Warning: A skin using autodiscovery mechanism, boinc_poland, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Warning: A skin using autodiscovery mechanism, fratman_enhanced, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Strict Standards: Declaration of Skinboinc_poland::initPage() should be compatible with Skin::initPage(OutputPage $out) in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/skins/boinc_poland.php on line 5
Start – Wiki B@P Wspieramy naukę

Start

Z Wiki B@P

Wstęp

Na wstępie przepraszamy wszystkie Damy, czytające niniejszy artykuł. Jest on tak napisany, ponieważ zazwyczaj w BOINC bawią się mężczyźni. Mamy nadzieję, że żadna z Pań nie poczuje się urażona formą instrukcji. Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie.

Jeśli udało ci się trafić na tą stronę, to 99% wysiłku już za tobą. Każdy może uczestniczyć w przetwarzaniu rozproszonym, zarówno informatyk, jak i ten, kto dopiero nauczył się włączać komputer. Zatem "do roboty", jak to Jurek Kiler mówił.

Tym, dla których komputer nie jest dobrze znany, polecamy przeczytać kilka poniższych zdań wyjaśniających i przybliżających podstawowe pojęcia.

Jak to działa?

Przetwarzanie rozproszone jest możliwe, ponieważ procesor komputera zazwyczaj wykorzystuje kilka procent swojej mocy obliczeniowej. Również pamięć operacyjna, w znacznej części pozostaje pusta. Dzięki temu możesz szukać: lekarstwa na AIDS, malarię i inne choroby, liczb pierwszych, sygnałów radiowych od pozaziemskich cywilizacji i wielu innych równie ciekawych rzeczy. BOINC ma najniższy priorytet. Mówiąc po ludzku, wykorzystuje wyłącznie wolne zasoby komputera, tzn. te których żaden program aktualnie nie potrzebuje. O ile nie zaznaczymy inaczej, ustępuje miejsca każdemu procesowi. Jeśli włączysz coś, co wymaga zaangażowania procesora, to automatycznie zawiesi swoją działalność i ponowi ją dopiero wówczas, gdy będzie dostępna wolna moc obliczeniowa i pamięć operacyjna. Wszystko odbywa się automatycznie, o nic nie trzeba się martwić, niczego nie musisz kontrolować. Tu dosłownie, wszystko samo za ciebie się dzieje. Wystarczy parę kliknięć i już można wspierać wybrany przez siebie projekt. Ta instrukcja opisuje ten proces krok po kroku.

Mini słowniczek

Należy jeszcze wyjaśnić kilka słów, specyficznych dla przetwarzania rozproszonego.

CPU - (ang. Central Processing Unit) Procesor, urządzenie znajdujące się w każdym komputerze.

CPU-Z - maleńki program wyświetlający podstawowe informacje o procesorze

GPU - (ang. Graphicall Processing Unit)procesor karty graficznej. Wyświetlanie grafiki wyższej jakości wymaga zaawansowanych obliczeń. Przeprowadza je właśnie specyficzny dla kart graficznych procesor, zwany skrótowo gpu. Należy zaznaczyć, iż GPU znacznie różni się od CPU. Oba procesory dokonują obliczeń, lecz każdy z nich działa odmiennie. GPU zdecydowanie różni się od CPU, zarówno budową i zasadą działania, jak i przeznaczeniem.

GPU-Z - program wyświetlający podstawowe informacje o GPU

RAM - (ang. Random Access Memory) pamięć operacyjna istnieje w każdym komputerze.


Polacy nie gęsi i swój język mają. Polacy uczestniczący w przetwarzaniu rozproszonym także mają swoje słownictwo:


Białkowce – projekty, których celem jest poznawanie struktury białek, lub zagadnienia pokrewne.

Boincowanie - uczestniczenie w którymkolwiek z projektów na platformie BOINC.

