Mierzenie promieniowania różnych obiektów.

Zaczęty przez Svistak, 24 Październik 2011, 22:58

Svistak

Skoro w Polsce nie można mieć legalnie nawet naturalnego kamienia z okolic Kowar z "rysą uranową" w środku, bo zaraz "zakocha się" w człowieku albo CBŚ albo ABW - http://mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/minprom.html - choć PAA akurat nie widzi żadnego problemu - to można legalnie sobie kupić np. w "Zielonku" elektrody wolframowe "czerwone" do spawania metodą TIG:

Elektrody wolframowe "czerwone" (2% toru) jako "źródełko" promieniowania tła gamma

I jak można oglądnąć efekt niezły :) średnia pomiarów z "Terry" ok. 0,90 uSv/h... bez wyjeżdżania do Zony mamy ciekawe wyniki... no to "ogłaszam" 24h - albo i dłużej, jak zajdzie taka potrzeba - "alarm radiacyjny" dla miasta Szczecina :) co pewien czas będę na godzinkę dokładał do tuby elektrody, aby na wykresie uzyskać "stan alarmowy"...

Lapek o ID 682:



Test czujnika projektu RadioActive@Home - Elektrody wolframowe "czerwone"

P.S. Specjalnie dedykuję GRID-owi, bo jak Ola z Sebastianem byli w Zonie chciał pod Ich pomiary ustawić ikonkę dla czujki znajdującej się w strefie "rażenia" - teraz może to realizować - http://radioactiveathome.org/map - czujka 682 - Szczecin-Żelechowa, ul. Słowicza :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Tomasz R. Gwiazda

wezcie to opiszcie na stronie projektu ze takie testy sa :) a nie wzrost radiacji :) teraz to moze malo kto tam zajrzy ale w przyszlosci lepiej opisywac takie akcje :D

Troll81


Svistak

Na powyższym czujniku ID 682 w Szczecinie jest teraz powyżej 1 uSv/h (elektrody wolframowe TIG), ale na mapie radiacji jest on nadal jako zielona kropka :( ... jest szansa na zmianę?... bo w ciągu godziny dam czujce "odpocząć" a kolejne testy gdzieś po 19-tej jak wrócę do siebie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

GRID wciąż jeszcze pracuje nad mapką, dlatego na razie pozycje są na sztywno na zielono.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

w gdzinę się chyba nie wyrobie. Zastanawiam się czy motyw zmieniający kolor markerów ma pobrać ostatnie pomiary czy średnią z 24h ?

Szopler

If średnia_z_1h > 1.7 x średnia_z_7d then colour is yellow
If średnia_z_1h > 3*x średnia_z_7d then colour is red

* - dokładnie 1.7x1.8 = 3.06

krzyszp

Cytat: Szopler w 25 Październik 2011, 13:49
średnią z godziny
Nie jestem pewien, może jednak faktycznie ostatni pomiar i dorobić auto-odświerzanie (np. co 10 min)?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

To u mnie już dzisiaj kolorek kilka razy by był żółty XD

Svistak

Spokojnie, ja Cię nie gonię  :D  - jak będziesz gotów - dajesz znać na forum - to Ci "przyświecę" by zobaczyć efekt  :whistle: ...
A co do pomiarów to właśnie jest problem, bo jak podłączyłem lapka z nowym ID i od razu tuba miała przy sobie elektrody, to wyszło na wykresie, że 1 uSv/h to "zielona" norma, a dopiero ponad 3 uSv/h to "czerwona" norma... w takim przypadku trzeba by było ustalić "sztywną" zwłaszcza dla Polski granicę - 0,3 uSv/h - "zielona" granica a 0,80 uSv/h - "czerwona" granica...
Albo przyjąć ostatnie dane - biorąc pod uwagę, że jak czujnik już dłużej pracuje, to dla niego średnia to ok. 0,20 uSv/h, a naraz wzrost - tak jak teraz u mnie na wykresie - to już "czerwona" granica...
Bardziej jestem za ostatnim pomiarem :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

miszol

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 24 Październik 2011, 23:12
wezcie to opiszcie na stronie projektu ze takie testy sa :) a nie wzrost radiacji :) teraz to moze malo kto tam zajrzy ale w przyszlosci lepiej opisywac takie akcje :D

Popieram, częste informacje na stronie projektu przyciągają ludzi.

Svistak

oj, jednak jestem za sztywnym ustawieniem poziomu - patrzcie co się dzieje na wykresie - zielona ponad czerwoną :( ... bo zielona to średnia liczona ostatnich 24h, i teraz idzie szybko "do góry" gdy gwałtownie wzrósł "poziom promieniowania" - a tak właśnie może się stać w realu... a wtedy przy naszych ustawieniach kropka z czerwonej, już po niecałych 20 minutach teraz zrobiłaby się nam zielona :( ... musimy usztywnić, choćby dla Polski, albo np. ustawiać jakoś programowo poziom "zielony" dla danej czujki po myślę miesiącu jej pracy w danym miejscu :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

GRID

poczytałem trochę rady, i pogadałem z krzyszpem i doszliśmy do wniosku że markery będą pokazywać ostatni wynik (nie średnia z 1h i 24h) więc na sztywno trzeba ustawić normy dla kolorów. Na razie dostosuje się do Svistaka.
czyli:
0,3 uSv/h - "zielona" granica a
0,80 uSv/h - "czerwona"

a żółta ile ?

średnia z 24h i z 1h będzie w chmurce.

Svistak

Żółtą jako ostrzegawczą ustawiłbym na 0,5 uSv/h... muszę przejrzeć jak wrócę z pracy - ciągle jestem w szkole na "dopingu" uczniów - archiwum od dr Rabińskiego - tam były gdzieś normy polskie... ale na dobry początek to myślę, że tak będzie najlepiej, jak również dane w chmurkach  :respect:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

http://www.paa.gov.pl/mapy/moc_dawki.php

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mfj/zal03/nieweglowska/start.htm

Szopler

#15
Cytat: Svistak w 25 Październik 2011, 14:03
oj, jednak jestem za sztywnym ustawieniem poziomu - patrzcie co się dzieje na wykresie - zielona ponad czerwoną :( ... bo zielona to średnia liczona ostatnich 24h, i teraz idzie szybko "do góry" gdy gwałtownie wzrósł "poziom promieniowania" - a tak właśnie może się stać w realu... a wtedy przy naszych ustawieniach kropka z czerwonej, już po niecałych 20 minutach teraz zrobiłaby się nam zielona :( ... musimy usztywnić, choćby dla Polski, albo np. ustawiać jakoś programowo poziom "zielony" dla danej czujki po myślę miesiącu jej pracy w danym miejscu :) ...

Zielona to akurat na wykresie średnia z ostatniej godziny... można zmienić kolor na czarny - będzie bardziej czytelne...
Żółta i czerwona to poziomy ostrzegawcze liczone od średniej z całego tygodnia, więc jeżeli zielona (czarna) linia (od ostatniej godziny) jest ponad czerwoną to znaczy - uciekaj ;).


Baza o ile się nie mylę jest aktualizowana co 20 minut więc biorąc ostatni pomiar jesteśmy w skrajnym przypadku 20 minut do tyłu. Może zamiast brać ostatni pomiar liczyć średnią z tych 20 min ?!

Svistak

#16
Szopler - masz rację - "zielona" oznacza średnią z ostatniej godziny...
A co do "ucieczki" - to dziś nie uciekałem, ale dobrze wietrzyłem pomieszczenie  :fright:  ...
Jeden z uczniów - chłopaki się przejęli bardzo projektem i testami z elektrodami - przyniósł od swojego dziadka starą busolę (rok produkcji 1953), jakie używali w Ludowym Wojsku Polskim - dziadek twierdził, że przez noszenie ich na ręku przez kilka dni na poligonie - często on i koledzy mieli potem takie "pomarańczowe" skazy na ręce - ale co najważniejsze bardzo świecą w ciemnościach...
Zrobiłem jej na szybkiego pomiar naszą czujką - pokazało ok. 1,2 uSv/h... ale przyjechałem do domu włączyłem lapka z tą czujką, a czujka dalej 1,2 uSv/h i tak powoli jej spada  :o  - co widać na wykresie...



Po pomiarach "Terrą" okazało się, że bezpośredni pomiar wskazuje na 4 uSv/h !!! i dodatkowo 0,7 skażenia beta i to właśnie skażenie udzieliło się czujce, która jest teraz ostro wietrzona za oknem...
Co ci nasi żołnierze nosili na rękach - masakra  :bad:  ...
Nie wiem, co teraz z tą busolą dziadek zrobi, ale ja bym ją zutylizował jakoś - wpierw jeszcze nagram filmik, jak wrzucę na YT dam znać...
I czekam na info kiedy "podgrzać" czujkę elektrodami do testów "kolorków" :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

"Nie chwaląc się" skrypt rysujący wykres za pomocą zewnętrznej biblioteki jam uczynił to wiem co piszę ;)

Svistak

 :respect: ja tu tylko sprzątam - czyli jestem od "brudnej" roboty :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

#19
Czujka chyba się (z)dekontaminowała* :)
W zasadzie jak jest poprawnie po polsku? :shame:

* - Dla zainteresowanych:
http://www.sprzet-ratowniczy.pl/?co=know&act=show&id=10
http://www.sprzet-ratowniczy.pl/?co=know&act=show&id=11

Troll81

#20
Cytat: Szopler w 25 Październik 2011, 20:43
Czujka chyba się (z)dekontaminowała* :)
W zasadzie jak jest poprawnie po polsku? :shame:
Oczyściła %) <---- XD

Svistak

Jak by tego nie nazwać - grunt, że wskazuje już normalnie :) ... ale ciekawe czym jest pokryta ta busola, że ma takie wysokie skażenie beta?
Elektrody wkładałem do tuby od razu rosło - wykładałem z tuby od razu malało - jak widac na wykresie...
Busolę włożyłem od razu rosło, ale po wyjęciu dopiero po ok. trzech godzinach z czego dwóch za oknem wróciło do normy...
No to kolejne ciekawe doświadczenie mam za sobą... a busola "wylądowała" na parapecie za oknem - bo jak leżała nawet metr od "Terry" - wzbudzała w niej alarm na poziomie 0,35 uSv/h...
Ciekawe ilu ludzi ich jeszcze używa, albo trzyma gdzieś przy sobie  :o

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

http://armyworld.pl/product-pol-578-Kompas-Wojskowy-Rosyjski-Oryginal-.html

taka busola?

Troll81

CytatPrace w tym kierunku prowadził m.in. A.H. Becquerel. Wiedział on, że sole uranu świecą słabym światłem jasnozielonym

Radioluminescencja

CytatRadioluminescencja jest wywoływana działaniem promieniowania jądrowego - niektóre substancje pod jego wpływem świecą. Promieniowaniem tym może być promieniowanie gamma, promienie X lub cząstki alfa i beta. Promieniowanie pobudza elektrony na wyższe stany energetyczne. Nadmiar energii powstały przy powrocie elektronów na zerowe stany energetyczne, jest rozpraszany w postaci światła widzialnego (mechanizm działania jest analogiczny do fluorescencji).
Materiałem, który wykazuje własności radioluminescencyjne jest m.in. siarczek cynku ZnS. Radioluminescencja tego typu była stosowana jeszcze przed 1920 rokiem do lat 90. XX wieku - na tarcze zegarków była nakładana emulsja z siarczkiem cynku i źródłem promieniowania, którym był tor, promet 147 lub rad 226.
Rad został odkryty przez Marię Curie - Skłodowską (1867-1934), kosztem utraty zdrowia. W tamtych czasach nie znane jeszcze były zagrożenia wynikające z kontaktu z materiałami promieniotwórczymi. Rad-226 emituje cząstki alfa, a jego połowiczny okres życia wynosi 5600 lat. Promieniując rozpada się na inne pierwiastki o podobnej aktywności, lecz krótkim okresie życia (są to Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210) - emitują one promienie alfa, beta i gamma.

Czysty rad świeci na niebiesko, a jego promieniowanie wywołuje w niektórych materiałach luminescencję. Po raz pierwszy zostało to wykorzystane w 1902 roku przez Williama J. Hammera, które zmieszał rad z siarczkiem cynku ZnS i otrzymał farbę, wykorzystywaną później przy produkcji tarcz do zegarków. Od tego czasu powstało w kilka komercyjnych firm produkujących farby radioluminescencyjne, wykorzystujące do ich produkcji rad. Nie stosowano czystego chemicznie radu, ale jego sole - najczęściej siarczan baru, rzadziej chlorek i bromek baru.

Z czasem intensywność świecenia farby malała z powodu uszkodzeń kryształów siarczku cynku, spowodowanych działaniem cząstek alfa. Problem ten częściowo rozwiązywano ogrzewając farbę lub wcześniej dodając tzw. mezotor, czyli rad 228 (o połowicznych czasie życia 5,8 lat). Emitował on cząstki beta, ale przy rozpadzie przemieniał się w tor 228 Th-228 (o połowicznym czasie życia 1.9 roku), który już emitował cząstki alfa. Rezultat był taki, że w czasie pierwszych 5 lat stosowania farby, intensywność jej świecenia rosła ( w miarę wzrostu zawartości Th-228).

W 1920 roku czasopismo Scientific American podało listę produktów zawierających rad, jednocześnie ukazując na jaką skalę używano materiałów radioluminescencyjnych: były to m.in. ozdobne numery domów, elementy obwiedni dziurek do klucza, kompasy na statkach, tarcze telegrafów, znaki w kopalniach, etykiety z trującymi preparatami, numerki na siedzenia w teatrach, elementy do samochodów, przynęty dla ryb, elementy zabawek dla dzieci i wiele innych.
Zaprzestanie stosowania radu nastąpiło po wykryciu fatalnych skutków jego oddziaływania na organizmy żywe.

Kolejną substancją używaną do produkcji świecących tarcz zegarków był tryt H-3 - radioaktywny izotop wodoru, o masie atomowej około 3. W tym przypadku radioaktywność była wynikiem emitowanych cząstek beta, które były praktycznie całkowicie pochłaniane przez szkło pokrywające tarczę. Tryt H-3 emituje cząstki  beta o małej energii, jego połowiczny okres życia wynosi 12,3 lat; nie wyzwala on cząstek gamma. Przez krótki okres czasu (lata 70. XX wieku) tryt był stosowany do podświetlania zegarków z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, później w połączeniu z m.in. siarczkiem cynku jako farba.

Tryt używany w dzisiejszych czasach w zegarkach musi spełnić standardy ISO 3157 i NIHS 97-10, które określają akceptowalny, minimalny stopień luminescencji, która jest wymagana do zobaczenia tarczy zegarka w ciemności. W zależności od jakości użytej substancji radioluminescencyjnej, optymalny czas pracy może wynosić kilka lat. Jakość wpływa także na intensywność świecenia, która dodatkowo zależy od powierzchni i grubości nałożonej warstwy.
materiały radioluminescenyjne


Obecniej najpowszechniej używanymi substancjami stosowanymi przy radioluminescencji są: wspomiany tryt H-3, stront-90 (sr-90), promet-147 (Pm-147) i węgiel-14 (C-14).

Dobre własności radioluminescencyjne wykazują także BaFCl:Eu, Yb2SiO5:Ce, ZnS.CdS:Ag i Y2O3.

Sam mechanizm radioluminescencji jest analogiczny do zjawiska fluorescencji. Promieniowanie jądrowe pobudza elektrony na wyższe stany energetyczne - przechodzą one na wyższe orbity. Kiedy elektrony te tracą nadmiar energii, emitowane są fotony - obserwujemy to jako świecenie. Im więcej energii zostanie uwolnione, tym jaśniej świeci materiał.

W dzisiejszych czasach technologia radioluminescencyjna jest stosowana dla celów cywilnych (np. elementy bezpieczeństwa, oznaczające wyjście ewakuacyjne, znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem) i do celów militarnych (jako oświetlenie tam, gdzie nie jest możliwe użycie energii elektrycznej). Biorąc pod uwagę fakt, iż energia uwalniana przy rozpadzie szeroko stosowanego trytu wynosi zaledwie 18,6 keV (mniej niż emituje telewizor czy klasyczny monitor komputera), własności radioluminescencyjne materiałów mogą być bezpiecznie wykorzystywane, zwłaszcza w przypadkach gdy chodzi o zdrowie lub życie ludzkie.

Svistak

Cytat: Troll81 w 25 Październik 2011, 21:51
http://armyworld.pl/product-pol-578-Kompas-Wojskowy-Rosyjski-Oryginal-.html

taka busola?

