Warning: A skin using autodiscovery mechanism, boinc_poland, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Warning: A skin using autodiscovery mechanism, fratman_enhanced, was found in your skins/ directory. The mechanism will be removed in MediaWiki 1.25 and the skin will no longer be recognized. See https://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Skin_autodiscovery for information how to fix this. [Called from Skin::getSkinNames in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/Skin.php at line 74] in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/includes/debug/Debug.php on line 303

Strict Standards: Declaration of Skinboinc_poland::initPage() should be compatible with Skin::initPage(OutputPage $out) in /data/www/www.boincatpoland.org/htdocs/wiki/skins/boinc_poland.php on line 5
Wygaszacz ekranu Einstein@home – Wiki B@P Wspieramy naukę

Wygaszacz ekranu Einstein@home

Z Wiki B@P

Tłumaczenie z http://einstein.phys.uwm.edu/starsphere.php


Einsquare.gif Wygaszacz ekranu Einstein@home posiada wiele elementów związanych z obecnymi wysiłkami w celu wykrycia promieniowania grawitacyjnego z okresowych źródeł, takich jak pulsary. Podstawowym elementem wygaszacza jest obracająca się gwiezdna sfera, ukazująca znane konstelacje, jak również zenitalne położenie trzech detektorów fal grawitacyjnych. Ponadto wyświetlane są pozycje znanych pulsarów i pozostałości po supernowych, oraz symbol wskazujący przeszukiwany podczas obliczeń obszar nieba. Gdy wizualizacja jest wyświetlana w oknie (nie jako wygaszacz), użytkownik może nią sterować przy użyciu myszy i klawiatury.

Gwiazdy i konstelacje

Obracająca się sfera pokazuje główne gwiazdy gwiazdozbiorów. Z początku możesz mieć problemy z rozpoznaniem niektórych konstelacji, ponieważ widać je "od tyłu", z zewnątrz sfery nieba. Możesz użyć myszy (jak opisano poniżej) aby przybliżyć punkt widzenia tak, by obserwować sferę od środka, skąd gwiazdozbiory wyglądają tak samo jak na nocnym niebie.
Starsphere.jpeg

Obserwatoria fal grawitacyjnych

Każdy znacznik w kształcie litery L reprezentuje aktualną pozycję zenitu (punktu dokładnie nad) jednego z laboratoriów, które zbierają dane do analizy dla Einstein@home. Kształt "L" jest pochodną rzeczywistego kształtu obserwatoriów, które są w rzeczywistości bardzo dużymi interferometrami Michelsona. Orientacja obserwatoriów jest prawidłowa, ale znaczniki nie zachowują skali.

Lho-marker2.gif LIGO Hanford Observatory (LHO)

Położenie: Hanford, Waszyngton, USA, (N 46.45°, W 119.41°)
Składa się z dwóch interferometrów, H1 o długości ramion 4km i H2 o długości ramion 2km.

Llo-marker2.gif LIGO Livingston Observatory (LLO)

Położenie: Livingston, Luizjana, USA, (N 30.56°, W 90.77°)
Jeden interferometr (L1) o ramionach długości 4km.

Geo-marker2.gif GEO 600

Położenie: Hanower, Niemcy, (N 52.24°, E 9.81°)
Jeden interferometr o ramionach długości 600m.

Jeżeli prawidłowo ustawiłeś zegar systemowy, znaczniki będą umieszczone w odpowiednich miejscach na sferze nieba. Jeżeli będziesz obserwował wizualizację w różnych porach dnia, zauważysz, że znaczniki przemieszczają się powoli okrążając całą sferę w ciągu dwudziestu czterech godzin.

Pulsary i pozostałości po supernowych

Fioletowe punkty reprezentują znane pulsary, które zostały wykryte przez obserwacje elektromagnetyczne. Zauważ, że są one zgromadzone w płaszczyźnie naszej galaktyki (Drogi Mlecznej), głównie w kierunku centrum galaktyki. Zauważysz też dwa małe zgrupowania pulsarów na południowej półkuli nieba. Są to pulsary ulokowane w Małym i Dużym Obłoku Magellana.

Fragment wygaszacza Einstein@home

Ciemnoczerwone punkty reprezentują znane pozostałości po supernowych (Supernova Remnants - SMR). Także i one skupione są w kierunku centrum galaktyki. Pozostałości po supernowych są szczególnie interesujące dla poszukiwaczy pulsarów, gdyż to właśnie w wybuchach supernowych rodzą się niekiedy pulsary (wirujące gwiazdy neutronowe), które mogą wytwarzać okresowe fale grawitacyjne.

Wskaźnik poszukiwań

Search-marker2.gif Pomarańczowy znacznik, przypominający w kształcie celownik wskazuje, który obszar nieba jest aktualnie przeszukiwany. Pozycja ta jest również wyświetlana w prawym dolnym roku w postaci współrzędnych astronomicznych (Kąt godziny - Right Angle (RA) i deklinacja - declination (DEC)). Zauważysz, że znacznik ten przemieszcza się z punktu do punktu w miarę jak postępują obliczenia. Szczegóły dotyczące poszukiwania fal grawitacyjnych pochodzących z konkretnego źródła opublikujemy w bliskiej przyszłości.

Korzystanie z klawiatury i myszy

Gdy wizualizacja wyświetlana jest we własnym oknie (nie jako wygaszacz ekranu) możesz sterować widokiem przy użyciu myszy i klawiatury. Aby obrócić, zbliżyć lub oddalić sferę gwiazd, trzymaj wciśnięty odpowiedni przycisk myszy i poruszaj myszą w górę i w dół, lub w lewo i w prawo.

Przycisk myszy Funkcja
Prawy Przybliżanie i oddalanie
Lewy Obrót sfery gwiazd

Bruce Allen

Wydział Fizyki Uniwersytet stanu Wisconsin w Milwaukee

David Hammer

Wydział Fizyki Uniwersytet stanu Wisconsin w Milwaukee

Eric Meyers

Wydział Fizyki i Astronomi Vassar College

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2005
Tłumaczenie: BOINC@Poland