Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

[Pomysł] Propozycje artykułów

Zaczęty przez Troll81, 30 Styczeń 2010, 19:43

Troll81

Niestety od dłuższego czasu nie znajduję sensownej chwili na update tych informacji a jak widze to niewiele osób sie do tego garnie. Kidyś jeszcze kempler mchl bober i kilku innych. naprawdę gorąco zachęcam do współtworzenia wiki. To w końcu wklad nas wszystkich. Wystarczy ze jedna osoba przejrzy jeden artykół i już mamy spory update.....

GRID

Cytat: Troll81 w 24 Maj 2011, 14:43
Niestety od dłuższego czasu nie znajduję sensownej chwili na update tych informacji a jak widze to niewiele osób sie do tego garnie. Kidyś jeszcze kempler mchl bober i kilku innych.
Zerknij na historię zmian. Zapomniałeś o mnie. Dużo zmieniłem/popisałem artykułów na wiki ostatnio. Trochę ktoś tam się jeszcze udzielał. Ja również zapraszam gorąco wszystkich do edycji info o projektach na wiki

Troll81

nie twierdzę że zmian nie ma, są. Ale to wciaż mało. Chciałbym aby nasza wiki znów stała się głównym źródłem informacji o BOINC w Polsce. A do tego potrzeba newsów (np tłumaczenie newsów z boincstats) i tłumaczeń wszelkich dokumentów wyprodukowanych przez projekty. Naprawdę miło jest poczytać o kolejnym pulsarze odnalezionym prze projekt BOINC,

Arthusp

Cytat: GRID w 24 Maj 2011, 16:36
Cytat: Troll81 w 24 Maj 2011, 14:43
Niestety od dłuższego czasu nie znajduję sensownej chwili na update tych informacji a jak widze to niewiele osób sie do tego garnie. Kidyś jeszcze kempler mchl bober i kilku innych.
Zerknij na historię zmian. Zapomniałeś o mnie. Dużo zmieniłem/popisałem artykułów na wiki ostatnio. Trochę ktoś tam się jeszcze udzielał. Ja również zapraszam gorąco wszystkich do edycji info o projektach na wiki

Dokładnie - myślę, że wiele się dzieje na wiki. I idzie to w dobrym kierunku. Można narzekać, że mało (bo wbrew pozorom dużo dzieje się w świecie BOINC), ale za Wiki teraz siedzi parę osób, które bardzo dużo robią i wiele osób, które są "niedzielnymi edytorami". Już dawno nie zdarzyło mi się, aby wszedł w historię zmian i widział swój nick. I to zarazem cieszy i smuci (cieszy, bo wiem, że coś się dzieje, smuci, bo nie potrafię się ostatnio zorganizować, aby edytować coś innego, niż rzeczy około PM).

Wracając do tematu tego wątku (i skończyć off-top), czyli propozycji artykułów: Ufol dobrze proponuje - jeśli ktoś ma nadmiar siły i chce popisać coś, ale nie wie co, to temat projektów na karty graficzne jest na topie. Jak ktoś wprowadzi pierwsze edycje, to mam nadzieję, że się tutaj pochwali!  :)

Troll81

Ano

Warto się pochwalić swoimi edycjami

GRID

Może ktoś będzie chciał napisać newsa z Berkeley Lab

newscenter.lbl.gov/tag/computing

Ufol

Przydałoby się takie zestawienie porównawcze dotyczące efektywności obliczeń danego projektu pod różnymi systemami.
http://www.boincatpoland.org/smf/linux/wydajnosc-przetwarzania-pod-linuxem-w-porownaniu-do-windows-i-mac/
Nieco haotycznie rozpocząłem powyższy wątek, ale doskonale wiecie o co mi chodzi. Wyobrażam sobie ten artykuł mniej więcej tak:
To, jakiego systemu używasz, ma znaczenie dla szybkości obliczeń. Jeżeli zależy ci na tym, aby przeliczać jak najwięcej próbek zobacz, które projekty preferują twój system.
Pod tym umieszczamy linki z nazwami projektów, które wyraźnie preferują dany system lub systemy. np. "Lubią" Maca i Linuxa a pod Windowsem totalnie się zamulają.
Czy to dobry pomysł?

Tomasz R. Gwiazda

takie cos mozna posprawdzac dzieki projektowi WUProp
http://wuprop.boinc-af.org/results/delai.py

tylko ciezko sie tam polapac, ale mozna sobie wybrac projekt, procka i zobaczyc czas obliczen

Troll81

Dokładnie tak jak pisze tomek. Ale myślę że Ufolowi chodzi o coś inego. Chodzi mu o ładny art który by tę wiedzę serwował na srebrnej tacy i ma rację. Wielu początkujących nie ma takiego otrzaskania by czytać tabele.

lolek

Pomysł dobry, tylko ciężko znaleźć osoby które tą wiedzę posiadają. Sam myślałem nad takim artem, ale projektów jest bardzo dużo i testować je wszystkie było by ciężko.

