Wzmacniacz składowej elektrycznej

Zaczęty przez Szopler, 03 Sierpień 2014, 23:43

Szopler

!! ~NIEAKTUALNE~ !!

No to czas zacząć zbiórkę na wzmacniacz i przedwzmacniacz składowej elektrycznej do systemu RED.
Zestaw obejmuje komplet (2 szt.) PCB zmontowane i przetestowane + pewnie jakaś obudowa do wzmacniacza (przedwzmacniacz sobie w obudowę razem z anteną wbudujecie...).
Z kalkulacji wynika, że cena końcowa nie powinna być wyższa niż 200pln.

Antena pola elektrycznego odbiera sygnał ze wszystkich kierunków w płaszczyźnie poziomej. Dzięki antenie pola elektrycznego możemy rozpoznać polaryzację nieodległego wyładowania. Sama antena jest bardzo prosta - wystarczy kawałek drutu ustawionego w pionie. W porównaniu do anten ferrytowych daje bardzo czysty, pozbawiony rezonansów sygnał. Mimo że rezonanse te są tłumione przez rezystor na wejściu wzmacniacza '12' to jednak mają niewielki wpływ na sygnał.
Do wad anteny pola elektrycznego zaliczyć należy bardzo dużą czułość na smog elektryczny, dlatego antena wraz z przedwzmacniaczem musi być oddalona od wszelkich urządzeń elektronicznych np. umieszczona na dworze, strychu lub dachu. W tym ostatnim przypadku należy szczególnie zadbać o właściwą ochronę odgromową.

Chętni - wystąp!
;)


L.p.     Nick    Ilość Wpłaty
----------------------------------
1krishah1...
2kriu1...
3troll811...
4Grzes9781...
----------------------------------
Suma:4...

krishah

Witam
Zgłaszam się :-), kiedy i ile płacić ? :-)

P.S. 1 sztuka

pozdrawiam

kriu

http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Szopler

Wpłacać na razie nie będziemy - zbiorę chętnych, dowiem się ile Egon policzy za PCB i wtedy zacznę zbierać "many" ;)

Troll81

poprosiłbym jeszcze o krótkie podsumowaniu korzyści płynących ze wzmacniacza....

Szopler


Troll81

czyli raczej nie dla mnie. Bo moja stacja bedzie stać w domku a tam szumu elektrycznego sporo.....

kriu

Cytat: Troll81 w 05 Sierpień 2014, 18:08
czyli raczej nie dla mnie. Bo moja stacja bedzie stać w domku a tam szumu elektrycznego sporo.....
Jest na to sposób - antenę "elektryczną" i malutki przedwzmacniacz można podłączyć nawet ma 30-sto metrowym przewodzie koncentrycznym - np. przy kominie (przy antenie TV) na dachu.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Szopler

Dokładnie. Właśnie dlatego składa się to z dwóch części/płytek, żeby można było odjechać z anteną dalej. Połączenie kablem koncentrycznym 75ohm (telewizyjnym).

Szopler

Płytki są już dostępne. Możemy kontynuować zapisy ;).

kriu

Może zainteresowane będą tym te osoby, które nie wykonały na razie anten "magnetycznych" a mają gotowe kontrolery (centralki).
Dla informacji - antena elektryczna to po prostu kawałem drutu (30cm-50cm) tak więc wykonanie czegoś takiego nie powinno sprawić żadnej trudności. Do pracy systemu wystarczy sama antena "elektryczna" i z anteny "magnetycznej" można po prostu zrezygnować. Dość dużo najnowszych stacji pracuje tylko z samymi antenami "elektrycznymi".
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

czyli jak zakupie te płytkę to nie będę potrzebować anteny?

kriu

Cytat: Troll81 w 14 Październik 2014, 18:42
czyli jak zakupie te płytkę to nie będę potrzebować anteny?
Antena będzie potrzebna ale tylko w postaci kawałka drutu miedzianego podłączonego do tej płytki.
Do tego trochę przewodu koncentrycznego do podłączenia do wzmacniacza.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

jak daleko od mojego kompa z karta WiFi i routera musi toto stać?

kriu

Cytat: Troll81 w 14 Październik 2014, 22:06
jak daleko od mojego kompa z karta WiFi i routera musi toto stać?
Niestety nie wiem jaka minimalna odległość jest wystarczająca - bo chyba chodzi Ci o minimalną. Antenę najlepiej umieścić na dachu (np. przy kominie) a jak ktoś mieszka w bloku to na balkonie ew. wystawić za okno na jakimś małym wysięgniku z 20-30cm od ściany. Antena jest mała i nie będzie dominować. Im większe zaszumienie elektromagnetyczne tym krótsza powinna być antena. Często ludzie robią takie ok. 30cm długości - tak więc jest to w sumie malizna. Zresztą dłuższą można łatwo zmniejszać - bierzesz kombinerki i "ciach". Antenę (ten drut) i przedwzmacniacz można umieścić w rurce PCV (np. fi=30mm) z denkiem na górze i jakimś zamknięciem na dole.
A co do odległości od laptopa to myślę, że 5m wystarczy (jak będzie za oknem). O długość przewodu się nie martw - sygnał można "ciągnąć" nawet kilkudziesięcio metrowym koncentrykiem, typowym do anten TV.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

To poproszę o dopisanie mnie do listy. Do kiedy zbieramy?

kriu

Hej, odświeżam temat.
To jak - kiedy startujemy?
szopler: Myślę, że mógłbyś zamówić już te płytki bo później znowu mogą być problemy z ich dostaniem.
Jak zamówisz kilka kompletów więcej to i tak zapewne sprzedasz je w późniejszym czasie zwłaszcza, że cena zmontowanego zestawu to coś ok. 150zł.

http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Nie chciałbym się wcinać, ale jeśli ktoś byłby zainteresowany to robię własne projekty płytek, w tej chwili komplet do anteny "elektrycznej" ale docelowo też wzmacniacz "magnetyczny" i cały kontroler. Główne różnice to zastosowanie w większości elementów smd, trochę zmienione zasilnie (tak by nie ciągać po kablach 5V, tylko wyższe i stabilizatory lokalne na każdej płytce). Sam sterownik nie będzie na płytce Discovery, procek bezpośrednio na pcb, złącza z jednej strony (tył), płytka "frontowa" z wyświetlaczem, ledami, przyciskami. interfejs I2C "dalekosiężny" (dodatkowe specjalizowane bufory), obsługa GPIO na przekaźnikach i być może transoptorach. Generalnie jeszcze myślę co usprawnić czy zmienić. Oczywiście projekty będą dostępne "społecznościowo" dla każdego, chętnie też bym przekazał je do Blitzortunga, mogą się przydać w następnych wersjach

Troll81


Szopler

#19
Cytat: kriu w 28 Listopad 2014, 13:41
Hej, odświeżam temat.
To jak - kiedy startujemy?

Tak właśnie zrobię - zamówienie pójdzie wkrótce, a wycenę podam w przyszłym tygodniu (prawdopodobnie).

Cytat: gaballus w 28 Listopad 2014, 16:19
...

No, no... Ciekaw jestem efektów bo trochę pracy to wymaga.


kriu

szopler: jak przedstawia się sprawa nowych wzmacniaczy?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Szopler

Opracowują jakąś nową wersję systemu (BLUE) i nie sprzedają już PCB do RED'a. Nie zamówiłem ich wtedy bo miałem co innego na głowie, więc wzmacniaczy składowej elektrycznej nie będzie.

Note that we do not further offer controller or amplifier boards of System RED. We only still have a few kits as reserve for the case that some well-functioning stations fail or for strategically very important locations.

System BLUE ma być dostępny zmontowany fabrycznie i w obudowie.

kriu

To nie dobrze - oj nie dobrze  :(  :(  :(

gaballus: a może będziesz w stanie wykonać projekt płytek do wzmacniaczy?
Oczywiście taki pasujący do posiadanych przez nas kontrolerów (na 5V)
Ja jestem zainteresowany, pozostali zapisani pewnie też.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

#23
Projekt płytki wzmacniacza składowej elektrycznej włącznie z przedwzmacniaczem mam gotowy, składowej magnetycznej jest na ukończeniu, dalej będzie "centralka" z przyległościami. Pytanie co będzie w wersji BLUE może to wersja RED ale nie na Discovery tylko z prockiem na płytce bezpośrednio. Wzmacniacze robiłem uniwersalne więc mogą współpracować też z systemami zasilanymi z 5V (chociaż generalnie uważam że lepiej ciągnąć tam 12V i robić lokalnie 5V, ale to zapewni dopiero moja centralka). Nie widzę problemu, skończę tylko wzmacniacz składowej elektrycznej i poślę to do płytkarni wykonać prototyp, jeśli wszystko będzie w porządku, możemy zamówić jakąś partię płytek. Tylko jak pisałem wcześniej jestem zwolennikiem SMD i tak są płytki zaprojektowane. Szopler coś więcej wiesz na temat BLUE? jakieś nowe funkcjonalności itp?

EDIT: Wygląda na to że faktycznie jest to Red tylko autonomiczny, nie na płytce Discovery z jakimiś niewielkimi zmianami, zobaczymy jak się ukaże co to za zmiany. Szkoda tylko że wcześniej się nie dogadałem z autorami, nie dublowało by się prac i każdy może by skorzystał.

kriu

Cieszę się, że pracujesz nad "tematem".
Dla mnie nie ma znaczenia czy będzie to wersja SMD - nawet może lepiej bo płytka będzie chyba mniejsza.
Tak jak napisałem mnie i paru innych kolegów interesuje rozbudowa działających zestawów RED.
Na innym forum: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1477.0 kilkoro także kupiło zestawy tylko ze wzm. skł. magnetycznej. Tak więc na sam wzmacniacz skł. elektrycznej chętnych może być więcej (nie wspomnę już o "userach" z innych państw).

Tak więc czekamy na wyniki pracy  :)
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

W poniedziałek zlecam prototypy płytek, jeśli nie będzie żadnych błędów można będzie puścić je do produkcji.
W tej chwili są gotowe 3 płytki (z podanymi wymiarami):
PCB12 65x45mm
PCB13 80x45mm
PCB14 39x20mm
numery odpowiadają oryginałom.
Zmiany:
w dużej mierze elementy SMD
-możliwość zasilania z wyższego napięcia (lokalne stabilizatory)
-na płytce przedwzmacniacza też możliwość generowania wirtualnej masy na TLE2426 (lub na dzielniku jak w oryginale)
-złącze ISP do procesorów umożliwiające łatwe przeprogramowanie jak pojawi się nowy firmware do wzmacniaczy
-inne złącza do lokalnego zasilenia wzmacniacza, ale to drobnostka w sumie.

Pewnie coś jeszcze ale w tej chwili nie przypominam sobie :)

kriu

gaballus: Jak tam prototypy płytek? Już je masz? Kiedy będziesz coś montował? A może już coś jest ;D
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Montują się ;D montuję na raz 2 komplety (wzmacniacz E, wzmacniacz M i przedwzmacniacz E) jeden komplet to ok 300 elementów, jeśli nic nieprzewidzianego mi nie wypadnie powinienem w tym tygodniu skończyć. Jeden komplet zostawiam sobie, drugi do testów "na ludziach" i przyznam że myślałem w pierwszej kolejności o Szoplerze i o Tobie, jeśli nie mielibyście nic przeciwko i chcielibyście sprawdzić te wzmacniacze. Ten komplet zmontuję tak by współpracował z dotychczasową centralką RED bez żadnych przeróbek.

kriu

To fajnie :boing:
Mam jesz wszystko zaplanowane gdzie i jak zainstalować antenę "elektryczną". Wystarczy kupić maszcik antenowy, przymocować go do komina (ponad kalenicą) i poprowadzić przewód koncentryczny. U mnie będzie to kominem na dół do domu. Antenę z przedwzmacniaczem mam zamiar umieścić w rurce PCV - standard.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

#29
Płytki zmontowane, zaprogramowane, do centralki jeszcze nie podłączałem ale " na sucho" przynajmniej procesor wydaje się działać prawidłowo (miga diodami).
Przy okazji wyszło że przy programowaniu USBasp trzeba użyć trybu SLOWSCK, a także że sygnatury Atmegi168 i 168P są delikatnie inne i trzeba zmusić programator by na to nie zwracał uwagi.
Na zdjęciach, płytki w panelu, podzielone, sama warstwa SMD, jak też porównanie oryginalnego wzmacniacza z moją wersją (gabaryty)

Edit:
Nie chce mi przepchnąć zdjęć, będę jeszcze próbował. Podłączyłem do centralki mam problem z jedną płytką wzmacniacza E komunikuje się ale nie rozpoznaje PCB poszukam jutro czy nie ma jakiegoś włosa z cyny na procesorze. Popełniłem też błąd przy płytce wzmacniacza M, nie zmieniłem jej kodowania, poszła z kodem od E w projekcie już poprawiłem, na płytce będę musiał jutro podnieść procesor żeby zrobić to w miarę ładnie.

Edit2:
Zdjęcia wrzucone, wzmacniacz też ruszył (zbyt intensywnie odessałem plecionką cynę z nóżki procesora) i w tej chwili obydwa wzmacniacze i przedwzmacniacze E działają. Testowałem zapalarką do gazu, sygnały wykrywa.

kriu

No pięęęękne płyyyytki, szacun :)
Czy wzmacniacza PC13 są jakieś 2 wersje? (foto: Blitzortung_016.jpg) czy to jakaś hybryda z PCB12?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Płytki były wykonane w panelu na który składały się PCB12, 13 i 14, to jest zdjęcie przed połamaniem panelu na poszczególne płytki.

kriu

Cytat: gaballus w 24 Luty 2015, 00:15
Płytki były wykonane w panelu na który składały się PCB12, 13 i 14, to jest zdjęcie przed połamaniem panelu na poszczególne płytki.
Chodziło mi o te jakby dwie wersje z foto Blitzortung_016.jpg. Na obydwu płytkach są złącza (na koncentryk) do podłączenia przedwzmacniacza PCB14 jak sądziłem są to więc wersje PCB13.
Dobrze, że zastosowałeś duże zaciski na druty od anten. Np. do PCB14 (przedwzmacniacz) myślę podłączyć antenę z drutu miedzianego 2,5mm2.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Docelowo płytki wyglądają jak na zdjęciu 32, na 16 są w całym panelu, przed rozdzieleniem, tak było mi łatwiej montować i wychodzi taniej przy wykonaniu prototypy samej pcb. Na ostatnim zdjęciu (a właściwie skanie) masz dokładny obraz tego jak wygląda cały panel z kompletem trzech płytek. na 16 widać też alternatywne złącze w miejsce RJ45. W momencie kiedy decydujesz się umieścić wzmacniacz PCB13 w obudowie centralki (a nie widzę przeciwwskazań, co najwyżej ekranowanie trzeba zastosować od płytki z procesorem) możesz zastosować 8 pinowe złącze micromatch i spiąć krótką tasiemką wzmacniacz z centralką.

kriu

Cytat: gaballus w 24 Luty 2015, 10:30
Docelowo płytki wyglądają jak na zdjęciu 32, na 16 są w całym panelu, przed rozdzieleniem, ...
Jasne - teraz widzę wszystko, przedtem nie przyglądnąłem się uważnie  ;D
Ale ten wzmacniacz PCB12 malutki - super - gratulacje.
Ja będę musiał połączyć PCB13 z tym co mam w sposób tradycyjny, skrętką a więc jakimś patchcord'em ekranowanym (nawet mam taki nieużywany 1mb).
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Uruchomiłem i przetestowałem wszystkie wzmacniacze. Miałem problem z kanałem B w PCB12, wzbudzał się. Ale znalazłem przyczynę i wyeliminowałem. Ponanosiłem już wszystkie poprawki na projekt płytek i myślę że jeśli będą chętni mogę je wykonać. Ale wcześniej chętnie wyślę jeden komplet do przetestowania, najlepiej gdyby przeszedł przez kilka rąk, powiedzmy przez tydzień, dwa, u każdego. Kriu, Szopler, Konrad456555, może ktoś jeszcze, jesteście chętni? Jeśli dostanę adres mogę dzisiaj spakować, na poniedziałek przesyłka jest u odbiorcy.