Dokładnie! Jak się film wgra przez noc, to zobaczysz, że właśnie taki sam...
I jeszcze tym "syfem" handlują? Chyba, ktoś nie ma świadomości  :wacko:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Świadomość mają. Zobacz sobie jakie promieniowanie emitują czujniki dymu w OBI albo tablice o drogach ewakuacyjnych.

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

GRID

bardzo dobry narrator z Ciebie. Fajnie by było wrzucić parę takich filmików do kanu YT B@P i Rad@H. Dodać chmurkę mówiącą o B@P i Rad@H. W każdym opisie filmu dać linka do B@P albo Rad@H,

Svistak

Dla Ciebie Grid  :respect:  - za nową wersję mapki - http://radioactiveathome.org/map - praktyczne są te chmurki po kliknięciu na "kropkę" danej czujki - dodać do tego odświeżanie strony choćby co kwadrans - i miodzio  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

GRID

wczoraj widziałem jedną zółtą kropkę. (więc kolory też działają) Sama mapa odświeża się przy każdym wejściu (odświeżeniu mapy) Jedynie ona pobiera dane z bazy w której są wyniki aktywnych czujek z ostatniego miesiąca. Co do częstotliwości odświeżania samej bazy to robi to ona podobno przy każdym nowym WU.

Svistak

Przy ostatnich czterech filmach u mnie na kanale YT - http://www.youtube.com/user/sq1psh - dodałem już linki do naszego projektu i teamu :) ...
I przed wyjściem do pracy czujka dostała się "w objęcia" elektrod wolframowych - więc może kropka ID 682 w Szczecinie zmieni "kolorek"  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Svistak

Bo i "ciemny" charakter był mierzony - wiem, mam beznadziejne oświetlenie w tym pokoju - może coś jeszcze nakręcę dzisiaj przy lepszym świetle - bo busola zostaje u mnie - Dziadek mojego Ucznia już jej nie chce - wnuk rano puścił mu mój filmik - no to zyskaliśmy "źródełko" zwłaszcza tego dodatkowego "syfu" beta do testów naszej tuby - teraz trzeba by ją za ekranizować jak ma to "Terra' i ciekawe jak zmienią się wyniki... ale to najszybciej wieczorem....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Takie kompasy chodzą za 20 zeta na alledrogo

Szopler

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to ściągam ten filmik z YT, rozjaśnię w miarę możliwości i wrzucę na kanał Radiactive :).

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

miszol

Myślę że warto dodać angielskie napisy, nie mówię o dosłownym tłumaczeniu ale raczej o krótkich notkach żeby wyjaśnić coś się na filmie dzieję i dlaczego.

Tomasz R. Gwiazda

na YT mozna dodac napisy (sciezke dialogowa) do filmow

Szopler


TJM

#39
Cytat: Troll81 w 25 Październik 2011, 22:35
Świadomość mają. Zobacz sobie jakie promieniowanie emitują czujniki dymu w OBI albo tablice o drogach ewakuacyjnych.

Bez przesady, czujki dymu emitują śmieszne promieniowanie. 90% absorbuje ich własna obudowa, jest to alfa i 15cm od czujki nic już się nie da zarejestrować. Za chwilę filmik na youtube, ale uploaduję z telefonu - trochę to zajmie.
Na filmie jest czujka dość stara (myślę że ma co najmniej z 10 lat), a nowsze promieniują jeszcze słabiej.

EDIT:

Sensor radioactive@home vs izotopowa czujka dymu

Z rzeczy które można jeszcze kupić, a mocno promieniują, są tego typu zegarki używane na sprzęcie wojskowym:

[zdjęcia z sieci]





Takie zegarki bywają czasami na allegro, a z doświadczenia wiem, że zawierają "coś". Tarcza świeci w kompletnej ciemności, kiedyś czytając instrukcję radiostacji napotkałem na wzmiankę o zegarku, że zawiera jakiś gaz (nie pamiętam jaki) i w razie stłuczenia nie stanowi zagrożenia, ponieważ niewielka ilość szybko się rozproszy.
Na "mojej" radiostacji był taki zegarek ale wyprodukowany prawie 50 lat wcześniej i już ledwo świecił o własnych siłach, więc gaz ten ma pewnie krótki czas rozpadu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.