idealny dysk do BOINC

Zaczęty przez pawg, 28 Wrzesień 2013, 18:28

pawg

przeglądając setki typów dysków HDD natknąłem się na serię dysków Western Digital przeznaczoną do pracy ciągłej w serwerach i bazach danych  :)
:D WD Caviar Red  :D
http://www.ceneo.pl/17552992?tag=familyK#tab=spec



flaku

Po co komu 2tb do boinc?

necavi

@flaku ale za 278 zł wersję 1 TB już łykniemy z gw. 3 letnia.  WD Blue 1T 220 zł gw. 2 lata.

Troll81

zawszeć mozesz kupic dysk SCSI FC albo SAS. One z założenia mają być katowane 24/7

krzyszp

Cytat: Troll81 w 29 Wrzesień 2013, 21:11
zawszeć mozesz kupic dysk SCSI FC albo SAS. One z założenia mają być katowane 24/7
Ale do zwykłego desktopa ich nie podczepisz... Poza tym, to sprzęt "profi" więc dla zwykłego zjadacza byte'ów poza skalą cena/możliwości...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

necavi

Ale ciągnąc wątek "idealny..." i do tego jeszcze tani to trudno coś wybrać. Chyba, że macie jakieś alternatywy.

Wg. mnie należy sobie zadać pytanie: jakie założenia powinien spełnić taki dysk?

Pojemność. Jeżeli to ma być sprzęt do liczenia to pojemność na dziś dzień nieistotna.
Interface. Niby najprościej SATA, ale ktoś do sprzętu dedykowanego może po kosztach iść w USB, SD itp. Z drugiej strony flash 8 GB jeśli padnie po 2 latach to nie będzie to tragedia finansowa.
Wydajność. Nie wiem jaką rolę odgrywa w projektach. Może są takie, które dla jednego zadania zapisują duże ilości danych?   
Gwarancja. Chyba rzecz najważniejsza.

krzyszp

IMHO, jeżeli TYLKO do BOINC - to cena...

Naprawdę, nic się nie zyskuje na wydajności... Jedyny plus takich dysków, to ich bezawaryjność, ale to ma znaczenie w systemach "skonfiguruj i zapomnij"...
Ale czy w przypadku BOINC ma to znaczenie?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

jak dla mnie kupić używane dyski SCSI i do tego kontroler i spiąć je w RAID. I nie ze względu na wydajność tylko kwestie bezawaryjności. Jak ci się spsuje dysk to wymieniasz bez przerywania pracy. MOzesz to samo robić na SATA ale używane dyski SCSI pochodzą długo a kosztują grosze.
http://allegro.pl/dysk-fujitsu-73gb-scsi-map3735nc-80-pin-10k-fvat-i3565946807.html

pawg

czuje że zostałem nadinterpretowany  :P chciałem tylko pokazać że wciąż istnieją dyski które wytrzymają lata pracy 24/7 i mogą być bezproblemowo montowane w tradycyjnych komputerach



Dario666

Dyski WD Red są przeznaczone głównie do montowania w NASach (tak mówi producent). Do serwerów to raczej WD RE. Zresztą oprócz takich projektów jak Clean Energy II, który na początku rozpakowuje i zapisuje 800 MB na dysku, to wydajność dysku nie ma znaczenia. Można kupić np. WD AV do pracy 24/7, który się nie grzeje i pobiera minimalną energię albo malutki SSD tylko do BOINCa. U mnie nigdy ilość danych dla BOINC nie przekroczyła 4 GB dla 20 najpopularniejszych projektów.

Szopler

U mnie folder BOINC ma jakieś 6.55GB więc 8GB powinno styknąć.

Dario666

Ja co jakiś czas "restartuje" konkretne projekty i od razu zmniejsza się zajmowana przestrzeń. Np.: Einstein lub FightMalaria gromadzi bardzo dużo danych, które nie są po tem usuwane...

Troll81

do BOINC starczy 20gb dysk. I to z naddatkiem. Dlatego mówię o dyskach serwerowych. Spięte w RAID dają ci hotswap failover :D