Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Jakie hardware najefektywniejsze?

Zaczęty przez zsedc, 09 Wrzesień 2014, 23:48

zsedc

Witam

Czy jest lista urządzeń, które najefektywniej wykorzystują prąd? Jakie dają najlepsze wyniki w przeliczeniu MIPS/W ?
Podejrzewam, że dobre będą małe laptopy i telefony komórkowe, czy ktoś mierzył np dla Raspberry PI lub Beaglebone?

Dzięki

armar

Raspberry Pi 3 ze zmniejszoną częstotliwością procesora, zmniejszoną częstotliwością pamięci i zmniejszonym napięciem zasilania ( w /boot/config.txt wpisy: arm_freq=1000, sdram_freq=400, over_voltage=-1) pobiera przy napięciu 5 Volt (4.9V na płytce, bo trochę traci napięcia na kablu zasilającym) prąd średni 720 mA, czyli pobiera 3.6 Wata i ta całkiem spora moc prowadzi do konieczności zastosowania dużego radiatora chłodzącego procesor (lub małego z wiatraczkiem), a i tak temperatura procesora Malinki osiąga ponad 60 stopni.
CPU Benchmark z Boinc podaje wydajność 624 floating MPIS oraz 2058 integer MPIS (zakładam, że na każdy z czterech rdzeni).
Byłoby to więc odpowiednio 693 f. MIPS/W i 2286 i. MIPS/W.
Duże paczki Seti@Home liczą się około 24 godzin i otrzymują około 65 kredytów (czyli ok. 250 kredytów dziennie z czterech rdzeni).
Przy założeniu, że zasilacz Malinki bierze z gniazdka 5 W, to rocznie komputerek nakręci na liczniku 43 kWh, co przy cenie prądu ok. 65 gr/kWh daje 28 zł za 91 tysięcy punktów w Seti@Home.

Tobas

Super podliczenie - jeszcze jakbyś się pokusił o porównanie do komórek...
Może byśmy zreaktywowali ideę SKBP w oparciu o klaster malin albo nieużywanych telefonów, które każdemu zalegają?

tito

@Armar - faktycznie świetne wyliczenie - tylko dlaczego po półtora roku?  XD

armar

W 2014 roku podłączyłem do projektu Einstein@Home nieużywany tablet Apollo Quicki 726 posiadający jednordzeniowy procesor ARM 1 GHz o wydajności 292 f. MIPS i 1427 i. MIPS, który dla projektu zrobił już ponad 20 tysięcy punktów link.
Po kilku tygodniach wyświetlacz stracił czerwony kolor (prawdopodobnie procek się przegrzał i wymaga przelutowania), ale ponieważ mi na nim nie zależało, to liczył dalej schowany w szafie i podpięty do zasilania. Obecnie na wyświetlaczu wypaliła się tabelka nativeboinca, więc każdy kto chciałby liczyć na komórce, czy tablecie powinien znać możliwe konsekwencje.
Miesiąc temu do projektu podłączyłem komórkę Samsung Galaxy S3, która ma potężny procesor 1.4 GHz i dwa z czterech rdzeni przez miesiąc nabiły 5 tysięcy punktów, ale to trochę droga zabawka na grzałkę i nie przeznaczona do ciągłego grzania rdzeni. W programie można ustawić maksymalną temperaturę pracy i ograniczyć użycie zarówno rdzeni jak i czasu procesora, więc jest możliwe ustalenie bezpiecznych dla sprzętu warunków liczenia.
Tito, przepraszam, ale dopiero pod koniec kwietnia kupiłem w końcu Raspberry i choć nie jest przeznaczony tylko do liczenia, to na razie boincem go rozgrzewam. :)

krzyszp

Ja obecnie ostro liczę na Odroid X2, którego dostałem, aby przygotować soft dla Debiana ARM od wolontariusza z Niemiec (specjalnie po to gość z forum hardkernel przygotował ósemkę Debiana na ten sprzęt).
Staty maszyny można oglądać tutaj, ma toto 4 mocne rdzenie :)
Dodam, że maszynka bieże max 5W w stresie (nie mam jak zmierzyć dokładnie).

A fajna "farma" podobnych maszynek jest opisana tutaj.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

necavi

@krzyszp ciekawy ten komputerek, no i power jak na takie maleństwo konkretny a porównanie z własnym sprzętem daje mi sporo do myślenia.
PS jest już wersja 8 rdzeniowa LINK

krzyszp

Cytat: necavi w 09 Maj 2016, 18:41
@krzyszp ciekawy ten komputerek, no i power jak na takie maleństwo konkretny a porównanie z własnym sprzętem daje mi sporo do myślenia.
PS jest już wersja 8 rdzeniowa LINK
Wiem, że jest, próbuję sobie wytłumaczyć, że nie powinienem kupować ;)

A moc faktycznie konkretna, porównywalna z pierwszymi i7 (w Universalnym), ale ze znikomym poborem mocy...
Z praktyki wiem, że także kompilacja softu wypada... co najmniej dobrze na X2...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

na razie to my może się odkopmy z tematu SKB@P bo w sumie większość z nich to już staruszki :D

armar

Krzyśku, ten Odroid X2 masz z dyskiem eMMC?

krzyszp

Cytat: armar w 12 Sierpień 2016, 13:18
Krzyśku, ten Odroid X2 masz z dyskiem eMMC?
Tak i spisuje się świetnie.
Od dwóch dni mam także Odroida C2, niestety jeszcze nie liczy, bo kernel ma buga i nie podaje rodzaju i modelu CPU w systemie, przez co serwer nie wie, jaką aplikację mu wysłać.
Druga sprawa, że ta sama maszynka pod Androidem liczy (nie u mnie, ale liczy).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka