BOINC

Z Wiki B@P

Wersja Krzyszp (dyskusja | edycje) z dnia 13:14, 8 maj 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Logo BOINC

BOINC jest to projekt mający na celu wykorzystanie komputerów osobistych do obliczeń związanych z projektami badawczymi.

Przyłączenie się do BOINC umożliwia wzięcie udziału w rozwijaniu przedsięwzięć naukowych z całego świata i dołożenie własnej cegiełki w kształtowaniu przyszłości. Działające na tej platformie projekty naukowe mogą przyczynić się do np.:

Jak to działa?

Gdy uruchamiasz program BOINC na swoim komputerze, program działa zgodnie z poniższym schematem.

How boinc works2.png
  1. Twój komputer otrzymuje zestaw instrukcji z serwera projektu. Instrukcje te są zależne od mocy twojego PC, np.: serwer nie przydzieli mu pracy wymagającej większej ilości pamięci RAM, niż posiadasz. Projekty mogą obejmować wiele aplikacji, a serwer może przesłać dane dla którejkolwiek z nich.
  2. Twój komputer ściąga aplikacje i pliki do przetworzenia z serwera danego projektu. Aplikacje są ściągane bezpośrednio po dołączeniu do projektu, a następnie automatycznie ściągane są nowsze wersje, gdy tylko takowe staną się dostępne.
  3. Aplikacje są uruchamiane na Twoim komputerze, przetwarzają dane za pomocą procesora (CPU) i karty graficznej (GPU).
  4. Przetworzone pliki i raport pracy odsyła z powrotem.

BOINC robi to wszystko automatycznie, a Ty nie musisz się niczym zajmować.

Na co pozwala BOINC?

Przede wszystkim BOINC pozwala na bezkolizyjną pracę teoretycznie nieograniczonej ilości projektów przetwarzania rozproszonego na jednym komputerze. Jest to możliwe dzięki ujednoliconej strukturze wszystkich projektów. Co więcej, każdy użytkownik może w łatwy sposób ustalić, ile czasu jego komputer poświęci na pracę z poszczególnymi projektami. BOINC potrafi także zmagazynować dane, aby pracować bez przerw, gdy połączenie z serwerem projektu jest niemożliwe. Ponadto za czas przeznaczony na prace z projektami przyznawane są użytkownikom punkty kredytowe, które pozwalają na współzawodnictwo pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, ale też pomiędzy krajami lub drużynami. BOINC@Poland jest właśnie jedną z takich drużyn.

Na jakich systemach operacyjnych można uruchomić BOINC?

W chwili obecnej BOINC działa na systemach Windows, Linux oraz MacOS. Kod źródłowy BOINC jest udostępniony jako wolne oprogramowanie i może być samodzielnie kompilowany na inne platformy.

Przydatne linki