Grid

Z Wiki B@P

Wersja 1-www.eu (dyskusja | edycje) z dnia 11:03, 7 sie 2011

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

GRID to termin odnoszący się do połączenia mocy obliczeniowej wielu komputerów, które wykonują zadania jak jeden superkomputer. Zadania przydzielane są przez serwer sterujący, który za pomocą sieci komputerowej wysyła próbki danych i zadań do wykonania. Co odróżnia GRID od konwencjonalnych systemów komputerowych o wysokiej wydajności, takich jak klaster komputerowy jest to, że sieci te są heterogeniczne (różny sprzęt i system) i rozproszone geograficznie. Sieci rozproszone mogą być przeznaczona do specjalistycznych zadań takich jak badania naukowe lub zadania potrzebujące ogromnej mocy obliczeniowej komputerów.

GRID jest formą "superkomputera" składającego się z wielu luźno rozmieszonych komputerów w sieci, działających wspólnie wykonają bardzo dużo zadań.

Jedną z największych zalet GRID jest cena utrzymania. System ten wymaga serwera sterującego który pobiera o wiele mniej energii i wydala mniej ciepła niż klaster komputerowy. Oraz łatwe wdrożenie redundancji danych.

Pierwszym (powszechnie znanym)projektem wykorzystującym system GRID był projekt SETI@home który z powodu cięć budżetowych NASA nie było stać na własny superkomputer. Pomysł sprawdził się znakomicie, od razu znalazły się osoby chętne weprzeć ten projekt oraz inne.

GRID Polska. BOINC

BOINC@POLAND jest największą organizacją w Polsce, zrzeszającą sympatyków sieci rozproszonych GRID.

Zobacz również