Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Domowa sieć, chmura czy jak to się nazywa

Zaczęty przez kempler, 23 Luty 2019, 16:10

kempler

Z Pirackim pozdrowieniem Arrrgh  :attack: :attack:

Sytuacja wygląda tak.
Po chyba 10 latach padł nam laptop. Na szczęście tylko grafika, tania naprawa. Generalnie jego dni są raczej policzone. Dysk cały. Na tymże dysku mamy tysiące zdjęć, i o te zdjęcia chodzi.
Laptopa w zasadzie używaliśmy po to żeby zgrać zdjęcia z telefonów, aparatu itp. Czasem oglądaliśmy jakiś film na cda. I właśnie chcielibyśmy w zasadzie pozbyć się laptopa i nie kupować nowego jeśli nam padnie.
Mamy w posiadaniu Smart TV (który ma przeglądarkę i można normalnie oglądać filmy z jakiś stron), Tablet oraz 2 smartphony.
Marzy nam się coś takiego. Kupujemy duży dysk SSD (lub inny jaki trzeba). Tenże dysk będzie naszym miejscem, gdzie będą wszystkie zdjęcia, ewentualnie inne dokumenty. Chcielibyśmy aby po zrobieniu nowych zdjęć telefonem, połączyć się z naszą domową siecią, chmurą czy jak to nazwać i żeby się fajnie wszystko zgrało na tenże dysk. Jednocześnie chcielibyśmy żeby te zdjęcia można było przejrzeć na TV.
W zasadzie dostęp do tego dysku chcielibyśmy mieć tylko z domu.

Wiemy że są chmury w sieci ale chodzi mi o takie domowe rozwiązanie.

Czy to jest wykonalne? :) I czy jest jasne o co mi chodzi? :)

Pozdrawiam serdecznie. Miło tu zajrzeć :)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

krzyszp

Jest to wykonalne, w zasadzie chyba wszystkie NAS'y mają odpowiednie do tego usługi.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kempler

Poczytałem i chyba rzeczywiście to jest to o co mi chodzi :) A polecisz mi coś?

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

krzyszp

Raczej nie bardzo, bo brak mi doświadczenia. Sam posiadam NAS'a Asustora, stąd wiem, że są tam rozwiązania spełniające Twoje wymagania, ale sam z nich nie korzystam - u mnie jest kilka kompów w domu i działają głownie po NFS'ie.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Grzegorz R. Granowski

Cytat: kempler w 23 Luty 2019, 17:06
Poczytałem i chyba rzeczywiście to jest to o co mi chodzi :) A polecisz mi coś?

Szanowny Kamracie zachęcam do większej aktywności na forum...ostatnio mało nas się wypowiada... także miłego i serdecznie ....Grzegorz Roman Granowski

andy101fah

Do zastosowań domowych spokojnie wystarczy DS119j
Synology Disk Station DS119j - Server NAS - SATA 6Gb/s - RAM 256 MB - Gigabit Ethernet - iSCSI

Posiadam i polecam. 472,18 zł

https://www.senetic.pl/product/DS119J?gclid=Cj0KCQiA-8PjBRCWARIsADc18TIVAsyizSpJRHI2yse6eZ7iGOvU767HPXhoN919uHVwrYfpKfyNhE4aAr8FEALw_wcB


necavi

@andy to co zaproponowałeś to ma niezłe funkcje tylko to nadal 1 fizyczny dysk więc bezpieczeństwo takie sobie. Sensem wchodzenia w NAS jest poziom bezpieczeństwa i tutaj to zapewni chociażby poziom Raid1 czyli lustrzanie 2 dyski. Pozostając przy Synology to mamy ten model sam posiadam Zyxel NAS 326 i spełnia pokładane w nim nadzieje.
Autor tematu zapewne zobaczy, że zaproponowane rozwiązania to koszty z dyskami np zyxel + 2x2TB ok. 1,2k zł. Pytanie ile dla niego warte są dane, które chce chronić bo odzysk danych z uszkodzonego dysku to spory wydatek lub zazwyczaj pogodzenie się stratami :dunno:

andy101fah

W zastosowaniach domowych, do których jest potrzebny dysk sieciowy nie ma potrzeby wchodzenia w żaden raid. Nie mylmy pojęć. Do tej pory kolega używał do tego celu laptopa i przez 10 lat nie było problemu. Przy NAS synology 1 dysku np klasy https://www.wd.com/pl-pl/products/internal-storage/wd-red.html ma bezproblemową pracę na co najmniej kolejnych 10 lat. Nie dajmy się zwariować zbyt profesjonalnym podejściem do zastosowań domowych. To jest skrzywienie adminów sieciowych. Wiem coś o tym bo też z tym walczę. NAS synology ma wystarczające zabezpieczenia aby wcześniej poinformować użytkownika o niebezpieczeństwie związanym ze strukturą dysku i konieczności wykonani backupu.

kempler

Dzięki za odzew :)
Dziś troszkę poczytałem na temat NAS i wstępnie wybrałem QNAP TS-251A. Chcę 2 dyski. Laptop działał praktycznie bez awarii 10 lat, ale służbowe już miałem 4 i zawsze padały dyski. Chyba mam w domu żyłę wodną :P
Myślę też nad Synology.
Budżet do 2000

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

krzyszp

Cytat: andy101fah w 23 Luty 2019, 21:39
W zastosowaniach domowych, do których jest potrzebny dysk sieciowy nie ma potrzeby wchodzenia w żaden raid. Nie mylmy pojęć. Do tej pory kolega używał do tego celu laptopa i przez 10 lat nie było problemu.
Nie zgadzam się absolutnie.
Po pierwsze, trwałość dzisiejszych dysków, zwłaszcza tych o większych pojemnościach to jakiś ponury żart.
Trochę tych dysków kupowałem przez ostatnich kilka lat i wiesz ile z nich do dzisiaj działa? Jeden.
Do NAS'a kupiłem 4 x 4TB Toshiby dwa lata temu i już jeden padł...

Nikomu oczywiście nie zalecam iść w 4xHDD i RAID5 jak ja, ale mirror z dwóch dysków to absolutne minimum, aby się czuć z tym w miarę bezpiecznie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tobas

Ja używam od lat https://www.resilio.com/individuals/
Robi to w czasie rzeczywistym mirrory wybranych katalogów na wybranych komputerach.
Narzędzie jest darmowe i można wszędzie zainstalować.
Np. na komputerze rodziców w innej lokalizacji albo na jakiejś wykupionej np. na OVH przestrzeni dyskowej
Kilka takich lokalizacji zapewnia w zasadzie 100% bezpieczeństwo danych.

kriu

#11
Witam!
Troszkę odgrzebię temat. Zastanawiam się nad zakupem domowego NAS'ka.
Priorytety to: niski koszt urządzenia, możliwie najcichsza praca, mały pobór energii. Wydajność mniej istotna.
Mam zamiar podłączyć tam na razie dysk SSD 500GB. Czy dyski 2.5 cala podłączę bez problemów w tego typu rządzeniach?
NAS ma w zasadzie pełnić rolę magazynu na zdjęcia, filmy, kopie zapasowe dokumentów, wymiana plików pomiędzy komputerami – raczej wszystko wykonywane ręcznie, żadnych automatycznych backup'ów ani chmur prywatnych. Dysk ma być widoczny pod Windowsami (jako dysk sieciowy), na TV i ew. na smartfonach i tabletach z Androidem (ale niekoniecznie). Serwer FTP tez będzie potrzebny, funkcje typu hibernacja i usypianie tez wskazane. No oczywiście jakaś wygoda konfiguracji i intuicyjność też mile widziana.
Rozważam jak na razie zakup dwóch: Zyxel NAS326 lub Synology DS120j - bo takie znalazłem.
Zyxel ma opcje na 2 dyski i ma USB 3.0, a Synology, choć podobno lepsza firma, ma tylko na 1 dysk i USB 2.0 – co wydaje się dużą wadą. Synology pobiera natomiast mniej energii jak wynika z tego, co wyczytałem w różnych opisach. Ceny w zasadzie podobnie 470-490zł.

Może coś innego jest fajnego, godnego uwagi?
Proszę o jakąś pomoc w wyborze - na co zwrócić uwagę, co jest ważne? Czy ma ktoś te urządzenia?
Czy Zyxel ma standardowo opcje podłączenia dysków 2.5 cala czy trzeba dokupować jakąś "redukcję" - tego nie mogłem znaleźć w opisach.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

EDU Enthusiast

@Kiru
Ja bym zalecal kupic starszy supermicro chassis (supermicro mini tower) jesli 4 dyski sa ok, - Jest to bardzo mala puszka, i tania.
Jesli potrzeba wiecej dyskow bym zalecal kupic server chassis, (supermicro chassis zazwyczaj jest najlepsze ze wzgledow ze trzyma sie standardow.)

Ja osobiscie mam 24 bay supermicro chassis (24x8TB ZFS RAIDZ2 - daje mi to jakies 190TB)
https://i.imgur.com/eSf02Da.jpg

(latwo ja mozna zmodyfikowac, i ma backplane.) Jesli idzie sie na tanioche spokojnie mozna wzucic tam mini-itx/embeded z sas expanderem czy raid controllerem, i nic'iem gdzie masz wybor - mozesz kupic stare mellanox 2x10Gig swiatlowod czy intel x520 2x10Gig albo uzyc wbudowanego ethernet'a na mobo.
Pozniej jako system uzyc freenas, czy tez unraid i uzyc ZFS.

Inny solution to kupic najtansza plyte mini-itx z zintegrowana karta i by miala 2 pci-e x8 porty; I kupic obudowe ktora ma bardzo duzo 5.25" slotow (np. cos jak thermaltake m9 mid tower) i wzucic tam powiedzmy 1 lub 2, czy tez 3 backplane module (np. BP-TLA3051SAC).
Pozniej freenas, unraid albo manualnie jakies distro linuxa i ZFS.


Notki
Unraid jest bardzo fajny do moich domowych projektow, ale tez sobie wzucilem ZFS'a tam; unraid ma swoja solucje ktora dla mnie personalnie jest za slaba. Uzywam go do testowania i jako moj media system (na zmodyfikowanym dellu t7610 na ktorym podobala mi sie plyta glowna -- nie zalecam tego - bo wydatek jest drogi by zrobic go ok)
https://i.imgur.com/Du6UURi.png

krzyszp

Mam Asustora 1004T i napiszę, jakie mam wnioski:

1. Wygoda.
Dedykowany NAS daje faktycznie wygodę - ot, odpalasz, 5 minut konfiguracji i gotowe. 4 miejsca na dyski dają ogromną przewagę nad dwudyskowymi np. dzięki możliwości zastosowania RAID5 który już daje bezpieczeństwo, ale jeszcze nie zabiera 50% pojemności na lustro.
2. Uniwersalność.
Niestety, uniwersalność jest pozorna. W zasadzie masz to, co daje producent, ale wszystko jest takie jakieś... Mało elastyczne (to moje subiektywne wrażenie, Synology pewnie są lepsze w tym względzie).
3. Czy dzisiaj bym znowu kupił?
NIE. Za tę cenę (dałem jakieś 1300PLN bez dysków) kupiłbym jakiegoś kadłubka i postawił FreeNAS'a lub Debiana i sobie bardziej skonfigurował. Dopiero w codziennym życiu na jaw co chwilę wychodzą jakieś ograniczenia - ale to mój specyficzny przypadek.

Obecnie "zbieram się" właśnie do zmiany tego NAS'a na jakiegoś kadłubka, co oprócz elastyczności ma mi dać także większą wydajność, bo wbrew pozorom, są zastosowania "NAS'owe" gdzie jest ona potrzebna...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

necavi

Po niespełna dobie liczenia drużyna* odesłała 8 zadań, co daje jej 20 pozycję.

* na razie 3 forumowiczów, wierzę, że reszta liczy.

kva.pl

Cytat: necavi w 19 Listopad 2020, 15:25
Po niespełna dobie liczenia drużyna* odesłała 8 zadań, co daje jej 20 pozycję.

* na razie 3 forumowiczów, wierzę, że reszta liczy.

?  %)