kriu

Jeżeli chodzi o testowanie to ja chętnie to wykonam ale tylko dla wzmacniacza składowej elektrycznej. Niestety nie za bardzo w sposób prosty i wygodny mogę odłączać wzmacniacz PCB12 od moich anten. Dość ciężko było mi to wszystko połączyć (może się wydaje, że nie ale jednak). Poza tym wolałbym nie demontować anten a wtedy byłoby to konieczne - po prostu nie mam możliwości inaczej odłączenia wzmacniacza. Także znalezienie optymalnego ułożenia anten trochę czasu mi zajęło.
Wzmacniacz składowej elektrycznej po prostu dołączyłbym do kanału nr. 2, trochę koncentryka (nawet mam) i patchcord FTP (też mam), drut na antenę i jazda.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

#37
"Gaballus" ja mogę wszystkie PCB przetestować bez problemu  ;D Moja stacja jest jak narazie tez w fazie testów i mogę wszystko z piąć razem   ::)

gaballus

Zrobimy tak: Kriu - podeślę Tobie komplet PCB13 i PCB14, Konrad - dostaniesz komplet 12,13,14. Podajcie mi na PW swoje adresy. Jeśli ktoś jeszcze będzie miał ochotę sprawdzić to będziemy się umawiać co komu później przesłać. Prosiłbym tylko o informację zwrotną (może być w wątku, a nawet tak chyba było by lepiej) czy nie pojawiły się jakieś problemy ze wzmacniaczami.

Dostałem też zapytanie o koszty "mojego" zestawu Blitzortung. Powiem szczerze że nie wiem do końca co z tym zrobić. System RED mi nie bardzo pasował, wyglądał bardziej na taki demo board niż skończone urządzenie, stąd moja decyzja że zrobię to po swojemu. W pewnym momencie okazało się że i tak nie można już zamówić wzmacniaczy składowej elektrycznej i powstaje system BLUE który być może nie będzie już miał wad REDa. Wzmacniacze i tak już powstały, co do reszty, zastanawiam się czy poświęcać czas na dublowanie prac. Myślę że skontaktuję się z autorami projektu i może coś z tego razem wyjdzie, zresztą od początku nie było moim zamiarem robienie jakiegoś konkurencyjnego hardware.
Ale tak praktycznie podchodząc do sprawy, jeśli są chętni mogę wykonać płytki do wzmacniaczy, czy to do kompletu czy tylko do E. oczywiście pełną dokumentację zapewniam. Montować gotowych urządzeń nie będę, nie mam na to czasu a ręczny montaż takiego kompletu to ładnych parę godzin. Jakieś hurtowe zamówienie elementów mógłbym zrobić, ale musiałby znaleźć się ktoś kto by elementy posegregował i rozesłał do zainteresowanych. Do montażu niestety jest wymagana pewna wprawa w lutowaniu elementów smd. Można by oczywiście zrobić to maszynowo, ale to opłaca się od powiedzmy kilkudziesięciu sztuk, trzeba wykonać szablony do pasty lutowniczej i kleju, kupić całe rolki drobnych elementów nawet jak potrzeba ich po jednej sztuce na płytkę (nikt nie założy na maszynę odciętego paska ze 100 sztukami elementu 0603, jest to niewykonalne). Gdyby znalazła się odpowiednia ilość chętnych mógłbym się taką produkcją zająć.

kriu

Cytat: gaballus w 01 Marzec 2015, 12:59
Zrobimy tak: Kriu - podeślę Tobie komplet PCB13 i PCB14...
OK. zaraz wysyłam dane na priva.
Cytat: gaballus w 01 Marzec 2015, 12:59
... System RED mi nie bardzo pasował, wyglądał bardziej na taki demo board niż skończone urządzenie...
... powstaje system BLUE który być może nie będzie już miał wad REDa....
Napisz trochę więcej o tym - "demo board", "wady REDa"
Co masz na myśli? RED miał być systemem przejściowym  - to fakt.
Pewnie chodzi o to, że to taka hybryda z tym Discovery. Czy to o to chodzi?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm