 15zl brutto :) wiec nie wiele wiecej niz AVR.

Co do projektu licznika to jak juz dalem foto to napisze co i jak. Te 4 lampy G-M to taki chyba troche przerost formy nad trescia wyszedl ;) ale co mi tam ;) Nie sa one polaczone rownolegle, impulsy z kazdej sa zliczane oddzielnie - moga byc usredniane itp. Uwzgledniany w obliczeniach jest czas martwy lampy, liczona stopa bledu itp. W sumie zaimplementowane to co znalazlem w internecie na temat pomiarow za pomoca lampy G-M. Czesc wzorowana na TERRA MKS-05, czesc na Open Geiger + troche swoich pomyslow i udziwnien :) Mozliwosc dolaczenia BT i standardowo USB... moze dojdzie karta SD... Przetwornica sterowana PWM z procesora... jeszcze nie jest idealna ot chce sprawdzic jeszcze kilka koncepcji. Aktualnie wyswietlacz z "szarym tlem" bo na tym co na zdjeciu bez podswietlenia niestety nic nie widac.
Tak jak pisalem troche taka zabawa, wiec finalnie moze duzo sie zmienic. Zwlaszcza ze projekt troche odstal i jak wspomnialem czesc spraw juz mi sie nie podoba i mam pomysl na lepsze rozwiaznie.
Caly projekt bedzie udostepniony jako OpenSource wiec droga otwarta dla innych aby dowolnie go modyfikowac.

Wracajac do tematu - promocja waszej czujki ok :) Ale pamietajcie ze przykladowo na forum typu elektroda ludzie wola cos robic samemu niz kupowac gotowca czy , czasami bedzie to gorsze rozwiazanie bo jak wspomnialem aby znalezc rozne informacje trzeba troche polatac po internecie (miec sporo zaparcia). Na elektrodzie glownie porusza sie temat poboru pradu przez przetwornice, natomiast sprawa czasu martwego lampy itp. zostal poruszony chyba dopiero w tych watkach co zostaly wymienione (chyba ze cos przeoczylem) bo dawno nie przegladalem tematow zwiazanych z licznikami G-M. Sam chyba dyskusje na ten temat znalazlem na forum strefazero.org w jakims zakopanym watku ;) Temat promieniowania beta i sposobu podawania jednostek to chyba dalej dla sporej grupy osob "czarna magia" tak jak sprawa odsloniecia lampy G-M czy jej przeslonienia przy pomiarze gamma... Nie wspominajac ze temat wiedzy o promieniowaniu w spoleczenstwie to juz jest koszmar. Ot potem macie ubaw z tematow na elektrodzie, ale nie ma sie co dziwic. Wiekszosc osob tutaj siedzi w temacie i sledzi rozne tematy, ma spora wiedze ktorej zdobycie poczatkujacemu elektronikowi moze nastreczyc wiele problemow.

Ja z mojej strony wiele zaoferowac nie moge, ale ludzia z Warszawy jesli maja problem zawsze nieodplatnie moga pomoc jesli podjada z elektronika do uruchomienia czy polutowania, zaprogramowania procesora itp. :) Wiedze na temat licznikow na razie tez mam marna ;) ot taka co udalo mi sie zdobyc - a fabryczne urzadzenia znam tylko ze zdjec :) Wiec sam zapewne moge jeszcze zadawac durne pytania odnosnie tych fabrycznych :)

Przepraszam tez za niezbyt ladna forme postu i ewentualne literowki, ale jesem "na kolach" prawie bez snu od 48 godzin... 

krzyszp

Najnowsza czujka jest na PIC, nie na Atmelu.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Najnowsza czyli Ryśkowa (czyt. 3.0).
KITy (czyt.2.60) są na ATMega88A.

tplewa

Tak to wiem bo jak pisalem temat R@H sledze dosc dlugo. Niestety z tego co widzialem source ani wsad dla PIC-a nie jest dostepny, a ja mimo wszystko lubie sobie cos sam poskladac niz kupowac gotowce :) Ot wieksza radocha :)

krzyszp

Cytat: tplewa w 14 Kwiecień 2014, 19:59
Tak to wiem bo jak pisalem temat R@H sledze dosc dlugo. Niestety z tego co widzialem source ani wsad dla PIC-a nie jest dostepny, a ja mimo wszystko lubie sobie cos sam poskladac niz kupowac gotowce :) Ot wieksza radocha :)
http://radioactiveathome.org/files/Rad-firmware.zip
Na stronie głównej...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tplewa

O dzieki to widac przeoczylem  :sick: