Wzmacniacz składowej elektrycznej

Zaczęty przez Szopler, 03 Sierpień 2014, 23:43

gaballus

#40
Odpowiadam na Twoje obydwa pytania (to z PW też) :)
Owszem wzmacniacze były sprawdzone z centralką, są przez nią rozpoznawane i są dla niej bezpieczne (w związku z tym oczywiście są skonfigurowane na zasilanie napięciem 5V)
Co do wad REDa, są to głównie wady użytkowe nie elektryczne i zaznaczam że jest to moje zdanie, ktoś może mieć inne, poza tym to co zamierzałem/zamierzam zmienić jest rozszerzeniem możliwości a nie tylko "poprawkami".
Złącza porozrzucane po wszystkich niemal bokach urządzenia, niczym w pierwszej wersji RPi (które jest koszmarem pod względem ergonomii, dobrze że w + i 2 poprawili). u mnie miały wylądować wszystkie, także dodane prze ze mnie, na jednym (tylnym) boku.
Discovery, owszem do developerki jak najbardziej, później nieuzasadnione zupełnie, do zastąpienia procesorem montowanym normalnie na głównej płytce.
Panel frontowy z wyświetlaczem, przyciskami, ledami sygnalizacyjnymi łączony tasiemką z płytą główną kontrolera.
Zasilanie, uważam że powinno być 12V z lokalnym stabilizatorem na 5V nie zasilacz USB (12 potrzebne do zasilania wzmacniaczy)
Co za tym idzie zasilanie wzmacniaczy z 12V z lokalnym stabilizatorem.
Opcjonalna płytka pod moduł GPS (coś w stylu tej jaką zrobił Szopler) tylko także z zasilaniem po kablu 12V lokalnym stabem i komunikacji po RS485.
Interfejs do AS3935, są odpowiednie scalaki umożliwiające puszczenie I2C po skrętce nawet na odległość kilkudziesięciu metrów.
buforowane dodatkowe wyjścia I/O, logiczne i na przekaźnikach, złącza jak pisałem z tyłu, sygnalizacja dodatkowymi ledami na panelu frontowym.
We wzmacniaczach dodane złącza SPI.
Możliwość montażu wzmacniacza 13 w centralce, wtedy zamiast RJ45 montujemy Micromatch 8pin i łączymy krótka zaciskaną tasiemką. na zewnątrz mamy dostępne koncentryczne złącze F

Być może coś przeoczyłem z tego co sobie zaplanowałem, pisze z pamięci:)

Szopler

Złącza SPI we wzmacniaczach może i by się przydały, ale i tak w procki powinien być wgrany bootloader i powinna być możliwość ładowania wsadu po RS232 przez centralkę (z poziomu przeglądarki).

kriu

Oczywiście, że zasilanie powinno być 12V i to od początku. Nie wiem czemu dali jakieś 5V i to jeszcze na gniazdko USB? Jak by nie mogli zastosować normalnego gniazda do typowego zasilacza.
Druga sprawa to przedni panel z przyciskami i diodami (no i z LCD). Ja musiałem sam podciągać przyciski i diody bo nie za bardzo odpowiadała mi taka wersja bez "światełek" i przycisków. Całość mam w szczelnej obudowie (to się nie grzeje) tak więc jakaś informacja o pracy urządzenia i sterowanie jest konieczne. Ja tak zrobiłem, że wszystko mam odłączalne (nawet GPS) - popatrz opis wykonania: http://www.boincatpoland.org/smf/blitzortung-org/stacja-923-opis-wykonania/
Podobnie chyba będzie dobrze jak wszystkie gniazda będą z tyłu. Ja mam z przodu tylko gniazdo LAN. Jedna zaleta tego rozwiązania to jet to, że widzę jak jest transmisja po sieci - miga wtedy pomarańczowa dioda w gniazdku LAN - i to jest dość fajne przyznam.
Inna sprawa to informacje na LCD. Przydałaby się jeszcze informacja o ilości sygnałów na godzinę wyświetlona dodatkowo, obok ilości sygnałów na sekundę (jest na to miejsce) - czyli to co jest widoczne na stronach Blitzortnung (w zestawieniach). No ale to już kwestia firmware. Ja na stałe mam zaświecony LCD z opcją SIG - czyli informacji o sygnałach odebranych.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Z bootloaderem było by elegancko, co prawda wymagało by to podciągnięcia sygnału reset, ale zasilanie w tej chwili jest puszczone po 2 żyłach. Z lokalnym stabilizatorem można puścić po jednej i nie martwić się spadkiem napięcia na dłuższym kablu. Na tą chwilę ja mogę tylko poruszać się w obrębie tego co zapewnia firmware.
Co do gniazda ETH na tylnej ściance to ledy sygnalizujące transfer wyciągnąłem oczywiście na przedni panel (jest tam wyświetlacz, led sygnalizujący zasilanie, ledy z Discovery, led od GPS -3D, ledy sygnalizujące stan GPIO, ledy od ETH i przyciski).

Szopler

Nie wymagało by podciągnięcia resetu tylko modyfikacji firmware tak aby na komendę np. AT+RST procek się resetował :). Ale to już wymaga przeróbki przez autorów firmware.

gaballus

Fakt, można by zmodyfikować w taki sposób firmware, może doczekamy się w blue takiej funkcjonalności. Ale ISP i tak może się przydawać :)

kriu

Wzmacniacze otrzymałem, są już podłączone i pracują - chyba poprawnie. Wszystko działa dobrze.
Niedługo postaram się opisać szerzej pracę stacji z nowym wzmacniaczem.
Trzeba na razie uważać ze wzmocnieniem, ponieważ ucierpi na tym detekcja z anteny magnetycznej. Przeważnie jest także lepiej ustawić opcję "Alternate channel mapping" w sekcji A/D Converter.  Niestety ale te kontrolery mają tylko 3 przetworniki i muszą współdzielić kanały dla torów wzmacniaczy. Jak były tylko 2 anteny magnetyczne problemu nie było. Każdy miał osobny konwerter A/D. Teraz jest aż 5 sygnałów i sprawa się komplikuje.
------
Widzę, na stronach Blitzortung, że konrad456555 też już podłączył - pojawiły się już dodatkowe przebiegi.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Tak wszystko spiąłem razem  :) Jedna mnie rzecz zastanawia czemu wartości  z wzmacniacza składowej są bardzo duże typu : A32*4, B32*16, C32*32 . I automatycznie na liście z statystykami spadam o dziesiątki miejsc w dół . Po odłączeniu WSE wracam na pozycje gdzie zazwyczaj jestem ..
Tak po za tym wzmacniacz anteny E sprawuje się bardzo dobrze  ;D

kriu

konrad456555: Twój kontroler pracuje w opcji automatycznej? Jeżeli tak, to przejdź na "nanual" i ustaw odpowiednie wzmocnienia. Poczytaj też mój wyższy post.
Poza tym ważne: gdzie masz antenę elektryczną i jaką długą? Ja mam na razie na parapecie (długość ok. 25cm, drut miedziany, goły, 4mm2) przy oknie a więc na razie łapie ona same śmiecie. Całość z PCB14 na klocku drewnianym
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Nie jest w manual i zaznaczyłem także "Alternate channel mapping" Antena jest przy oknie o długości 30cm i pętelką na końcu jak na obrazku w PDF.  ::)

Grzes978

Witam

Co do wątku to napiszę że jestem chętny do zakupu płytek do składowej zmiennej elektrycznej.

Akcja Szoplera jednak nie wypaliła, no a chęci pozostały. Jeśli jest możliwość zakupu płytki całej lub do samodzielnego montażu to ja w to wchodzę.

Czekam na informację. Myślę że inni tez by się znaleźli.

