Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

kva.pl

Zaczęty przez kva.pl, 28 Sierpień 2014, 01:24

PoznanskaPyra

Gratuluje i powodzenia :)
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

tito

Zacnie  :parrrty:

SzaMoT🍀

Za wytrwałość  :p_arr: i zdrowe podejście do tematu obliczeń  :)

kva.pl

Popelnilem maly artykul bo mnie interesowalo pewne zagadnienie. Otoz duzo sie mowi o tym, ze Intel procesorow nie rozwija za to GPU tak. No to porownalem grafike z G4400 z G3260. Dwa pentiumy o identycznym taktowaniu, w CPU niemalze ta sama wydajnosc, w GPU coz, widac tu:

http://kva.pl/hd_vs_hd/

(Na pierwszej i ostatniej stronie przybedzie nieco zdjec i tresci, ale to co naprawde istotne juz wszedzie jest)

tito

Fajny i ciekawy test. Zobaczymy co z wydajnością będzie w następnej generacji. Wszyscy chyba mają nadzieję na dodatkowe wątki (dzięki Ryzenowi).

kva.pl

Intel nie bardzo ma inne wyjscie. Mysle, ze Pentium G4560 ktory jako jedyny od wielu lat ma w koncu HT (a kosztuje smieszne pieniadze jak na proc Intela) daje nadzieje, ze faktycznie w koncu doloza watkow na cywilnej podstawce.

krzyszp

No właśnie mamy stagnację od kilku lat, mój Xeon kupiony ładnych parę lat temu ma wyniki niższe o dosłownie kilka procent od Kaby Lake... Mam nadzieję, że Ryzeny ruszą rynek...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Popelnilem dwa kolejne artykuly.
Jeden na pclab:
http://pclab.pl/art75257.html
I jeden na swoja strone (nie, nie porzucilem prac nad nia):

http://kva.pl/index.php?link=artykul&id_a=9

Zwlaszcza dziewiata strone polecam - test w BOINCu ;)

krzyszp

Tak kiepskie wyniki procków ze zwiększonym cache IMHO są spowodowane tak naprawdę tylko jedną przyczyną - brakiem optymalizacji dla nich.

Sam co większe pętle staram się rozbijać na mniejsze odpowiedniki (jeżeli w danym miejscu naprawdę zależy mi na wydajności), co potrafi naprawdę znacznie przyśpieszyć aplikację, jednak nie zapominaj, że ówczesny soft nie był przygotowany na taką ilość cache i go po prostu ignorował. Dodatkowo, technika przewidywania skoków w kodzie nie była wtedy tak rozwinięta, zaś MS w swoim kompilatorze wprowadził optymalizację dla cache chyba dopiero w czasie powstania .Net

Po prostu brakowało wtedy softu mogącego wykorzystać przewagę technologii - podobnie jak dzisiaj jest z AVX512.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Mam tylko jedno "ale" - przeciez wiekszosc testow jest w oprogramowaniu 15-20 lat nowszym od procesorow ;)
Ale generalnie sie zgadzam, napisalem nawet w artykule, ze to byly proce do superkomputerow, a tam optymalizowali oprogramowanie pod sprzet i mieli pozytek z wiekszego cache.

necavi

Dzięki za teksty i czekam na następne :boing:

Wiem, że masz wiele zajęć, ale kliknięcie w zwijaj.pl daje nieciekawe wyniki :dunno:

PoznanskaPyra

Bardzo przyjemna lektura. :)
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

#92
Kolejny artykul, bardzo ciekawy byl dla mnie bo jestem fanem nietypowych procesorow. No a VIA C3 i C7 nie sa najpopularniejsze na swiecie ;)

VIA C3 vs C7

tito

Fajny tekst, ale ostatni akapit był najlepszy.
Przydałby się powrót VIA do desktopów.

kva.pl

Za jakis czas uzupelnie go pewnie o Pentium III 1000Mhz i Athlona o tym samym taktowaniu. Teraz zajmuje sie Ryzenem :)
W chinskim internecie pojawiaja sie plotki o osmiordzeniowym procku VIA o niezlej wydajnosci, podobno zostali dosc mocno dofinansowani w celu uniezaleznienia sie technologicznego Chin od Intela i AMD (czyli USA).

PoznanskaPyra

Zaiste bardzo ciekawy artykuł. Jak na dobre ruszę z muzeum PC, na 100% go zalinkuje w dziale CPU.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

#96
No to panowie wyjatkowo mysle interesujacy artykul dla BOINCowej braci - test Ryzena kontra Phenom II. Z tym nie jeden jak zwykle, a trzy  projekty BOINC.

Ryzen vs Phenom II

tito

#97
Przeczytałem wybiórczo, bo gry mnie nie interesują, natomiast BOINC - TAK. Wiem, że artykuł porównywał Phenoma i Ryzena, ale gdzieś napisałeś, że HT w Intelu jest o wiele słabsze od tego czegoś w Ryzenie (SMT?)
Nie mógłbyś zrobić takiego testu:
SMT -off -8 WU WCG
SMT on - 16 WU WCG
?

Edit.
Informacje o arcie zamieściłem na głównej.

kva.pl

Zrobię taki test, ale w Universe, Asteroidach i Tn-gridzie. W WCG bardzo bym chciał ale nie umiem w powtarzalny sposób odpalić żadnej z ich aplikacji, a już na pewno nie w 16 kopiach :/ Ale testów znów będzie kilkadziesiąt wiec wnioski da się wyciągnąć.

Za główną bardzo dziękuję :) Muszę zająć się wyglądem i promocja strony bo wygląda strasznie, a oglądalność ma myślę niższa niż na to zasługuje.

krzyszp

Świetny art, ale mam jedno istotne pytanie. Czy testy Universe dla pki 32bit i 64bit robiłeś na tym samym pliku z danymi? Bo zdziwiło mnie, że wolniej się wykonywała u Ciebie apka 64bit.
A, i jeszcze druga sprawa - pod Linuksem Universe działa zdecydowanie szybciej :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

TomikaMeema

#100
I really like and appreciate your article. Great.

Edit: Link removed...

kva.pl

Cytat: krzyszp w 02 Październik 2017, 18:36
Świetny art, ale mam jedno istotne pytanie. Czy testy Universe dla pki 32bit i 64bit robiłeś na tym samym pliku z danymi? Bo zdziwiło mnie, że wolniej się wykonywała u Ciebie apka 64bit.
A, i jeszcze druga sprawa - pod Linuksem Universe działa zdecydowanie szybciej :)

Przeciez sam mi pisales w pokoju, ze to normalne zachowanie?  ???

krzyszp

#102
Cytat: kva.pl w 03 Październik 2017, 00:35
Cytat: krzyszp w 02 Październik 2017, 18:36
Świetny art, ale mam jedno istotne pytanie. Czy testy Universe dla pki 32bit i 64bit robiłeś na tym samym pliku z danymi? Bo zdziwiło mnie, że wolniej się wykonywała u Ciebie apka 64bit.
A, i jeszcze druga sprawa - pod Linuksem Universe działa zdecydowanie szybciej :)

Przeciez sam mi pisales w pokoju, ze to normalne zachowanie?  ???
Tak było przed ostatnim update apki :)
Poprawka, masz rację, a mi się pofafultało ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

andy101fah

#103
Cytat: kva.pl w 28 Sierpień 2014, 01:24


Aha - czym sie interesuje po czesci powie ponizsze zdjecie, jakas 1/3 aktualnego zbioru:





Najwyższa pora na nową fotkę   :p_arr: Oczywiście jak już będzie całość gotowa, czyli tak mniej więcej jak spadnie pierwszy śnieg  XD XD. Na razie wystarczy link do starego zdjęcia.

kva.pl

Zapomnialem o wizytowce i zostaly stare linki  :facepalm2:
Po pracy poprawie.
Co do aktualnego zdjecia grupowego mojego zbioru to bym musial jakas hale wynajac zeby to wszystko rozlozyc  %) Od czasu tamtego zdjecia przybylo kilkaset rzeczy, w czym andy101fah ma swoj znaczacy udzial  :parrrty:

andy101fah

Jak będziesz miał komplet fotek to warto zrobić coś takiego. Jako pierwszy wydrukuję sobie taką fototapetę z Twoją kolekcją
https://cpumuseum.jimdo.com/downloads/
https://cpumuseum.jimdo.com/app/download/8409769293/pentium_1080.jpg?t=1376684896

PoznanskaPyra

Polecam fotoskaner, chyba najlepszą możliwą jakość się uzyskuje. Ja używam bardzo starego i zajechanego Epsona 3490. Zbieram na nowy, który ma zmienną ogniskową, przydaje się przy mocno wystających elementach.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

Mam w redakcji dostep do studia foto, efekty sa takie:
http://www.kva.pl/nokia.jpg
wiec mysle ze wystarczy :P

PoznanskaPyra

Jakbyście fototapetę robili, to mogę dorzucić swoje skany.
PS. Fajna ta fota.
A propo ja właśnie czekam na odpowiedź od Matroxa, wysłałem do nich zapytanie o kartę z 95 roku, czy mają gdzieś jakieś broszury w PDF-ach :D Mam jakąś ich kartę do edycji wideo dedykowaną.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

andy101fah

#109
Cytat: kva.pl w 23 Maj 2018, 18:37
Mam w redakcji dostep do studia foto, efekty sa takie:
http://www.kva.pl/nokia.jpg
wiec mysle ze wystarczy :P
W takim rozmiarze tej karty jeszcze nie widziałem. Teraz mogę sobie ją wydrukować. Dzięki serdeczne. Jak ją opiszesz   :book: :book: to wszystkim szczęki opadną, pozwól że narobimy im smaka
This board is a terminal adapter for AT class PC machines to be connected as a terminal to IBM mainframes.
tutaj niestety polegliśmy wszyscy
http://www.boincatpoland.org/smf/elektronika-praktyczna/zabytkowa-karta-bnc-isa/
a Ty rozwaliłeś system błyskawicznie  :respect: :respect: :respect:

Do kolekcji procesorów możesz dodać fotki cpu wlutowanych w różne karty rozszerzeń oraz płyty główne
podobnie jak koledzy z Czech
http://old-computers.cz/index.php/cpu/item/217-intel-486dx2-sb80486dx2-40

Odnośnie tej karty
http://www.boincatpoland.org/smf/elektronika-praktyczna/polska-karta-isa/
sa 2 wersje:
1.
"To karta do centrali telefonicznej - służyła do podpięcia drukarki (igłowej Star LC-20 o ile pamiętam :d) i zrobienia bilingu. Ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć nazwy centralki. Muszę kumpla zapytać on w tym robił :D"
2.
Wygląda jak moduł z centrali telefonicznej i to pewnie coś w tym temacie, bo ma wybity swój numer świadectwa homologacji.
Złącze może być mechanicznie jak ISA, ale w praktyce nie mieć z nim nic wspólnego i obstawiam, że tak właśnie jest w tym przypadku.
To coś wygląda jak główny moduł (karta CPU) jakiejś starej centrali.


kva.pl

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 01 Wrzesień 2014, 18:32
Jeszcze długa droga przed tobą ale życzę powodzenia  :p_arr:


PS
To nie moja kolekcja

Minelo pare lat i o ile pan kolekcji nie zwiekszyl to moze mi skoczyc  XD

Poprawilem linki do artykulow wczesniejszych. A ponadto na stonie dodalem zdjecia nastepujacych procesorow -
A12-9800E (no to malo retro ;) ), Athlon 1333, Athlon 1400 (kawal potwora), Athlon 64 FX-55 (prawdziwy FX ;) ), Athlon 64 X2 3800+, Athlon MP 1600+, Athlon XP 1700+, Athlon XP 2000+, Athlon XP-M 2000+ (fajny sprzet przez to "M"), Celeron 420. Zrobilem tez zdjecia kolejnym 30 dzisiaj, wrzuce je mam nadzieje w weekend. Glownie jednak skupilem sie na nowym okrecie flagowym (Threadripper  :attack: ) i organizowaniu procesorow. Poniewaz w pracy mam dostep do drukarki 3D to zrobilem sobie dzis w CADzie i wydrukowalem takie cudo:


Procesory siedza w tym dosc sztywno, nozki sa w pelni zabezpieczone i co wazne - mozna te podstawki stabilnie i bezpiecznie ustawiac jedna na drugiej. Pozwoli mi to trzymac kolekcje w bezpieczny i zorganizowany sposob bez zajmowania kilku polek w pokoju ;) Do tej pasuja Socket 7, Socket A i Socket 370. Jak wydrukuje wszystkie potrzebne (czyli ponad 100) to potem Socket 3 (andy101fah zdecydowanie rozszerzyl moja kolekcje w tym zakresie  :parrrty: ). Pracy od groma, ale mam i sile i ochote wiec postepy powinny nastepowac ;)

EDIT:
Zapomnialem o zdjeciu, ostrzegam ze spore:
www.kva.pl/potwor.jpg
Gniazda pamieci sa standardowe, on naprawde jest wielki ;)

Krzysiak

Cytat: kva.pl w 31 Maj 2018, 23:34
Zapomnialem o zdjeciu, ostrzegam ze spore:
www.kva.pl/potwor.jpg
Gniazda pamieci sa standardowe, on naprawde jest wielki ;)

Nowy nabytek ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah

Potwór przepiękny  :respect: :respect: , jak w necie widziałem opis montażu tego procesora to opadła mi szczęka. Pierwszy raz widziałem procesor przykręcany śrubami do podstawki.
Pomysł z drukowanymi pudełkami na procesor genialny  :p_arr: , jak widziałeś moja kolekcja była przechowywana w plastikowych pudełkach z hurtowego zakupu procesorów OEM. Gdzie niestety większe egzemplarze się nie mieściły.

teraz czekamy na wyniki testów Twojego nowego potwora w projektach Boinc i folding@home


kva.pl

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 01 Czerwiec 2018, 07:30
Nowy nabytek ?

Tak  :closedeyes:

Cytat: andy101fah w 01 Czerwiec 2018, 07:43
Potwór przepiękny  :respect: :respect: , jak w necie widziałem opis montażu tego procesora to opadła mi szczęka. Pierwszy raz widziałem procesor przykręcany śrubami do podstawki.
Pomysł z drukowanymi pudełkami na procesor genialny  :p_arr: , jak widziałeś moja kolekcja była przechowywana w plastikowych pudełkach z hurtowego zakupu procesorów OEM. Gdzie niestety większe egzemplarze się nie mieściły.

teraz czekamy na wyniki testów Twojego nowego potwora w projektach Boinc i folding@home

Na razie liczy sobie ustawiony na 3Ghz, 0,85V. Za goraco mam w domu (38 stopni w dzien...) zeby robic porzadne i sensowne testy. Ale beda ;)
Wydrukowalem sobie dzis kolejne podstawki i dodalem na strone zdjecia CPU: Celeron D 330J, Celeron D 352, Celeron E1200, Celeron E3200, Core i3-2120, Core 2 Duo E6300, Core 2 Duo E6320, Core 2 Duo E8200, Duron 600, Duron 700, Duron 800, FX-8350.

andy101fah

Napisz jak przydzieliłeś core i wątki dla folding@home i Boinc, czy liczysz je jednocześnie ? Jeżeli możesz to zrób printscreen jak masz ustawionego klienta folding@home (na ile wątków).

kva.pl

Na razie 31 wątków liczy WCG, jeden zostawiłem do karmienia GPU w folding@home. Przy czym GPU to Radeon 7730  :D Musiałem coś słabego wsadzić bo Threadripper póki co lata na pająka z zasilaczem 450W.


Burza wczoraj była w Wawie i padł prąd w labie, stąd chwilowo padłem w statystykach. Właśnie jadę do pracy to odpalę sprzęty. Tam licza FAH Radeon 570 i 460 ;)

Krzysiak

Na który model się szarpnąłeś ? Bo nie mogę znaleźć 


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

#117
1950X

EDIT:
Dodalem zdjecia kolejnych CPU: Pentium 4 506, Pentium 4 516, Pentium 4 520, Pentium 4 550, Pentium 4 631, Pentium D 915, Pentium G6950, Pentium III 1Ghz, Xeon W5580, Xeon L5520.

andy101fah

Nieśmiało zapytam, gdzie można znaleźć te Twoje testy? Czy ta strona nadal istnieje ?

Cytat: kva.pl w 28 Sierpień 2014, 12:09
Nie robie mozaiki, wszystkie one sa w 100% sprawne, do wszystkich mam tez plyty glowne w ktorych mogly by pracowac. Duza czesc z nich jest juz przeze mnie przetestowana. Bardzo zabawnie wyglada Cinebench R10 na AMD K5 75Mhz  :D

Koncepcja jest taka, ze stworzylem strone internetowa na ktorej jak juz uzupelnie wyniki bedzie sobie mozna wybrac dowolny z tych procesorow i porownac z dowolnym innym pod wzgledem wynikow w tych samych benchmarkach/realnych zastosowaniach. Wiem, ze takie juz sa, ale ograniczaja sie do znacznie bardziej wspolczesnych maszyn typu athlony x2. A u mnie pierwszym przetestowanym jest 386DX-40 ;) Mam tez kwiatki typu widoczne tam pentium pro 1MB cache, sporo roznych procesorow VIA lacznie z dwurdzeniowka, kilka Cyrix/IBM, dwa IDT Winchip itp ;) Przetestowanie tego wszystkiego zajelo mi jak do tej pory kolo 2lat 'pracy', jeszcze pewnie drugie tyle przede mna tak naprawde. Ale dobrze sie przy tym bawie :)


kva.pl

Wiekszosc testow to tona plikow excela ;)
Zanim bede je wrzucal na strone chce wszystko co mam skatalogowac i wrzucic. Glupio robic artykuly nie majac nawet zdjec rzeczy ktore opisuje  :D
Pare artykulow jest przeciez na mojej stronie. BTW wrzucilem pierwsze 10 kart od Ciebie. Zdjecia mozesz na www.kva.pl zobaczyc pod wczorajsza aktualizacja :)