Warning: A skin using autodiscovery mechanism, boinc_poland, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Warning: A skin using autodiscovery mechanism, fratman_enhanced, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Strict Standards: Declaration of Skinboinc_poland::initPage() should be compatible with Skin::initPage(OutputPage $out) in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/skins/boinc_poland.php on line 5
Einstein@home – Wiki B@P Wspieramy naukę

Einstein@home

Z Wiki B@P

Logo Einstein@home
Bardzo interesujący projekt, mający na celu badanie fal grawitacyjnych.

Zgodnie z teorią wysuniętą przez A. Einsteina zmiany w polu grawitacyjnym powodują zmiany w zakrzywieniu czasoprzestrzeni. Najprościej można wykryć to zjawisko, mierząc w sposób ciągły odległość między dwoma punktami. Fale grawitacyjne przechodząc w pobliżu powodują niewielkie zmiany tej odległości.

W tym celu pod Hanowerem w Niemczech zbudowano laboratorium GEO 600 a w stanach Luizjana i Waszyngton w USA laboratoria LIGO. Do mierzenia odległości wykorzystuje się w nich po dwa bardzo długie, prostopadłe tory laserowe (600 m w GEO 600 i ok. 4 km w LIGO). Dzięki tak znacznej długości możliwe jest mierzenie zmian odległości rzędu jednej milionowej średnicy atomu wodoru. Projekt Einstein@home ma na celu badanie danych z wszystkich trzech laboratoriów w celu wykrywania fal grawitacyjnych wytwarzanych przez szybko obracające się gwiazdy neutronowe, czyli pulsary.

Einstein@home

Albert Einstein odkrył, że dryfujemy we wszechświecie wypełnionym falami. Zderzające się czarne dziury, zapadające gwiazdy i wirujące pulsary tworzą zmarszczki w osnowie czasu i przestrzeni, które nieznacznie zniekształcają świat wokół nas. Fale grawitacyjne umykały naukowcom przez niemal wiek. Teraz jednak, nowe, niesamowite eksperymenty pozwolą im zaobserwować działanie fal i otworzą zupełnie nowe okno, przez które będziemy mogli spojrzeć na wszechświat. Jednak aby tego dokonać, potrzebna jest Twoja pomoc!

Czym jest Einstein@home?

Mgławica Krab sfotografowana przez Chandra - orbitalne obserwatorium promieni rentgenowskich. W jej wnętrzu znajduje się pulsar, będący pozostałością po gwieździe supernowej, której eksplozja dała początek mgławicy.

Einstein@home jest projektem przeszukiwania danych z Laserowego Interferencyjnego Obserwatorium fal Grawitacyjnych (LIGO) w USA i z obserwatorium fal grawitacyjnych GEO 600 w Niemczech, w poszukiwaniu sygnałów pochodzących od szybko obracających się gwiazd neutronowych, znanych także jako pulsary. Naukowcy uważają, że niektóre z pulsarów nie są idealnie sferyczne, w związku z czym powinny emitować charakterystyczne fale grawitacyjne, które LIGO i GEO 600 bedą wykrywać w nadchodzących miesiącach.

Osobą odpowiedzialną za rozwój projektu Einstein@home jest Bruce Allen z grupy Współpracy Naukowej LIGO (LSC - LIGO Scientific Collaboration) na Uniwersytecie Wisconsin - Milwaukee (UWM).

Einstein@home jest niedużą, jedną z wielu części programu naukowego LSC. Został zaprojektowany jako projekt przetwarzania rozproszonego, co znaczy, że do poszukiwania pulsarów wykorzystuje czas komputerów osobistych użyczony przez ich użytkowników (takich jak Ty).

Odkryte pulsary przez projekt Einstein@home

Dzięki projektowi Einstein@home obecnie odkryto 4 pulsary

Trzeci pulsar odkryty przez projekt E@H

Czym są GEO 600 i LIGO?

GEO 600 to obserwatorium fal grawitacyjnych zlokalizowane pod Hanowerem w Niemczech, zbudowane w międzynarodowej współpracy naukowców z Wielkiej Brytani i Niemiec. LIGO składa się z dwóch laboratoriów w USA. Jedno jest zlokalizowane w Livingston w stanie Luizjana, drugie w Hanford w stanie Waszyngton.

Wszystkie trzy laboratoria mierzą zmarszczki w osnowie czasoprzestrzeni, zwane falami grawitacyjnymi. Fale te są wykrywane przy pomocy par prostopadłych promieni laserowych umieszczonych w każdym z tych laboratoriów.

Ustawianie luster w laboratorium LIGO w Hanford w stanie Waszyngton. Dzięki uprzejmości LIGO

Gdy fala grawitacyjna przemieszcza się w pobliżu laboratorium, może ona nieznacznie zmienić długość toru promienia lasera. Naukowcy z GEO 600 i LIGO obserwują fale grawitacyjne porównując te zmiany w długościach torów promieni. Dłuższy tor laserowy oznacza większą czułość. Promień lasera podróżuje pomiędzy parami luster, oddalonymi od siebie o 600 metrów w laboratorium GEO 600 i o cztery kilometry w laboratoriach LIGO. Dzięki temu, urządzenia te są niezwykle czułe. Teoretycznie laboratoria LIGO powinny być w stanie wykryć zmiany w długości promienia laserowego rzędu jednej milionowej średnicy atomu wodoru.

Czym jest fala grawitacyjna?

Dzięki uprzejmości LIGO

Fale grawitacyjne są niczym zmarszczki w osnowie czasu i przestrzeni, wytwarzane przez takie zdarzenia w naszej galaktyce i w całym wszechświecie, jak zderzenia czarnych dziur, fale uderzeniowe z jąder eksplodujących gwiazd supernowych i wirujące pulsary. Te zmarszczki podróżują przez czasoprzestrzeń w kierunku Ziemi, niosąc ze sobą informacje o swoich źródłach oraz nieocenione wskazówki odnośnie natury grawitacji.

Albert Einstein przewidział istnienie fal grawitacyjnych w swojej ogólnej teorii względności, ale dopiero teraz, w 21. wieku, technologia rozwinęła się na tyle, aby naukowcy mogli je wykrywać i badać. Mimo że fale grawitacyjne nie zostały dotąd zaobserwowane w sposób bezpośredni, ich wpływ na układ podwójny pulsarów (dwie gwiazdy neutronowe orbitujące wokół wspólnego środka masy) został dokładnie zmierzony, a wyniki zgodziły się z wcześniejszymi przewidywaniami. Za badania w tej dziedzinie Joseph Taylor i Russel Hulse zostali nagrodzeni w 1993 roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Jak możesz pomóc?

Einstein@home wykorzystuje czas komputerów osobistych użyczony przez ich użytkowników (takich jak Ty), do analizy danych z LIGO. Wszystko co musisz zrobić, to zainstalować na swoim komputerze nieduży program - wygaszacz ekranu. Program automatycznie ściągnie niedużą porcję spośród olbrzymiej ilości danych zarejestrowanych przez LIGO. Gdy Twój komputer nie będzie zajęty niczym innym, będzie analizował pobrane dane, a wyniki odeśle do naukowców w LIGO. Wygaszacz ekranu działa jedynie wtedy, gdy nie używasz komputera lub kiedy samodzielnie go włączysz. Einstein@home w żaden sposób nie wpłynie na wydajność Twojego komputera.

Przy uruchamianiu projektu Einstein@home mamy szczęście korzystać z pomocy Davida Andersona, jednego z twórców SETI@home. Jest to rewolucyjny projekt przetwarzania rozproszonego, w którym dane zarejestrowane przez radioteleskop w Arecibo są przeszukiwane pod kątem sygnałów mogących pochodzić od pozaziemskich form życia. Całkowita moc obliczeniowa oddana do użytku SETI@home przekracza możliwości jakiegokolwiek zbudowanego dotychczas superkomputera.

Jak wygląda wygaszacz ekranu?

Starsphere - wizualizacja Einstein@home

Czytaj więcej w artykule: Wygaszacz ekranu Einstein@home

Wizualizacja Einstein@home przedstawia obracającą się sferę gwiazd z zaznaczonymi na niej gwiazdozbiorami, pulsarami i pozostałościami po supernowych.

Jakie platformy są obsługiwane?

Przygotowano aplikacje dla systemów operacyjnych Linux, Windows i dla komputerów Macintosh.

Co powinieneś zrobić?

  • Zarejestruj się w projekcie!
  • Zachęć do uczestnictwa krewnych i przyjaciół.
  • Załóż drużynę (lub dołącz do istniejącej, takiej jak BOINC@Poland)
  • Nie zapominaj - Einstein@home to prawdziwa i ważna przygoda z nauką przeznaczona dla zwykłych ludzi!

Personel projektu

Personel projektu przedstawiony jest tutaj.

Kliknij poniższy obrazek w celu uzyskania szczegółowych statystyk naszej drużyny:

team_9063_project5.gif

Przydatne linki