Powoli ładujące się tekstury, a technologia TurboCache

Zaczęty przez Rysiu, 06 Kwiecień 2016, 12:50

Rysiu

Ahoj Kamraci!

Mam problem. Otrzymałem od Szoplera kartę graficzną GeForce 210 (dzięki!).
Niestety stara grafika mi praktycznie padła - był to GeForce 9800GX2.

Gram w AION'a i mam problem na tym GeForce 210.

Wcześniej na GeForce 9800GX2 miałem powalającą grafikę i płynność na Ultra detalach. Później na zintegrowanej na płycie (sprawdzałem zanim otrzymałem GeForce 210) miałem na standardowych ustawieniach 8-12 FPS.

Teraz na tym GeForce jest co prawda znacznie lepiej niż na grafice zintegrowanej na płycie. Osiągam aktualnie do nawet 36 FPS ale niestety są spadki czasem do ponad 10 FPS.

Nie to (wydajność) jest jednak głównym problemem wątku.

Problem w tym, że system nie daje rady czasem odpowiednio szybko nakładać mi tekstur na obiekty! Muszę jakiś czas odczekać zanim pojawią się na obiekcie tekstury i do tego czasu są one jednolicie szare lub co gorsze obiektów nie widać wcale. Czasem może to trwać nawet i kilka sekund...

Domyślam się, że może być to spowodowane technologią TurboCache.

W sieci wyczytałem, że TurboCache to technologia umożliwiające rozszerzenie pamięci karty graficznej o pewne zasoby pamięci RAM. Według Wikipedii, karta graficzna posiada wbudowaną jakąś minimalną ilość pamięci, a resztę wykorzystuje z RAM'u. Myślałem, że TurboCache wykorzystuje całość z RAM'u ale widać się myliłem  :attack:

Pytanie jest takie: Ile pamięci wbudowanej ma faktycznie standardowo GeForce 210? Na karcie nie ma żadnych informacji... W nazwie o ile dobrze pamiętam obok liczby 512 (tyle pamięci przez TurboCache może zaalokować) widnieje liczba 32. Więc może ona ma 32 MB wbudowanej pamięci?

Kolejne pytanie tyczy się samej istoty wydajności działania TurboCache. Aktualnie nie planuję nowej karty graficznej (brak kasy - niestety). Czy dodając do swojej konfiguracji kolejne 4 GB pamięci DDR3 dzięki czemu pamięć RAM będzie działała już dwukanałowo, karta graficzna z TurboCache (ten GeForce 210) będzie także korzystała dwukanałowo z tej pamięci RAM?

Może pamięci mógłbym jeszcze dołożyć. Pytanie tylko czy w jakimś stopniu wyeliminuje mi to problem czasem wolno ładujących się tekstur?

Krzysiak

http://www.hwcompare.com/5169/geforce-9800-gx2-vs-geforce-gt-210/


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu

Tak, wiem, że GeForce 9800GX2 ma wszystko praktycznie x10 w porównaniu do tego GeForce 210.

Sama kwestia wydajności jest ok. Nie jest jeszcze tak tragicznie.

Chodzi mi tylko o te nakładanie tekstur na obiekty i czy pamięć dwukanałowa tutaj może coś lekko pomóc?

stiven

#3
Jak ja się znam na geforcach to to 32 oznacza Bus width 32 bit. Karta była też w wersji 64 bit. GeForce 9800GX2 ma szynę 256 bit.
Karta ma 512 MB własnego ramu. Była to baaardo low end karta i to co obserwujesz to jej naturalne zachowanie.
Nie masz co od niej więcej wymagać.
Przy okazji możesz sobie włączyć GPU-Z z logowaniem do pliku "Memory used", "Memory controller load" i "GPU load" i przekonasz się, że wyciskasz z niej siódme poty.
Możesz tam też ujrzeć swoje wartości "pixel filrate" i "texture fillrate". Obstawiam, że są jeszcze niższe niż te, które podał Krzysiak_PL_GDA.
Dokładanie ramu nie pomoże.

Tak na oko to GF 210 ledwo spełnia minimalne wymagania do tej gry (albo udaje że spełnia) a mam uzasadnione podejrzenia, że nie grasz w minimalnej możliwej rozdzielczości.
Może tu szukaj przyczyny a nie w TC.

Rysiu

Mam jeszcze jedno pytanie. Myślę nie będę zakładać nowego wątku.

Jak jest z "padalnością" kart z serii GeForce 7900 GTX? Z tego co czytałem to GeForce 8800 były strasznie wadliwe - często padały. Jak w przypadku tych o generację starszych? Trzymały się?

Boję się trochę, że kupię fajną kartę, a ona po jakimś czasie padnie  :deadman:

Będę wykorzystywał jedynie DX9. Raczej tylko na 7900 GTX będzie mnie stać (lub ewentualnie Readeon X1950 Pro z 6 miesięczną gwarancją).

necavi

Tylko te 7900 i niższe nie posiadały CUDA, dopiero od 8000 je miały.

Troll81

Potiwerdzam. 8600 katowałem przes dłuuugi czas i nie padła a była chłodzona pasywnie firmowym radiatorkiem :D

Rysiu

Cytat: necavi w 07 Kwiecień 2016, 18:05
Tylko te 7900 i niższe nie posiadały CUDA, dopiero od 8000 je miały.
Tak, wiem. Pewnie dlatego także po części też te karty są sporo tańsze.
Muszę się obyć bez CUDA.

Cytat: Troll81 w 07 Kwiecień 2016, 20:45
Potiwerdzam. 8600 katowałem przes dłuuugi czas i nie padła a była chłodzona pasywnie firmowym radiatorkiem :D
A jak 7900 GTX?

Troll81

CytatBoję się trochę, że kupię fajną kartę, a ona po jakimś czasie padnie

seria 7xxx to już od dawna nie jest fajna karta

7900GTX kosztuje ok150 zeta na allegro w tej cenie masz 2x wydajniejsze 8800GT albo 250GTS albo 450GTS... nie ma co się lądować w starocia....

stiven

Nieśmiało chciałbym nadmienić, że za 150 zł to sprzedałem swoją gt 640.
Jak robiłem przegląd zakończonych aukcji na allegro to z różnym skutkiem ludzie ją wystawiają w okolicach 180zł.
Myślę, że jak się dobrze przyczaisz to po dołożeniu kilkunastu złotych kupisz coś sprzed 3 lat a nie dekady.

7900 jest zrobiona w 90 nm procesie produkcyjnym. Dajmy mu odejść do krainy niskich napięć. Szkoda prądu na niego.

Rysiu

Cytat: Troll81 w 07 Kwiecień 2016, 21:55
7900GTX kosztuje ok150 zeta na allegro w tej cenie masz 2x wydajniejsze 8800GT albo 250GTS albo 450GTS... nie ma co się lądować w starocia....
7900 GTX to około 50 zeta.
Patrzyłeś zapewne na najwyższe ceny.
Taką kartę da się dostać za 50 zł w licytacji. Wczoraj zeszła GF 7950 X2 (dwuprocesorowa) za 60 zeta.

CytatNieśmiało chciałbym nadmienić, że za 150 zł to sprzedałem swoją gt 640.
Mowa o kwocie o 100 zł niższej.

kva.pl

Z przesylka ponizej 100 zl - http://allegro.pl/powercolor-ati-radeon-hd4850-512b-gddr3-256-bit-i6099504995.html
Bardzo dobra karta. Kupowanie zabytkow nie ma zadnego sensu.

stiven

Cytat: Rysiu w 08 Kwiecień 2016, 09:49
Cytat: Troll81 w 07 Kwiecień 2016, 21:55
7900GTX kosztuje ok150 zeta na allegro w tej cenie masz 2x wydajniejsze 8800GT albo 250GTS albo 450GTS... nie ma co się lądować w starocia....
7900 GTX to około 50 zeta.
Patrzyłeś zapewne na najwyższe ceny.
Taką kartę da się dostać za 50 zł w licytacji. Wczoraj zeszła GF 7950 X2 (dwuprocesorowa) za 60 zeta.

CytatNieśmiało chciałbym nadmienić, że za 150 zł to sprzedałem swoją gt 640.
Mowa o kwocie o 100 zł niższej.
A to przepraszam. W takich pieniądzach to tylko 8600, no może upolujesz 8800 ale to już trochę grzejnik.

Rysiu

Właśnie 8800 to nawet bym nie chciał kupować, ponieważ te karty stosunkowo często padały. Przykład mam z własnej ręki, bo przecież 9800 GX2 to praktycznie takie dwa 8800 połączone w SLI i mi padły :( Można chyba też łatwo trafić na odgrzewaną kartę.

Przeglądałem te 8600 ale niestety nic bardzo fajnego w tej cenie nie znalazłem. Raczej mi było bliżej do 8500... Jednak znowu mam poważne wątpliwości czy GeForce 8500 będzie wydajniejszy od 7900 GTX w grze wydanej w 2009 roku i wspierającej jedynie DX 9.0.

O zgrozo miałem 8600 i to GTS ale gdzieś mi się zapodział... Przeszukałem cały dom - nie ma.

Rysiu

Heh pozwolę sobie na nabicie następnego posta. Gra jest napisana z wykorzystaniem Cry Engine, a na nim działa m.in. Far Cry.

Tutaj link do testu: http://www.benchit.pl/karty+graficzne/NVIDIA/GeForce/7900/GTX/512/30

Jak widać 7900 GTX ma dwa razy więcej FPS od 8600 GT. Szybsze są 9600 GSO i Radeon 4850.

Na dodatek gdyby udało mi się tanio ugrać 7900 GTX to miałbym go taniej niż 8600 GT 512 MB. Chyba spróbuję.

Troll81

4850 za te kwote

http://allegro.pl/ati-radeon-hd4850-512-mb-ddr3-256-bit-pci-e-i6102191579.html

Rysiu

Ahoj drodzy Kamraci!

Jak się okazuje zdupiłem sprawę  :wth: Zakupiłem w ostatniej chwili GeForce 7900 GTX.

Byłem bardzo zadowolony - gra działała mi bardzo płynnie.

Problem polega na tym, że jakoś po dwóch tygodniach i po twardym wyłączeniu komputera (odcięcie zasilania) karta już ponownie nie zapaliła. Jako, że nie było na nią gwarancji to starta niestety...

Teraz gdybym mógł cofnąć czas to dołożyłbym parę złotych i kupił tego Radeona 4850.

Ale mniejsza o to...

Zastanawiam się nad zakupem nowej karty.

Zasadniczo w cenie trochę wyższej - okolice 150 zł mogę znaleźć Radeon 4890. Jednak nie wiem po co i na co mi taka karta skoro już GeForce 7900 GTX dawał mi niezłego kopa.

W oko wpadła mi jednak myśl aby podpiąć trzy monitory (wtedy gra byłaby znacznie bardziej komfortowa).

Zonk jaki się pojawia to to, że chyba na żadnej jednej karcie (bynajmniej z jednym GPU) nVidii nie podłączę trzech monitorów. Chyba tak? Przynajmniej ograniczając się do starszych kart tak jest...

W oko mi wpadł jednak Radeon 5830, który z tego co czytałem ma wydajność porównywalną do 4890 i do tego wspiera podłączenie 3 monitorów. Co sądzicie o tej karcie?

Zastanawia mnie jaką płynność uzyskałbym na tej karcie i trzech monitorach (1280x1024) w AION. Na jednym monitorze GF 7900 GTX spokojnie sobie dawał radę a Radeon 5830 jest chyba znacznie od niego szybszy?

Gdybym szukał także takiej karty to wymóg już to jakaś dość długa gwarancja (oczywiście dla używki).

Krzysiak

#17
Mam do sprzedania HD6870 MSI Lighting MSI HD6870 Twin Frozr III- 200zł + 15zł koszt wysyłki
U mnie działała bez problemu cicha leży w szafie i się kurzy


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu