Warning: A skin using autodiscovery mechanism, boinc_poland, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Warning: A skin using autodiscovery mechanism, fratman_enhanced, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Strict Standards: Declaration of Skinboinc_poland::initPage() should be compatible with Skin::initPage(OutputPage $out) in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/skins/boinc_poland.php on line 5
GO Fight Against Malaria – Wiki B@P Wspieramy naukę

GO Fight Against Malaria

Z Wiki B@P

GO Fight Against Malaria.jpg

Jest to podprojekt platformy World Community Grid.

Celem projektu GO Fight Against Malaria jest identyfikowanie potencjalnych cząstek, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia nowych leków leczących oporne formy malarii. Moc projektu zostanie wykorzystana w symulacjach komputerowych interakcji pomiędzy milionami związków chemicznych i niektórymi białkami docelowymi. Symulacje te pomogą odnaleźć najbardziej obiecujące związki, które mogą pomóc w skutecznym leczeniu tej choroby.

Malaria jest jedną z trzech najgroźniejszych chorób zakaźnych na ziemi i jest wywołana przez pasożyty, które zarażają ludzi i zwierzęta. Samice komarów rozprzestrzeniają chorobę przez ugryzienie zainfekowanych nosicieli i przeniesienie pasożytów na zdrowe organizmy. Kiedy pasożty te zaczynają powielać się w czerwonych krwinkach, które są ich pożywieniem, pojawiają się objawy malarii. Choroba ta początkowo powoduje gorączkę i bóle głowy, a w ciężkich przypadkach prowadzi do śpiączki lub śmierci.

Plasmodium falciparum - pasożyt, który jest odpowiedzialny za najgroźniejszą postać choroby zabija więcej osób niż jakikolwiek inny pasożyt na naszej planecie. Ponad 3 miliardy osób jest narażonych na zarażenie się malarią.

Pomimo wielu zatwierdzonych leków leczących zakażenie melarią, to wciąż istnieją "superbakterie", które nie są przez nie eliminowane. Nowe mutacje bakterii wciąż rozpowszechniają się po świecie i dlatego odkrywanie i opracowywanie nowych rodzajów leków mogących pomóc w leczeniu tych infekcji jest znaczącym priorytetem zdrowia na świecie.

Naukowcy w Instytucie badawczym Scripps w La Jolla w Kaliforni wykorzystają World Community Grid by dzieki obliczeniom ocenić miliony związków chemicznych w stosunku do białek docelowych zarodźca malarii. Jesli te białka docelowe będą mogły zostać wyłaczone, pacjenci chorzy na malarię będą mogli zostać wyleczeni. Obliczenia będą estymować zdolność związków chemicznych do wyłączenia poszczególnych białek docelowych potrzebnych zarodźcowi malarii do przetrwania i rozmnażania. Szczególny priorytet zostanie przydzielony tym białkom i związkom które mogą niszczyć lekoodporne zmutowane szczepy zarodźca malarii. Moc obliczeniowa World Community Grid może zredukować czas obliczeń do jednego roku, podczes gdy wykonanie tych samych symulacji na sprzęcie dostępnym w insytucie badawczym Scripps zajęłoby sto lat. Rezultaty symulacji wykonanych przy użyciu World Community Grid zostana opublikowane i będą dostępne dla wszystkich naukowców do ich użytku by wesprzec ich w wynajdowaniu leków na malarię.

Przydatne linki

Personel projektu

  • Arthur J. Olson, The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Alex L. Perryman, Ph.D., The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Stefano Forli, Ph.D., The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Sargis Dallakyan, Ph.D., The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Ruth Huey, Ph.D., The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Mike Pique, The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.
  • Subhash Sinha, The Scripps Research Institute, La Jolla, CA, U.S.A.