Dojność – parametr określający punktowanie projektu. Za przeliczone próbki otrzymujemy punkty, służą one statystyce i zabawie w wyścigi, niestety na nic ich zamienić nie można. BOINC to elektroniczny wolontariat. Nie ma ustalonej ilości punktów za daną ilość dokonanych operacji matematycznych. Im większa dojność, tym więcej punktów otrzymuje liczydłowy.

Grafa - karta graficzna.

Jajko - (ang. Core) rdzeń procesora.

Kamrat - zwyczajowa forma zwracania się do kolegi z drużyny, stosowana na naszym forum.

Łajba - nasza drużyna, forum, ekipa.

Kiszenie - odsyłanie zadań po terminie. Za zadanie odesłane po dacie zaraportowania nie otrzymasz punktów. Nie można do tego dopuszczać.

Kop - przyspieszenie przetwarzania próbki.

Liczydłowy - każdy uczestniczący w BOINC.

Mielenie - przetwarzanie próbki.

WCG - zwyczajowa skrócona nazwa projektu World Community Grid.

Wysypanie zadania - błąd w zadaniu. W takim przypadku jest ono anulowane.

Zamulanie - spowalnianie pracy komputera. Zdarza się to bardzo rzadko.

Czas na praktykę

Wystarczy tej teorii, czas wreszcie na praktykę. Zajrzyj tu: Lista Projektów

Poczytaj i zdecyduj, który projekt chcesz liczyć. W BOINCu wspaniałe jest to, że po zainstalowaniu Menedżera możesz liczyć dowolne projekty z tej platformy. Rozejrzyj się, na pewno coś ciekawego znajdziesz. Masz już coś? No to czas na instalację i założenie konta w projekcie. Uwaga, gdy wybrałeś World Community Grid, zajrzyj do oddzielnej instrukcji przyłączania się do tego projektu. Znajduje się ona tutaj.

Zainteresował cię dany projekt, to świetnie, kliknij w link Strona WWW danego projektu.

Teraz na stronie projektu wybierasz odnośnik: Create an account.

Czasem będzie to brzmiało już po polsku: Utwórz konto

Wchodzimy i wypełniamy mały formularz, nie denerwuj się, to nie urząd skarbowy, wszystko zajmie ci minutę, może dwie. Należy podać w kolejnych polach edycji:

1. Nazwę użytkownika - wpisujesz swoje imię, lub pseudonim, lub co tam sobie życzysz. To będzie nazwa twojego konta.

2. Adres email - cały, małpa też np. FerdynandKiepski@gmail.com Musi być to twój aktualny, znaczy się działający adres. Jak nie masz pewności, to sprawdź, czy ci tego konta poczty elektronicznej nie usunęli.

3. Hasło - co najmniej sześć znaków.

4. Powtórz hasło

5. Z listy państw koniecznie wybierz Poland. Tu właśnie wybieramy swój kraj. W wersji angielskiej country. Bardzo prosimy, upewnij się, iż wybrałeś Poland. Skoro tak, to jedziemy dalej.

6. To pole omijamy, ponieważ dotyczy kodu pocztowego. Nie ma sensu go wypełniać, nie jest wymagane do utworzenia konta, zatem pozostawiamy je puste.

7. Stwórz konto - po kliknięciu na ten przycisk, już mamy konto, zazwyczaj nawet jesteśmy automatycznie na nim zalogowani. Jeżeli coś nie zadziała i nie znajdziesz się na swoim koncie, to zaloguj się podając w polach logowania swój adres email, na który utworzyłeś konto oraz hasło do twojego konta. To, które dwukrotnie podałeś, podczas rejestracji w projekcie. Teraz na pewno już jesteś zalogowany, więc pozostaje jedynie wybrać drużynę. Przyłączając się do różnych projektów należy korzystać z jednej nazwy użytkownika oraz jednego adresu e-mail. Tylko wtedy zdobyte punkty będą się sumować na jednym naszym koncie.

8. Kliknij w odnośnik Znajdź zespół Powinno być po polsku, ale jakby na stronie, z niepojętych przyczyn po naszemu nie było napisane, to należy kliknąć w Find a team.