Gallabus gadałeś w Egonem, ? pokazywałeś mu Twoja prace?

kriu

Zestaw wzmacniacze PCB13 i PCB14 do testów znajduje się w domu. Odległość od anteny do najbliższych urządzeń elektrycznych ok. 4m. Do gniazdka wtyczkowego (czyli przewodów sieciowych 230V) ok. 1,5m. Antena z PCB14 leży na parapecie na 1 piętrze.
Antenę wykonałem z gołego drutu o przekroju 4mm2 (taki miałem). Końcówkę spiłowałem tak, aby lekko wchodziła w gniazdo. Wydaje mi się, że zastosowanie możliwie grubego przewodnika będzie dobrym posunięciem. Wydaje mi się, że minimum to 2,5 mm2. Poza tym wydaje mi się także, że z drutu należy zdjąć izolację – czyli drut ma być goły. Oczywiście koniecznie miedziany. Moja antena ma długość 27cm – tak wyszło – taki miałem kawałek drutu. Od PCB14 idzie koncentryk średniej klasy (ekran z foli Alu i słaby oplot) o długości 7mb do PCB13. Dalej 2mb patchcord FTP (ekranowany). No i dalej do kontrolera.
Standardowo po podłączeniu wzmacniacza (nie trzeba wyłączać kontrolera) wykrywa go prawidłowo. Ustawia także wzmocnienia, ale bardzo małe (tak się stało u mnie).
Niestety, ale te kontrolery mają tylko 3 przetworniki i muszą współdzielić kanały dla torów wzmacniaczy. Jak były tylko 2 anteny magnetyczne problemu nie było. Każdy miał osobny konwerter A/D. Teraz jest aż 5 sygnałów i sprawa się komplikuje. Domyślnie progi ,,trigerowania" są ze sobą jakby powiązane w ten sposób:
•   ADC1
   Input1 Amp-Channel 1 ,
   Input2 Amp-Channel 4 ,
•   ADC2
   Input1 Amp-Channel 2 ,
   Input2 Amp-Channel 5 ,
•   ADC3
   Input1 Amp-Channel 3 (nie ma tu sygnału),
   Input2 Amp-Channel 6 ,

Niestety, ale poziomy zakłóceń do anteny np. ,,elektrycznej" wpływa wtedy znacząco na poziomy dla anteny ,,magnetycznej" i odwrotnie. Jak jedna antena dostaje zakłócenia to odbija się to negatywnie na drugiej, pomimo, że ona nie ma zakłóceń.

Po wybraniu opcji "Alternate channel mapping" w sekcji A/D Converter wygląda to tak:
•   ADC1
   Input1 Amp-Channel 1 ,
   Input2 Amp-Channel 2 ,
•   ADC2
   Input1 Amp-Channel 4 ,
   Input2 Amp-Channel 5 ,
•   ADC3
   Input1 Amp-Channel 3 (nie ma tu sygnału),
   Input2 Amp-Channel 6 ,

To jest lepsze rozwiązanie, ale i tak troszkę gorsze dla anteny ,,magnetycznej", kiedy była tylko ona. Na szczęście można tak dopasować wzmocnienia (aby były takie same poziomy zakłóceń dla obu kanałów), że problem praktycznie się zniweluje. Przypominam, że chodzi tu cały czas o poziomy napięć wyzwalania wysyłania sygnałów (trigerowania). Ja mam opcję manualną z ręcznie ustawionymi wzmocnieniami i włączonymi oboma filtrami (te opcje pojawiają się dopiero po przejściu na ,,ręczny").
W zasadnie nie zauważyłem zmiany na gorsze w detekcji przez podstawowe anteny ,,magnetyczne".
Na razie sprawdziłem, że antena elektryczna łapie sygnały, ale są to jak mi się wydaje w 100% zakłócenia. No, ale zawsze jak "elektryczna" łapie coś to "magnetyczna" też. Odwrotnie już nie zawsze. Czyli "elektryczna" ma mały zasięg - ale tak ma być :)

To na razie tyle – poczytajcie także tutaj jest w pewnym sensie opis konfiguracji:
http://www.wxforum.net/index.php?PHPSESSID=350d9d87038b689a5a0bc536f7e5b2e4&topic=22710.0

W załącznikach są fotki mojej instalacji - w zasadzie sam PCB14 i antena.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Kriu oj przydało się :) Dzięki wielkie !!! :boing:

gaballus

I jak sprawują się wzmacniacze? Wyszły może jakieś problemy? Konrad, jak ze wzbudzaniem? :)

konrad456555

Wszystko jest już okej  :) Gdy przeniosłem wzmacniacze i anteny na strych daleko od routerów wi-fi i anteny radiowej od neta . Trzeba uważać gdzie montujemy anteny (szczególnie mi chodzi o składową elektryczną) przeprowadziłem testy i zakłócenia sieją : zasilacze impulsowe nie wszystkie ,ale większość  chinolów tak  :P routery wi-fi i inne nadajniki radiowe (zależy na jakiej częstotliwości pracują ) i tanie żarówki led   :-[

Grzes978

Gallabus można od Ciebie zakupić takową płytkę pod składową elektryczna?

kriu

Wydaje się, że u mnie wzmacniacz E-pola pracował całkiem dobrze. Jednakże od pewnego czasu mam problem z działaniem systemu z dwoma wzmacniaczami. Ale to są problemy komunikacji Ethernet PPPoE. Jak pracują oba wzmacniacze do wysłania jest 5 sygnałów zamiast 2. Tak się składa, że tylko 2 sygnały mieszczą się w rozmiarze pakietu MTU (np. 1480). Jak są trzy sygnały lub więcej pakiet musi zostać podzielony na fragmenty. Jakiś czas temu mój dostawca Internetu wymieniał jakieś urządzenia - działa na Mikrotikach. Od czasu wymiany występuje chyba jakaś blokada pofragmentowanych pakietów danych i jak jest do wysłania taki "komplet" to w ogóle nie jest przepuszczany. Problem na 99.9% leży po stronie dostawcy Internetu, ponieważ jak podłączę się pod innego dostawce (na to samo gniazdko WAN, w tym samym routerze) wszystko działa czyli wysyła 5 sygnałów. Niestety, ale ,,gościu" nie może znaleźć przyczyny (albo nie chce mu się). Dzwoniłem do niego i pisałem chyba z 30 razy – i nic. Podobno popatrzył we wszystkie możliwe opcje – podobno. Od ok. 3 tygodni mam więc odłączony wzmacniacz E-field ponieważ jak jest podłączony stacja mało wysyła – idą tylko dane jak złapią coś tylko anteny H-pola. Jak do tego dojdzie chociaż jeden przebieg z E-pola, pakiety w całości nie przechodzą dalej do serwera – także te z H-pola. Jak na razie nie mam pomysłu jak sprawdzić gdzie jest problem – dokąd pakiety dochodzą i w którym miejscu są zatrzymywane - gdzie są blokowane. Może ktoś wie jak to sprawdzić?
Na razie jeszcze czekam i mam nadzieję na rozwiązanie problemu.

Proszę o pomoc w tej sprawie – gdzie szukać przyczyny.

A co do samej pracy wzmacniacza E-pola:
gaballus: napisałeś, że wzmacniacz Konrada się wzbudza – jak to rozumieć (nie wiem o co chodzi) – co się wtedy dzieje? Chodzi o wzm. E-pola czy H-pola? Jak rozpoznać to wzbudzanie? Mój wzm. E-pola nie łapał tzw. interferencji (serii zakłóceń). Wyłapywał każde włączenie światła, czy też innego urządzenia. Także pstryknięcie zapalniczką "na iskrę" blisko anteny dawało przebiegi. Ale tak jak pisałem w poprzednim poście - mam go na parapecie, krótką antenkę i dość małe wzmocnienia - za dużo "szumów elektrycznych" w pobliżu.

============= dodano 11.04.2015 ===========
W finalnych wersjach przedwzmacniacze PCB14 proponuję pokryć taką zabezpieczającą substancją przeciw warunkom zewnętrznym (głównie wilgoci) - nie wiem jak się nazywa ten środek. Co prawda PCB14 będą zapewne dość szczelnie zamknięte ale na pewno wilgoć po jakimś czasie dostanie się do środka obudowy.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Witam :)

Ja już się pogubiłem co wzbudza się... 

Podczas takiego wzbudzenia odłączałem poszczególne wzmacniacze . Pierwszy odłączyłem wzmacniacz składowej elektrycznej , nadal było wzbudzenie, odłączyłem wzmacniacz anten i przestało ..

Kolejnego dnia podczas wzbudzenia odłączyłem jako pierwszy  wzmacniacz od anten i przestało . To wychodzi ze wzmacniacz od anten się wzbudza(choć wcześniej było odwrotnie ) ,a mam podłączony na oryginalnej PCB bo "Gaballus"a się uszkodził tzn. jeden kanał przestał działać (dławik 3,3mH). Mam filmik przebiegu z anten podczas wzbudzenia , ale zazwyczaj różowy  przebieg ma przebieg sinusoidalny i w tedy się wzbudza ...

kriu

konrad456555: Napisz jak wygląda to wzbudzanie - co się dzieje z przebiegami, jak wyglądają, jaka jest wtedy częstość wysyłania sygnałów.
Może chodzi o interferencje zewnętrzne? Ten filmik byłby najlepszy.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

Tutaj są filmiki jakie dostałem od Konrada, faktycznie teraz nie bardzo wiadomo co powoduje te zakłócenia.

http://disk.atakama.com.pl/chrome%202015-03-30%2021-50-55-42.avi
http://disk.atakama.com.pl/chrome%202015-03-30%2021-51-14-29.avi

Jeśli chodzi o zabezpieczenie PCB14 to koniecznie trzeba go zastosować, środków jest wiele, ja w firmie stosuję lakier Urethan 71, a z doświadczenia powiem że sama antena właśnie nie powinna być szczelnie zamknięta. Owszem, szczelna obudowa, ale z małym otworkiem od dołu, wilgoć zawsze się dostanie do środka, a jak nie będzie miała którędy odparować narobi większych szkód.

kriu

Cytat: gaballus w 12 Kwiecień 2015, 10:28
Tutaj są filmiki jakie dostałem od Konrada, faktycznie teraz nie bardzo wiadomo co powoduje te zakłócenia.
Niestety ale nie mogę odtworzyć filmików - jakiś nierozpoznawany format. Nie działa ani w XP ani w Win7.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Filmy są w .avi . Dodaje link do pobrania : http://www2.zippyshare.com/v/V0KFHuzE/file.html

kriu

Cytat: konrad456555 w 12 Kwiecień 2015, 21:29
Filmy są w .avi . Dodaje link do pobrania : http://www2.zippyshare.com/v/V0KFHuzE/file.html
Chodzi mi o format kodowania wideo bo to nie jest chyba mpeg4 ani inny mi znany format. W czym to odtworzyć?
A poza tym do czego jest ten link?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

konrad456555

Windowsem media playerem otworzysz . Link dodałem jakby tamte nie dało się pobrać  ;D

kriu

Cytat: konrad456555 w 12 Kwiecień 2015, 22:22
Windowsem media playerem otworzysz . Link dodałem jakby tamte nie dało się pobrać  ;D
O to chodzi, że Windows media player nie rozpoznaje formatu - system to Windows 7 Home Premium 64 bit
=======
Już sobie poradziłem z tym nieszczęsnym formatem wideo - to FRAPS - zainstalowałem odpowiedni kodek.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

gaballus

chrome 2015-03-30 21-50-55-42.avi: RIFF (little-endian) data, AVI, 800 x 584, 30.00 fps, video: uncompressed, audio: uncompressed PCM (stereo, 48000 Hz)
chrome 2015-03-30 21-51-14-29.avi: RIFF (little-endian) data, AVI, 1600 x 1168, 30.00 fps, video: uncompressed, audio: uncompressed PCM (stereo, 48000 Hz)

myślę że VLC lub Smplayer sobie poradzą, ja odtwarzałem je tylko pod Linuxem.

======

ok :)

krishah

Witam
jakies RED-kity (w tym E-field) jeszcze są do zdobycia(lub były)
moze by tak uskutecznić szybką akcję zamówienia paru e-fieledow?

Pozdrawiam