Enigma@home

Z Wiki B@P

Wersja Jaro2404 (dyskusja | edycje) z dnia 22:43, 21 mar 2012

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Projekt Enigma@Home próbuje odszyfrować 3 oryginalne wiadomości Enigmy z pomocą obliczeń rozproszonych. Dwie z nich zostały już odszyfrowane, aktualnie trwają prace nad trzecią. Sygnały zostały przechwycone na północnym Atlantyku w 1942 roku i są uważane za nienaruszone ". Odszyfrowane wiadomości mogą wprowadzić nowe spojrzenie na pewne wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Enigma@Home jest polskim projektem na platformie BOINC.

Projekt jest rozwinięciem niewielkiej, doświadczalnej sieci, złożonej z kilku domowych komputerów TJM'a - twórcy projektu. TJM testował przez parę miesięcy własne rozwiązania w zakresie użycia przetwarzania rozproszonego do łamania wiadomości zaszyfrowanych na enigmie. Kiedy zabrakło mu mocy obliczeniowej do doświadczeń, zaczął szukać pomocy u znajomych i kolegów z forum, okazało się, że zarówno część serwerowa, jak i oprogramowanie po stronie użytkowników są dość niezawodne i na odległość całość działa tak samo dobrze jak w sieci lokalnej.

Wtedy TJM uznał, że może udałoby się zintegrować jego oprogramowanie z serwerem BOINCa i tym samym wspomóc projekt M4.

Obecnie serwer Enigma@Home jest pośrednikiem między projektem M4 a użytkownikiem. Przenosi zadania pobrane z serwera M4 (Stefan Krah zmienił ustawienia dawnego testowego serwera na potrzeby BOINCowej wersji projektu) do BOINCowego środowiska, bardziej przyjaznego użytkownikowi. Zadania pobierane są w hurtowych ilościach, dostosowywane do wymogów BOINCowego środowiska i rozsyłane do użytkowników. Przetworzone zadania raportowane są z powrotem do oryginalnego serwera, ale wyniki przechowywane są także lokalnie, co umożliwia np. przeglądanie wszystkich rezultatów lub wygenerowanie statystyk, których brak na oryginalnym serwerze. Liczba zadań przechowywanych lokalnie, gotowych do wysłania jest zazwyczaj dość niska, ponieważ serwer automatycznie stara się utrzymywać zapas tylko na kilka godzin naprzód. Dzięki temu w bazie jest mniej rekordów i całość działa szybciej, backupy wykonywane są szybciej i zajmują mniej miejsca. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy z góry wiadomo, że są przewidywane jakieś przerwy pobieraniu zadań, wtedy zazwyczaj buforowane jest więcej, tyle ile przypuszczalnie potrzebne będzie do momentu wznowienia normalnego działania całości. Okazjonalnie może też zadań zabraknąć, ponieważ czasami pojawiają się różne nieprzewidziane problemy.

Zadania przetworzone przez komputery użytkowników i odesłane do serwera przechodzą 3-stopniową weryfikację zanim zostaną umieszczone w bazie wyników i odesłane do serwera M4 , żeby wykluczyć błędy które mogą powstać z rożnych przyczyn (najczęściej ze względu na problemy sprzętowe i/lub overclocking). Błędów jest jednak niezwykle mało, pojedyncze przypadki na dziesiątki tysięcy zadań. Validator projektu przyznaje stałe ilości kredytów, wyliczone dla wszystkich typów zadań na podstawie pomiarów czasu przeliczania na referencyjnej maszynie. W ten sposób liczba punktów przydzielanych za jednostkę czasu nie zależy tylko od benchmarków (które często nie odzwierciedlają prawdziwej szybkości procesora), zależy natomiast od faktycznej szybkości procesora.

Aktualny najlepszy znaleziony rezultat widać na stronie głównej Enigmy, a informacje o postępach, takie jak np. liczba przetworzonych/pozostałych zadań, szybkość całej sieci (w zadaniach na godzinę) oraz liczba przebiegów po wszystkich ustawieniach można podejrzeć tutaj.

Projekt ma status 'Alpha', jest stale rozwijany, często wprowadzane są w nim zmiany. Może to doprowadzić czasami do sytuacji, kiedy np. część zadań będzie wadliwa, serwer przez jakiś czas będzie nieosiągalny lub nie będzie działał poprawnie itp, jednak nie powinno to powodować żadnych większych komplikacji po stronie klienta. Jak do tej pory wszystko działa dość sprawnie i z tygodnia na tydzień eliminowane są kolejne problemy. W tej chwili projekt nie posiada jeszcze wygaszacza, jednak został wprowadzony system odznak, dzięki któremu użytkownik zostaje nagrodzony za wkład pracy w projekt odpowiednim znakiem graficznym, który przyznawany jest w zależności od ilości zdobytych punktów.

Kliknij poniższy obrazek w celu uzyskania szczegółowych statystyk naszej drużyny:

team_9063_project54.gif

Przydatne linki

Wiadomości Enigma@home