Warning: A skin using autodiscovery mechanism, boinc_poland, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Warning: A skin using autodiscovery mechanism, fratman_enhanced, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Strict Standards: Declaration of Skinboinc_poland::initPage() should be compatible with Skin::initPage(OutputPage $out) in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/skins/boinc_poland.php on line 5
Renderfarm.fi – Wiki B@P Wspieramy naukę

Renderfarm.fi

Z Wiki B@P

Renderfarm.fi jest platformą do rozproszonego renderingu przy użyciu internetu. To całkowicie darmowa usługa która pozwala użytkownikom na rendering animacji lub obrazów używając mocy obliczeniowej ochotników z całego świata. Dzięki temu graficy i animatorzy dostają możliwość uzyskania wyższej rozdzielczości i jakości podczas renderingu. Co równie ważne, pozwala użytkownikom na branie udziału w renderowaniu obrazów i animacji niezaleznie od tego czy umieją posługiwać się modelowaniem 3D. Naszym celem jest uczynienie Renderfarm.fi tak dostępnym jak to tylko możliwe, uaktywniając tak wielu ludzi jak to możliwe zarówno w sferze wykorzystania jak i udostepniania zasobów oferowanych przez projekt. Renderfarm.fi zachęca do udziału w społeczności online jak i do wspólnego renderowania. Możesz też zobaczyć film na Youtube opisujący czym jest renderfarm.fi

Motywacja: Dlaczego?

Rozwój technologii cyfrowej znacznie zredukował koszt wytworzenia, z technologicznego punktu widzenia, filmów wysokiej jakości. Ten rozwój także, po raz pierwszy w historii, sprawił że możliwe stało się dla każdego kto posiada wizję artystyczną stworzenie filmu o jakości kinowej. W międzyczasie wynalezienie CGI (Computer-generated imagery), i jego włączenie do przemysłu filmowego, sprawiło że moc obliczeniowa wymagana do wyprodukowania efektów wizualnych na odpowiednim poziomie, pozostawała jedynie w rekach kilku studii filmowych które mogły sobie na taki luksus pozwolić.

Szerokie użycie wysokiej jakości CGI również oznacza, że dzisiejsi odbiorcy, czy to w kinie czy w salonie mają wysokie oczekiwania co do jakości. Wszystko to sprawia, że filmy tworzone przy niskim budżecie nie moga konkurować z obrazami tworzonymi w Hollywood. W rzeczywistości, by utrzymać odpowiednią perspektywę, tam gdzie postęp technologii cyfrowej zlikwidował luki, stworzył również nowe.

Technologia: Jak?

W ciągu ostatnich 10 lat, rozwój technologii open source takich jak oparty na GPL Blender oraz oparty na LGPL BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), pozwolił na rozwój takich projektów jak BURP (Big and Ugly Rendering Project) i Renderfarm.fi. BURP jest systemem pozwalającym na publiczne rozproszone renderowanie komputerowo generowanych animacji i obrazów. BURP jest także darmowym oprogramowaniem i jest dystrybuowane pod licencją GPL v3. Technologie w nim użyte sprawiły że renderfarm.fi osiągneło swój główny cel usługowy; dostęp użytkowników do potencjalnie nieograniczonej mocy obliczeniowej która może zostać wykorzystana do renderowania animacji które na pojedynczym komputerze tworzone by były w czasie zatrważająco długim. Poprzez podział pracy pomiędzy setki komputerów, animacja która byłaby renderowana miesiącami zostanie ukończona w kilka dni.


Społeczność: Kto?

Wierzymy ze ruch reprezentowany przez usługi oparte na społeczności takie jak renderfarm.fi, najlepiej określane jako demokratyzacja mediów, powinny być przyjete z radością. Nowe usługi zbliżają ludzi w nowy sposób pozwalając jednostkom na bycie kreatywnym i na uzsykanie posłuchu, niezaleznie od pochodzenia. Otwartość jest stanem umysłu. Renderfarm.fi i technologie go wspierające sprawiają że renderowane animacje i obrazy są publiczne. Ludzie którzy nie zgadzają się z tym stwierdzeniem prawdopodobnie nie będą uzywać naszej usługi. Jednakże, wraz ze zmieniającym się światem, ludzie o otwartych umysłach zaadoptują ideę dzielenia swoich zasobów artystom w potrzebie, którzy wykorzystają je do stworzenia fantastycznych obrazów 3D dla wszystkich.

renderfarm.fi i projekt który go zapoczątkował, BURP Janusa Kristensen'a, są rzadkimi wyjątkami wśród ogromu projektów BOINC, gdyż nie są niezbędne w nim żadne długoterminowe analizy lub wiedza naukowa by zrozumieć obrazy i animacje które sa jego efektem. Mówią one uniwersalnym językiem.

Nasi sponsorzy

Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność sponsorom ktorzy zapewnili Renderfarm.fi szansę poprzez swój wkład zarówno dzięki wiedzy eksperckiej jak i funduszom. Dziękujemy Laurea UAS, Fińskiej agencji "Krajowy Fundusz dla Technologii i Innowacji" Tekes, Otaverkko Ltd, Star Wreck Studios Ltd i Fińskiemu Centrum dla Rozwiązań Open Source COSS.

Przydatne linki

Strona główna renderfarm.fi

Twoje Konto

Renderfarm.fi na forum BOINC@Poland


Wiadomości Renderfarm.fi