Troll81

testować nie trzeba. Wystarczy znaleźć w tabelach wuprop takie same maszyny z innym systemem. ale tu sie kłania OC i kilka innych rzeczy. Jeden licz oglądając film a inny ma maszynę dedykowaną do BOINC.

lolek

Cytat: Troll81 w 04 Czerwiec 2011, 19:40
testować nie trzeba. Wystarczy znaleźć w tabelach wuprop takie same maszyny z innym systemem. ale tu sie kłania OC i kilka innych rzeczy. Jeden licz oglądając film a inny ma maszynę dedykowaną do BOINC.

Wyniki na WUprop to często stek bzdur. Jedyna możliwość poprawnych wyników to komp z 2 systemami i liczenia przez 24h projektu na jednym systemie, a później 24h na drugim  i do tego komputer powinien być nieużywany w tym czasie  :dunno: A i tak może się okazać że na danej konfiguracji szybciej liczy windows, a na innej linuks...

Troll81

to może maszynki wirtualne posadzić :d identyczne. Na jednej win a na drugiej lin i sprawdzić :D

Ufol

Cytat: Troll81 w 04 Czerwiec 2011, 18:26
Dokładnie tak jak pisze tomek. Ale myślę że Ufolowi chodzi o coś inego. Chodzi mu o ładny art który by tę wiedzę serwował na srebrnej tacy i ma rację. Wielu początkujących nie ma takiego otrzaskania by czytać tabele.
Trafiłeś w samo Sedno Kamracie, właśnie o czymś takim myślałem. Pozornie tempo przetwarzania powinno być niezależne od używanego systemu. Wiemy jednak, że teoria z praktyką często się rozmijają. Poza tym tabele są czasem trudne do przyswojenia. Łatwo się w nich zamotać. Mam świadomość, że takie zestawienie nie może powstać jutro, ani za tydzień. Rzucam pomysł, który moim zdaniem jest słuszny, gdyż taki artykuł uświadomiłby nowicjuszy o różnicach w efektywności ich liczenia. Czy wezmą to pod uwagę? Nie wiem, ale byłaby to wartość sama w sobie. Wiedza o tym, jak poszczegulne projekty współdziałają z danym systemem komuś wybór zasugeruje, inny nie zwróci na to uwagi. Wiedza, wzbogaci naszą wiki i to stanowi dla mnie wartość.
Mocno się wymądrzam, choć sam nic tu nie pomogę. Liczę jedynie na Windowsie i to w niewielu projektach. Byćmoże jednak ktoś podchwyci tą myśl i zaczniemy tworzyć bazę wiedzy w tym temacie.

Ufol

Przydałoby się hasło:
Nagrody
mój pomysł na nie wygląda tak:
Niektóre projekty przyznają tzw. nagrody. Są to grafiki pojawiające się na koncie użytkownika. Trzeba zaznaczyć, iż otrzymanie odznaczenia nie zmienia punktacji w projekcie. Poza tym, różne są warunki uzyskania. Może być to liczba zdobytych punktów, lub czas obliczeń. Swoje odznaczenia mają:
Tu byłaby lista odnośników w porządku alfabetycznym. Pod każdym sznurkiem opis uzyskania odznaczeń w danym projekcie, lub w każdym podprojekcie, jeżeli byłaby opisywana platforma, taka jak:
Primegrid czy Wcg. Kwestia nagród pojawiała się kilkakrotnie na forum. Dzięki takiemu hasłu, możnaby skoncentrować tą wiedzę w jednym miejscu. Gdy jakiś projekt zacząłby przyznawanie odznaczeń, hasło byłoby aktualizowane.          

Troll81

aktualnie nagrody rozdaje WCG, PG i YOYO

Ufol

Optymalne liczenie na gpu
W tym haśle znalazłoby się krótkie wytłumaczenie tego, że gpu do liczenia wymaga niewielkiego zaangażowania CPU. Niektóre projekty wymagają wolnego jednego rdzenia i tu należy odpowiedzieć na kilka pytań.
1. Jak to ustawić, aby punktować najwydajniej?
2. Które projekty wymagają całego rdzenia a jakie kilku procent?
3. Jak ustawiać obliczanie, aby karta mieliła najlepiej, tzn. co i gdzie przestawić, aby dostała tyle CPU ile potrzebuje, aby dać maksimum mocy.
4. Które projekty są bezobsługowe, tzn. podłączasz się do nich i nic nie trzeba konfigurować. Wszystko samo za ciebie się dzieje.
Moje doświadczenia z liczeniem na CPU są nadzwyczaj skromne. Odpala u mnie jedynie Collatz. Nic nie przestawiałem, sam pobiera mały procent z jednego rdzenia i to mu zapewne wystarczy. Są jednak projekty wymagające większego udziału CPU i umiejętności w ustawianiu samych obliczeń. Właśnie temu zagadnieniu poświęcone by było niniejsze hasło.

taktu

I może dodać jeszcze info które projekty lepiej na Nvidii a które na ATI.


Troll81

#58
przecież takie info jest już w tabeli na naszej wiki...

http://www.boincatpoland.org/wiki/Tabela_test

AL


worteks

No fajnie by było się zająć w ogóle tłumaczeniami artykułów dla zielonych z angielskiego i innych języków na polski sporo przydatnych spraw a nie każdy (odziwo) umie zrozumieć artykuły po angielsku.

Troll81

witamy na forum wortex i zapraszamy do działu "wizytówki"

Niestety brakuje nam wolnych mocy przerobowych. Mamy też inne zadania które staramy się wykonywać.