W polu edycji wpisz: BOINC@Poland

Po kliknięciu na przycisku szukaj, w wersji angielskiej search, pojawi się odnośnik do naszej załogi. Po prostu kliknij w odnośnik o nazwie BOINC@Poland

A następnie w link: Dołącz do tego zespołu

To wszystko, mówiłem, że to proste. Zamykamy stronę z kontem, ponieważ już się zarejestrowaliśmy i możemy się przyłączyć do tego projektu po przez Menedżera BOINC, którego za chwilę błyskawicznie zainstalujemy.

9. Czas na instalację Menedżera Boinc. To program, po przez który będziesz zarządzał aplikacjami projektów. Na pulpicie masz ikonkę o nazwie, Komputer, lub Mój komputer. Kliknij ją prawym przyciskiem myszy i następnie wybierz polecenie właściwości. Tu wyświetlają się informacje o twojej maszynie i systemie. Zobacz czy twój system jest 64 bitowy. Zamknij właściwości i zajrzyj tutaj.

Pobierz wersję odpowiednią dla twojego systemu. Jeśli masz system 64 bitowy to pobierz Menedżera Boinc x64. Jeśli masz 32 bitowy, to pobierz menedżera w wersji 32 bitowej. Pozamykaj wszystkie programy, bo po instalacji trzeba będzie ponownie uruchomić komputer. Zamknąłeś wszystko? Tak, więc uruchom ten plik, który ściągnąłeś przed chwilą. Po prostu kliknij go dwa razy lewym przyciskiem myszy, lub raz enterem. Może się zdarzyć, że będziesz się musiał zalogować do swojego systemu operacyjnego jako Administrator.

10. Tak właśnie wyglądają kolejne etapy instalacji:


InstalacjaBOINC1.jpg


Pojawia się zapytanie, kliknij na Uruchom.


InstalacjaBOINC2.jpg


Pojawia się okno powitalne, (Welcome ... ) kliknij Next.


InstalacjaBOINC3.jpg


Pojawia się zapytanie o akceptację licencji. Zaznacz pole wyboru: I accept the terms in the license agreemend. BOINC jest wolnym, darmowym i otwartym oprogramowaniem na licencji GNU LGPL

Następnie kliknij na Next.


InstalacjaBOINC4.jpg


Wybór miejsca zainstalowania programu i katalogu z danymi. Kliknij Next.


InstalacjaBOINC5.jpg


Informacja o gotowości do instalacji. Kliknij Install


InstalacjaBOINC6.jpg


Informacja o wykonanej instalacji. Kliknij Finish.


InstalacjaBOINC7.jpg


Po uruchomieniu komputera automatycznie włączy się przyłączanie do projektu.

11. Po ponownym uruchomieniu komputera Menedżer BOINC zapytuje, czy chcesz się przyłączyć do projektu, czy do Menedżera Kont. Wybieramy:

Add project i klikamy dalej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Menedżera Kont i różnicach w stosunku do Menedżera BOINC zapraszamy tutaj i tutaj.

12. Z listy wybierz projekt, na którym, przed chwilą, założyłeś konto i kliknij dalej. Wybierz:

Tak, istniejący uczestnik.

opcję:

Nie, nieistniejący uczestnik.

wybieramy, gdy nie mamy konta w danym projekcie. Wówczas, w twojej domyślnej przeglądarce internetowej, otworzy się strona z rejestracją, tzn. tworzeniem konta.

W tym przypadku należy wybrać: Tak, istniejący uczestnik. bo konto już posiadasz.

W pierwszym polu edycji wpisz swój adres poczty elektronicznej: np. FerdynandKiepski@gmail.com a w drugim hasło do twojego konta w projekcie.

Kliknij na przycisk Dalej a następnie na przycisk zakończ. Właśnie po raz pierwszy w życiu przyłączyłeś się, do wybranego przez siebie projektu, z platformy BOINC.

