Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania

Zaczęty przez krzyszp, 30 Październik 2011, 02:01

GRID

Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:51
Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200
zrobione szefie.  :)

krzyszp

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 18:54
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 17:51
Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200
zrobione szefie.  :)
Aż Ci piwo dałem, tak mnie podbudowałeś  XD


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

No to wróciłem na domowe pielesze... czyli do pracy z czujką się biorę... z tą ścianą będzie lekki problem - dobrze Krzyszp zauważyłeś - muszę jakiś "przedłużacz" wymyśleć... a co do kradzieży - spoko, dzielnica i sąsiedzi spokojni, okno na pierwszym piętrze, raczej brak problemu - dałbym kamerę on-line, ale ktoś mi ją zabrał i się nie chce przyznać  >:(  ... to jak będę gotowy dam znać tu na forum... znikam...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 19:32... a co do kradzieży - spoko, dzielnica i sąsiedzi spokojni, okno na pierwszym piętrze, raczej brak problemu...

Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 19:32dałbym kamerę on-line, ale ktoś mi ją zabrał i się nie chce przyznać  >:(  ... to jak będę gotowy dam znać tu na forum...

:)
Żartuję oczywiście ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

jak zwykle brak precyzji sformułowań, ale humanisty ze mnie nie zrobicie - kamerę zabrał mi któryś z domowników, a nie z sąsiadów i innych ludków za oknem...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

#45
No i dzieło gotowe... jako wysięgnik służy nieużywana chwilowo przeze mnie antena typu Dual Yagi do łączności satelitarnej na pasmach 2,0m/0,7m - tuba znajduje się ok. 1,5m od ściany... ponieważ musiałem gdzie indziej umocować czujkę, stąd i zmiana kompa ze stacjonarnego na mobilnego, bo by mi kabla USB nie starczyło... Grid pozostaw ostrzeżenie na ID 200, bo i tak tam "dziwne" odczyty są...
Zaś czujka testowa to obecnie ID 682



I to jej zdecydowanie musisz teraz ustawić tekst - Sensor Testowy...
No to do dzieła i obserwacji - a tu focie ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

emik



krzyszp

Panowie i Panie.
Zbiórka jeszcze się nie zaczęła, a ja już dostałem deklarację wpłaty na 45 czujników (USA i Niemcy), wiem też, że Czech National Team planuje (jak na razie) zakup 37 czujników, a Francja następnych 25 sztuk. To daje już w sumie 107 czujników przed rozpoczęciem zbiórki!!!


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Żebym jakiegoś sponsora "złapał" to też na dobre 10 sztuk bym się pisał - moim najbardziej aktywnym uczniom bym dał - Zachodniopomorskie w czujnikach by "stanęło"  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

A zauważcie, że jeszcze 24h nie minęło odkąd podałem newsa na stronę projektu (właściwie, to nawet 12)...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

mimeq

I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D


Sergeant

Ja też bym wziął co najmniej 4 czujniki.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

krzyszp

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
Google translator moim przyjacielem...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

krzyszp

Cytat: sergeant w 30 Październik 2011, 22:18
Ja też bym wziął co najmniej 4 czujniki.
Tzn byś wziął jak będzie sponsor, czy po prostu będziesz je zamawiał (jeśli wolno spytać)?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

ewidentnie komus nalezy zlecic produkcje seryjna tego, bo sie chlopaki obs.......


GRID

Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 21:33
Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...
JA robie screen shota mapy - mam zamiar robić go co kilka dni - potem animacja rosnącego globalnego mrowiska

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
czytałem na forum Włochów pozytywne posty o testach Svistaka porównujących  czujniki Rad@H <->Tecra. Po których jeszcze bardziej się nakręcili.

Sergeant

Zamówię je, gdy będzie gotowa nowa partia, o której tak dużo teraz szumu.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

Svistak

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 21:33
Trzeba by pomyśleć o jakiejś galerii na stronie głównej projektu...
JA robie screen shota mapy - mam zamiar robić go co kilka dni - potem animacja rosnącego globalnego mrowiska

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:17
I bardzo dobrze, ja nawet sobie sledze forum CNT i USA Team ;] forum francuzow nie do przeskoczenia jezyk :D
czytałem na forum Włochów pozytywne posty o testach Svistaka porównujących  czujniki Rad@H <->Tecra. Po których jeszcze bardziej się nakręcili.

Ad.1 Takie "mrowisko" rosnące - będzie fajnie wyglądać i to tez super reklama.
Ad.2 Czyli jak pisałem gdzieś wyżej - focić i kręcić filmiki :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Cytat: sergeant w 30 Październik 2011, 22:23
Zamówię je, gdy będzie gotowa nowa partia, o której tak dużo teraz szumu.
To nie tak, znowu będziemy operować przedpłatami, ale zdecydowanie bym chciał, aby wszyscy członkowie naszego teamu się załapali, a nie żeby się okazało, że ktoś się spóźnił z zamówieniem i z tego powodu musi czekać na następną serię...

Przypominam, że w przypadku 200 czujników koszt samych podzespołów sięgnie kwoty 6-7k PLN...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

I pisałem dziś smsa do Oli i Sebastiana - drugiej ekipy z Zony na jesieni - czekam na ich zdjęcia z testów czujki w Strefie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

GRID

Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)

Sergeant

Nie ma sprawy, będzie znów przedpłata na czujnik.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

mimeq

Trzeba bedzie zadotowac "wlasny" projekt po wyplacie :)
Ikonki donatorow sa dostepne ?  ;)


krzyszp

Cytat: mimeq w 30 Październik 2011, 22:40
Trzeba bedzie zadotowac "wlasny" projekt po wyplacie :)
Ikonki donatorow sa dostepne ?  ;)
Jeszcze nie (chyba, że sam serwer ma takowe), za to bez problemu jest do uzyskania możliwość wypicia piwka z częścią załogi projektu w okresie świątecznym  :parrrty:


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Wydaje mi się że w stronach BOINC - donate (to napewno) i ikonki są zintegrowane.

Svistak

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:37
Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)
e tam... ja tu tylko "sprzątam"... właśnie sobie umyłem parapet po łażeniu po nim, gdy zakładałem czujkę na antenie... a poważniej - energetyka atomowa to zawsze było moje marzenie - więc choć po części je spełniam  :whistle:  ... a  :respect:  Wam się należy za pomysł i wcielenie w życie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Dostałem właśnie wiadomość z USA potwierdzającą chęć złożenia zamówienia na 40 czujników (z opcją dalszych zwiększenia ilości w ciągu 2 tygodni) i deklaracją płatności na dzień 1 grudnia...

Svistak - dziękuję za uznanie, ale ono należy się głównie tym, którzy zrobili najcięższą część pracy (Szopler, TJM, GRID, CHALMI -  :respect:) oraz ludziom, którzy zaufali nam przysyłając pieniądze nie mając żadnej pewności (poza naszą opinią), że dostaną coś w zamian oraz tym, którzy włożyli trochę mniej, ale za to nie oglądając się na zaszczyty (Kotfryc, Troll, Svistak) i wciąż robią więcej...

Kogo pominąłem, to przepraszam, poprawię się na pewno :)

Ps. Dawno mówiłem, że ktoś musi się przyłożyć do zrobienia "listy płac" projektu ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

#68
Patrząc po nocy na wykresy i dane z testowej czujki - przez chwile się zdziwiłem - skąd u niej ta rosnąca tendencja przez noc? - ale przypomniałem sobie słowa dra Marka Rabińskiego z jesiennej wyprawy pod sarkofagiem IV bloku EA Czarnobyl - kiedy też byłem zdziwiony skąd teraz jest 4,20 uSv/h, skoro w marcu było ledwo 3 uSv/h... wytłumaczył nam, że właśnie burza która nas wtedy zawzięcie goniła od rana (zwłaszcza uniemożliwiając mi prace w Prypeci przy czerpaku) spowodowała przez dużą wilgotność zwiększenie radiacji - a dzisiejszej nocy rzeczywiście aż "woda w powietrzu stała" u mnie w Szczecinie... i chyba jeszcze ma padać, bo wilgotność jest prawie 100% :( ... ale czujka w pojemniku na "drugie śniadanie" ma się dobrze - dorzuciłem "poranne" focie ... to też będzie dobry test na wiarygodność pomiarów naszej czujki - jak zrobi się ładniej i wilgotność spadnie - ciekawe, czy poziom radiacji też wskaże niższy?... czy też tu dochodzi problem "otwartości" czujki na promieniowanie beta - bo jak widać na zdjęciu tuba niczym nie osłoniona jest wprost "przyśrubowana" do busoli... pożyjem, obaczym - tydzień przed nami... ale i tak już czuję, że kolejny tydzień to zrobię taki sam test, ale z udziałem "Terry" - skoro jak Grid mówił, że Włosi przy teście porównawczym najbardziej Naszej Czujce zaufali :)  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 22:37
Svistak jak bawiliśmy się w akcje promocyjne to po ty by odnaleźć takie osoby jak Ty. Teraz w promocji to przebijasz nasz wszystkich  :)
A mój Brat właśnie mi przysłał taką wiadomość - cytuję: "Weź się opanuj, bo Cię za jakiegoś terrorystę wezmą" - Bratu wybaczam, On pracuje w IPN-ie :) ...
A Koleżanka Basia ze wspólnych dwukrotnych wyjazdów do Zony - cytuję: "Tomku, jak najwięcej czasu na Czarnobyl, sił na Czarnobyl, Czarnobyla wiosną, Czarnobyla jesienią, latem, zimą, i jak najwyższego promieniowania! Siverty, siverty siverty!" - takie Koleżanki to ja lubię  :parrrty:  ...
i sorki za OT  :shame:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


krzyszp

Cytat: Troll81 w 31 Październik 2011, 17:19
A mamy już cene nowej czujki??
Jest zależna od ceny obudowy, ale mamy nadzieję utrzymać ją na poziomie starej.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Cytat: Svistak w 31 Październik 2011, 08:21
Patrząc po nocy na wykresy i dane z testowej czujki - przez chwile się zdziwiłem - skąd u niej ta rosnąca tendencja przez noc? - ale przypomniałem sobie słowa dra Marka Rabińskiego z jesiennej wyprawy pod sarkofagiem IV bloku EA Czarnobyl - kiedy też byłem zdziwiony skąd teraz jest 4,20 uSv/h, skoro w marcu było ledwo 3 uSv/h... wytłumaczył nam, że właśnie burza która nas wtedy zawzięcie goniła od rana (zwłaszcza uniemożliwiając mi prace w Prypeci przy czerpaku) spowodowała przez dużą wilgotność zwiększenie radiacji - a dzisiejszej nocy rzeczywiście aż "woda w powietrzu stała" u mnie w Szczecinie... i chyba jeszcze ma padać, bo wilgotność jest prawie 100% :( ... ale czujka w pojemniku na "drugie śniadanie" ma się dobrze - dorzuciłem "poranne" focie ... to też będzie dobry test na wiarygodność pomiarów naszej czujki - jak zrobi się ładniej i wilgotność spadnie - ciekawe, czy poziom radiacji też wskaże niższy?... czy też tu dochodzi problem "otwartości" czujki na promieniowanie beta - bo jak widać na zdjęciu tuba niczym nie osłoniona jest wprost "przyśrubowana" do busoli... pożyjem, obaczym - tydzień przed nami... ale i tak już czuję, że kolejny tydzień to zrobię taki sam test, ale z udziałem "Terry" - skoro jak Grid mówił, że Włosi przy teście porównawczym najbardziej Naszej Czujce zaufali :)  :whistle:  ...
Po 24h powyższa teza ma odniesienie jak na razie realne - wilgotność w Szczecinie utrzymała się w ciągu dnia na poziomie 90% - a i nasza czujka jak widać po wykresie od połowy dnia utrzymała też średni poziom wskazań na 6,6 uSv/h... jutro ma przejść fala ciepła wraz ze słońcem przez Szczecin - więc zobaczymy co dalej... zestaw działa prawidłowo, próbki pobieraja się i walidują bez problemów... pozdrawiam i do jutrzejszego raportu ok. 21-wszej  :ahoy:  ...


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Przygotowałem system zamówień na stronie projektu, jednak na tę chwilę jest wyłączony z oczywistych względów...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

#74
Dzięki niezawodnemu Panu Andrzejowi ze "Strefy Zero" można trochę się dowiedzieć, skąd ta testowa busola tak "atakuje" naszą czujkę:
"Nowsze zegarki (te z "górnej półki") ze świecącymi wskazówkami pod wpływem promieniowania jonizującego, stosuje się coś w rodzaju mikrokapsułek z Trytem — emitującego w zasadzie tylko
słabo-energetyczne (0.019 MeV) promieniowanie β-, które wzbudza specjalny luminofor w kapsułce do świecenia.
Cząstki β- z Trytu, mają tak nikłą energię, że zatrzymuje je zarówno materiał szkiełka, a tym bardziej metalowe części w kopercie — więc tym samym są znacznie bezpieczniejsze dla użytkownika takiego zegarka niż te stare z Radem.
Jednakże przez to, że Tryt, ma niezbyt długi okres połowicznego rozpadu, rzędu nieco ponad 12 lat — taki zegarek będzie z czasem coraz wyraźniej "blednąć", w zależności od tego im mniej będzie z czasem Trytu, a więcej stabilnego Helu-3, które z niego powstaje.
Inaczej jest z Radem-226, ma on z ludzkiej perspektywy baaaardzo długi okres połowicznego rozpadu, rzędu 1600 lat — więc nawet stary sześćdziesięcioletni zegarek wciąż zawiera aż 97% pierwotnej aktywności Radu!
Dla porównania: w przypadku Trytu, w ciągu sześćdziesięciu lat, jego aktywność spadnie do ok.3% pierwotnej wartości.
Tym samym wieki miną, zegarek całkiem "zeżre" rdza, po nas nawet kości nie zostaną, a i wątpliwe
czy i Cywilizacja i Ludzkość jeszcze będzie istnieć — a ten Rad z ex-wskazówek wciąż będzie nieźle "promienieć"... :|
Warto pamiętać, że promieniotwórczy Rad, jest jednym z kilkudziesięciu naturalnych izotopów promieniotwórczych występujących na Ziemi (powstaje z Uranu) — tak więc czy się znajduje w rudzie uranowej, czy na wskazówce zegarka, to nie ma on większego wpływu na ogólny wzrost promieniotwórczości naturalnej ,występującej w środowisku.
Zresztą Maria Skłodowska-Curie, nie wynalazła Radu — ona go ODKRYŁA.
Dlaczego więc starsze, kilkudziesięcioletnie zegarki z Radem, często już... nie "świecą"? - uwaga moja - testowa busola też już nie świeci!
Dlatego, że cząstki α (alfa) emitowane z Radu pobudzają ZnS do świecenia, ale jednocześnie swą wysoką energią kinetyczną stopniowo go uszkadzają i "świecenie" z czasem zanika, ale z zegarka wciąż są emitowane niewidzialne promieniowanie jonizujące (np. γ — Gamma z krótkożyciowych izotopów — szczególnie z 214-Bi — a pochodzących z przemian jądrowych długożyciowego Radu)".

Codziennie rano robię dokumentację foto naszej czujki i zapisuję pomiar uśredniony z ostatnich 24h - pod koniec nakręcę film z soboty/niedzielę, a w niedzielę wieczorem na dzień przed końcem testów "uwolnię" tubę od busoli, by zobaczyć jak długi czas potrzebuje czujka do "dojścia do siebie"  :whistle:  ... jak na razie po nocy pomiar utrzymuje się na średnim poziomie 6,7 uSv/h ... czekam dziś na lepsze warunki pogodowe, by zobaczyć czy czujka jest aż tak dobra w reakcji :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Zrobiłem czujce zdjęcia w pełnym słońcu (link jak wyżej) - i tu niespodzianka - pomiar dodatkowo wzrósł, przekraczając 7 uSv/h... muszę jeszcze poczytać o wpływie promieniowania beta, lub o rozkładzie tej farby pokrywającej igły busoli - ale już wiem, że bez testów z "Terrą" zamiast czujki się nie obejdzie  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

piękny wywód na temat zegarka :D

Ogólnie to o ile nie spadnie coś z nieba to chyba promieniotwórczość na ziemi pozostaje na niezmienionym lub nawet malejącym poziomie? wszak wszystkie pierwiastki radioaktywne pomalutku się rozpadają dążąc do stanu stabilnego.

Nasza planeta uformowała się 4,54 ± 0,05 miliarda lat temu. Załóżmy więc 4500000000 lat jako wiek naszej planety....
okres połowicznego rozpadu U238 (najczęściej wystepujący naturalnie uran) to 4468000000 lat

czyli można przyjąć że połowę u238juz się rozpukło na inne pierwiastki......

krzyszp

Cytat: Svistak w 01 Listopad 2011, 12:20
...i tu niespodzianka - pomiar dodatkowo wzrósł, przekraczając 7 uSv/h...
A to nie efekt promieniowania z kosmosu (chmury już nie "ekranują"), podniesienie temperatury tuby?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

ja bym obstawił słoneczko (możesz spróbować tubę podgrzać i sprawdzić wyniki pomiarów)

Svistak

na razie układ pomiarowy zostawiam bez zmian w jego miejscu - poczekamy wieczora :) ... a świeci i świeci dziś słoneczko na Ziemiach Odzyskanych  :D  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com