Radioactive@home

Z Wiki B@P

Wersja Krzyszp (dyskusja | edycje) z dnia 14:43, 29 lip 2012

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Projekt tworzony przez członków drużyny B@P ma na celu stworzenie światowej mapy promieniowania gamma za pomocą czujników podłączonych do komputerów za pomocą portu USB i działających przy wykorzystaniu platformy BOINC. Projekt jest niekomercyjny, udział w projekcje jest bezpłatny (z wyłączeniem kosztów detektora promieniowania).

Celem projektu jest stworzenie niezależnego źródła informacji o globalnym rozkładzie promieniowania. Projekt nie podlega żadnym placówkom państwowym. Zarówno oprogramowanie jak i schemat użytego detektora promieniowania dostępne są na licencji GNU General Public License (GPL) i dostępne na stronie projektu.

Rozłożenie czujników i poziom promieniowania możecie zobaczyć na mapie projektu.

Projekt powstał na fali zainteresowania problemami bezpieczeństwa związanymi z energetyką jądrową w świetle awarii elektrowni atomowej Fukushima 1, która wydarzyła się 11 marca 2011 roku. Powstanie projektu datowane jest na 16 kwietnia 2011 roku, jednak już kilka tygodni wcześniej trwały prace nad stworzeniem prototypu czujnika Geigera mogącego służyć jako zaplecze sprzętowe projektu.

W sierpniu 2011 roku administratorzy projektu ogłosili zbiórkę na pierwszą partię czujników (50 sztuk), zamówienia zostały zebrane w cztery dni. W wyniku sporego zainteresowania zostało stworzonych 54 czujników. W trakcie realizacji pierwszego zamówienia jeden z uczestników projektu testował pierwszy model czujki w Prypeci na terenie elektrowni jądrowej będącej miejscem awarii w 1986 roku. Przeprowadzone testy przyniosły dwa bardzo ważne wnioski:

  • Porównanie działania czujnika Radioactive@Home z czujnikiem Terra wykazuje dobrą zbieżność odczytów
  • Konstrukcja wersji 1 czujnika uniemożliwia uzyskanie prawidłowych odczytów przy bardzo wysokim promieniowaniu

Testy w Prypeci spowodowały natychmiastowe wprowadzenie poprawek do konstrukcji czujnika i zaowocowały stworzeniem drugiej wersji czujnika.

W listopadzie 2011 administratorzy projektu ogłosili zbiórkę na drugą serię czujników w ilości 200 sztuk, planowana data rozesłania czujników - styczeń 2012.

Wyjątkowe zainteresowanie projektem pozwoliło na zwiększenie liczby czujników, dzięki czemu na dzień 29.07.2012 na świecie pracuje ogółem ok. 340 czujników w różnych wersjach.

Obecnie trwa zbiórka obejmująca 300-400szt czujników w wersji 3 projektu Ryszarda Korczyka. Planowana wysyłka w terminie 2 miesięcy.

Zobacz również

Wiadomości Radioactive@home