Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

jaki SSD wybrać ? 2014

Zaczęty przez Cyfron, 14 Maj 2014, 19:50

Cyfron

Widzę że regularnie na forum pojawia się wątek odnośnie dysków SSD :)
Tym razem ja się zapytowuję. Potrzebuję nie za drogi dysk na system do laptopa (Asus X53SV). Potrzebował bym tak ze 120GB i zastanawiam się nad takim:
http://www.x-kom.pl/p/155593-dysk-ssd-samsung-120gb-2-5-sata-ssd-seria-840-evo-7mm.html

Opinie ma dobre, nie jest drogi - co o nim myślicie? Opłaca się kupować coś jeszcze szybszego (np ten sam dysk w wersji PRO)?

LQG

Dobry wybór, wg. mnie SSD Samsunga są najlepsze. Jeżeli przewidujesz dużo zapisów to wtedy warto dołożyć do wersji PRO (szybsza i trwalsza).

Krzysiak

Ja osobiście polecił bym :
http://www.x-kom.pl/p/175765-dysk-ssd-crucial-120gb-2-5-sata-ssd-m500-7mm.html

bardzo fajny użytkuje polecam


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

LQG

Też dobry sprzęt ale 840EVO to wyższy poziom.

Cyfron

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 15 Maj 2014, 07:30
Ja osobiście polecił bym :
http://www.x-kom.pl/p/175765-dysk-ssd-crucial-120gb-2-5-sata-ssd-m500-7mm.html

bardzo fajny użytkuje polecam

Według specyfikacji ten dysk:
Prędkość zapisu   130 MB/s
Pozostałe parametry:
Random Read up to (4k transfer)   62,000 IOPS
Random Write up to (4k transfer)   35,000 IOPS
1.2 M MTTF
a Samsung:
Maksymalna szybkość zapisu    410 MB/s
Odczyt losowy    94,000 IOPS
Zapis losowy    35,000 IOPS
Niezawodność MTBF    1,500,000 godz
Więc samsung za 50 PLN jest chyba jednak szybszy :), ale dzięki za opinię :)


ryszard.korczyk

#5
Miałem do testów Evo 128GB i mam aktualnie w lapku Pro 256GB. Nie miałem możliwości porównania tych samych pojemności.
Evo jest na pamięciach TLC, Pro ma MLC. MLC mają większą żywotność.
[smg id=10311]
[smg id=10312]
Oba SSD wydajność mają podobną, ale oba są ekstremalnie szybkie. Dla porównania tani kingston.
[smg id=10313]

Krzysiak

#6
[smg id=10315 type=full align=center caption="ssd"]


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

4ys

#7
Potaniały te dyski ssd :fright:
pół roku temu kupiłem vertexa4(128Gb) za 550 zl  :wth:
[smg id=10318 type=full align=center caption="as ssd bench OCZ VERT EX4 SAT 2014 05 15 19 46 28"]

kriu

Ja mam Samsunga 120 GB od ponad roku - tą wersję na TLC - jak na razie działa bez zarzutów.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

LQG

[smg id=10317 type=full align=center caption="840EVO250"]

Krzysiak

Prawda jest taka że KAŻDY kto przesiada się z tradycyjnego HDD na SSD czuje się   :fright: :fright:  :fright:  :fright:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Mój zdecydowanie wolniejszy od Waszych:
[smg id=10319 type=full align=center caption="SanDisk 120GB"][smg id=10320 type=full align=center caption="SSD2"]

Cóż, ma już swoje przepracowane;)
Ale i tak zrobił na mnie wrażenie po przesiadce z HDD, a co ciekawego, miałem okazję popracować trochę na kompie z jakimś nowszym SSD Samsunga (840?) i... Windows wcale raczej szybciej nie chodził, albo ta różnica nie była po prostu dla mnie dostrzegalna...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Coś te moje pomiary nie miarodajne, chyba test był na porcie SATA2.
Co do wydajności SSD warto też wspomnieć, że włączenie programu antywirusowego i czar SSD trochę słabnie. Z czasów dostępu sporo poniżej 1ms robi się czasem coś porównywalne z HDD, bo program AV musi plik sprawdzić, zanim da dostęp do pliku.

pawzdy

PC1: Zezłomowany
PC2: GIGABYTE H77M-D3H, IB i5-3330S, GTX760
PC3: HP, SB i5-2500

Grzypu

Również dołączam się do chwalenia Samsungów 840 EVO. Pierwszy taki dysk (250 GB) kupiłem w grudniu, czyli teraz ma dokładnie pół roku, żadnych problemów i działa jak rakieta. Parę dni temu kupiłem mniejszy (120 GB) dla narzeczonej do komputera, niech też ma ;) Za te pieniądze (290 zł za 120 GB) nic nie da większego kopa pecetowi do codziennego użytku.

Cyfron

dzięki wszystkim za opinie :)

LQG

Sugeruję zwrócić uwagę na najnowszy model Samsunga, 850Pro. Drogi ale pod pewnymi względami bezkonkurencyjny.