jaki uzywany laptop Apple do obrobki video?

Zaczęty przez sknd, 22 Luty 2014, 19:33

sknd

Mam do Was pytanie: znajoma, zajmująca się VJ-ingiem, chce sobie kupić laptopa, uparła się na Apple, ze względów cenowych używany. Cena do 4k zl.

jest na allergo np. takie coś: http://allegro.pl/apple-macbook-pro-a1286-15-4-led-i7-4gb-750gb-kam-i3991024633.html

ale - czy ta karta to naprawde taka wydajna jest? A procek? Bo piszą tylko że i7 2.0Ghz, niestety dokladnej nazwy modelu brak... I ogolnie, co byście doradzili w tej sprawie? Np - brać dysk ssd czy nie? Beðe wdzięczny za wszelkie sugestie  :)

krzyszp

Wiesz, raz moja znajoma uparła się na iMac'a - do dzisiaj mam problemy, bo nie mam z nim żadnej praktyki a jak jeleń dałem się wrobić w "opiekę" nad sprzętem.
Czyli, jak się uparła i nie słucha mądrzejszych, to niech sama kombinuje...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

sknd

chodzi o to, ze ona jest graficzką komputerową, no a poza tym VJ-ka, i ponoć wciąż słyszy jakie to maki najlepsze do grafiki, no i chce spróbować. Zdaje się że też stabilność windowsa jej nie odpowiada a ponoć OSX sie nie wiesza... chyba ją zacznę urabiać na pingwina;) a tak serio to jeśli ktos się zna na makach to proszę o pomoc kamraci  :P

Troll81

legenda o Macach do grafiki....

Od kiedy apple jest na intelu niech sobie kupi Zwykłego lapsa (w tej cenie już aprawdę przyzwoity sprzęt powinna dostać. I niech sobie zainstaluje MacOS. Więcej kasy jej w kieszeni zostanie. Lepszy sprzęt sobie kupi.

necavi


sknd

dzięki necavi za tego linka...

a naprawdę przyzwoity sprzęt do grafiki to co polecacie? Dell? Lenovo?

Edit: naprawdę przyzwoity w sensie nie tylko osiągów, ale i tego, by płyta nie padła tydzień po koncu gwarancji;) wiem, że to chyba w dzisiejszych czasach troche loteria, ale pewnie są jakieś dobre modele czy tam serie?

necavi

Z przyzwoitych to z czystym sumieniem polecę Samsunga. Mam prawie 3 lata R-520. I trochę się już napocił licząc na grafie f@h lub ostatnio na cpu boinc.
Znajomi którym samka poleciłem też zadowoleni. I gdyby nie ten błyszczący ekran i podświetlenie led (we wszystkich led-ach widzę lekko niebieski zamiast białego - wrrr) to by był cud, miód, orzeszki.

sknd

no tylko właśnie błyszczący ekran to chyba odpada jeśli chodzi o prace grafika...

ja znowu jestem zadowolony z Lenovo, mój wytrzymał chyba 7 lat, z czego dwa ostatnie mielił boinca

AiDec

#8
UWAGA!
Ten post nie ma w zamierzeniu obrazac kogokolwiek. Ma jedynie zaznaczyc ze sa jeszcze ludzie ze zdrowym rozsadkiem ;)

@sknd: mam nadzieje ze poznales mnie na tym 4um na tyle, aby nie odebrac moich wypowiedzi w sposob negatywny  :ahoy:


Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 19:33
znajoma, zajmująca się VJ-ingiem, chce sobie kupić laptopa, uparła się na Apple

Wyrazy wspolczucia.

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 19:33
ale - czy ta karta to naprawde taka wydajna jest?

Nie, nie jest. To staroc, na dodatek wersja mobilna. Ktos probuje znalezc idiote i upchnac szajs. Zeby nie byc goloslownym; ostatnio kupilem od tito grafe 5850 za 250pln. Ta grafa za 250pln jest w najgorszym przypadku DWUKROTNIE wydajniejsza od tej 330M (!), a w najlepszym (w niektorych zadaniach) DWUDZIESTOKROTNIE wydajniejsza.

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 19:33
Bo piszą tylko że i7 2.0Ghz, niestety dokladnej nazwy modelu brak...

Ten proc jest dobry wbrew pozorom. Jednak problemem jest konstrukcja lapka. Ze wzgledu na bardzo, ale to BARDZO kiepskie odprowadzanie ciepla, pierwsze co proc zrobi to zjedzie z taktowaniem na 1.2GHz. Jesli zobaczysz ten proc chodzacy (w tym lapku) na 2GHz dluzej niz 1h, to gotow jestem zjesc wlasne kapcie  %)

Cytat: krzyszp w 22 Luty 2014, 19:40
Czyli, jak się uparła i nie słucha mądrzejszych, to niech sama kombinuje...

Mam podobne podejscie. Jesli ktos mi znany kupuje jakiegos ajpla, od razu prosze ta osobe o wykasowanie mnie z wszelkich list kontaktow, zaczynajac od mojego numeru telefonu. Bo jesli tego nie zrobi, to mam polaczenia co dwa dni, bo z czyms jest problem.

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 19:46
ponoć wciąż słyszy jakie to maki najlepsze do grafiki

A czego slucha? Radia Maryja?

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 19:46
Zdaje się że też stabilność windowsa jej nie odpowiada a ponoć OSX sie nie wiesza...

Bzdura. Tak samo jak na maki nie ma wirusow.

Btw, w Matizie tez wcale nie odpadaja lusterka, jak sie trzasnie drzwiami  %)

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 22:36
a naprawdę przyzwoity sprzęt do grafiki to co polecacie? Dell? Lenovo?

Edit: naprawdę przyzwoity w sensie nie tylko osiągów, ale i tego, by płyta nie padła tydzień po koncu gwarancji;) wiem, że to chyba w dzisiejszych czasach troche loteria, ale pewnie są jakieś dobre modele czy tam serie?

Desktop. Skladak. Zbudowany przez fachowca pod konkretne zadania.

Nie ma znaczenia czy proc ATI czy Intela, nie ma znaczenia czy grafa ATI czy Nvidii - znaczenie ma jakich programow uzywa. Niech sobie poczyta co producenci softu (softu ktorego uzywa) polecaja i wtedy dobierze grafe (no chyba ze czytac nie umie, to ktos jej moze pomoc, za odpowiednim wynagrodzeniem - to jakies pol dnia zaglebiania sie w temat). Jesli nie chce (badz nie moze) czytac i nie chce placic za fachowa porade, to niech wezmie ATI. Jaka? To akurat jest bardzo proste - najlepsza na jaka zostana jej pieniadze, po zlozeniu kompa.

Co do HDD to SSD jej sie nie przyda, do niczego. Niech wezmie Velociraptora na system i dane do obrobki oraz WD Caviar Black na reszte danych (pojemnosci pozostawiam do wyboru, w zaleznosci od zasobnosci portfela). No jakbym mial koniecznie cos doradzic w tej konkretnej sprawie, to 250GB i 2-4TB.

Co do mobo; tutaj mozna bardzo duzo dyskutowac. Najwiecej dyskutowaliby fanboje roznych marek :). Ja nie dyskutuje, przedstawiam fakty. Na przestrzeni osmiu lat zajezdzilem 9 z 12-tu mobo ASUSA i dwie MSI z cterech. Gigabyte padla jedna, G1 Sniper - nie polecam, bo ewidentnie nieudany model. Poza tym wszystkie inne mobo Gigabyte jakie przeszly przez moje rece pracuja do dzisiaj, jedna w moim `Kosmosie`, zyje od wielu lat, mimo kilkunastu (!) przebudow kompa!!! Gigabyte z serii UD9 to moj wybor.

Pamiec; szybkosc pamieci ma marginalne znaczenie, ilosc kolosalne. Czyli laduj tyle RAMu ile wlezie. Do obrobki grafiki nigdy za malo. W ramach przykladu; ja mam 24GB. Pamieci sa teraz tak tanie, ze kupowanie malo RAMu to idiotyzm. Marka? Kingston, ew. Corsair.

Btw, kto to widzial brac 4GB RAMu do grafiki???  :facepalm2:  (to tak a propos tego lapka)
Btw2, kupilem kiedys lapka z 4GB RAMu. Jakies 6 czy 7 lat temu. Najwyrazniej Apple jak zwykle goni konkurencje.

Cytat: necavi w 22 Luty 2014, 23:25
Z przyzwoitych to z czystym sumieniem polecę Samsunga.

Potwierdzam. Jesli to koniecznie ma byc laptop (znaczy jesli kobieta nie pojdzie po rozum do Czestochowy na kolanach), to Samsung moze byc dobrym wyborem. Bardzo solidne laptopy.

Cytat: sknd w 22 Luty 2014, 23:40
no tylko właśnie błyszczący ekran to chyba odpada jeśli chodzi o prace grafika...

Niekoniecznie. Przeciez nie zamierza z ta grafika pracowac na plazy w sloneczny dzien? No chyba ze zamierza...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

są samsungi z matowymi matrycami też :D

sknd

Cytat: AiDec w 23 Luty 2014, 10:04

Desktop. Skladak. Zbudowany przez fachowca pod konkretne zadania.

Jesli to koniecznie ma byc laptop


właśnie koniecznie musi być laptop - chodzi o VJ-ing (robi wizualizacje na koncertach)

Czyli polecacie Samsunga?

Mi tak przez mysl przemknęły też elitebooki i thinkpady - że to (ponoć) posłuży lata, ale z drugiej strony nie wiem, jak się one do zastosowań graficznych nadają...

AiDec

No tak nie bardzo. Rzecz w tym ze one osiagaja dluga zywotnosc, dzieki low-spec. Sa niezawodne, sa zywotne, nie sa wydajne.

Cytat: sknd w 23 Luty 2014, 11:48
właśnie koniecznie musi być laptop - chodzi o VJ-ing (robi wizualizacje na koncertach)

No to tam gdzie `koniecznie` musi byc laptop, to ja bym jednak mimo wszystko wzial desktopa. Mam dwa desktopy w domu. Jeden ma uchwyt:



drugi jest na kolkach:



Na lan-party zazwyczaj biore ten z uchwytem. Oczywiscie dla kobiety to nie musialaby byc od razu obudowa big tower. Small tower bylaby jak sadze w sam raz.

Ale okey, skoro musi byc laptop bo musi, to musi :). Rozumiem. Znaczy zdaje mi sie ze rozumiem  :-\



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

philozoph

#12
Akurat pracuje na macbookpro (przypuszczam jako jeden z niewielu tutaj) dlatego pozwole zobie wtracic swoje 3 gr.

1. Na swiecie sa tylko dra rodzaje rzeczy. Takie ktore spelniaja oczekiwania i takie ktore ich nie spelniaja.
Ja mialem dwa glowne kryteria wyboru. Wyswietlacz i tu przyznam ze Retina jest nie do przecenieinia oraz dysk bo wlasciwie od dawna nie procesor czy pamiec decyduje o tempie pracy przy grafikach tylko szybkosc zapisu na dysk (dysk na flashu). Juz w trakcie uzywania docenilem aluminiowa obudowe. Osobisie zaluje ze nie jest ze stali.

2. Wydajnosc
Wydajnosc trudno mi oceniac bo nie jestem jakims hardware'owcem ale do wiekszosci prac nie wylaczam boinc'a choc jedzie na obydwu kartach i wszystkich rdzeniach, roznica w odczuwalnej szybkosci dzialania jakies 10 - 30% co przy czasie jednej czynnosci do 10s nie robi wiekszej roznicy.

3. Stabilnosc i niezawodnosc.
Tyle w tym prawdy ile nie prawdy. Ja od 1996 wlasciwie nie pracuje na windowsach i zapomnialem co to jest zawias systemu. MacOS ma podobna stabilnosc do linux'ow, unix'ow czy dos. Fakt ze bardzo prosty system w obsudze. Jedno potwierdzę, jak nastawię robotę do przeliczenia na noc lub na weekend to nie zdarzyło się żebym musiał nastawiać drugi raz. Raz wolniej, raz szybciej ale wykrzaków praktycznie nie ma.

4. system, oprogramowanie, kompatybilnosc
Zdecydowany minus to dostepnosc oprogramowania. Malo po polsku, zazwyczaj drozsze i nikt nie ma bo wszyscy mecza winde (nawet w tym watku lobbing jest okrotny). Przy specyficznej dzialanosci warto uwzglednic bo pluginy czy kodeki moga po prostu byc niedostepne. No i otoczenie. 95% ludzi mieniacych sie informatykami w Polsce nie dotykala takiego sprzetu wiec uciekaja od niego jak od ognia, choc wedlug mnie panika jest mocno przesadzona. W znacznym stopniu system to mutacja *nix'ow. Srednio pojetny operator linux'a potrzebuje 20min na zaznajomienie sie z systemem.
Zdecydowany plus to kompatybilnosc z drukarniami, tloczarniami plyt itp. Windows pod tym wzgledem to wolna amerykanka. Nigdy nie masz pewnosci czy pdf to pdf czy cos z takim rozszerzeniem. Tutaj standardy sa zachowane i nigdy nie mialem najmniejszego problemu ze cos w projekcie jest a na wydruku nie ma (co win jest nagminne). I jedna rzecz o ktorej malo kto wspomina. Wieksza czesc swiata do grafiki uzywa mac'ow co ulatwia wymiane danych.

5. prestiz, cena
Sprzet jest przeplacony okrotnie, z tym sie zgodze. Czy wplywa na wizerunek? To takie samo narzedzie jak kombinerki.

Troll81

Pracowałem na Macach :D

Ale po prostu za tę cenę.... nie warto. Naprawdę niewiele jest rzeczy które są na macach a na win nie ma.

Oprogramowanie z reguły na MAC jest droższe i jest go mniej
Sprzęt jest droższy.

Reasumując. Za te same pieniądze wole mieć lepszy sprzęt i oprogramowanie. Druga rzecz to dostęp do pomocy. Panna pewnie nie ma zielonego pojęcia o Mac. W efekcie z każda pierdołą będzie wydzwaniać. A o ile win znam na pamięć i mogę kogoś poprowadzić przez słuchawkę do rozwiązania o tyle macos już nie. Jesli do mnie panna by wydzwaniała to bym ja odesłał do supportu apple.

CytatWiększa cześć świata do grafiki używa mac'ow co ułatwia wymianę danych.

Skąd masz takie dane?? poproszę o źródło. Bo mam kilku znajomych co się grafiką zajmują i siedzą po agencjach reklamowych albo zajmują się fotografią i obróbka tejże i jakoś nie używają Maców, ale może to nie być reprezentatywna grupa.

Martin Fox

Troll - jak z tym ze cena jest niesamowita jesli chodzi o wartosc sprzetu sie zgodze, tak jednak system... tu jest olbrzymia roznica - zadna winda ci tego nie da, niestety :(

philozoph

Cytat: Troll81 w 27 Luty 2014, 13:38
Skąd masz takie dane?? poproszę o źródło. Bo mam kilku znajomych co się grafiką zajmują i siedzą po agencjach reklamowych albo zajmują się fotografią i obróbka tejże i jakoś nie używają Maców, ale może to nie być reprezentatywna grupa.

Dokladnie chodzi o grupe reprezentatywna, dane nazwijmy to wlasne obserwacje, zliczylem tych z ktorymi sie wymieniam/handluje/wspolpracuje (nie wiem czy sa jakies oficjalne statystyki). W Polsce i kilku okolicznych krajach dominuje win + corel (9 instytucji). Kontrahenci  USA, Japonia, Taiwan, Austria, Niemcy, Kanada, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Norwegia (42 instytucje) - w zasadzie tylko jedna organizacja z ktora wspolpracuje dziala na win tak to dominuje mac + adobe.
Domyslam sie ze Chiny moga drastycznie zmienic te statystyke ;)

Cytat: Troll81 w 27 Luty 2014, 13:38
Reasumując. ....

Trudno oceniac mi kompetecje niewiasty :)

I tu dotykasz sedna. Otoczenie jest bardzo istotnym elementem. W Polsce bedzie miala problem znalezc wsparcie, zostanie samam z podrecznikiem. Czy warto zalezy od tego co i z kim robi. Moi kontrahenci sa uwiazani technologicznie do takich a nie innych rozwiazan. Nie jestem w stanie ich przekonac zeby wymienili caly park maszynowy i przesadzili ludzi (kilkadziesiat/kilkaset osob) na inne rozwiazania. Latwiej bylo mnie dostosowac sie do ich srodowiska. Nawet jesli jest uzasadnienie ekonomiczne.

Troll81

to już wolałbym mocnego lapsa od della czy Lenovo i zainstalować na tym MacOs jeśli już.

Btw Adobe chodzi tez na windzie :D

philozoph

Cytat: Troll81 w 27 Luty 2014, 14:19
Btw Adobe chodzi tez na windzie :D

W metafile, wasciwosciach plikow zapisuje sie system, program itp, dodatkowo zip na mac pakuje plik o nazwie .DS_Store wiec latwo sie polapac kto na czym pracuej. I wierz mi ze to czy adobe pracuje na win czy nie jest nie istotne. Z tego co widze najwazniejsze jest uwspolnianie zasobow. Wiem, wiem win ma tam te swoje otoczenie sieciowe, activdirectory itp. Zachecam do zrobienia testow porownawczych bo nie uwierzysz jak nie zobaczysz.

Troll81

nie zamierzam się wykłócać :D grafikiem nie jestem a i o uwspólnianiu zasobów na Mac mało mi wiadomo. Ja pracuje na Win Lin i powiem szczerze że wolałbym miec lapek della z mocarnym sprzętem. Może i postawiłbym na nim MacOs ale na pewno nie przepłacałbym za lapek tylko dlatego ze ma logo z jabłuszkiem. OS to inna bajka. Może ma jakieś ficzery z których ja nie krzystam. Ok. Ale sprzęt to sprzęt. I tu apple jest drogie w ciul i nic tego nie zmieni.

philozoph

He he Trolu nadal nie lapiesz :) Uczepiles sie logosa wiec skieruje Twoje myslenie na inny tor. Na chwile zapomnij o ladnie podswietlanym logosie skup sie na drugiej stronie pokrywy. Konkurencja na rynku fotografii jest olbrzymia. Zawsze mam przeciwko sobie z 10 oferentow ktorzy sa tansi, maja wiecej sprzetu, najnowsze, najlepsze oprogramowanie. Wiesz na czym przegrywaja ? Nawet nie na jakosci zdjec. Moj wyswietlacz ma podobna jakosc jak najlepsze druki offset'owe. Klient patrzac na moja prezentacje widzi efekt koncowy taki jakiego oczekuje od druku. "Mlodzi gniewni" odpadaja bo wydaja kase na procki, pamieci, photoshopy a ich matryca pokazuje pokostkowany, blady, nieostry obraz. Po zakupie nowych "kombinerek" moja sprzedaz wzrosla o 50% a ceny o 30%. Dzieki czemu mam teraz budzet na dalsze inwestycje zamiast wypruwac sobie zyly za minimalne stawki.

Troll81

No ok. Ale koleżanka chce się zająć składaniem Video? gdzie tu druk offsetowy?

sknd

pracuje też w agencji reklamowej jako grafik komputerowy, więc druk offsetowy jak najbardziej może się przydarzyć.

sknd

odgrzewam temat, czy ktoś kto miał do czynienia z makami jest w stanie powiedzieć, czy taka oferta jest cenowo dobra? I niecenowo;)

http://allegro.pl/apple-macbook-pro-15-4-i7-2-2-8-500-hiresmat-i4116200076.html