Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

[Pomysł] Konferencja?

Zaczęty przez Rysiu, 28 Wrzesień 2010, 14:15

Rysiu

Nie wiedziałem gdzie ten temat umieścić.

Jakieś pół roku temu myślałem o organizacji konferencji dotyczącej BOINC. Nawet rozmawiałem o tym z kilkoma osobami z forum i nie tylko.

Próbowałem pchnąć temat na swojej Uczelni ale trzeba powiedzieć otwarcie, że spotkałem się wręcz z falą krytyki i zostałem w ułamek sekundy zrównany z ziemią.

Nie jest wcale tak, że jak ktoś pisał na forum - "nic się nie dzieje, a można uderzyć do szkół / uczelni". Realia są takie, że BOINC a nawet już jakieś problemy, których rozwiązań się poszukuje tak naprawdę mało kogo interesują, bo mogłoby się wydawać, że Ich one nie dotyczą. Nie będę wszystkiego opisywał - forum otwarte i każdy może wszystko przeczytać.

Na forum kombinują i robią zloty teamu. Taka konferencja byłaby idealnym pretekstem to późniejszego zebrania się samego teamu. Sądzę też, że ze znalezieniem kilku osób które mogłyby poprowadzić jakieś prezentacje nie byłoby problemu. Może pięć lat temu jak B@P był w powijakach nie byłoby to możliwe ale teraz raczej materiał mamy.

W sumie nie trzeba dużo: jakaś aula, zrobić stronę www, zaplanować tych kilka wykładów/prezentacji i wszystko zareklamować.

Z aulą sądzę nie byłoby problemu. Może ktoś miałby jakieś propozycje ale ja ze swojej strony mógłbym spróbować na UMCS w Lublinie (lokalizacja w Polsce też dość dogodna). Reklamą Uczelnia też by się zajęła.

Nam zostaje czysta organizacja i strona www. Zakładając, że wszystko byśmy planowali z bardzo dużym wyprzedzeniem wydaje mi się to do zrobienia.

Można byłoby spróbować skontaktować się z twórcami projektów BOINC (a zarazem wykładowcami na zagranicznych Uczelniach) - najprawdopodobniej ktoś by się zgodził poprowadzić krótką wideo-konferencję - to doskonała reklama dla samego projektu i idei.

Można byłoby pod tym podpisać PPB i sam B@P.

Coś takiego wydaje mi się nawet znacznie bardziej realne od samego stowarzyszenia B@P - zorganizować jakąś konferencję raz na rok chyba by się udało.

Sam ze swojej strony mógłbym się zadeklarować, że bym tam walczył.

Jakieś pomysły? Komentarze? Krytyka?

Cyfron

Myślę, że jak coś, to też mógłbym pomóc w stopniu na jaki mi pozwoli czas.

Troll81

Pogadam ze znajomym z polibudy.....

Rysiu

Otóż sądzę, że z miejscem nie byłoby problemu.

Kwestia hosting + domena + strona to też pikuś - mogę się tym zająć.

Można złożyć oficjalny wniosek o patronat do MEN lub MNiSW. Chyba nie byłoby problemu z poparciem takiej idei.

[PBT] Horpah

tak, takie konferencje są organizowane, ale raczej w temacie jakiegoś konkretnego projektu niż całego BOINC
Wiem ze była w Niemczech konferencja na temat Einsteina a w Hiszpanii o seti@home, inne pewnie też choć już nie pamiętam gdzie. Co do ewentualnej strony to mogę pomóc, hosting też nie będzie problemem, bo ruch raczej niewielki by był.

Troll81

MOżna zrobić konferencję o przetwarzaniu rozproszonym w ogóle :D

Rysiu

Raczej na temat jednego projektu to u nas ciężko by było, bo de facto takiego prężnego projektu to nie ma - mamy co prawda Enigmę i DNC, ale one są dość mało rozpoznawane w porównaniu do tych wymienionych.

Mógłby ktoś coś powiedzieć o programowaniu superkomputerów itp. - sądzę, że to też wiele osób by zainteresowało a by nie było problemu z skompletowaniem harmonogramu.

Co do hostingu to na OVH.pl mają promocję serwer 20 GB pojemności / 4 TB na miesiąc transferu z domeną za darmo na dwa lata. Promocja niezła i na start by się przydała - zerowe koszty.

Także trzeba zacząć od nazwy konferencji (i domeny) tak aby ładnie do wszystkiego pasowała  %)

Szopler

#7
BOINC Conference of Poland -> BOINC CoP (BCoP)
Conference of BOINC - Poland -> CoBP
Conference of BOINC@Poland -> CoB@P
First Polish National Conference of BOINC - FPNCoB

Polish BOINC Conference - PBC
;)

Rysiu

#8
Cytat: Szopler w 28 Wrzesień 2010, 16:40
Conference of BOINC@Poland - CoB@P
To chyba odpada nawet ze względu na zbyt duże powiązanie z nazwą zespołu  %)

Polish BOINC Conference - PBC - niezłe

Jakieś inne propozycje?

PS. Od razu można podawać proponować nazwy domen (.PL). Niestety pbc.pl zajęta (zresztą trudno się dziwić bo to trzy-literówka).

Rysiu

Cytat: Szopler w 28 Wrzesień 2010, 16:40
First Polish National Conference of BOINC - FPNCoB[/s]
Chyba za długie - zresztą do nazwy konferencji można dodać rok np. Polish BOINC Conference 2010 i te "First" zbędne.

Edit: Miałem zmienić wcześniejszy post a przypadkiem nowy napisałem  %)

Szopler

Idąc tym tokiem rozumowania - pbc2010.pl ew. 2010pbc.pl i inne np. pbc-2010.pl itp itd...
I co roku zmiana nazwy domeny na 2011, 2012 itd. ;).
Zakładając że pierwszy rok jest za 1,22 z Vat (w nazwa.pl) byśmy po roku nie przedłużali hehe i nie musieli płacić 123 z vat rocznie za utrzymanie XD

Rysiu

pbc2010.pl - ok

Sądzę jednak, że my już będziemy potrzebowali pbc2011.pl - koniec roku za pasem, a co nagle to po diable  %) Za dużo organizacji...

Jest jeszcze jeden problem. Co jeżeli ktoś nam wcześniej specjalnie podwinie domenę? Zechcemy kupić pbc2012.pl, a tutaj ktoś specjalnie ją wcześniej wykupił...

krzyszp

internationalboincconference.org - wiem, że długa, ale na pewno wolna i nie trzeba co roku zmieniać :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Rysiu

Cytat: krzyszp w 28 Wrzesień 2010, 18:02
internationalboincconference.org - wiem, że długa, ale na pewno wolna i nie trzeba co roku zmieniać :)
%)

Chyba "ciutkę" za długa  %) gdyby pbc.pl była wolna to można byłoby robić subdomeny:

2011.pbc.pl
2012.pbc.pl

I przy okazji dzięki temu byłaby historia starych edycji konferencji i ich stron.

Ale to wreszcie "Polish" czy "International"? Taka międzynarodowa by ona była?  %)

kempler

Pomysł bardzo dobry. Można popisać do adminów projektów czy byliby skłonni poprowadzić telekonferencje. Wybadać zainteresowanie. A tak w ogóle to kto z nas jest tak na poważnie zainteresowany ? Bo ja tak.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

krzyszp

Odpowiednio wcześnie = mój przyjazd (a jak to beze mnie miałoby być :wth:)

I oczywiście PPB może wystąpić tam, gdzie trzeba "oficjalnie" coś popchnąć...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Rysiu

Cytat: kempler w 28 Wrzesień 2010, 18:12
A tak w ogóle to kto z nas jest tak na poważnie zainteresowany ? Bo ja tak.
Ja już pierwsze próby "za plecami B@P" próbowałem podjąć jakiś rok temu. Nie będę pisał czym to się skończyło - nieciekawa sprawa  %)

Ale przez ten rok dużo się zmieniło.

Troll81

hm... mógłbym coś nawet poprowadzić w ramach konferencji :D

Rysiu

Potrzebne:

1. Pełna nazwa
2. Nazwa domeny
3. Logo
4. Jakaś strona
5. Coś na ten temat napisać - założenia itp. - aby każdy wiedział z czym to się je
6. Ustalenie miejsca i akceptacja przez miejscową Uczelnię
7. Wystąpienie o patronat MEN lub MNiSW
8. Poinformowanie odpowiednich ludzi z kraju
9. Poinformowanie odpowiednich ludzi za granicą
10. Ustalenia harmonogramu itp.
11. Zgranie wszystkiego

Nie wiem jak innym ale mi wydaje się to być wykonalne. Z tych punktów chyba nie ma ani jednego specjalnie trudnego.

Mchl

Ku rozwadze: Proponuję rozważyć opcję polegającą na podpięciu się pod jakąś większą imprezę popularno-naukową, czy to na zasadzie współorganizacji, czy nawet na zasadzie zgrania miejsca i czasu. Mamy w ten sposób teoretycznie większe szanse na zainteresowanie większej ilości ludzi.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Rysiu

Szanse dużo większe ale sądzę, że konferencja powinna posiadać własną autonomię.

Z całą pewnością nie na zasadzie, że wciągną nasze wykłady na swoją listę i to byłoby na tyle. Każdy może pojechać i coś pokazać na festiwalach nauki (sam miałem m. in. dwa wykłady na UKW w Bydgoszczy) ale nie o to chodzi.

Coś jednak w tą stronę można pomyśleć.

krzyszp

#21
Pierwszy szkic (do krytyki/zmian zachęcam) listu do uczelni w sprawie sali (auli)... No to proszę "pojechać" po mnie :)

Cytat

Polish BOINC Conference

   Z inicjatywy drużyny BOINC@Poland oraz przy udziale Stowarzyszenia Polski Projekt BOINC mamy przyjemność powiadomić państwa o projekcie zorganizowania konferencji popularnonaukowej zajmującej się tematyką przetwarzania rozproszonego za pomocą platformy BOINC.

Dlaczego BOINC?

   Jak powszechnie wiadomo, nauka boryka się z problemami finansowania badań wymagających znacznych mocy obliczeniowych. Jednym z możliwych rozwiązań części tych problemów może być Otwarta Infrastruktura Przetwarzania Rozproszonego BOINC (Berkeley Open Infrastructure of Network Computing).

Czym jednak tak naprawdę jest BOINC?

   Jak wiadomo, część badań naukowych wymaga znacznej ilości obliczeń matematycznych czy statystycznych, jednak ceny superkomputerów uniemożliwiają ich wykonanie w tradycyjnych centrach obliczeniowych ze względu na ich złożoność i/lub koszty takiego przedsięwzięcia są za wysokie w stosunku do posiadanych środków finansowych. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Berkeley (USA) opracowali i udostępnili na bezpłatnej i wolnej licencji oprogramowanie umożliwiające prowadzenie tego typu projektów nawet za pomocą domowego komputera. W dużym uproszczeniu pisząc, wystarczy założyć tzw. serwer projektu (udało się to wykonać na nawet na komputerach domowych!), a następnie przekazywać próbki obliczeń do komputerów, których moc obliczeniowa jest udostępniona przez wolontariuszy (również nieodpłatnie).

Jak dużą moc obliczeniową można uzyskać za pomocą projektu BOINC?

   Potencjalna moc obliczeniowa udostępniana przez wolontariuszy jest niewyobrażalna. Wystarczy sobie wyobrazić, że dziennie w projektach BOINC uczestniczy 5,747,210 komputerów należących do 2,048,185 wolontariuszy (stan na dzień 12/10/2010), z tego w Polsce 37,044. I codziennie przybywa kolejne kilkaset osób...
W skali świata daje to wydajność na poziomie 3,039.176 TeraFLOPS, przy czym najpotężniejszy komputer na świecie, dysponuje mocą blisko trzykrotnie mniejszą (1,105 TeraFLOPS) przy cenie liczonej w setkach milionów dolarów.

Jakie kierunki badań występują obecnie na platformie BOINC?

   Istnieje już spora grupa projektów z różnych dziedzin nauki prowadzona za pomocą tej platformy. Obecnie do wiodących grup projektów można zaliczyć projekty medyczne (np. projekty z grupy World Community Group: FightAIDS@Home, Help Concuer Cancer), fizyczne (Einstein@home – projekt badający niektóre zjawiska i obiekty kosmiczne) oraz projekty z grupy matematycznych (PrimeGrid, Collatz Conjecture). Nie sposób także pominąć polskich projektów: DNETC@Home (kryptografia) oraz Enigma@Home.

O co prosimy?

   Jako, że wszelkie koszta zorganizowania konferencji ponosimy z własnych środków (składek), zwracamy się z prośbą o udostępnienie naszej grupie na czas trwania konferencji auli wraz z niezbędnym osprzętem audio-wizualnym i połączeniem internetowym (w planach mamy przeprowadzenie wideokonferencji z P. David'em Andersonem z Uniwersytetu w Berkeley) oraz pomoc w zakresie zakwaterowania zaproszonych gości na terenie uczelni, a także o możliwość zamieszczenia informacji o tym wydarzeniu na stronie internetowej Państwa Uczelni. Konferencję planujemy zrealizować w drgiej połowie czerwca przyszłego roku.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Rysiu

Wydaje mi się, że w ostatecznej wersji trzeba będzie tam dodać informację kto będzie mógł się zaprezentować.

Wywalić limit 100 osób, co do sali. 100 osób to raczej nie aula, a zwykła sala wykładowa. Zobaczymy co będzie ale limitu nie ma co zbyt wcześnie dawać.

Można, a nawet trzeba nadmienić o wideokonferencji z innymi ośrodkami. Takie informacje bardzo potrzebne i są to konkrety - a jakieś wstępne informacje powinniśmy mieć wcześnie.

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Rysiu

Wydaje mi się, że powinno być

CytatUczelni

a nie:

Cytatuczelni

może i zwykły rzeczownik, ale nawet jak raz odbierałem u siebie pismo od prorektor to pisała z wielkiej litery także jednak wydaje mi się, że należy się Uczelni.

UFO

Cytat: Troll81 w 28 Wrzesień 2010, 19:44
hm... mógłbym coś nawet poprowadzić w ramach konferencji :D

A ja ostatnio pomyślałem że mógłby zespół B@P zacząć pojawiać się na corocznym Festiwalu Nauki, który jest organizowany jakoś na początku jesieni, o ile dobrze pamiętam. W końcu z nauką B@P ma dużo wspólnego, i pewnie zainteresowanie było by też nie małe. Można by też zrobić zżute i zareklamować B@P w jakiś magazynach związanych z nauka i techniką, np. ,,21 wiek", ,,Świat Nauki", ,,Fokus".

GRID

Pomysł fajny :p_arr: Potrzeba tylko paru śmiałków z warszawy lub kogoś kto tam podjedzie. Jak znajdzie się ekipa to można się zapisać lub przynajmniej trochę materiałów promocyjnych rozdać.

ps. Żeby to był Kraków lub Wrocław nie było by problemu zebraniem kilku ciekawskich  :)

Troll81

http://www.festiwal.wroc.pl/2011/index.php

UFO

Hmmm, nie widze nic o B@P pod tym linkiem  :wacko:

Troll81


Cyfron

a festiwale nauki są organizowane w różnych miastach w różnym czasie - nie tylko Warszawa :)