Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Nowy optymizowany klient SETI

Zaczęty przez Nietoperek, 08 Grudzień 2005, 21:44

Nietoperek


bartsob5

po tym co pisze na stronie, jakos nie jestem zainetresowany... ostatnio sie nawet zastanawiam nad sesnem kontynuowania przygody z seti...

Mchl

Poczekajmy do 15, moze 16 grudnia i zobaczymy co bedzie...chociaz jakos mam wrazenie, ze rozladowanie korka moze potrwac nawet troche dluzej...
(Dzis udalo mi sie odeslac jedna jednostke)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Nietoperek

AMD Sempron na zearze 1.96GHz - 1h 25 min - 30 minut krocej od wczesniejszych wersji ;) - warto wyprobowac jak ktos liczy wiecej seti'ego ;)

Gave

Czy instalacja tego klienta SETI i/lub dodatkowo optymalizowanego menagera Truxa zagraża przeliczonym jednostkom seti usiłującym się odesłać?

Nietoperek

nie mam pewnosci - zrob kopie katalogu boinc'a i odepnij sie od netu i spruboj wtedy - ostatecznie odczekaj do pustej kolejki

Gave

Tak też myślałem. Chcociaż wydaje mi się że klient nie ma nic do poprzednich jednostek - odpala się tylko do przeliczania gdy menager tego zażąda przełączając na seti. Chociaż sam menager też nie powinien zbyt wiele namieszać - w końcu jest to tylko niewielka modyfikacja (tyle że cofnięcie się w wersji).
Póki co nigdzie mi się nie spieszy - seti i tak kuleje. A jeśli się zbiorę na eksperymenty to dam znać jak wyjdzie.  :wink:

Dluższa chwilka przy śniadaniu sprzyja eksperymentom.   :wink:
Odpięcie od netu i backup folderu Boinc. Efekty:
Manager poszedł bez problemu - stan obliczen/przesylania bez zmian, benchmarki średnio dwukrotnie większe. Oczywiście pomyliłem wersje, bo obie to 5.2.13.  :wink:
Natomiast klient seti zostal rozpoznany jako inny i w stosunku do obecnych jednostek pojawil sie komunikat "unit is linked to nonexisting application", co wyczyściło listę jednostek seti w zakładce Obliczenia, przy czym 'przesyłające się' pozostały w transferach. Natomiast, te które jeszcze nie były liczone - zniknęły. Wniosek: trzeba przeliczyć wszsytkie jednostki przy użyciu klienta, dla którego były ściągane a dopiero potem je podmienić.

Nietoperek

dziwna sprawa - w logach boincview jednostka przeliczona tym klientem jest 2 razy ladowana ;)

Cytat"unit is linked to nonexisting application"
- jak masz ochote to sciagnij raz jeszcze klienta seti i przetestuj ponownie:) - byly zmiany w pliku XML aby klient byl kompatybilny z jednostkami aplikacji seti 4.18 - zas ta aplikacja przedstawia sie jako aplikacja seti 4.11

jack78

---------- 20:33 16.03.2006 ----------

A mógłby ktoś mi doradzić, którą wersję wybrać pod XEON 3GHz.
Bo jak na razie mam strasznie długie czasy obliczeń, w granicach 11 tyś sekund.
W ten sposób taki ładny procek się marnuje.
Na Celeronie 2.66GHz mam wyniki poniżej 5 tyś sekund i chciałbym żeby XEON też zszedł do tego poziomu.

---------- 07:34 17.03.2006 ----------

I jeszcze jedno pytanie.
Lepiej używać klienta, ktory ma benchmarki :
1900 i 2900 czy może
1400 i 3400.
W którym wypadku szybciej będzie się przeliczać Seti lub aplikacja zarząda więcej punktów.

m2marek

ten co ma wyższą sumę, zaś dla projektów gdzie nie jest brana średna z wyższą wartością operacji zmiennoprzecinkowych. W twoim dziwnym przypadku wybrałbym pierwszy. Sa artykuły o wyliczaniu i przydzielaniu punktów

jack78

Dzięki.
Wybrałem ten z wyższą sumą.
Do tego zmieniłem klienta BOINC na TRUX'a i w końcu czas obliczeń zbliżył się do tego co oczekiwałem. Z 11 tyś sekund zrobiło się jakieś 3,5 tyś - 4 tyś sekund.

m2marek

Oj, teraz zauważyłem, jakoś mi się napisało niezbyt jasno :? . Ale ostateczna porada prawdziwa.
W pojektach, gdzie punkty są przyznawane jako średnia wybieramy klienta, który daje wyższą sume punktów. Zaś w projektach, które przyznają punkty takie jak żądamy wybieramy ten z lepszym wynikiem zmiennoprzecinkowym.

krzyku

ktora z tych optymalizacji do SETI jest najlepsza do Semprtona? Sadze ze Nietoperek bedzie najbardziej w tym obeznany
  

Nietoperek

Pentium3 / AthlonXP SSE - chyba ze masz Sempron64 wtedy mozliwe ze bedzie dzialac wersja SSE2 jesli takowa flage wspiera ten procesor bo nie wiem jak z tym jest

MadMan

Najnowsze Semprony64 mają nawet SSE3 ZTCW.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

krzyku

dzienki za rade, mam Semprtona 2200
  

Raptor

Cześć!

Jeśli masz SEMPRONA to wybieraj optymalizację z SEE (te dla Atlonów XP).

Raptor
 ---== Raptor ==___


krzyszp

Jesteś pewien?

Ja mam Athlona 2400 na rdzeniu Thorougbred i system mi wykazuje, że nie mam SSE...

Nawet Quake IV odmówił z tego powodu startu...

Ale fakt, że optymalizacji nie próbowałem.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Simek

Dziwne ja mam Spempronka 64 i mam 3DNow, MMX, SSE, SSE2, SSE3 i x64-86

Juras23

Cytat: "krzyszp"Jesteś pewien?

Ja mam Athlona 2400 na rdzeniu Thorougbred i system mi wykazuje, że nie mam SSE...

sprawdź jakimś programikiem typu CPU-Z

raczej wszystkie Athlony od Palomino miały SSE...

Raptor

Czy jestem pewien (teraz to już zmusiłeś mnie do sprawdzenia ;) )...
Mam semprona 2500+ na sokecie A, a TO WSKAZUJE MOJE cpuinfo  z katalogu /proc. Co jest miarodajnym wzkaźnikiem.

processor   : 0
vendor_id   : AuthenticAMD
cpu family   : 6
model      : 8
model name   : AMD Sempron(tm)   2500+
stepping   : 1
cpu MHz      : 1752.952
cache size   : 256 KB
fdiv_bug   : no
hlt_bug      : no
f00f_bug   : no
coma_bug   : no
fpu      : yes
fpu_exception   : yes
cpuid level   : 1
wp      : yes
flags      : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic mtrr pge mca cmov pat pse36 mmx fxsr sse syscall mp mmxext 3dnowext 3dnow
bogomips   : 3509.26

Awięc jak najbardziej SSE. A Athlona 2400 moze nie mieć, natomiast wersje AthlonaXP + napewno tak.
 ---== Raptor ==___


gaciu

Oto najnowsza wersja CPU-Z:

http://www.cpuid.com/download/cpu-z-134.zip

To jest najbardziej przyjazny dla oka sposób sprawdzenia procka. Oczywiście wersja najnowszą będzie tylko kilka dni/tygodni.

MadMan

Cytat: "krzyszp"
Ja mam Athlona 2400 na rdzeniu Thorougbred i system mi wykazuje, że nie mam SSE...
On na 150% ma SSE. Zaktualizuj BIOS płyty głównej, bo wiem że co najmniej jedna ma z tym problemy rozwiązywalne w ten sposób.
img]http://www.boincstats.com/signature/user_83293_banner.gif[/img]

bartsob5

moj sempronik jest najlepszy (3100+) nalezy do serii 64bit, ale nie obsluguje takich polecen, za to ma sse2:D:D:D porabana sprawa...

krzyszp

Akurat CPU-Z wskazuje jednoznacznie:

Obraz

Wklejonego obrazu nie ma, bo jakoś mi nie wychodzi...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

jack78

Szczerze powiedziawszy, jeszcze nie widziałem takiego Athlona, dziwna częstotliwość, zupełnie obce mi jądro procka, a co do obrazka to chyba chciałeś tak:



[ img]adres obrazka [ /img] [/color]tylko usuń spacje

I na przyszłość zapisuj zdjęcia w jpg, bo twój obrazem ściągał mi się dobre 40 sekund. Niestety mam 128/128 kbs. :cry:

Simek

Oki to macie na potwierdzenie mój screen:


Screen kszyszpa: (aby nie trzeba było ściągać

Juras23

A czy SSE to nie jest technologia Intela? Stąd tylko niektóre procki AMD mogą ją "support-ować".

Simek

Co to jest SSE ładnie jest opisane tutaj

Juras23

I wszystko jasne. Dzięki SIMEK !

kshonek

tak was czytam i chce mi sie plakac ;)

po pierwsze:
rozgraniczmy emprony na socket A / 754 /  939

sempron na 939: jedyny to 3000+ ma 64 bit, taktowania 1,8 ghz i najlepsza optymalizacja to pod SSE3. sa na jadrach Venice, tak jak athlony64 na 939, z tym ze maja 128kb cachu L2, a nie 512 jakathlony.

semprony pod 754 moga byc 64 bitowe, ale nie musza, maja sse2, ale zdarza sie ze procek potrafi  "ZGUBIC" sse2 i odblokowywuje sie 64bit (w wresjach 32) było kilka takich przypadkow na swiecie. w zaleznosci od modelu maja 128 lub 256 cachu L2, wszystkie sa na tym samym rdzeniu: Palermo.

semprony na socket A: na socket a bylo bardzo wiele jąder procków: thorton, palomino, thunderbread, barton (chyba wszsytkie). durony mialy jeszcze inne jadra, ale to pominmy. roznily sie romiarem cachu, jak i instrukcjami, thortony czesto sie modowaly na bartona (ktory byl najszybszym procem na sA) no i np proce potrafiły gubić cache, i w ten sposob z bartona robiły sie thortony (wtedy nawet cpu-z sie mylił i wyswietlał ze proca jako thotrtona, bo rozpoznaje procki miedzy innymi po ilosci L2, i wysiwetlał ze nie ma SSE, a tak na prawde proc mogł pracowac na SSE, lecz tez mogł to zgubic)

oczywiscie "gubienie" instrukcji zdarza sie bardzo rzadko (athlon64 na Venice czy starszy brat Opteron na Venus (512 vs 1024 L2) potrafiły zgubic instrukcje 64 bit i odblokowac mnoznik ;) nikt nie wie jak i dlaczego, same z siebie, takie proce na swiecie były 3, moze 4, notabene jedeyny ktory nie zgubił 64bit, a odblokowal mnoznik był w gdansku ;) oczywisie zaskoczony wlasciciel nie potrafił wyjascnic jak i dlaczego)... oczym to ja pisałem, acha... wiec w starszych prockach na socket A mozna było zmodowac proca na wyzszy model: odblokowac instrukcje, jak i wyzszy cache (amd blokowalo tylko i sprzedawało jako nizszy model) ale procej potrafił sam sie zblokowac - odblokowywało sie go łaczac sciezki, ktore sie przerywały, ale samoczynnie dzialo sie to tylko odtemperatur - i wcale nie za wysokich ;)

ale nie mzona wykluczyc ze proc zgubił "cos" bo na sockecie A dzialo sie to duzo czesnciej niz w prockach nowszej generacji (głownie dzieki temu ze w k8 doszedł IHSm ktory zabezpieczał procka)

no i SSE nie jest instrukcja intela jak ktos napisal ;P
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

Juras23

odnośnie tego ktosia i SSE

zapraszam tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Streaming_SIMD_Extensions

i wszędzie na sieci inne arykuły mówią to samo.

Intel to wymyślił dla MMX, a AMD adaptowało instrukcje SSE2 i SSE3 do technologi 3DNow! dopiero w Athlonach.

tu w wersji angielskiej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Streaming_SIMD_Extensions

Nietoperek

tym razem tylko dla linux'a procesory z SSE oraz SSE2 -- dla windows (procesory AMD i INTEL od MMX do SSE2 oraz dla INTEL procesory Pentium M P4 SSE2 i SSE3) od KWSN - Chicken of Angnor --!!link!!--
---
dodatkowo paczki z aplikacjami boinc+seti dla systemow spoza windows w architekturze x86 oraz x86_64
. setiathome_enhanced v5 for Solaris 10 UltraSPARC III, AMD64, Linux 2.6 x86_64, ia64 and ppc, FreeBSD x86, OpenBSD x86, HP-UX PARISC and Itanium
---
w tym watku mozna znalezc sie testowa aplikacje Seti Enchanced 5.15 dla systemu windows XP 64 bit
---
i swieze paczuszki dla uzytkownikow systemu linux
---
nowe aplikacje SETI (bez wygaszacza) z wylaczeniem aplikacji dla procesorow Core Duo
---
swieza paczka z aplikacja dopasowujaca klienta SETI do posiadanego procesora (wewnatrz rowniez nowy klinet SETI@Home z wygaszaczem
---