13. Prosimy o uczestnictwo w WUProp@Home. Celem tego projektu jest zbieranie informacji o charakterze obliczeń na poszczególnych komputerach. WUProp@Home zalicza się do grupy, Non cpu intensive. Tzn. nie wymaga znaczącego użycia procesora, potrzebuje minimalnej ilości mocy obliczeniowej. Zadziała wszędzie i nie utrudnia liczenia żadnego projektu. Dlatego apelujemy o udział w nim, parę punktów za darmo a w dodatku przyczyniamy się do wzbogacenia zasobów wiedzy o przetwarzaniu rozproszonym. W celu przyłączenia się do projektu postępujemy wg powyższych wskazówek, z tą różnicą że WUProp@home nie figuruje na liście, więc musimy temu zaradzić. Żaden problem, przechodzimy do pola edycji zawierającego adres projektu i zamieniamy go. Wpisujemy, bądź wklejamy w pole edycji:

http://wuprop.boinc-af.org/

Po chwili wśród zadań pojawi się takie, którego nazwa zaczyna się od WUProp@Home. Prosimy zwróć uwagę, że jego opis zawiera stwierdzenie: Przetwarzany, nie wykorzystujący intensywnie CPU. Żadne z dotychczas przetwarzanych zadań nie zostało zawieszone.

Liczenie na kartach graficznych

To nie jest kawał, naprawdę można liczyć przy pomocy procesora karty graficznej. GPU działa zupełnie inaczej niż CPU. Z tego powodu bywa niezwykle przydatny w specyficznych obliczeniach. Potrafi dać nawet stukrotnie więcej punktów niż CPU. Niestety GPU zużywa sporo prądu, tyle co mocna żarówka. Najpierw sprawdź, czy masz w komputerze kartę nadającą się do obliczeń.

Pierwszy projekt na GPU

Liczenie kartą graficzną jest niesamowicie punktodajne, ale należy zazwyczaj nieco zagłębić się w temat, aby wszystko należycie poustawiać. Istnieje na szczęście projekt bezobsługowy, w dodatku działający na każdej karcie nadającej się do obliczeń. Jest nim Collatz Conjecture. Warto spróbować się do niego przyłączyć i posmakować liczenia na GPU.

Tworzymy wiec konto, w typowy sposób, ale po wyborze BOINC@Poland, jako drużyny nie opuszczamy witryny Collatza. Wchodzimy bowiem w:

Ustawienia Collatz Conjecture

Ponownie klikamy w odnośnik: Ustawienia Collatz Conjecture

Zmieniamy poszczególne opcje tak, aby po zatwierdzeniu przyciskiem na dole wyglądały tak:

CC ustawienia.jpg

Jeśli wszystko poszło dobrze a Twoja karta graficzna może być wykorzystana do obliczeń, aplikacja uruchomi obliczenia. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek problemy lub pytania zapraszamy na nasze forum, a dokładniej do działu poświęconemu liczeniu na GPU.

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej istnieje wiele różnych projektów. Jeżeli masz system 64 bitowy, warto liczyć w projektach, które pod takimi systemami przetwarzają próbki wydajniej, czyli szybciej. Aktualny ich spis znajdziesz tutaj. Możesz poczytać o każdym z nich klikają jego nazwę.

Menedżer BOINC posiada wiele opcji i ustawień. W tym krótkim poradniku nie możemy opisać ich wszystkich. W tym rozbudowanym przewodniku krok po kroku zawarta jest bardzo szczegółowa wiedza na temat Menedżera BOINC, ustawień konta oraz informacje dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy.


Skarbnicą wiedzy o BOINC jest nasze forum, serdecznie zapraszamy do dyskusji. Jeśli czegoś nie wiesz, najpierw poszukaj wiadomości na naszej stronie i forum, gdy okaże się, że taki problem nie został jeszcze opisany, załóż nowy wątek. Prosimy o pomoc w promowaniu BOINC i drużyny.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z następującymi materiałami: